30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Zombiepod

Moja alergia na americké politicko-oslavné filmy s tématikou 11.septembra dostala pri Zero Dark Thirty poriadne zabrať. Dve a pol hodiny politicky vystavanej nudy, nakrútenej na základe skutočných udalostí a incidentov, s vlastnými nepodloženými konšpiračnými teóriami. Čo iné sa však od Bigelow dalo čakať. Čo sa však znova nedá kritizovať, sú vynikajúce herecké výkony (Jessica to hrá veľmi správne), a svojský štýl nakrúcania. ako je u režisérky zvykom. Podľa môjho subjektívneho názoru sa nejedná o nijak zaujímavý, či napínavý film, dejová línia vypracovaná formou kapitol však ušla, pretože príbehovo by film inak asi nedokázal fungovať. Záverečná časť "The Canaries" bola jedinou, ktorá filmu dodávala istý drajv a pocit zaujímavosti, ktorý sa po zvyšok stopáže pomerne topil. Pre mňa obtiažne dopozerať do konca, no priaznivci prúžkov a hviezdičiek trepotajúcich sa vo vetre a CIA prípadov si určite prídu na svoje. ()

Gromit

Chvíli mi trvalo, než jsem si k tomuto filmu konečně našel cestu. Je to totiž něco úplně jiného, než byl předchozí snímek Kathryn Bigelowové, válečné drama Smrt čeká všude. Tentokrát sledujeme hon amerických tajných služeb na Usámu bin Ládina a protože to byl hon, který trval bezmála deset let, působí 30 minut po půlnoci místy i poněkud únavným dojmem. Režisérka a její scénárista navíc zahlcují diváka obrovským množstvím informací, ve kterém se dá občas jen velmi obtížně zorientovat. Přesto ale máme co do činění s filmem, který by byla škoda minout a jehož jméno figurovalo mezi oscarovými nominacemi zcela právem. ()

Zl0

Zo začiatku ma to neskutočne nudilo. Bol som úplne mimo, neprišlo mi to ničím zaujímavé, len generický dej o vypočúvaní obsahujúci všetko čo tam má byť. Arabské mená, mučenie, obojok, CIA, americká základňa, obloha, dobrý policajt zlý policajt, tma aj svetlo a odmena keď niekto poslúcha. Nuda. Potom keď to už získalo jasné kontúry o čo im ide tak ma to vtiahlo a dej začal byť zaujímavý. Neviem však ani od koľkej minúty, lebo to bolo tak dlhé že som si šiel radšej pospať a posledných 10 minút dopozeral na druhý deň. Tých posledných 10 minút bolo fantastických. Kľudne som si ich mohol odpustiť. ()

Lilien

ťažko sa mi to hodnotí kedže som to nedopozeral, nakoľko ta prvá hodina je nehorázne nudná a bez chytľavého deja ktorý by ma donútil dopozerať zvyšok. ()

KdG

Ta ženská musí být blázen když natočí skoro 3 hodinový film, přičemž zajímavá byla poslední hoďka. ()

stan87

Skvělý výkon Jessicy Chastain v roli neunavne agentky hledající Usámu Bin Ládina... Měla dostat Oscara. :( ()

Oudee33

Film je v mnohém podobným Mnichovu od Spielberga, jen mi sedl tak nějak líp. Hon na teroristy, mučení, tahání za nitky a rozplétání sítě, které nemá konce. Podobně jako u Mnichova je zde nabídnut hlavně jeden lidský příběh, příběh Mayi spolu s jejím zaujetím pro věc. Nutno říct, že čím dál tím osobnějším. Její vytrvalost a zapálenost dokáží imponovat. Jde za svým cílem hlava nehlava... Emočně snímek poměrně graduje a z průměru se tak pomalu vyšvihl až na 4*. Závěrečná akce je vymazlená, hutná a dává krásně přičichnout tomu, jak to doopravdy mohlo být. 75% ()

playboy_05

Více než kdy jindy tady balancuju mezi 3-4 hvězdičkami...ale když se ohlédnu zpátky, kolik času ze 157 minut jsem se skutečně bavil, tak ty čisté 4 prostě dát nemůžu....Chápu, že prací tajných služeb je z 99% nudná byrokracie...ale proč na té nudné byrokracii stavět film?...Finální útok je na jedničku s hvězdičkou, tady si je Kathryn hodně silná v kramflecích...ovšem když se snaží vyprávět příběh a něčím diváka překvapit, tak to dost skřípe ()

sigi2

Téma dobrá, prevedenie zodpovedajúce, ale šesť nominácií na Oscara, to je pre našinca trochu prehnaná sláva filmu, ktorý ho polovicu stopáže (skoro) nudí. Ale americkí autori (a kritici) to asi vnímajú inak, keďže sa natočením filmu vlastne vyrovnávajú so svojou minulosťou (a súčasnosťou). Zaujímavé momenty tam sú, nie že nie, len sa obávam, že o dva týždne si z toho nebudem pamätať jedinú scénu a o dva roky budem na CSFD dohľadávať, či som to už videl, keď to dajú v sobotu na Markíze o 22.30. ()

RobbieM@N

Přesně tak jak to mělo dopadnout, právě takovýhle pohled nabídne divákovi co "nejvěrnější" převyprávění událostí, bez patosu a bez snahy zmanipulovat diváka. Kdo jiný než Kathryn Bigelow to měl dokázat. Samotná poslední půlhodina by si sama zasloužila 5*, jako divák být součástí takovéhle akce je opravdu k nezaplacení. Maximální věrohodnost, maximální spokojenost. ()

Ikedar

I když jsem věděl, jak tento příběh skončí, nový, téměř tří hodinový film Kathryn Bigelow, mě ani na sekundu nepřišel zdlouhavý, nebo dokonce nudný. Dramatizace desetiletého pátrání po nejhledanějším člověku planety, začne přímo útokem na naše smysly, a bez vydechnutí pokračuje v napnuté atmosféře, až do velkého finále. Nic v tomto epickém vyprávění mi nepřišlo nadbytečné, a výběr rozdělit film do jednotlivých kapitol mi jednoznačně přidal na epice. Maya (Jessica Chastain) je hnacím mechanizmem celého filmu, a i když je tato postava čistě fiktivní, svět kolem ní, zdá se být víc než skutečný. Jsme na její straně, pozorujeme válku s terorem jejíma očima, a na každý nečekaný akt terorizmu, reagujeme její frustrací z marné snahy dopadnout člověka, který je v její očích za všechno odpovědný. Vidíme, jak Maya postupem času přistupuje na hru, kde už dále není jenom malou figurkou, která stojí opodál a přihlíží krutému mučení vězňů, ale sama dohlíží nad průběhem bolestivých výslechu, nebo podplácení informátorů. Film tak není o ničem jiném, než o posedlosti dopadnou Bin Ladina, a o situacích a nečekaných zvratech, které k dosažení tohoto cíle bránily dlouhých deset let. Bravurní scénář Marka Boala, vytříbená režie Kathryn Bigelow, za doprovodu ne méně kvalitní hudby Alexandre Desplata, udělaly z tohoto námětu jeden z nejslibnějších snímku minulého roku. ()

jafuska

Film, který je o dopadení nejhledanějšího teroristy Bin Ladin, každý si může udělat svůj názor, já ho také mám a nechci ho tady prezentovat, každý se může dát na nějakou stranu a bude to jeho volba, co mě ale hodně vadilo, vše bylo hodně chladně natočené a je vidět, že to režírovala žena , přístě by se do takového tématu měl vložit chlap a bylo by to více akčnější, celé dvě hodiny celkem o ničem, jen posledních 20 minut bylo napínavé sledovat dopadení teroristy, představovala jsem si tento film trochu jinak, ale budiž, nějak se to muselo natočit, jen toho dramatu hodně chybělo, velká škoda, ale na podívání to rozhodně stálo, ale už bych se na tento film nejspíš podruhé nepodívala ()

Solverino

Velmi doporučeníhodné! Sice to není žádná prvoplánovitá akční pecka, ale je to pěkný. Každej úspěch v týhle oblasti je vždy založenej na mravenčí práci spousty neznámejch včeliček, kterým házej jejich šéfové dosazený svejma politeckejma kamarádíčkama, pod nohy. Well done! Stejně dobré jako "Hurt Locker"! ()

gicous

Dokonale natočená anatomie událostí, které předcházely a vedly k zabití UBL. Společně s agenty se skrze mučení a analýzu informací propracováváme od nejnižších pater teroristické organizace až k samotnému symbolu její činnosti. Od filmu nečekejte žádný emocionální náboj. Zcela v duchu CIA se jedná o chladný, strojově přesný film, který podle mě nemá z filmařského hlediska chybu. Celý byrokratický aparát agentůry je zobrazen jako odosobněná mašinerie, jenž je zbavená individualit a lidských emocí. Lidé, od agentů, vojáků až po teroristy jsou pouhé figurky na šachovnici. Buď slouží jako vykonavatelé zájmu mocné organizace a potažmo státu, a nebo v případě teroristů to jsou pouhé zdroje informací, které je nutné mučit, trýznit, zesměšnit, aby řekli, co je potřeba. Ruku v ruce s tímto jde vyobrazení hlavní hrdinky May. Nevíme o ní nic, neznáme její osobní život, přátele, rodinu, zájmy, prostě nic. Není s čím se ztotožnit nebo k čemu přilnout. Všechno je pojímáno s maximálním odstupem a bez emocí. Nevidíme vlát americké vlajky ve větru, ani nejsme svědky pohřbů plných sentimentálních výjevu. V tomto je Zero Dark Thirty v ostrém rozporu s většinou americké produkce na dané téma. Myslím si, že oscarové nominace jsou v případě tohoto filmu naprosto na místě. Veškeré aspekty jsou dotažené do posledního detailu. Herecké výkony všech zůčastněných jsou perfektní od hlavních postav až k epizodním rolím (Chastain, Gandolfini, Strong jsou podle mě nejlepší). ZDT je film, který mě strhnul nikoli dávkou emocí,ale naopak svým dokonale chladným popisem práce agentů CIA, kteří bezpochyby stojí za každou podobně úspěšnou akcí. ()

kedu odpad!

to tu opravdu nikomu nedochází, že tento typ produkce má jediný možný název a tím je "brainwashing"? Je úplně lhostejné, jak je ten film udělaný, jak v něm hrají herci, jak je pracováno se zvukem, jestli je dobře zrežírovaný... O tom ten film vůbec není, forma je pouze zástěrkou obsahového sdělení. Je to prostě stejná hovadina, jako filmy se Stallonem či Norisem stojících na premise, že američané nakonec vždy vyhrají. Je v tomto směru zajímavé, že poslední válku, na jejímž vítězství se tak trochu američané vojensky podíleli byla druhá světová, od té doby jdou od porážky k porážce. Možná se však mýlím, a američané si mohou na svůj účet i připočítat všechna vítězství v amerických filmech . ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu