Reklama

Reklama

Skutečný příběh muže, který byl ztělesněním amerického snu a vybudoval nejznámější síť rychlého občerstvení na světě. V roce 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérů na výrobu oblíbených mléčných šejků od bratrů McDonaldových, kteří provozovali malou restauraci s hamburgery v jižní Kalifornii. Toto neobvykle velké množství ho okamžitě zaujalo a rozhodl se, že dodávku vyřídí osobně. Od tohoto momentu se začala psát historie obrovského impéria McDonald, do kterého dnes patří neuvěřitelných 35.000 poboček po celém světě. (Forum Film CZ)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (449)

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Pěknej zmrdeček tenhle Ray Kroc, ale jen díky němu si můžu jednou za půl roku (no tak dobře, dvakrát, dvakrát za půl roku) pochutnat na cheeseburgeru s křupavými hranolky a vychlazenou Coca-Colou... Film má přesně tu atmosféru, jakou od typově podobných snímků chcete, a už podruhé jsem se u životopisného kousku spletl- páč i tady, tak jako v případě Social Network, jsem si říkal, jakej smysl má točit filmy o podobných... entitách. Ale stejně jako u Finchera jsem se nechal strhnout od prvních minut a jen si lebedil, tak jako na tom nejlepších BigMacu (jo, já vím- laciné přirovnání :-). A Keatonovi dejte Oscara, ten jeho křivej úsměv by se měl přednášet na všech podnikatelských školách. Ale že ten původní McDonald's měl ale krásnou poetiku a genius loci... ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Na tenhle kousek jsem byl od prvního traileru docela zvědavý, ale nějak to celé přes oscary prošumělo. Doteď mi není úplně jasné, kde Weinsteini (a Jeremy Renner coby producent?) udělali chybu. Jistě, je to celé amorální, protože kdo by fandil chladnokrevnému člověku, původem z Plzeňska, co přišel s geniálním nápadem na zvýšení mezinárodní obezity, potažmo korporaci, která se chlubí denním přísunem "živin" 1% celkového obyvatelstva! Jenže takto koncipované to samozřejmě není. Tehdy to totiž byla krása. Bratři McDonaldové sázeli na kvalitu a podle všeho dělali jedny z nejlepších burgerů v Americe. Pak přišel nějaký Ray Croc se svým "Do it for America!", oni mu ihned vyslepičili (stejně jako ve filmu krásný twist na KFC) svoje know-how (později se nad tím scénář sám pozastavuje, ale pořád to nedává moc smysl) a pak už jsme jen svědky určitého hyenismu, falešného patriotismu a údivu, což si Michael Keaton samozřejmě neskutečně užívá a toho Toma Hankse bych tam ani tolik nechtěl. Jako klasický životopis mi to tak úplně nepřišlo, jistě je tam hodně věcí pozměněných, ale řekl bych, že je to poměrně informativně bohatý film, který se vidět vyplatí, zvlášť u nás, kde je moje generace od malička McDonaldem vychovávána už od roku 1992 s postavením prvních dětských hřišť. Kruh se uzavřel...8/10 ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Keaton je prostě boží! Jeho Ray Kroc umí dávat tvrdé rány pěkně pod pás. Skoro bych tohle nazval klasickým splněným americkým snem, kdy se neskutečnou houževnatostí dokáže někdo vyškrábat až na samý vrchol potravního řetězce. Keaton dodává snímku dobrých 20% navíc a nechápu proč nebyl nominován na Oscara. Snímek ukázkově vrcholí s blížícím se koncem, kdy Kroc získává stále větší a větší moc. 70% ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

To si takhle sníte svůj americký sen, když vám do něj někdo vleze a začne ho snít za vás. Vy se probudíte zpocený, sice se šekem v ruce, ale bez jména a iluze, že podání rukou má nějakou relevanci.. Úsměv obchodního cestujícího žlucený úlisností, vlastnosti parazita kompenzující neumění tvořit, vytrvalost opentlená jen nezbytným množstvím skrupulí a morální deformace pod tíží vlastních ambic. Z Keatona jakožto Freddyho Kruegera amerického pohostinství jsem byl patřičně zhnusen a to je pro něj ta nejlepší vizitka. Na konci je poznámka, že produkty Krocova konceptu denně nakrmí 1 % světové populace. Fajn, ale chybělo tam, že stojí i za 17 % procenty všech jejich tukových buněk.. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

Mňa "The Founder" držal po celý čas. Nemôžem povedať, že by film nemal žiadne problémy, no rozhodne je najväčšie plus a súčasne trošku aj najväčšie mínus filmu práve Michael Keaton. Je vynikajúci v tomto filme a odohráva skutočne jeden zo svojich najväčších sólo projektov. A ide mu to skvele. Ja mu tú rolu žeriem. Ale súčasne je trošku problém, že o ňom vieme veľmi veľa, no nedozvieme sa veľa o ostatných postavách. A ja by som chcel viac spoznať Maca a Dicka. Najmä preto, že by som chcel poznať trošku ich stranu príbehu. Pretože vidíme, že vo všetkom Raya obmedzujú a nechcú, aby sa všetko vymklo kontrole. Lenže ako sa hovorí, netreba dráždiť hada bosou nohou. A všetkými ich "Nie" dotlačili asi Raya do úplne inej situácie a potreboval ochrániť aj seba samého. Možno nemusel spraviť niektoré veci na konci filmu a tak maximálne ich oboch oklamať a obrať o všetko, čo reálne vybudovali, no čo sa dá robiť? Film by sa možno dal aj trošku skrátiť, aby mal lepšie tempo, ale to sú trošku detaily. Michael Keaton je dostatočná záruka v tomto filme, že si to užijete. Je vynikajúci. A film je aj dostatočne zaujímavý na to, aby ste ho odsedeli do konca. Som rád, že som film videl, som ochotný sa k nemu i vrátiť. Rozhodne zaujímavý pohľad do sveta biznisu. Hodnotenie: B+ ()

Galerie (60)

Zajímavosti (12)

  • Podnikatel Ray Kroc (1902-1984) měl české kořeny. Jeho rodiče emigrovali do USA z Plzeňska. V roce 1955 otevřel Kroc svoji první fast-food restauraci v Chicagu. V roce 1961 od bratrů McDonaldových firmu odkoupil za 2,7 milionu dolarů. Časopis TIME ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století. (Yardak)
  • Když Ray Kroc (Michael Keaton) poprvé objednává jídlo u McDonald's Hamburgers, stojí u pravého výdejního okénka z pohledu prodejce. Ovšem když odchází s balíčkem na lavičku, stojí u levého. (Pan.Jitrocel)
  • Když si Ray Kroc (Michael Keaton) při první návštěvě San Bernardina sedá na lavičku, tak si vedle sebe po pravé ruce položí pití, které ale při následném rychlém prostřihu zmizí a pak se znovu objeví. (DexMASTER094)

Související novinky

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (více)

Reklama

Reklama