Sinister

Ellison, autor detektivních románů, objeví na půdě svého domu staré filmové pásy, související se záhadnými vraždami, jež se tu kdysi staly. Pátráním po vrahovi však zkříží cestu celé své rodiny s neznámou nadpřirozenou bytostí a uvrhne ji tak do obrovského nebezpečí. (oficiální text distributora)

Praxis

Konec mě DOST zklamal, lekačky a všudypřítomné zimomriavky ovšem fungovaly na stodeset procent a pocit, že nevíte vlastně vůbec nic, ve Vás postupně narůstal čím dál více. Jinak velmi luxusní horor, kde opravdu netušíte, která je která a kde si fakt přejete, aby Mr. Boogie zalezl někam do temného kouta a pokud možno, aby odtud nevycházel. 75% ()

ivishka

Vedle uvedených žánrů by se docela hodil žánr psychologický. Nejen, že naprosto nechápete proč se hlavní postavy nediví co a jak se v jejich baráku děje, ale velmi často se děsíte jaký xicht se na plátně objeví příště. Občas jsem se docela i bála jestli snad někdy budu spát tak sladce jako dříve(ach zlatá pohádka o Samaře Morgan). Nevím čím to je, že jsem se dala na sledování hororů, ale vždy je musím sledovat s někým kdo se bojí více, než já. Opravdu by mě zajímalo, jestli se z druhého dílu Sinisteru nestane další nekonečné Paranormal Activity. Ovšem na tuto míchanici žánru jen tak něco nemá. ()

Baronne odpad!

Jdeme s mojí (teď už expřítelkyní) do kina, a bohužel jsme si vybrali to nejhorší co tam kdy bylo, společně ještě s jenom špetkou dalších, vyjímečných, pečlivě vybraných filmů, které nebudu jmenovat ( Lesní duch, Antikrist ) . Celou dobu jsem si totiž myslel, že opravdu bojuje proti nějakému skutečnému vrahovi, a ne paznechtovi, kterej se pohybuje obrázkama v počítači a na malbách. Chápu, že lidem, kteří se rádi bojí a koukají na sračky bez smyslu, jako je tenhle film, se to líbí, nicméně nejsem tenhle typ diváka, a kdyby na profilu bylo WORST 10 filmů, tenhle bych dal nejspíš na druhý místo za "Poslední Výkřik". Nedoporučuju vidět, není to worth. ()

Riddick77

Sinister staví na stokrát viděném duchařském motivu pohanského boha/démona, který se v tomto případě zaměřuje na dětské duše. Ač zápletka vypadá steretypně a ohraně, atmosféra je naprosto báječná, jelikož nástroje jako kamera, zvuky, hudba a světlo jsou užity chytře, efektně a efektivně. Nechybí několik povedených lekaček a parádní záporák. V jednoduchosti je síla a režisér Scott Derrickson předvádí za málo peněz hodně muziky. Úlohu mu velmi ulehčil herecký koncert Ethana Hawkea, jenž znovu dokázal, že i v hororu lze předvést nadstandardní výkon. Pecka! Recenze zde. 7/10! [24.10.2012_novinářská projekce_kino Atlas] ()

GodComplex

Derrickson horrory umi, Inferno je mozna vubec nejlepsi dil Hellraiser serie a Emily Rose je jeden z mych nejoblibenejsich exorcismu. S minimalnim budgetem navic dokaze kouzlit a podobnemu filmu minimalismus stejne jen prospiva, takze vetsinu hruzy zde obstaravaji zvuky namisto CGI. Scenar je ale zbytecne moc standardni a misto nejake uzasne napadite pointy, nebo finalni gradace je konec uz spis jen otravny dojezd, coz je skoda, protoze to je presne to, co Sinisteru chybi od zarazeni mezi vyborne horory. Vincent D'Onofrio byl docela secret (ani do credits ho nenapsali, pritom mel pomerne zasadni roli). 6/10 ()

MikO_NR_1909

Ani nechápem prečo dávam 3. Po nadupovanom úvode, skvelej kamere, vynikajúcom ozvučení to začalo chabnúť neskutočným spôsobom. Podpriemerný scenár, nevýrazní herci, nelogické vsuvky ničiace dej... A práve takýto námet ma strašne fascinuje : starší dom, nevysvetliteľné zločiny, vizuálna krása... no bohužiaľ, keď takéto filmy niekoho napĺňajú... tak neviem potom. Tiež neviem pochopiť zvrátené názory užívateľov, keď takéto filmy dávajú do nebies a tie skutočne namakané fejkujú kvôli roku vzniku. ()

Freemind

Sté zopakování šablony, která byla nudná už před 15 lety - to je základní poklesek, který nezachrání ani vcelku uspokojivá kamera (neplést s invenční, protože k tomuto slovu má "Sinister" daleko ve všech možných ohledech). Přirovnávat tuhletu plytkou lekačku ke Kubrickovu "Shining" považuju za rouhání - hlavně kvůli propastnému kvalitativnímu rozdílu ve vizuálním pojetí a technickém zpracování. Kubrick operoval na úrovni hlubokých asociací, surrealistických vizí a takřka psychoanalytické studie strachu, kdežto Derrickson nenabízí nic víc, než primitivní předkládání sadistických symbolů, samoúčelné a bez jakéhokoliv hlubšího smyslu. To, že "Sinister" leckdo považuje za zdařilé dílko, beru jako hořké signum temporis a důkaz toho, jak hluboko jsme klesli díky Wanovým sračkám, žalostným pohrobkům Blair Witch a remakům japonských horrorů. P.S. Tresného kokota uděluji za zneužití Boards of Canada pro soundtrack - Derricksone, pokud jsi mi zkazil poslech jejich alb, tak si tě najdu! ()

numi

Ellison je otrlec - nebo blbec - k pohledání, protože počet indicií řvoucích "něco jsi posral chlape a není cesty zpět" nutných k tomu, aby si uvědomil, že se něco vážně děje, je v Sinisterovi přeci jen až příliš vysoký. Ale bát se u toho člověk bude, o tom žádná. Prvoplánová hororovka, která bezchybně plní svůj cíl. ()

SarumanKo

Majstrovské hororové remeslo, ktoré buduje neskonale desivú, miestami až infarktickú atmosféru skrz ohavne depresívnu hudobnú a obrazovú zložku (z tohto hľadiska som lepšie zvládnutý žánrový film ešte nevidel), vhodne načasované ľakačky, pomerne originálny príbeh s postupne dávkovanými informáciami a presvedčivého Hawkea. Čo mi vadilo, bol záver. Gradácia toho filmu bola odpočiatku taká mohutná, že posledné minúty, ktoré mali byť pekelným vyvrcholením, tú váhu už neuniesli a "šokujúca" pointa vyznela akosi do prázdna. Ale v kine som sa takto ešte nebál, to tvorcom musím uznať. (8/10) ()

Makky

Scott Derrickson už pred pár rokmi dokázal, že horor umí. A tu to len potvrdzuje! Sinister začína veľmi tradične a neprekvapivo, no ono zistenie so stromčekom po pár minútach prinúti diváka sa pekne krásne zaryť do kresla a so zatajeným dychom sledovať až do konca. Je to až smiešne, ako si môže vystačiť celý film s púšťaním filmíkov a nočnými prechádzkami po dome, no je to svinsky desivé. Z polovice to má na svedomí až pekelne démonická (veľmi nepríjemná, no účinná) hudba, ktorá graduje v tých správnych momentoch. Nedá mi nespomenúť dokonalú scénu s notebookom v pozadí, to bolo niečo fenomenálne. Sinister neboduje pointou, boduje hustou atmosférou a neistotou, či tam ten bubulák fakt aj je. Jeden z dvoch najlepších hororov roku! Kvalitná a poctivá bubulákovčina má u mňa vždy dvere otvorené. ()

lestyna

Tak tohle je ten horor, na který jsem se tak těšila. Musím říct, že v mnoha ohledech jsem byla spokojená.Hlavní dějová linie se skládá vlastně jen z pouštění jedné kazety za druhou.A vy s napětím očekáváte co se stane na té druhé,třetí,...Do toho se pletou rodinné vztahy a manželské problémy.První polovina je spíš zaměřená na psychický zážitek,ale v té druhé jim jde hlavně o to vyděsit.Proti čemuž bych vůbec nic neměla.Naopak u mě lekačky bezvadně fungovaly.Skoro jsem spadla ze židle jak jsem nadskočila a byla jsem vděčná,že mě nepotkala menší srdeční příhoda.Teď něco k námětu,není to sice nic světoborného,ale to už jsem věděla předem,takže mi to nijak nevadilo.Což je co říct, protože nesnáším pořád opakující se témata-strašidelný dům-duch tam, duch sem,...Tenhle film mě totiž tu výhodu,že měl naprosto perfektně udělanou hudbu a skvělou atmosféru.Proti tomu nemám opravdu jedinou výtku.Ale teď k tomu co mě vážně zklamalo,možná i naštvalo.První a nejdůležitější věc-naprosto odstrašující děti.Fakt nechápu proč je tam šouply,vypadaly jako ze špatného vtipu.Nechápu, možná měl režisér zatmění mozku,nebo ho zrovna někdo praštil lopatou.Ale rozhodně neodpustitelný tah.Kdyby je vynechaly a dali do hlavní role jen ,,Bubáka" udělali by líp.A teď konec.Nedá se říct,že bych proti němu vyloženě něco měla,ale taky mi nepřipadal zrovna nejlepší. SPOILER-Prostě nechápu proč se v hororech skoro vždycky ukáže,že za všechno nakonec může malé dítě´=vraždící monstrum.A v nejlepším je to samozřejmě holčička. ()

Philcze

Atmosférou nahuštěný a extrémně znepokojivý horor, který si z celé rádoby kontroverzní série Human Centipede dělá svojí děvku. Vybaven zásobami výměnných trenek jsem přežil, ale bylo to opravdu těsně. Derrickson je hororový mág, ať se bez lítosti vykašle na jakékoliv pokusy o progresivní filmy a na férovku točí každé dva roky podívané tohoto stylu, které vás spolehlivě nadzvednou ze sedaček. Scenáristicky to možná mohlo být propracovanější, ale jakmile začne Hawke analyzovat do posledního políčka předpotopní videa natočená na Super 8 kameru, jde zatraceně do tuhého. Tam, kam pro mě nešlo ani vynikající Insidious. 90% ()

Remedy

Scottu Derricksonovi se společně s Christopherem Youngem podobně jako v Exorcism of Emily Rose podařilo vytvořit působivou atmosféru – tentokrát velmi výrazným způsobem za pomoci „hudby“ (spíše tedy shluku zvuků, které by měly být jakýmsi soundtrackem), jejíž účinky jsou pekelně depresivní a nejen, že se k filmu jako takovému hodí, ale ve výsledku svůj účel dokonce překonává – a to z velmi prostého důvodu: pokud pominu fakt, že dotváří (chvílemi snad zcela vytváří) atmosféru, která je zde více než polovinou zážitku, tak funguje opravdu i jako samostatný prostředek k vytváření nepříjemně neurčitého napětí (což je u hudby samotné skutečnost velmi působivá). Za zmínku asi ještě stojí i ostatní linie filmu – Sinister je samozřejmě horrorem, nicméně jistá detektivní zápletka a menší rodinné drama v něm mají své pevné místo. Nejsem horrorový fanoušek ani nic podobného, takže tu nebudu analyzovat děsivost či uvěřitelnost příběhu, ale jeden moudrý přítel mi kdysi řekl, že dobrý horror (samozřejmě záleží na tom, jak si dobrý horror představujeme či jak ho za sebe definujeme) je především o postavách. Ethan Hawke a jeho performance otce, který vnitřně bojuje se svou sobeckostí a silnou bezohledností při vlastní touze po uznání (slávě), přičemž na druhé straně se snaží milovat a zabezpečit svou rodinu, jak jen to jde, je vcelku uvěřitelné (k tomu bych dodal, že to samozřejmě nepovažuji za nosný bod filmu, ale spíše za neoddělitelnou součást celku). Ač opravdu nejsem milovníkem žánru horror, oceňuji na tomto filmu, že je napínavý, děsivý, atmosférický, má v náznacích zajímavý okultní nádech a působivý závěr (ne sice nečekaný či šokující, ale působivý určitě), ve kterém se člověk dočká i demonstrace osobitého malířského umění. Velmi příjemné překvapení a důkaz, že Scott Derrickson je na atmosférické děsy prostě špílmachr. ()

Lulu13

Tak precenený horor som dlho nevidela. Začiatok vyzerá nádejne, páčila sa mi zvhrlá scéna obesenia rodiny a aj všetky ostatné "domácky" natočené vraždy, no tým môj zoznam kladov na tento film aj končí. Všetky duchárske scény, ktoré sa tu vyskytnú sú neskutočne trápne a snáď aj deti na Halloween majú strašidelnejší make up ako tí duchárski fagani tu. Samozrejme to im nebráni v tom aby po vzore "Boogieho" neustále pózovali do kamery. Režisér dobre vie, že toto by nikoho nevydesilo a preto nám naservíruje aspoň pár lacných lakačiek. Nakoniec nám je predložené strašne "prekvapivé" finále, ktoré odhalíte už niekde v polke filmu, pretože indícií je na to viac než dosť a je smutné, že jediný, kto na to neprišiel bol spisovateľ, ktorý sa preslávil odhalovaním vrážd. A ako posledná scéna pred titulkami nemôže byť nič iné ako náš pózer Boogie, opäť pretŕčajúci svoj black metalový ksicht do kamery. Je mi úprimne ľúto kam žáner horor speje... ()

gojackill

Autor detektivních románů Ellison se se svojí rodinou nastěhuje do domu, kde byla oběšena rodina, aby mohl psát detektivní román a vyřešit případ zavražděné rodiny. Na půdě najde promítačku s 8MM filmy, kde jsou záběry z dalších znepokojivých rituálních vražd. Jestli se vám to zdá zajímavé, věřte, že tomu tak. Samotné záběry působí jako home video, až na to že se v nich ohavně vraždí. Tyto scény jsou podpořeny tím nejlepším zvukem, jaký si z hororu vybavím, zvuk a hudba je doslova démonická. Musím pochválit, že to není překombinované, počet lekaček je rozumný a film dokáže dlouhou dobu vytvářit atmosféru a děsit, aniž by se muselo stát cokoliv nadpřirozeného, stačí vidět 8MM filmy a jste vyděšený. Sinister mě zaujal už v první minutě, kdy vidíte záběr z oběšení rodiny, ale to nejlepší mělo teprve přijít. Když se poprvé objevil Mr. Boogie, byl jsem nefalšovaně vyděšený a to ještě měla přijít geniální scéna se sekačkou, jakožto prvotřídní lekačkou s takovým zvukem, že mě mrazí i teď, protože při psaní tohoto komentáře mi běží film na pozadí. No ty vole fuj, to je hnus. Režisér odvedl výbornou práci s dobře napsaným scénářem, ve střižně to pěkně nastříhali (například použití jump cuts v záběrech na promítačku) a herci zahráli uvěřitelnou rodinku. Rozhodně z nejlepších duchařských hororů jaké znám, možná ten vůbec nejlepší. ()

Maq

Horyn. Též horouš neboli horáč. Velmi nenápaditý, standardní, takové lekací klišé. Ale aspoň se to nesnaží vybočit z průměru zavedením nějakých sci-fi udělátek a snových fantaz(magor)ií. ()

Kaluž

Domácí video ještě nikdy nebylo tak sexy. A Bughuul se tímto dostal na seznam k posrání děsivých hajzlů. ()

topi

Jak píše kolega Contrastic - bál jsem se... Což se mě u hororů podobného tipu tak často nestává, spíše jen vyjímečně (Noroi). Ale tady to funguje přesně jak má, výborná zápletka, lekací, až husí kůži nahánějící scény a výborná hudba Christophera Younga, která perfektně podkresluje jednotlivé vraždy nahrané na páskách, které Ellison objeví na půdě domu, kam se přistěhoval se svojí rodinou, aby napsal novou a nejlepší knihu svého života. Pak se začne do příběhu zaplétat duchařská atmosféra, což začíná film dělal hodně děsivější. Jak se objeví Baghuul, tak mě docela zatrnulo. Ještě musím zmínit malinkej podíl na soundtracku od norských náladotvůrcu Ulver. ()

..Lucas..

Po delší době pořádný horor. Konečně něco, kde je příběh, který vás vtáhne do děje a zajímá vás, co bude dál. Navíc několik dobrých lekaček a o dobrý horor je postaráno. ()

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení