Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu – hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. Jak se ze dnů stávají týdny, potkají sourozenci záhadného a fascinujícího Thomase (Kai Malina), vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky vytrvalé houževnatosti a znepokojující dobrotivosti přece jen získá jejich důvěru. Má však Lore Thomasovi důvěřovat? A pokud nebude, co se stane s jejími sourozenci? Přežijí? Lore nás žádá, abychom znovu zauvažovali nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě. (oficiální text distributora)

wader

Inu, jsem celkem spokojený. Vždycky mě zajímaly i okolnosti po Konci války, o době, o které se ve škole neučí, protože přece stačí, že jsme vyhráli :-) Jedná se o pěkně zpracovanou konfrontaci dvou světů těsně po tom co byly znovuspojeny, a kdy se všichni začínali tvářit jakože se nic nestalo (jak je to v jistém ohledu dodnes)... Zvláštní komorní film, kde hlavní problém mám asi s tím, že mladý žid ve filmu působí, že se zrovna vrací z profesionálního pětiboje, a ne z koncentráku (plus je to německý žid, takže v lágrech jistě strávil pár let a ne pár měsíců). To je n takový detail u autentičnosti. Trochu mě mrzí, že jsem moc nepochopil závěr filmu. ()

Tosi

Na poválečný film má Lore dost pomalé tempo, dlouhé záběry a místy minimum dialogů mi vůbec nevadí, ale děj této road-movie se tak posouval jen velmi pomalu. Absenci napětí se tak Cate Shortland rozhodla nahradit krásnými až artovými záběry, za sebe bych se ovšem přimlouval u těchto filmů artu ubrat a napětí přidat. Asi není dobré, že já jako divák, jsem si nedokázal za celý film, s takhle závažným tématem, vypěstovat sympatie kromě Lořiny postavy k nikomu. Postava židovského mladíka Thomase v okamžiku, kdy začínala hýbat dějem, totiž záhadně a bez vysvětlení zmizela. On vůbec celý film skončil tak nějak nejasně, zřejmě at' si ho přemýšlivější divák přebere sám. Závěrem bych sebe pochválil za trpělivost s filmem a slabší čtyři hvězdičky dávám hlavně za vynikající kameru. ()

ecceHOMMO

Precízne a emotívne natočená cesta Lori nacistického dievčaťa a jej súrodencov k babičke ("ktorú radšej mohol zožral v Červenej Karkulke, vlk"). ()

Johnny.ARN odpad!

Bezbrehá nuda preložená nudou v nudnom obale. Neni nič čo by som na tomto filme vypichol, čo by ma zaujalo a podobne. Nič. Nemci si takýmto filmami len sypú popol na hlavu a slniečkári im to žerú. ODPAD! ()

progression

Strhující příběh z konce války, putování pětice sourozenců napříč zničeným Německem do "bezpečí". Výborný výkon Saskie Rosendhal v hlavní roli, skvělá kamera i působivá hudba. Na rozdíl od snímku "Běž, chlapče, běž" a malého Sulika v tomto snímku má významné místo postupný myšlenkový přerod mladé hrdinky, která poté co byla vychovávána v nacistické rodině, zažila válku, ale teprve v průběhu cesty zničenou zemí jí začínají docházet hrůzy a důsledky nacistické ideologie včetně hodně změněného pohledu na vlastnosti i činy vlastních rodičů, kteří tuto zrůdnou ideologii, která měla na svědomí spoustu lidských životů, znali a podporovali. ()

VasaX

Nacistické Německo padlo, jizvy války se pomalu zatahují. Avšak s koncem jednoho utrpení začíná utrpení jiné, jiných. Film Lore nedebatuje nad vinou, nevinou, morálkou a svědomím, ale nad syrovou skutečností. Sen Třetí říše se rozplynul a málo čí svědomí zůstalo čisté. Bezpráví se páchalo, páchá a dále páchat bude. Jen se karty rozdají do jiných rukou. Lore, jakožto nejstarší dcera nacistického důstojníka a jeho ideologicky souznící ženy se po porážce vydává se svými mladšími sourozenci ze samoty Schwartzwaldu přes celé obsazené Německo vstříc jedinému útočišti - babičce v Hamburgu. Její anabáze zahrnuje jak fyzické, tak i psychické strádání, kdy se potýká se svou vnitřní anomií, pomýleností, zoufalstvím. Lore je upřímný, minimalistický a intenzivní snímek. Na můj vkus mohl ubrat s divokostí pohybu kamery, když už funguje na scénách zaměřených na poetičnost (i tu krutou) a detail. To nic nemění na tom, že je to velmi dobře zvládnuté drama, bez vtíravého poselství a odkazu, ale k vnitřnímu zamyšlení nad lidským životem a osudem. Z mé strany - hodně dobré, solidní čtyři hvězdičky. ()

Yoda sama

Lore: Neočakávaná cesta. Naprieč krásno apokaliptickým čerstvo povojnovým a na tri časti rozdeleným Nemeckom, plným zdevastovaných chudákov a čudákov, s krásnou kamerou a sviežou depkárskou story. Silný a rozhodne nový zážitok z obdobia 2.sv. 7/10 ()

zdenny

Bezprostředně poválečná road movie, od které jsem teda očekával mnohem víc. Připadá mi, že vždy, když se natočí nudný film, ale o silném tématu, dá se tomu přídomek festivalový, aby to pak bylo jako něco víc. Rádoby intelektuálové se pak hladí po hrudi, jak skvostné dílo viděli. Být to natočeno jinak a dramatičtěji, tak by člověk ztratil slovo. Filmu ale zoufale chyběl dramatický náboj. Všechny tyto neduhy nakonec způsobily, že hlavní hrdinka působí jako nesympatická hysterka. A taky to, že si z filmu člověk vůbec nic neodnese. Hlavně že mají festivaláci o čem diskutovat. ()

PfefferSalz

Jiný a originální pohled na tisíckrát ohrané téma. Drama o boření předsudků a o vnitřních konfliktech. ¤¤¤ LFŠ 2013 (Slovácké divadlo) ()

M.Niccals

kdyby kameraman netlačil tolik na pilu a trochu krotil svoje jinak líbivé, ale postupen času okoukané až nudné a vtírávé vizuální orgie, a kdyby příběh měl o kousíček silnější ústřední motiv, který šel právě na úkor záběrům na vlnící se trávu a rozkládající se mrtvoly, napálil bych tomu pět hvězd. takhle jen slušné čtyři. ()

Ixbalanke

Tento film mě roztrhal na kousky! Až do poslední chvíle vás nenechá odpočinout a poslední scéna nastolí neodvratně pesimistický konec. Autoři se rozhodli, že jakékoliv pozitivní možnosti děje neuskuteční a vytvoří řekla bych hodně hodnověrnou podobu života generace dětí zůstalých po nacistech, které se vznáší ve vzduchoprázdnu, nikam nepatří, nevědí co si myslet o sobě, o svých rodičích. A tyto jejich pocity nejsou pochopeny ani zbylou nejbližší rodinou, stále se potácí v nesmyslně stanovených morálních pravidlech, která se nedají snést bez zešílení. ()

peetriss

Vskutku netradiční pohled na závěr druhé světové války v Evropě ze zorného úhlu zevnitř rozkládajícího se hitlerovského Německa. Z přesvědčených nacistických rodin se rázem stává štvaná zvěř, což dostihlo i rodiče Lore, která tak zůstává napospas osudu i se svými malými sourozenci. Život se jim tak rázem mění v boj o přežití v krutém a nehostinném prostředí. Co dělá film Lore dobrým, je kromě neotřelého příběhu také výborná stylizace, s jakou byl natočen - skvělá je kamera, která si potrpí na detaily i krajinky, hraje si se světly, barvami i filtry a minimalistická hudba s klavíry a smyčči jen podtrhuje nevlídné prostředí Německa na konci války a těsně po něm. ()

lucijelucije

Lore, poválečné drama, na které se zrovna hezky nekouká. Těžký život pěti dětí, kteří zůstanou na pospas sami sobě. Cestování z Bavorska za jejich babičkou 900 km přes zničenou zemi, je pro Lore uvědomění si skutečného světa a reality, která ji a jejím sourozencům přinese spoustu bolestí. Je to velmi silné drama. Celkové uchopení podstaty je sklíčující, protože když Lore zjistí celkový záměr svých nacistických rodičů a pochopí hrůzné důsledky Hitlerovy války, změní se její život a celkový postoj na svět. ()

Pavkan

Jak všichni slavíme to sedmdesáté výročí vítězství, rozhodl jsem se podívat na konec války i z pohledu poražených. Příběh Lore, které se nikdo neptal, jestli chce mít za rodiče prominentní nacisty, je mimořádně mrazivý a silný. Během vteřiny přichází o všechny dosavadní jistoty a dospívá s každým krokem z miliónů kroků, které udělá na cestě z jihu Německa k babičce do Hamburku. Je to fascinující obraz krajiny po apokalypse, kde je vše dovoleno a v níž ještě doznívají zvuky slepé víry v moc nacionálního socialismu. A když už si na to zvyknete a myslíte si, že vás nic nezaskočí, překvapí vás konec. Šťastný a přitom brutální. ()

prezdivaka

Tak tohle mě naprosto dostalo. Tak silných filmů v této povrchní době, kdy už lidé nemají trpělivost a čas vnímat nedějovost velmi silného děje, není za rok víc než hrstka. Tomu filmu nechybí nic. Bohužel, jak už to u opravdové kvality bývá, nikdy nejde ruku v ruce s oblíbeností. ()

Black Widow se hýbe kupředu

Black Widow se hýbe kupředu

21.06.2018

Zdá se, že Marvel konečně vyslechne přání fanoušků, kteří roky prosili o samostatný film o Black Widow s tváří Scarlett Johansson (Ztraceno v překladu, Don Jon), a snímek přece jen vznikne.… (více)