Ip Man 3

• Čína Ye Wen 3 (více)

V nejnovějším pokračování série o legendárním mistru Wing Chun Ip Man (Donnie Yen) čelí nejen hongkongskému gangu, jehož hlavu si zahrála boxerská legenda Mike Tyson, ale musí se vypořádat rovněž s vlastním rodinným životem. Ve městě protkaném korupcí, ve kterém se ho zároveň neustále pokouší konfrontovat konkurenční mistr Wing Chun, to však nemá jednoduché. (JardaBauer)

Diskuze

Wysch

Wysch (hodnocení, recenze)

Sign: Já bych tě chtěl vidět po jednom boxerským tréninku :) garantuju ti, že pokud cíleně necvičíš, z toho tréninku se maximálně odplazíš :)

Tož tak k tomu tvýmu, že boxeři jsou jen pěsti.

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Sign: Nepsal jsem, že co je ve filmu, je nemožný. Jen je to filmový kung fu, hezký na oko. Reálný wing chun takhle nevypadá. K druhý části tvého příspěvku se nechci moc vyjadřovat, protože vůbec nevim, co jsi tim chtěl říct.

Sign (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: ne že špatně chapes, ale každopadně tyhle ty " nemožny udery možný sou" zaprve a zadruhe mel bys sam vedet ze tyhle lidi zijou bojovym umenim a nejde o to co predvadi ale o to ceho jsou schopni v realu a je zatracenej rozdil mezi zevlaky z ulice co se sice mozna radi poperou ale pritom nevi co je to tvrda drina boje a vycviku na to a hlavne, ja to nechtel psat, ale vim jak vypada boj na ulici a moc dobre, takze naky posledni veci ve styl že nevím, prave tohle ze vim ze to umim mne zachranuje

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Když už se jedná přímo o ten wing chun, tak i sám grand master Ip Chun říkal, že v bojových scénách je použito jen pár technik z wing chunu, ostatní je už tzv. Din Ying Gung Fu, neboli filmové kung fu. Je to logické, pokud máš taky zkušenosti s wing chunem, určitě uznáš, že by ses diskusí o tomhle filmu ani nezůčastnil, kdyby Donnie předvedl přímý úder, kryt a jeden řetězák. Sign, protože si myslím, že je toto téma v diskusi o filmu spam, tak si mě přidej na skype a můžeme to probrat tam, třeba tě špatně chápu nebo tak. Můj skype je teda failacz

Cracker

Cracker (hodnocení, recenze)

krystofjutsu má úplnu pravdu takto pekne esteticky to vyzerá len vo filmoch, tu je napríklad link na turnaj vo Wing chune a aj keď to nevyzerá vôbec pekne je to určite účinnejšie ako to čo vidíš vo filme... chodím na wing chun, som len začiatočník ale učia nás tam jednoduché údery, nič čo by si poznal z takýchto filmov

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Já vím že jsou i styly kung fu, kde se cvičí jen ruce. Ale člověk má pořád jen dvě ruce a dvě nohy, a nic novýho a lepšího už se nevymyslí. Pokud budeš ty údery zkoumat tak uvidíš, že mají základy v umění boji s pěstmi. To ostatní rychlý mávání, co předvádí Jet Li, hezky vypadá, určitě se nedivím, že s těmihle technikami vyhrál moockrat mistrovství Číny ve wu shu, ale nejde to reálně použít. O napodobování zvířat nemluvím, to je největší nesmysl- MLUVÍM ALE O VYUŽITÍ TECHNIK V REÁLNÉM BOJI. VĚC KULTURNÍ A DUCHOVNÍ JE VĚC JINÁ. A ještě raději řeknu, že mám Jeta Li velmi rád a dokonce mi visí jeho plakát v ložnici, jen to posuzuji objektivně a s nadhledem. Rada: Neber ty filmy tak moc vážně. :-)

Sign (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: tak to že mají nejlepší a nejrychlejší údery, jak sse to taky vezme, sou i jiné styly Kung Fu kde se cvičí hlavně ruce a údery, to co třeba s rukami předvádí Jet Li je něco neuvěřitelného, a to se musí zpomalovat aby to kamery chytli, ale jasny, řekneš boxerovi něco blbýho a aby tě pak polívali vodou

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Sign: Otázka je, jestli je lepší mít 3-4 perfektně zvládnuté techniky, nebo 4 tisíce technik, z nichž ani jednu nemáš pořádně vypracovanou. Někdy je méně víc než více. Při napadení na ulici záleží na mnoha aspektech, hlavně taky na útočníkovi. Já bych box vůbec nezavrhoval, protože nikdo nemá silnější a rychlejší údry, než boxeři. A pokud se jim někdo dokáže vyrovnat, tak jedině s boxerskou technikou.

Sign (hodnocení, recenze)

Jenom bych chtěl trochu osvětlit to s tím boxem a kung fu pro neznámé, krystofjutsu asi souhlasit už sme se o tom bvily, nemůže se porovnávat umění s uměním, ale je tu prostě jeden háček který BOX staví do pozadí za všechny, a to je to že box je bojový sport ALE s největším omezením jaké může být, prostě se vycvičíš používat jen pěsti, ne ruce ale pěsti, ruce to můžeš používat lokty všechno spoň to ale v boxu sou to vlastně jen přímé údery a háky na tělo, to se na ve volném boji nemůže s jiným uměním nějak extrémě rovnat, a co se týče toho Kung fu, berme v potaz že cvičení Kung fu není stejné, jde tam také o to co chceš umět a naco, ano dají se trénovat techniky které se pak předvádí apod. ale také jsou tréningy kdy se to učí aby se opravdu naučili bojovat, tyto tréningy obsahují i tvrdé sparingy atd. a také je trénování všude na světě jiné než právě v číně, tam dokonce sprují a trénují to na sobě be jakýchkoliv chráničů aby se přizpůsobili všemu co se může stát, také se musí brát v úvahu že samotné Bojové umění vznikla přímo k boji ve válkách, ubrínění sama sebe a praví mistři musí a jsou právě hlavně zběhlí v čistém boji, přímo praxe, třeba jako takový Bruce Lee, vždycky mne dokáže rozesmát porovnávání všelijakých bojovníkú MMA, Muay Thai apod s ním s kmentáři ˇˇon byl jen herec ale tady ten je fighterˇˇ čistá demence, ale to jsou lidi od jinud ne tady z CSFD, a ono aji boxeři jsou lidi co i když se to nezdá vnitřní strach z boje na ulici pokud ním neprošli, každý, zde nejsou pravidla a zrovna oni nimi vázáni jsou nejvíe ze všech

Silblade

Silblade (hodnocení, recenze)

DongFangXu: Prvně ale musíš pochopit, k čemu že ty zdánlivě "nepoužitelné" sestavy a aplikace slouží. Ty tě samozřejmě nemají naučit bojovat v tom smyslu jako je třeba při kumite v karate (hopsáš a snažíš se protivníka zasáhnout). Sestavama zdokonaluješ své techniky, aplikace s partnerem tě zase naučí používat jejich patřičnou sílu, odhad vzdálenosti atp. V kung-fu existuje i sada různých technik (myslím, že se to píše qinna), kterými lámeš, páčíš, zasahuješ a kopeš vcelku velmi jednoduše a zároveň hodně účinně a přitom neděláš žádný supr efektní pohyby, při nichž by ti případní diváci zatleskali ve stoje. A to už ti v souboji může pomoct, je to praktické. Co jsem ale chtěl říci je, že neustálým drilem těchto technik (hlavně při sparringu) se podvědomě naučíš na určtiou akci odpovědět svou reakcí, nad kterou bys ani nepřemýšlel. Někdo tě napadne, udělá určitý pohyb a ty automaticky odpovíš svým pohybem. Nemusí to být úplně technicky pünktlich, ale zabere to. A to tě právě tyto sestavy a aplikace učí, mimojiné.:)
Ale abych nebyl úplně OP, na Yip mana 3 se těším jak na nic jiného a doufal jsem, že bude z této série trilogie (nepočítám-li yip mana bez donnieho). A jsem neméně zvědavej, kdo si zahraje Bruce Leeho. Mimoto mě napadlo, proč nenatočí třeba celý film s "pravým" Bruce Leem? Nemyslím žádného jeho dvojníka, ale počítačově zpracovaného, jako v Beowulfovi či jak byl Arnold Schwarzenegger v Terminátorovi 4. Tam Arnie vypadal dost opravdově, tak proč by to nešlo s Bruce Leem? Naskenovat jeho obličej z filmů, dokumentů atd., pohyby by nasnímali od nějakého mistra JKD, kterej by se mu podobal (třeba takovej Carruthers) a máme novej film Bruce Leeho po 40 letech.:)

matezzz

matezzz (hodnocení, recenze)

Rozhodně nejsem typ rváče, který by vyhledával bitky. Bojové umění bych se učil hlavně pro sebeobranu, člověk nikdy neví, na koho narazí. To s tím "tygrem a jeřábem", je jak říkáš, asi trochu mimo, jen mě to zajímalo.

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

matezzz: Tak oči jsou jedním z velmi citlivých bodů na těle, takže strčení prstů do očí je ,,špinavá technika'' obsažená ve více stylech.. Začít samozřejmě můžeš i bez základu. Ovšem pokud se chceš naučit bránit na ulici, neměl by ses učit bojovat jako zvíře, protože jsi člověk. ,,Proč by měl člověk napodobovat ptáka, medvěda, osla, či hmyz v jejich způsobu boje? Je tomu snad přizpůsoben? Má tvrdý a ostrý zobák, pevná kopyta, či průbojné rohy? Proč si komplikuje život s nesmysly, když má své vlastní, přirozené zbraně? Proč by se měl člověk učit nesmyslné řady pohybů, k nimž stejně nikdy v takové verzi nedojde? Proč si "sviní" mozek nesmysly a smetím, místo, aby jej vyčistil a nechal své pohyby plynout přirozeným časem a situacích? ?ák bojových umění na počátku stojí čistý, jak nepopsaný list papíru, nanejvýš s pár šmouhama naivních představ o boji''

Pokud se chceš ale učit jen pro zábavu, nebo protože máš např. rád východní tradice a kulturu atp., pak není nic lepšího. :-)

matezzz

matezzz (hodnocení, recenze)

Já bych jen poznamenal, jak nám sifu jednou řekl, že vytrhnout (vypíchnout) někomu oko se budeme "učit" až později. Bohužel jsem už nezjistil, zda-li to myslel vážně. Každopádně asi účinné řešení při přepadení/boji na ulici.. Akorát u nás v ČR by jste si to pravděpodobně odpykali víc než ten zloděj/násilník. A taky si matně vzpomínám, že je to styl tygra a jeřába nebo se totálně pletu? Je to už pár let.. Jo a asi tak dva roky chodím pravidelně chytat na florbal.. to by mohl být momentálně dobrý základ pro to začít se tomu znovu věnovat, ne? Přece jen je to hlavně o postřehu a pohybu rukou/nohou. Dík za odpovědi..

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

DongFangXu: Aby naše komentáře nebyly v rozporu, chtěl bych poznamenat, že jsem celou dobu psal pouze o wing chun a né o nácviku sestav v rámci celého kung fu (wu shu).

DongFangXu

DongFangXu (hodnocení, recenze)

To jsem teda zvědavej, co nám ve trojce naservírujou. Těším se.

Každopádně k té diskuzi o tom, jestli boxer porazí mistra kung fu, nebo ne.......pokud je to mistr boxer, tak mistra kung fu s největší pravděpodobností zatluče do země. Jaký dnešní mistr kung fu prošel mnoha skutečnými boji? Ať už s pravidli, nebo bez? Problém většiny stylů kung fu, je ten, že na kurzu kung fu vás nikdo nebije. Cvičíte spoustu sofistikovaných technik v sestavách, nebo zkoušíte aplikace ve dvojicích, ale boxeři se na tréninku mlátí, jsou zvyklí na zlomený nosy a podobně. Kromě toho taky musí vybojovat zápasy, aby se někam posunuli. V kung fu tohle většinou nebývá. Stačí prokázat znalosti aplikací, odcvičíte sestavy, které máte na své úrovni znát a máte zkoušku za sebou. Když pak příjde na boj na ulici, kdo má navrch - chlápek, kterej vybojoval turnaje, nebo chlápek, kterej už cvičí sestavu s mečem? Všechny ty důmyslný techniky z kung fu jsou mu najednou skoro k ničemu. A ikdyž vyhráváte například v soutěži v tuei shou, proti boxerovi je to k ničemu. Závěrem bych chtěl říct, že já fandím vždy kung fu. Box se mi nelíbí a nejsem fanda boxu. Kung fu mám mnohem raději. Taky nemám rád násilí a nejsem rváč. Kdybych byl a chtěl se opravdu umět mlátit, žádný tradiční styl kung fu bych si nevybral.

Thehellion

Thehellion (hodnocení, recenze)

To

krystofjutsu: Díky moc za info, přečetl jsem to až teď..rozhodně zajímavé a rozumně napsané..samozřejmě je to určitě individuální..jen Ip manovi zakázali používat kopy až ke konci zápasu, ne v začátcích, kdy inkasoval největší rány..ale tak jasně, je to film..........:-)

Sign (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: ty hej ja takhle jako zas internetu a tak nerozumim, skype nemam, kdyžtak mi napiš na co tak by se mi to dalo poslat nebo tak něco

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Sign: Máš třeba skype nebo něco takovýho, přes co bych ti mohl poslat ten návod i s obrázky?

Sign (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: jasně znám to, taky krom toho že trénuju přímo na tréningách, tak doma si cvičím svoje na pytli, a toho panáka si určitě pořídím, pochopitelně né koupeného jak říkš a říkal mi to aj prodejce kde si chodím kupovat věci, že je totálně nepochopitelně předražený a že je lepší když si seženu ňákého dřevaře a ať mi to vyrobí za pár, jinak ten způsob jak říkáš může být výborný, zajímalo by mne to, mimochodem jen tak pro zajímavost, před temi roky zpět když jsem byl dost mladý a začínal jsem s tímhle vším, jsem narazil na právě menšího lehčího borce, nějak se to vyprovokovalo já byl pochopitelně ten začínající ale pro sebe ''mistr'', a dopadlo to :D

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Sign: Jasně, i když na ulici narazíš na kluka, co je o hlavu menší a váží 40 kilo, nikdy nevíš, jestli je to mistr světa v karate. Prostě záleží na člověku. Jeet Kune Do můžeš klidně dělat taky a to sám, stačí se věnovat více stylům a příjmat do svého šálku čaje jiné druhy (obrazně řečeno). Stačí na sebe pomocí JKD příjmout všechny formy boje a stát se tak beztvarým. Určitě to znáš... Vyčisti si mysl, buď bez formy a bez tvaru- jako voda. Když dáš vodu do sklenice, stane se z ní sklenice. Dáš ji do láhve a stane se láhví. Dáš ji do čajové konvice a stane se čajovou konvicí. Voda může plynout, nebo může ničit.. Buď voda, příteli..  Tyhle slova zná asi každý, kdo je nějakým způsobem spojen se světem bojových umění. Znamená to, že si pro svůj individuální styl vybereš prvky boje z různých stylů, ale nejdříve musíš mít svůj šálek prázdný, aby si ho mohl znovu naplnit. JKD je vlastně jen myšlenka, koncept, podle kterého se můžeš učit a vnímat bojové umění (Styl boje, který Bruce Lee vytvořil a dá se naučit se jmenuje Jun Fan Gung Fu.). Např. úder si vezmeš z wing chun, techniky úderů loktem z muay thai, kopy z taekwonda, přehoz  z juda, přehoz z BJJ,.... Takže JKD mužeš začít dělat hned teď. Ale nezapomeň na další myšlenku Bruce, který se snažil o jednoduchost a přímost jeho umění, ta myšlenka zní přibližně takto: ,,Když sochař vytváří své dílo, tak na kámen nepřidává další kámen, ale naopak ho odsekává do jeho konečné krásné podoby''. Takže bych ti poradil naučit se pár technik, ale pořádně. Samozřejmě nevím, jestli si na tom lépe s dovednostmi v bojových uměních a nevím, jestli jsem způsobilí ti radit, takže se případně omlouvám. Trénovat na dřevěném panákovi by nemusel být problém, pokud budeš mít zájem, vymyslel jsem skvělý způsob, jak dřevěného panáka vyrobit, aniž bys potřeboval nějaké masivní vrtáky a vybavení za minimálně 5 000,- a vypadá jako koupený.

Sign (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: tak pokud si byl vypracovanější jak fyzicky tak psychycky tak tomu se nedivím, taky na něj z ničeho nic vyjet tak borec když to není zkušený kopačák to nemůže odradit a vůbec přesně tak jak sme se shodli, jde o člověka, to si ale málo lidí myslí, ale právě ti největší mistři říkají ''nikdy nevíš na koho narazíš a jak to co ovládá a ovládat umí'' , jinak ti docela závidím upřímně to že máš možnost trénovat Jet kune do, to ti přeju chlape pač to dělat někdo tady taky do toho du, nebo ono známé Wing chun, hlavně trénovat na dřevěném panákovi, to musí být paráda :-)

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

Sign: Když jsem to četl, nenašel jsem jedinou věc, ve které bychom se neschodovali, možná jen to, ale to je zsae můj pohled věci, že se nedá řict: ,,boxer na taekwondistu nemá ani náhodou". Na taekwondo jsem chodil od první třídy spolu s karate a tak docela kopat umím, ale v době, kdy jsem začal chodit na thai box jsem si zlomil nohu v holeni a to mě asi na rok úplně vyřadilo z tréninku na kopy. Spároval jsem, ale bez kopů. Řekněme, že jsem byl víc vypracovanej než kluci, s kterýma jsem spároval, a proto mi k převaze ve sparingu stačily jen ruce- i když jsem tedy používal jen ruce, dělal jsem si se sparing partnerama co jsem chtěl (Jinak řečeno, nezáleží na druhu bojového umění, ale na člověku, ale to si pak psal taky, takže tohle asi víš). Takže to je snad jedinná věc, se kterou se ve tvém článku neztotožňuji. Se zbytkem máš podle mě pravdu a více méně jsem to jinými slovy psal o několik řádků dole taky :-)

Sign (hodnocení, recenze)

Ale říkám nic zlého né kvůli hádkám :-) i tak bych něco takového chtěl vidět naživo, a to mistr Boxu těžké váhy vs mistr Kung Fu, abych opravdu viděl jak to dopadne, taky je fakt co napsal krystofjutsu a to že nejde o bojové umění a o člověka co to dělá a jak to umí a na jaké úrovni je

