Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

helrohir

Skvelo zvládnutý film, hlavne po režijnej a technickej stránke, ale samozrejme aj samotný dej a s ním spojený príval emócií výrazne ovplyvňuje konečný výsledok. Greengrassov štýl réžie je dynamický a pohlcujúci, a v podstate nonstop drží diváka pod poriadnou dávkou adrenalínu (a to si prakticky úplne vystačí bez akcie). Potešilo ma, že film sa nejaví príliš "americky", ale je skôr taký civilnejší, a aj vykreslenie pirátov je v podstate vystihnuté a nerobí z nich len nejakých nemilosrdných sadistov, ale dáva dôraz na to, že vzhľadom k podmienkam v ich krajine prakticky nemajú na výber. Po dlhšej dobe sa vo vynikajúcom svetle predviedol aj Tom Hanks, najmä záverečná scéna mi poriadne stisla hrdlo. Je to proste profesionálne odvedená prácička, avšak na konci som nemal ten správny päť hviezdičkový pocit. 80%. ()

borohub

Další výtečný film s Tomem Hanksem. Jsem už trošku zdeformovaný z těch béčkových akčních filmů, kde čtyři "lehce" ozbrojení a téměř nevycvičení "jednotky" (dá se to tak nazývat) by skončily během tří minut. Ve výsledku mě bylo i těch pirátů docela líto (až na toho namakaného to bylo hovado..) . 90% ()

Mistr_Moon

Filmařina je to pěkná, ale chtělo by to zkrátit tak o 30 minut. Ačkoliv atmosféra je hustá jak 30 dní prošlý mlíko, tempo je až příliš pozvolné a tak nějak to neteče. ()

Jehan

Je to dobrý film; ne, že ne. Hanks je jen obyčejný kapitán obyčejné lodě. Nemá super výcvik námořní pěchoty. Lze mu věřit, že obludnou situaci vyřeší v rámci svých kompetencí. Což se mu svým způsobem podaří a pak už bojuje "jen" o svůj život. K somálským pirátům je těžké cítit jakékoliv sympatie, což byl asi záměr. ()

Mykhaluu

Dokud byl kapitán tak nějak v klidu, lezl z něho Tom Hanks se svou odulostí, kterou ale kvalitní nasnímání a realistické herecké výkony všech ostatních srovnávaly. Když na konci začaly i Tomovi zřejmě téct z vedra a žízně nervy, zahrál závěrečné nervové zhroucení naprosto uvěřitelně. Nenápadně se vplížilo několik otázek o fungování světa, na které nemám odpovědi. ()

PlayEasy

Tak tohle byla teda síla! Paul Greengrass nám 7 let po neuvěřitelné rekonstrukci teroristických útoků 11. září předvádí další opět velmi silné a perfektně vygradované až thrillerové drama a s úžasným výkonem našeho oblíbence Toma Hankse, který na Oscarech tehdy rozhodně neměl chybět! Také Barkhad Abdi jako vůdce pirátů se předvedl a my jsme opravdu mysleli, že filmaři přijeli do Somálska, vzali bandu opravdových pirátů a rozhodli se s nimi natočit film! Prostě všechno dokonalé a tohle jen potvrzuje to, že filmy podle drsných skutečných událostí amerických hrdinů se podaří snad vždy! 95% ()

Pete

Pro Greengrasse to byla ideální látka, k tomuhle dechberoucímu, adrenalinovému, až dokumentárnímu dramatu na moři sedla i u něj typicky neklidná kamera. Také kapitán Hanks tu pluje na jistotu, nenápadného, civilního hrdinu vystřihnul se svou tradiční lehkostí a přirozeností. ()

yatan

Nebyt Hanksa, clovek moze mat pocit, ze je to priemerny film, s vymakanym koncom. Hanks je neuveritelny, veris mu kazdy pohlad, kazdy vzlkyk, kazde slovo. Greengrass je zas nenapadny..trpezlivy, ako sniper, a ked citi green pali. Pre tieto dve veliciny je to neobycajny film, a velmi pravdepodobne jeden z desiatich najlepsich filmov roka. Napriek slabsiemu tempu prvej polovice, a akcnemu zaveru, clovek ma priestor si uvedomovat jemne naznaky obrovskeho rozdielu medzi rybarmi a RYBARMI. 9/10 ()

ajusinka14

včera som na tom bola v kine a musím povedať že to bol dosť dobrý zážitok... Tom Hanks to zahral topkovo... keby som doma a nie v kine revem ako malá ... tuto to bude minimálne na nominácie na Oscary :) ()

hondza87

Ryzí drama, plné napětí a skvělých hereckých výkonů, které je divákům odvyprávěno, je přesně ten tip filmu, který nejde jen po povrchu, ale dokáže zabrousit i do daleko hlubších vod, než jak se na první pohled může zdát. Režisér Vás tak nutí nad filmem přemýšlet ze všech stran a to je dobře, protože filmů s pomyslným přesahem, který by dokázal tak intenzivně tnout do živého za posledních let mnoho neuvidíte. ()

Dragiii

Jsou filmy, kterým výrazně pomůže, jakým skvělým způsobem se podaří dílo zakončit. A v tomto případě to platí stoprocentně. Dalším obrovským plusem snímku je výborný herecký výkon Toma Hankse (což se ale dalo očekávat, ne?). Divák mu na plátně věří každou projevenou emoci, prožívá s ním celý příběh s napětím a přeje si, aby to hlavně dobře dopadlo. Za zmínku určitě stojí i výkony protagonistů somálských únosců, které jsou taktéž výborné (ale Hanks je Hanks). Někteří filmu vyčítají propagandu americké armády, ale mně tam tak zjevná nepřijde, nebo spíše žádná. V konečném součtu se jedná o snímek, který drží diváka napjatého v každé minutě filmu, takřka dokonale popisuje pocity, které se honí unesenému člověku ale i únoscům. Čtyři hvězdy jsou pro Kapitána Phillipse jednoznačně zasloužené s tím, že bych se nebránil k přiklonění k ještě jedné. ()

davistercz

Nebylo to špatné, ale nebylo to zas tak dobré, jak tu všichni píšete. Samozřejmě, že film má něco do sebe. Je skvělý, skvělý děj, dobrý výběr herců.. prostě nápad originální. Ale to provedení se vždy pokazí, což mě mrzí. Film místy občas nudí, což je rozhodně škoda. Konec jsem čekal trochu velkolepější a byl jsem hodně zklamaný. Za mě průměr. ()

ruzmim

Film není nikterak strhující, ale přesto vtáhne do děje. Posledních 15 minut filmu jim to žeru se vší parádou. Člověk nad tím nesmí moc přemýšlet – opravdu jsou zákony, že obchodní lodě nesmí mít zbraně ? Proč tak velká společnost nemůže prosadit aspoň jednoho profesionálního vojáka, který by si s tímhle hravě poradil a pak by nemuseli vynakládat prostředky na záchranu, která mnohonásobně překračuje cenu výkupného. Film nezklamal a Tomáš na pokraji šoku působí velmi věrohodně. 85% ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí