Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

.baris.

Protože jsem napoprvé nedávala moc pozor, musela jsem si Chlapectví pustit ještě jednou. A musím uznat, že je to vážně geniální film (hlavně režisérovým nápadem natáčet jej po tak dlouhou dobu). Pravdou je, že chybí nějaký moment X, takové to NĚCO, kdy divák oněmí překvapením. Jenže někdy filmy nepotřebují zásadní zvraty na to, aby zanechaly stopu. Tohle je totiž život. ()

Prochy38

Moc pěkná práce! Film dost originální počin a musím říct, že jsem koukal s nadšením a čekal další a další časový odskok. Skvělý nápad a moc povedené provedení. Chválím volbu herců. Všichni na jedničku. Užil jsem si E. Hawkea. Super super. Možná to nebylo akční, strhující, epické nebo napínavé, ale byl to nádherný životní příběh, ve kterém se kde kdo může zhlédnout.... Krásné. ()

Sufferer

Richard Linklater mohol pred sebou valiť balvan emocionálne a dramaticky vyhrotených situácii a klásť dôraz na sociálne otázky, namiesto toho prechádzkovým tempom krok za krokom zachytáva tie pominuteľné okamihy života, v ktorých postavy na diváka vylievajú svoje momentálne rozpoloženie. Scény súvisle prichádzajú a odchádzajú a každou ďalšou si hlavní hrdinovia postupne a nenápadne získavajú našu náklonnosť. Zažívajú slasti i strasti každodenného života, naberajú skúsenosti, ktoré ich ovplyvňujú a posilňujú. Možno ohýbajú, no nelámu. Občas filozofujú, občas rozprávajú do vetra a občas šíria životné pravdy a múdra. Zakaždým ale tým civilným spôsobom, ako by im to slina práve priniesla na jazyk. Pevná ruka režiséra nás privádza k všetkým jemným nuansám, ktoré by sme medzi riadkami scenára zrejme nikdy nenašli a usiluje o to, aby divák na prežívaní postáv participoval. Aposteriórna túžba po mozog zatemňujúcej scéne sa nenaplní, no za hranu obyčajného filmu Boyhood dostáva nielen nezvyklý časozberný prvok, ale postavy nasiaknuté človečinou, útržky cudzích príbehov, ktoré sú spolunosičom osudu jedného chlapca, ako aj tie indiferentné detaily zapracované do scenára (Star Wars, Harry Potter, posielanie papierových lístočkov v škole, štýl Emo, mobilný kontakt cez Skype, X na ruke Sheeny v bare) zachytávajúce dobu a jej premeny. Detsky úprimný a pritom vyzretý coming-of-age film v tej najsugestívnejšej podobe. ()

Disease

Na tomhle filmu je zajímavé jen to, za jakých podmínek se točil. Jinak normální portrét středostavovské rodinky ze Států. ()

Cuzan

Po letech napodruhé a musela jsem ubrat hvězdu. Vždyť jsem si vůbec nepamatovala, že jsem tento obyčejný a neobyčejně dlouhý životní běh Masona a jeho rodiny už viděla. Skvělý soundtrack a rozhodně obdivuju tu oddanost celému tomu projektu, který vznikal během mnoha let. A jak mě to v minulosti muselo uchvátit, tak to dneska prošlo kolem mě, jako mnohé životy jiných lidí. ()

Rozjimatel

"Boyhood" je absolútne unikátny, inteligentne napísaný film o dospievaní chlapca Masona (Ellar Coltrane), ktorého sledujeme od jeho šiestich rokov až do dospelosti, pričom film sa skutočne nakrúcal celých 12 rokov (!). Keďže som o tom pri pozeraní filmu najskôr nevedel, dlho som sa veľmi divil, akých podobných detských hercov sa vždy po skoku v čase podarilo obsadiť. Okrem Masona sledujeme aj dospievanie jeho staršej sestry Samanty (režisérova dcéra Lorelei Linklater), a tiež vývoj ďalšich postáv, otca (Ethan Hawke), ktorý od nich žije odlúčene a matky (Patricia Arquette), ktorá má hrozný vkus (smolu?) pri výbere životných partnerov (jedno väčšie hovädo ako druhé). Deti ako malé sú rozkošné, režisérova dcéra ako dievčatko s rebelskou povahou nemá chybu. Príbeh neprináša žiadne šokujúce zvraty, neoplýva množstvom dramatických momentov, jednoducho len prináša prchavé kúsky životnej mozaiky a v tom je jeho veľká sila. Musím vyzdvihnúť veľmi dobre a vtipne napísané dialógy, po nejakom čase sledovania filmu som sa prichytil, že sa sústavne škerím ako retardovaný. Hoci je film neskutočne dlhý, ani chvíľu som sa nestihol nudiť, a to ani pri opätovnom pozretí. Autori majú navyše dobrý hudobný vkus, o čom svedčí soundtrack a aj sympatické vyzdvihovanie Beatles ako najlepšej kapely všetkých čias ("Abbey road", či tzv. "Black album"). Konečne nejaký film odohrávajúci sa v Texase, v ktorom nie sú všetky postavy totálni vidláci (iba niektoré). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Marla Singer

Autentické dospívání jednoho chlapce v produkčním běhu na dlouho trať a klasickém Linklaterově stylu. Masonův epizodický portrét se skládá z náhod, relativně banálních situací a rozhovorů i vyostřenějších konfliktů, přičemž každý z nich hraje v chlapcově životě důležitou symbolickou roli. Narozdíl od extrémnějšího Slackru sleduje film kontinuálně (i když skokově) deziluzi hlavní postavy a přestože vyprávění připomíná klasický semknutý model, jednotlivé vývojové linky se provazují jen občas a jiné důležité okamžiky jsou zcela vynechány nebo jen odvozeny z pozdějších situací. ___ Na první pohled extrémní stopáž vydá díky odlehčeným scénám a dialogům (aka Jih nikdy nezemřel!) subjektivně sotva na půl druhé hodiny (v sále bych klidně seděla i další hodinu) a pokračující sourozenecký vztah přes rozdíly v detailech až nechutně připomíná skutečnost (ano, mám mladšího bratra). Pocit civilnosti a autentičnosti ale nejvíce těží z modelu internetového fenoménu 'only X's kids remember', konstantního přepisování scénáře a vkládání kulturních odkazů. Hudební rozsah nejohranějších skladeb za poslední dekádu se pohybuje od Blink 182, karaoke Britney Spears po v kavárně vyřvávajíci Gotye, nechybí ani noční čekání na další díl HP nebo posun videoher v čase a celým vyprávěním se táhne nesmrtelná linka Star Wars. ()

zelvicka.

Je naprosto jasný, že když natáčíte 12 let film, že to sem tam utahaný bude. I tak musel střihač ronit slzy, pot a krev, aby to dostal na tuhle stopáž. Perfektní nápad. ()

Jaro_slav

Forma naprosto drtivě zvítězila nad obsahem. Poměrně nezajímavý příběh jedné rodinky bylo neuvěřitelně zábavný sledovat právě díky režisérovu rozhodnutí točit tolik let a nechat herce doopravdy růst/stárnout. Bylo to pro mě jako číst nějakou knížku od Irvinga - celé to plynulo vlastním tempem, ale furt jsem měl chuť to hltat a na konci chtěl vědět, co bude dál. A do toho ten písničkový soundtrack - WOW WOW WOW! 90%. ()

Mikino00

Filmy tohoto režiséra jsou pro mne prostě nestravitelné. Sledovat něčí dospívání je sice pěkné, ale téměř tři hodiny délky se prostě musí projevit v rozvleklém a ubíjejícím výsledku. Problémem filmu není děj, kde pohled na vývoj rodiny je pojat zajímavě, problém je v extrémně nesympatických postavách (Ethan Hawke tady překonává sám sebe, to ale platí i o jiných filmech Linklatera). Proč ale film postrádá jakýkoliv výraznější moment či dějový zvrat a nikam nesměřuje je mi záhadou, prostě to jen plyne do ztracena. ()

aLPaC

Naprosto geniální, bez klišé, obyčejný (v dobrém slova smyslu), víc netřeba dodávat. Linklater je Pan režisér ()

Ollie235

Jedním slovem působivé. Nejen tím, že se Linklater a spol. pustili do tak dlouhodobého projektu, ale i tím, jak obyčejný příběh si k tomu vlastně vybrali. Působí to tak, že by scénář mohl napsat naprosto kdokoliv a právě díky tomu (a díky poctivosti, se kterou do toho tvůrci šli) je tento film výjimečný. Rádoby obyčejné dospívání mě oslovilo především svou skutečností v doprovodu s vlastními vzpomínkami na zobrazená období v chlapeckém životě. A myslím, že o to tady jde - každý může prostřednictvím tohoto filmu zavzpomínat na své mládí i na problémy, které musí lidé během dospívání řešit. Herecké výkony, kamera, hudba, a ani další aspekty přitom zas takovou roli nehrají. Některé pasáže přirozeně baví více, některé méně, celkově to však rozhodně stojí za to. Obdivuhodný počin, silné 4*. ()

Nethar

Before Sunset/Sunrise/Midnight mám rád, tak jsem byl zvědav i na tento snímek. Přece jenom film, který se natáčí dvanáct let, aby herci měli čas postupně stárnout, jen tak neuvidíte. Příběh dospívání, bez velkých zvratů, který může zažít každý z nás. Tak nějak neobyčejně obyčejné, nenudilo ani chvilku. ()

petrskoc

Boyhood není výjimečný film - ani zdaleka. Jeho největší slabinou je paradoxně právě to, že se vytvářel tak dlouho a tudíž logicky jak tvůrci tak hlavní představitelé nemají s látkou ucelenější a intenzivnější kontakt. Stručně řečeno: prostě se jí z jasně logických důvodů nemohou naplno oddat po dobu natáčení. Vznikl tak chladný a odosobněný film, kterému chybějí silnější a emocionálnější pasáže - zásadní životní milníky hlavních postav, které v podobně laděném snímku zcela neoddiskutovatelně musejí být, pokud chtěl Richard filmem sdělit něco víc. Celé to působí tak nějak odtažitě, bez zapojení jak herců tak režie. Ano, délka natáčení a vůbec to, že se film podařilo dokončit a v podstatě velmi slušně funguje - to je úctyhodné a zaslouží respekt. Na druhou stranu si tím ale Boyhood dost podráží nohy sám sobě. Také mi vadilo "seriálové" pojetí celé látky, jednotlivé epizodky byly až příliš nápadně oddělené a naprosto jsem postrádal např. nějaké příběhové "mosty", díky kterým půjde příběh (film) dál a neztratí na dynamice. Tudíž vychází, že i samotný vztah k postavám a jejich osudům (alespoň mně) je divákovi tak nějak lhostejný. Vizuální ztvárnění také připomíná spíš levnější seriál, soundtrack poskládaný z jednotlivých singlů je podle mě neúctyhodný k podobně "vážnému" filmu ze života by se hodil spíš původní OST. I přes všechny výtky jde o velmi kvalitní film, který hlavně po obsahové stránce sdělí hodně, ale ne tolik, kolik mohl. Spousta pasáží donutí k zamyšlení, padne hodně moudrých slov a v některých scénách se určitě nejeden divák sám uvidí - případně v nich uvidí svoji rodinu nebo situace ze svého dospívání. Za to palec nahoru a dokazuje to režijní kvality Linklatera. Mnohem víc než to, že bych se nudil nebo pokládal snímek za nekvalitní či nepřínosný mě mrzí fakt, že se zde poměrně zásadně promrhal potenciál. A díky tomu to opravdu zase tak zásadní dílo není. ()

Movie Gourmet

Krásný film, prostě ze života... A to i přesto, že má 165 minut, rádi se na něj dokoukáte celý. Ethan Hawke hrát umí, o tom není pochyb, i když zde není tím hlavním, ostatní své role také zvládají víc než dobře... Ale hlavně je to celé natočeno s citem tak, aby se film vyvaroval přílišného kýče a častých klišé, takže největší zásluhu mají scénárista a režisér... Verdikt: 4* a 80 %. PS. Neuvěřitelným počinem hlavně je, že hlavního hrdinu Mason(a) (Ellar Coltrane) ztvárnil jeden a tentýž herec, kterého můžeme opravdu vidět od jeho mládí až po ranou dospělost. Pokud na snímku pracoval režisér opravdu 12 let, ajk se píše v obsahu a každý rok natočil se stejnou skupinou lidí během několika dní pár scén, tak je to opravdu nebývalý počin, který si možná zaslouží i 5* a 90 %. ()

Vejrrr

Co stálo za to... Vedlejší role! Masonova matka a její romance, pak Masonův otec, kde oba zaznamenali velký přerod osobnosti v průběhu oněch 12ti let. Co nestálo za to - Samotný Mason nebyl ničím výrazný a těch 12let... prostě tomu chyběla jiskra. Chápu ten smysl, že film má být o obyčejném životě dospívajícího kluka a i to, že se tvůrce chtěl vyvarovat klišé jako první sex, první alkoholové opojení... Jako ostatní, tak i já, skláním poklonu všem co se s tím 12 let crcali, ale aby to kvůli tomu získalo Oskara, to snad ne. Přesto ale 165min uteklo příjemně a minimálně se napsal další řádek do historie kinematografie a jsem rád, že jsem si ho přečetl. ()

Marys

Oceňujem námahu a 12-ročnú prácu na filme, na môj vkus je to ale veľmi ploché. Film bez deja, príbeh bez myšlienky, či pointy. Skrátka, nech sa páči, dospievanie jedného pomerne bežného melancholického chlapca. Nevychutnal som si ho. ()

Lovely.Bones

Mě to tedy moc revoluční nepřijde... Obyčejné rodinné drama, které je ovšem natáhnuté na necelé tři hodiny. Naštěstí, nepřišlo mi to zdlouhavé a čekal jsem, že se budu nudit. Nehorázné mi přijde vychvalování tohoto filmu. Po herecké stránce to je velice průměrné a opravdu netuším, za co ta Patricia dostala Oscara i Glóbus. Jestli vám tohle přijde zajímavé, zkuste si pustit film V nejlepším zájmu dětí, který je o matce s maniodepresivní psychózou a cca. 5 dětmi (kterou skvěle zahrála Sarah Jessica Parker a toto považuji za její nejlepší film) a přijde mi o moc zajímavější a překvapivější (zároveň je natočen podle skutečné události). ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)