Sign (hodnocení, recenze)

krystofjutsu:  musím uznat že o bojových uměních toho víš také ne jen dost ale opravdu hodně, a máš pravdu ale teď to nechcu nějak vyvrátit anebo se hádat, berte to spíš také jako múj názor, já dělám také bojová umění a zároveň Thajská box závodně, box samotný se mi neskutečně líbí, je to souboj pěsti, průprava a tréning je pořádný masakr který pochválí každy, ALE, je to boj s největším omezením jaké snad existuje, a já sám sem tam zajdu zatrénovat do boxerského klubu, když se s nimy domluvím že pojedu s nimy čistě jejich styl, tedy jenom box, pesti, tak sme na mrtvém bodě, oni jsou rychlejsší jnenže já si je nepustím k tělu, jo když sem spároval se závodníkama s velice výhry ale opravdu dobrýmy, jelikož jsem jel jejich styl tak sem nestíhal a to na ruce jako tak jsem byl na stejné úrovni ale když ti něco zakáží, úplně to otřese celým tvým pohybováním a stylem, kdežto když jsem si s nimy dal sparing se vším všudy, kluci to nedávali a to myslím vážně, a to nejsem žádný mistr, hlavně ti to potvrdí aji každá trenér co trénuje ať už klasický kickbox, thaibox, nebo další styly s používáním celého těla a to nemluvím o taekwondu, na tento styl boxer nemá šanci, viděl jsem to na vlastní oči a taky jsem si to sám vyskoušel, rukama na taekwondistu, a můžu vám říct, nohy jsou delší a silnější než ruce, nejenom že jsem se k němu nemohl dostat, ale nemít už zkušenosti s krytím tak mne uzemní jedním kopem... tímhle celým článkem chcu naznačit, že jak už tu někdo psal, podle něj by mistr kung fu a to Ip man byl, ždyť to byl aji jejich hrdina a učil největší legendu všech dob, neměl ani s boxerem nejtěžší váhy ňáký velký problém pokud by oba jeli svůj styl, což oni ve filmu prvních pár kol jeli, a co se týče toho wu shu, je to cvičení jak jsi napsal to ano, ale nejem to, také tam podstupuješ tak těžkého treéninku který z tvého těla udělá pevný a rychlý stroj kde když dosáhneš levlu jako třeba tady pan Donni nebo Jet, tvé pohyby jsou takřka nezaznamenatelné a udéry s kopy ohromné síly, ono totíž úder a síla je hlavně ve švihu...

sniper18

sniper18 (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: Jasné, už sa rozumieme. Len myslím, že táto séria ešte nie je až taká veľká, že by sa už dalo hovoroť o stereotype a preto som neporozumel.

krystofjutsu (hodnocení, recenze)

sniper18: Teď jsme si nerozuměli. Stereotyp jsem myslel v rámci ip man série, né v oblasti všech martial arts filmů. V jedničce se mu ani ten nejlepší nevyrovnal, Ip man neměl ani jednou problémy a to bylo novinkou, která se mi moc líbila. Stereotyp, o kterém jsem mluvil by nastal v případě, že by se to samé opakovalo i ve dvojce.

sniper18

sniper18 (hodnocení, recenze)

krystofjutsu: Práveže týmto sa podľa mňa do toho stereotypu dostal. Takmer všetky podobné filmy sa končia vyrovnaným súbojom, kde hlavný hrdina dostáva poriadne zabrať, ale potom sa vzchopí a vyhrá a až Ip Man, teraz myslím prvý diel bol konečne film s poriadnym borcom, ktorý nemal ani z najlepším protivníkom žiadny problém a prevalcoval ho s ľahkosťou. A aj preto ma mrzelo, že dvojka už mala finálny súboj v čisto klasickom takmer stále využívanom štýle. Ale jasné, nič nie je dokonalé a aj dvojka patrí medzi najlepšie akčné filmy nielen posledných rokov, ale aj celkovo. Ale už ju nevnímam až tak dokonalo ako jednotku a Zónu smrti, čo už sú moje dve Donnieho srdcovky.