Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

P.J.2

Z nicneříkájících trailerů (které co si budeme nalhávat vypadali přenejlepším divně) vylezla pecka kterou snad nikdo nečekal, na filmu je nejlepší že se stále něco děje, příběh se stále posouvá dopředu. Chris Pratt je neuvěřitelnej sympaťák a jeho obsazení se rozhodně vyplatilo. Film který si na nic nehraje, ví že jako mladší bratříček nepřekoná ale rozhodně nezaostává a dělá poctu. ()

Ben Nevis

Kupodivu mi na filmu nic nevadilo, a to jsem hnidopich na logiku. Ani to, že svým schématem kopíruje vše, co už desítky let v blockbusterech funguje. Dokonce ani děti nejsou tolik otravné, protože netvoří hlavní dějovou složku. Pro jurská monstra mám slabost a můžu je vidět na plátně v jakékoliv podobě. ()

KHkomiks

Vlastně jsem to čekal horší, ale volný pokračování série dopadlo dobře a bavilo mě. Trochu jsem se těšil na starého Goldblouma nebo Neila, ale nevadí, stejně to jsou u už stáří prdi. Chris Pratt je docela sympaťák a tudíž dobrého hlavního hrdinu film už má, na dinosauří se fajn kouká a hlavní monstrum sejme pěknou řádku lidiček. Ani s civilisty se to tu nemazlí a až na pár hluchých míst to byla zábavná popcornovka, která mi k vidění stačila jednou. ()

Raziel_cz

Je to haluz, ale podařilo se. Samozřejmě, z principu to nemůže být tak šokující (co do ztvárnění dinosaurů) jako Jurský park, ale Colin Trevorrow je prostě pán. S kamerou to umí a ukazuje, že spielbergovské velkofilmy nejsou mrtvé. Události Jurského světa se dost podobají originálu, nicméně jej nerecyklují a chaos na ostrově rámcují příběhem o biologických zbraních. Odkazů na něj je mnoho, někde jen nenápadné (kniha od Iana Malcolma), jinde představují součást děje (raptoři), ale nikdy nemají potřebu se divákovi vnucovat. A je to strašně osvěžující. Snímek má díky více navazujícím liniím (zachraňte děti-zabijte hybrida) tempo a boduje sympatickými postavami (na úrovni původní sestavy) i dřeněním ratingu, takže přes PG-13 je tu krev a dokonce se i mluví sprostě (jej!). Jenom škoda, že s výjimkou jedné scény tvůrci zanevřeli na animatroniku. CGI ale není zlé a souboje dinosaurů (hlavně ten závěrečný), jsou super. I díky správnému využití Williamsovy hudby. ()

FilmWave

He? Nejsem fanoušek této série, ale po všech ohlasech jsem se na čtyřku těšil. Zcela marně. Jeden vtip a jedna trochu strašidelná akce. Jinak spíš "Scary Movie". A fakt mě mrzí, jak kdysi talentovaný a vtipný Chris Pratt nemá jako steroidový akční hrdina ani trochu jiskru. ()

Hopkins

Naprosto skvělé, jsem z toho filmu unešen. Konečně pokračování, které stálo za to . Pominu li starou klasiku první díl z 93, který mě jako děcko posadil na zadek tak tohle je obstojné novodobé pokračování se vším všudy. Nebudu hodnotit klišé, kterých tam bylo jako vždy hodně ale grafika nápad a celý ten park skvělé. 85 procent za mě a 5 hvězdiček.taky se mi líbili ty odkazy na jurský park z 93. ()

hEROic

Příjemné překvapení! Dobře to odsejpá, fajn obsazení, pěkněj vizuál a několik napínavých i vtipných scének. Je to dobrodružné, ale přitom odlehčené a to tomuhle filmu rozhodně prospělo. Já jsem spokojen... 80% ()

Qeo

Jelikož jsem při uvedení v kině usnul...řekl jsem si, že dám ještě jednu šanci. Bohužel je výsledek ještě horší než po 30 minutách šlofíka, kdy jsem nestihl závěr. Myslím, že k tomu není co dodat. S původním Jurassic Park to nemá absolutně smysl to přirovnávat. Ačkoliv se autoři snažili o jakýž takýž restart...udělali hodně špatnou kopii. Ano příšery jsou větší, obětí je víc a víc se také umírá a křičí. Proč ale proboha se musí jet pořád podle stejného scénáře? To je opravdu lepší se držet ohrané linky (spoiler - ty zvířátka opravdu utečou! Neuvěřitelný...) než vymyslet, alespoň nějakou zápletku, která by pomohla alespoň na chvilku udržet pozornost. Nehledě na opravdu velké díry v logice celé věci. Od výzkumu, parku samotného, zabezpečení...ne, nad tím ani snad nemá cenu nějak hlouběji dumat. Ztráta času! ()

Varanus

Podceňoval jsem tento film? Ano. Nenáviděl jsem tento film? Ano. Urážel jsem ho? Ano. A to vše na základě naprosto hloupého traileru... Kdyby na všechny filmy byl natolik blbý trailer, který jednoho (či dva, či dva tisíce) odradí, a přitom výsledný prožitek byl natolik plný dobrého popkornu, koly a milých charakterních herců v necharakterních rolích, snad bych tehdy šel do kina i já. Leč... nestalo se a proto jsem ho viděl s určitým spožděním na monitoru v češtině (což samo o sobě vypovídá o tom, jak jsem k němu přistupoval, protože to se stává tak jednou za život včely). ...Ano. Genetický dinosaur je velký, chytrý a digitální. Chris Pratt je bezbřeze vtipný, chlapci nejsou zas tak otravní a Bryce Dallas Howard je krásná a projde názorovou proměnou během deseti vteřin... Jsem spokojen. A jsem rád, že můj komentář je zcela spoileru-prostý. A prostý. ()

mala_kea

Velmi tuctová kopie s nevyráznými klony charakterů původního Parku. "Sequel", který je v podstatě remakem. Plus pouze za Pratta, který se veze na vlně Guardians a jeho chvilkami vtipné interakce s hlavní hrdinkou a dětmi. Nerozumím, jak to může trhat rekordy, když to ani neprovázela žádná výrazná promo masáž nebo hype a ani trailery nic zásadního neslibovaly. Skrz naskrz průměrná letní popocornovka. O závěrečné scéně nebo celkové myšlence o cvičení raptorů raději nemluvím. ()

PDcz

Kolikaty je to dil? 3? 4? 10? Stale stejny pribeh a stale stejne napinave, jen s novejsima efektama. Nenudili jsme se, ale za mesic nebudu vedet kterej dil jsme videli. ()

Olík

Ale ne, co to je? Proč dinosauři inteligentnější člověka? Proč cvičení raptoři? To nešlo jurskou faunu nechat jurskou faunou? A přitom to zpočátku vypadalo, že si Colin Trevorrow vzal mustr od prvního (a zároveň nejlepšího) Spielberga....no, bohužel. Nejprve jsem byl kapánek rozpačitý s matějskopouťového ladění imaginárního zábavného parku a pak se to rozjelo..... Varan vs. Kobra hadr. Já osobně bych tedy radši přivítal jednoduchý souboj současného vládce s králem druhohor (tak jako v Jurském parku)a ty rádoby vychytávky bych nechal ať si s nimi hraje Láďa Hruška. Jurský svět je bezesporu atraktivním blockbusterem, z kterého je každý investovaný dolar cítit až za roh, žel bohu by mu neuškodila kapka té Zemanovské (ne, opravdu nemyslím současného prezidenta) naivity. A i když koncept roku 2015 vchází z původní bajky Michaela Crichtona "kterak si pyšní lidé hráli s přírodou až jim ukousla hlavu", tak dvacet let staré "jedničce" nesahá ani po první dráp. ()

Puol

Ukážkový príklad fungujúceho blockbusteru a pre mňa osobne veľké prekvapenie. Pôvodne som na ďalšiu návštevu Jurského sveta nemal vôbec chuť. ()

Wallis3

Tak jsem se vydal zpět do Jurassic park, či world. Kdysi to byl boom, teď se tady motá s D.N.A. vytvářej se hyper super dinosauři, co ani dinosauři nejsou, armáda po nich háže vočkem. Pratt je sympaťák a Bryce Dallas Howardová, když je spocená, na těch svých jehlách, ponouká k návštěvě parku :-) ale jiskření mezi těma dvouma je nulový, hlášky taky žádný, a když se teta Clair rozběhne se světlicí v ruce, na záda jí funí T-Rex, tak to jsem se lochal ještě dlouho. Nemyslím si, že by ju ten kolos nedohnal během svýho půl kroku. A takových pičovinek, ale do očí bijících, je tam přehršel. Lidi se žerou o sto šest, krve pár kapek,aby se nám dětičky nepolekali. Vizuál je zasejc pěknej a přece to nějak, alespoň trochu, funguje tak, že se to na ty tři drápance vytáhlo. ()

Mrhoolup

Pompézna dávka akcie a zábavy v polomodernom-polonostalgickom šate. Každá z bohatej palety postáv dostáva v krátkej metráži dostatok priestoru na načrtnutie jednotlivých charakterov, paralelné linky nás vedú dynamicky a presne: film pôsobí ľahučko a zároveň nás v správnych momentoch drží v napätí. Mnoho motívov z jednotky sa opätovne a funkčne recykluje, no vďaka skvelému rytmu a načasovaniu dochádza aj pri romantických či smutných scénach k prekvapivým kontrastom, ktoré nás celý čas držia v pozore a nedajú vydýchnuť. Povinná jazda pre každého nostalgika, výborné antré pre hocikoho, kto klasický originál nevidel a túži si k tejto sérii dodatočne nájsť cestu. ()

helloween93

Hned úvod, kdy bratři cestují na Isla Nublar za doprovodu Jurassic park theme od Williamse byl výborný, zvlášt když tato skladba vygraduje v momentě, kdy mladší z bratrů otevře balkón pokoje v hotelu a kamera jede k novému Jurskému parku. Maratón Jurských filmů jsem ukončil Jurským světem, kterým studio Universal v létě 2015 rozválcovalo i Avengers: Age of Ultron, nedivím se, protože je to opravdu blockbusterová bomba, která zajímavě rozšiřuje mytologii této série a zároveň na ni nenásilnou formou odkazuje. Pratt převzal otěže série po Neillovi a Goldblumovi a úplně s přehledem film táhne. Film bych kvalitou v rámci série zařadil mezi jedničku a dvojku. Jsem zvědav na Jurský svět 2. 4* ()

Folky

Především potěšilo několik meta odkazů, jako monolog o tom, že dnes už nestačí pouze dinosauři jako před dvaceti lety. Jinak dobrá zábava bez hluchých míst. ()

Nerd4Dreaming

Hezká pocta prvnímu Jurskýmu parku. Možná trochu vykrádačka, ale jelikož nejsem vyloženě fanoušek (narozdíl třeba od SW), tak mi to ani nevadilo, spíš naopak. Pratt je nová hvězda, a jsem si jistej že jeho sympatickej kukuč se teď bude objevovat čím dál častějc. Ale vlastně proč ne, sympaťák. Snad jediná výtka, že nebylo žádný cameo ze starý skvadry "parkařů", ale tak snad příště. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru