Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

petrskoc

Ale jo, Jurassic World je fajn. Typicky rodinný blockbuster, který se již z podstaty nevyhne určité kýčovitosti, ale jinak v něm všechno tak nějak šlape a funguje, jak má, je plný příjemných herců (Chris Pratt je fakt sympaťák a nejvíc potěšil asi Irrfan Khan), scénář je postaven na více méně totožné kostře jako první díl a tím mu tedy skládá jakousi poctu. Je v něm spousta odkazů a parafrází právě na film z roku 93, ale popravdě řečeno mě to začalo již zhruba v půlce filmu lehce iritovat - náměty a odkazy jsou lehce čitelné, potěší a občas jsou i celkem chytré, ale čeho je moc, toho je příliš, a myslím si, že větší míra originality a menší šlapání cestičky ve směru prvního dílu by přece jen snímku slušely mnohem víc a tvůrci se vůbec nemuseli bát jít více tímto směrem. Jinak je totiž v Jurském světě spousta originálních a chytrých scén, dokonce i pár memorable quotes. Což je nezvyklé u podobné oddychovky pro celou rodinu. Celkově film působí dojmem, že se šlo velmi na jistotu - a evidentně se to povedlo. Dávno mi už ale nestačí takto málo a dovedu si představit, že tento díl mohl být klidně o fous temnější, dospělejší a hlavně trošku odvážnější - a kdo ví, třeba mohl i redefinovat žánrové mantinely, tak jak to vidíme v poslední době třeba u komiksových filmů. Progres nezastavíš. ()

kamigava

Čekal jsem víc a trochu jsem byl i zklamaný, i když těch pár nostalgických momentů tu bylo, které se mi líbily asi ze všeho nejvíc (viz tématické tričko či rozmlácené jeepy) Na čtyři hvězdy se mi to tak nelíbilo. Celou dobu jsem vyčkával nějakou kulervoucí sćenu, na kterou mě vábily trailery, ale ona přišla samozřejmě až v závěru. Oproti Spielbergovi nové pokračováni ztrácí na syrovosti. Kde jsou ty časy, kdy vám raptor dýchal na záda v kuchyni. Jsou bohužel pryč. Už to není tak temné a strach nahánějíci. Efekty nejsou špatně udělané, ale ti dinosauři na mě tak moc nezapůsobili, abych měl z nic respekt. Možná ta první scéna s raptory jinak asi nic. Chris Pratt nebyl špatný a je škoda, že byl většinou tak trochu na okraji děje. Děj se spíš motá kolem hlavní bestie a týmu lidí, který se jí snaží zastavit. Nikdo moc nevyčnívá. Kdybych ale měl někoho určit, tak by to byla ta sexy zrzavá manažerka parku, která film posouvá kupředu, i když se na chození v divočině moc nezdá. Nechci nic spoilerovat, ale ke konci velmi stylově podá jurskému parku záchrannou ruku. Těšte se. Po druhé bych to ale vidět nechtěl. Dinosaury mám rád, ale myslím si, že si Jurský svět doposud největší otvírák historie moc nezaslouží. Vzpomínám, jak Avatar v roce 2009 spustil taky takovou senzaci, ale ten ji měl podle mě oprávněnou. Navíc to byl čistě originální dobrodružný film, který Cameron plánoval léta. Jurský svět už jen vysává původní předlohu a sem tam něco nového přinese. To mi bohužel nestačilo. Kdyby tam byla alespoň nějaká atmosféra. Pokud opravdu nejste tak zvědaví, tak na Jurský svět nechoďte. 3D jsem si výjimečně vybral, ale neviděl jsem ani ň. Tím nechci nikoho odradit, protože mám tupozraké pravé oko a nedokážu si tak dobře spojit vidění do jednoho obrazu. Myslel jsem, že po se to po letech zlepšilo, ale jsem tam, kde jsem byl. Kéž bych také zažil to vyskočení obřího vodního dinosaura. Jo a také se mi líbil trailer na sedmé Star Wars, až na to že byl v češtině. Jinak se už nemůžu dočkat! ()

H4ku11

Aj keď je nový svet vcelku dobrý, na starý park nemá. Tak to dal pocítiť aj T-Rex I-Rexovi, nech vie kto je tu pánom. Inak dej nie je najsilnejšou stránkou, ale tak predsa sú tam dinosaury a sympaťák Chris s jeho Rapto-havkáčmi. Je zaujímavé ako Američania zas posunuli latku vyššie, keď sa najlepším priateľom človeka môže stat aj taký dinosaurus. Tak, či onak rozhodne si treba pozrieť. ()

Jayem

Zrecyklovaný pôvodný Jurský park (niektoré scény sú doslova okopírované) obohatený o hromadu farebného CGi a jedného hybrida. Pri akčných scénach to ešte ako tak udržalo moju pozornosť ale akonáhle prišlo na nejaké tie dialógy tak som sa dosť nudil. Bohužiaľ réžia je dosť nezáživná, tak isto ako aj kamera. Za dva dni bude zázrak ak si spomeniem na nejakú scénu čo by stála zato. ()

halixCS93

zdegenerovanej superT-Rex, ochočení raptoři s GoPro kamerami, trošku větší tolstolobig v bazénku a Chris Pratt. Za mě dobrý ()

Zombi

Překvapivě zábavné navázání na dinosauří klasiku. Pratt je sympaťák, novej dinosaurus patřičně nevyzpytatelnej a odolnej, závěrečný souboj super. Vtípků a odkazů je tu taky hafo a vizuál v pohodě. Slušné 4 hvězdy. ()

filipvrbik

Jak začít? Dílo mistra Stevena (ano je jen producent já vím, ale svoji stopu zanechal). Jednoznačně nejlepší film letosního roku. Fantastické 3D dodává v kině tu správnou atmosféru a zatím bezkonkurenční kandidát na Oscara za efekty. Taky ho považuji za nejlepší remake všech dob ( i když je to oficiálně sequel). Oproti předešlým dílům více pro celou rodinu, a navíc i spousta úsměvných i dobrodružných momentů. Viděno v kině ve 3D hned první den a byla to jízda od začátku až do konce - Jasně... 98% ()

Movie Gourmet

No way José! Není 3*, které tomu dávám až moc? S prvním filmem Stevena Spielberg(a) z '93. roku se to co do kvality srovnávat nedá. Toto je "rychlo-kvaškový" výplod, který má uspokojit minimální potřeby současného nepříliš inteligentního, jednoduchého a senzacechtivého diváka... Láká hlavně na efekty.... a když už jsme u toho, tak vlastně jenom na digitální efekty a velikážství... Je to prostě plné klišé a patosu... Nic neobvyklého. Verdikt: 2-3* a 60 - 70 %. ()

geimz

Dokonalý letný blockbuster, skvelá pocta originálu, a hlavne kvalitná zábava od prvej minúty do tej poslednej. ()

Milky. odpad!

No to byla Émerika jak cyp. Spílberg se zase pochlapil a vysral průjem, ze kterého polovina Severní Ameriky padne na prdel. Nesmí chybět roztomilý šprt ze základky, brácha puberťák, pitka co na podpatkách napodobuje Usaina Bolta, kauboj, spousta úžasných PG-13 triků a k uslzení nádherný konec plný kamarádů T-Rexe a Raptora spolu s kámošem megadelfínem. Asi jako když si zajdete do mekáče pro ČÍZ a zapijete to laxativem. Další zbytečné hovno americké kinematografie. Je mi líto lidí, co za tohle platí. ()

chuckboris

To byla ale píčovina. Chris Pratt jako Jack Bauer s Rambonožem ve své ego honící roli. Pipka co na jehlových podpatkách v džungli v klidu zdrhá před dinosaurem. A malí smradi, který si jen tak mimoděk opravý káru. Čtveřice hlavních hrdinů, která prostě přežije úplně všechno, přesto že trénovaní mariňáci chcípaj jeden po druhém. ()

Cement73

Čo dodať... Skvelé filmárske remeslo, obalené najlepšími trikmi a výbornou muzikou. Herci tiež nesklamali a príbeh postupne naberajúci na tempe a napätí mal daleko do tuctovosti. Videné v slušnom 3D. Odporúčam. 90% ()

Stranger885

Že to bude pořád dokola, co se týče děje, jsem čekal. No a mohu říct, že skoro všechno. Že si ale oblíbím raptora jsem nečekal. Všichni jsou vždycky naměko s T-rexe, já měl zase vždycky rád brontosaury a různou podobnou havěť, ale raptora jsem si ještě ve filmu fakt neoblíbil, no a stačila k tomu poslední scéna, kdy (snad to byl Blue) vyběhne z poza rohu jak Sylvester Stallone a vrhne se na svou kořist. Kdyby se mi to stalo před 15 lety, asi bych oživil svou sbírku dinosaurů o pár malinkatých, nenažraných raptorů, které jsem nikdy nemusel. Park je zpracován opravdu moc hezky a působí to opravdu uvěřitelně a vyvolalo to ve mně představy, jestli by opravdu takový park mohl existovat. Kolik bych musel našetřit, abych se tam mohl podívat? Zřejmě by lístky byli dražší než do ZOO. Každopádně pokud bych se tam dostal a to třeba i škvírou v plotě určitě bych nevynechal Masosaura. Ten byl povedený. Takže samé klady. Dobře se u toho relaxovalo. Tričko jurského parku si ale stejně nekoupím. ()

HonzaSim

Na pokračování Jurského parku jsem se těšil, protože tuhle sérii mám rád. Začátek nebyl nudný a nejnovější pokračování nepůsobilo vůbec tragicky, jak už to tak často bývá. Tady se tvůrcům podařilo navázet na předchozí díly a mělo to svoji kvalitu. Propojenosti reálného světa s tím fiktivním se snad opět nedá nic vytknout. Jen jsem doufal v trochu velkolepější závěr. Velmi nostalgicky na mě zapůsobila původní hudba. Při zjištění, jak tento film trhal rekordy jsem ale trochu v rozpacích, zase taková bomba to nebyla. Na druhou stranu na to, že byl Jurský svět svěřen do jiných rukou a nemá v něm prsty Steven Spielberg, musím říct, že jsem byl spokojen. Silné čtyři hvězdy jsou myslím akorát. 75% ()

laepus

Co se mi líbilo? Má to spád... Velociraptoři jako lovečtí psi... T Rex jako T 800... Občasné odkazy na původní film (budova, hudební motiv...) Co se mi nelíbilo? Bylo to hodně infantilní, jednoduché a očekávatelné... Howardka byla šíleně nesympatická... Chris Pratt naopak byl sympaťák, ale Samu Neillovi nesahá bohužel ani po kotníky (těžký soupeř)... Několik postav, u kterých bylo od začátku jasné, že prostě musí umřít... Celkově takový smířlivý tón - dětský (americký) mainstream narozdíl od Spielbergova mainstreamu pro dospělé. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru