Reklama

Reklama

Smrtelně nemocný Frank je zároveň smrtelně unavený z americké konzumní kultury a rozhodne se zbavit společnost těch nejvíce otravných členů. K této misi si vybere neobvyklou spolupachatelku - šestnáctiletou Roxy. (JayZak)

Videa (2)

Trailer

Recenze (354)

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Všední a nenápadný chlápek jménem Frank je osamělý a zatrpklý misanthrop, trpící neúnosným množstvím vulgarity, primitivismu a omezenosti kolem sebe. A po večerech v televizi masochisticky sleduje dementní talk shows, reality shows, soutěže, reklamy a podobné zhovadilosti určené tupému diváckému stádu, což jeho znechucení lidmi i americkou společností ještě prohlubuje. A když dostane v práci výpověď a vzápětí mu lékař objeví mozkový nádor (klišé jako prase), hladina jeho trpělivosti přeteče a on vezme do ruky bouchačku... Blaženě jsem si pochrochtával, jak nemilosrdně trefnou a břitkou satiru se v té Americe podařilo natočit, a jak radikální ale pravdivé názory v ní prezentovat (třeba dialog Franka a jeho kolegy v práci). Ale s příchodem afektované Roxy se bohužel do té doby slibně se rozvíjející příběh rozmělní, zkarikuje a jeho energie se změní. Ze satiry se stává fraška a myšlenkové poselství vyznívá pomalu do ztracena. Ale konec dobrý - všechno dobré; film končí povedenou tragikomickou scénou střeleckého i slovního vystoupení na American Superstar a zanechává ve mně pozitivní dojem. Boj s blbci a blbostí je sice marný a já sám jsem ho už vzdal, ale Franka přesto považuju za svou spřízněnou duši. A zaznamenal jsem i jednu lahůdkovou perličku - když dealer zbraní nabízí Frankovi AK-47, pronese nachlup stejnou větu, jako Samuel L. Jackson v Tarantinově Jackie Brown. ()

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Bonnie a Clyde více realisticky převedena do současného konzumu. Joel zahrál svůj part bravurně, opravdu mě nadchl svým melodickým barytonem. "Proč máme civilizaci, když už se civilizovaně nechováme?" Jasně, že to mouchy mělo, ale taky dost inteligentních a dobře natočených scén, originalitu a kvalitu rozhodně. Docela chápu pohnutky hrdinů jednat, jak jednali, i když to bylo pochopitelně přehnané, snažím se to brát s nadhledem. Závažnost situace nelze přejít nevšímavě, mor se šíří rychle. Stejně jako Frank v něčem s tou dnešní prázdnou nejen mediální verbeží souhlasím. Např. aby se snižovalo zbrojení. Stačí, že nákaza debilitou a blbostí má účinek a sílu zbraní hromadného ničení. Třikrát sláva sebedestrukci. God Bless World. God Bless Civilization. ()

Reklama

hirnlego 

všechny recenze uživatele

Začátek slibuje laskavou revenge podívanou, ve které nejde nefandit hlavní myšlence (až na ty lolitky a pár dalších drobností samože) - škoda, že se to definitivně posere zhruba ve chvíli, kdy vypadne hadr z nádrže. Proč tam musela být ona? A proč tak otravná? Proč to neni chytřejší? Proč... počkat, on to točil ten čokl z Policejní akademie? God Bless America. __________ No nic, chvíli potom jsem v telce narazila na Extrémne rodiny, plakala jsem. ()

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Goldthwait mě překvapil už svým minulým filmem, kdy jsem se divil, že ten uřvaný šílenec z policejní akademie dokáže natočit něco tak černého a zároveň hlubokomyslného. God bless America má parádní námět a trailer byl prakticky dokonalý, vtipný. Ale bohužel se na kvalitu World's Greatest Dad ani traileru nepodařilo navázat. 65% ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Úplně přesně nevím, jak film hodnotit. Tedy rozmýšlím se v oboru hodnoceních nejvyšších. Jistě se jedná o naprosto pravdivou sondu do života běžných lidí v americe a velmi brzy i do života lidí v naší malebné zemičce. Co si budeme povídat. Nemáme k tomu daleko. Ale bouřit se proti násilí násilím se mi nezdá býti řešením adekvátním. Jistě budete cítit jistou satisfakci, když ze světa odstraníte pár pěšáků v podobě otravných sousedů, kolegů z práce, či televizních ,,hvězd". Ale to je tak asi všechno čeho docílíte. Ono tedy v tomto případě hlavním hrdinům ani o nic více nešlo, takže já to beru. Co beru méně je výběr hlavních hrdinů, tedy minimálně výběr té otravné a ošklivé slečny bez veškerého talentu. Kdyby byla nahrazena někým lepším tak bych vážně zvažoval udělení plného počtu. Dlouho jsem se u filmu takhle nenasmál. Ta úvodní pasáž, kdy hlavní hrdina seděl před televizí a přepínal, to bylo něco skvělého. Musím zmínit scénku z fiktivního Big Brothera, kdy si jedna žena v návalu hněvu vyndala tampón a hodila ho po druhé. Kdybych seděl na židli, tak bych z ní okamžitě spadl. A to tvůrci v podstatě vzali to, co můžeme denně vidět v televizi a mírně to zveličili. Scénář je vážně úžasný. Pár dírek, či nudnějších pasáží v něm zaznamenat jistě lze, ale není jich mnoho. A když se zrovna nevtípkuje, tak film nemá problém přeladit na zcela vážnou strunu a filosofovat na aktuální téma. Některá místa jsou vyplněna úžasným černým humorem. A ten soundtrack♥♥♥. Naprosto vhodný výběr písní ke každé pasáži. Tu písničku, kterou zpívá ten retoš jsem si okamžitě stáhnul. Má úžasný text. Tohle mi sedlo. 4* ()

Galerie (13)

Zajímavosti (5)

  • Masový vrah, o ktorom sa Frank (Joel Murray) dopočuje v televízii, je Charles Whitman, ktorý v roku 1966 vystúpil na vežu v priestoroch Texaskej univerzity v Austine a zastrelil 16 ľudí, a ďalších 32 zranil. Po čine spáchal samovraždu a v liste na rozlúčku žiadal lekárov o pitvu svojho mozgu. Lekársky tím skutočne našiel zhubný nádor v hlave, ktorý mu tlačil na mozog. Tú istú diagnózu si vypočuje od lekára vo filme aj hlavný hrdina. O Whitmanovom besnení pojednáva film Smrtící věž (1975) s Kurtom Russellom v role vraha. (BlackTom)
  • Kniha, kterou Frank (Joel Murray) půjčuje recepční, je "Pride and Prejudice and Zombies" od Jane Austenové a Setha Grahama-Smitha. (DJDVD)

Reklama

Reklama