Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Summit G8 se blíží ke konci. Ve škole Armando Diaze v Janově v Itálii, která byla ustanovena jako společenské fórum pro novináře, se dobře baví spousta mladých lidí – navzdory násilným střetům s policií, které se objevovaly předešlého dne. Tak jako v předchozích letech v jiných zemích narazily i zde protesty proti globalizaci na policejní těžkooděnce. Nic však dosud nevarovalo tyto „dočasné obyvatele“ školy Diaz před tím, co přijde. Krátce po půlnoci vtrhla do školy policie a brutálně napadla ty, kteří zde přenocovávali. Po dvou hodinách útoků skončila téměř většina z nich v nemocnici a později byla vzata do vazby. Aby policie omluvila své činy, umístila do školy několik výbušnin. Na konci summitu G8 jeden ze zatčených zemřel. Vyprávěno z různých úhlů pohledu, kamera popisuje události onoho dne, posouvá se blíže k oběma skupinám – pachatelů a „cílů“ – dokud není celá krvavá pravda vyjevena. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (77)

campix 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době konečně film, který mě dokázal posadit na zadek a musím se přiznat, že na některé scény jsem se nemohl ani dívat. Souhlasím s tím, že je tento film pojat především z pohledu demonstrujících a novinářů a je namířen proti zásahu bezpečnostních složek, ale i když zde někteří dávají odpady za to, že by demonstranté zasloužili přes držku, tak s tím rozhodně souhlasit nemohu. Ano mohli si vybrat jinou formu protestu než pouze ničení majetku, jenže takových je jen pár a nevidím důvod proč by mělo být ubližováno nepřiměřeným násilím i jiným lidem. Netvrdím, že výpovědní hodnota filmu Diaz: Neuklízej tu krev je naprosto průkazná. Jen je škoda že tato událost ve světle 11. září poněkud zanikla a tuzemská média o ní neprojevovala až takový zájem. Závěrem bych k filmu řekl, že je perfektně natočený a zároveň doplněn skvělým hudebním podkresem. Spolu se silným příběhem rozhodně nezapomenutelný film. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Protesty proti globalizaci dost často končí nějakou tou melou. Zvlášť když jde o jedno z pravidelných setkání politických vůdců osmi nejvyspělejších států planety. Summit G8 v italském Janově se chýlí ke konci, v jedné z místních škol ale ta pravá „bitva“ teprve odehraje. Z tváří smyslů zbavených těžkooděnců je hned jasné, kdo bude mít v téhle partii navrch a kdo bude rád, že „odejde“ jen s podlitinami. Jasně, jedni to budou brát jako noční můru, kdy tu desítky policajtů mlátí ty ubohé, pokojné mladé lidi, druzí si vzpomenou i na to, že právě tihle mladí lidé plní ideálů jsou součástí mas, které převracejí a zapalují auta a ničí výlohy obchodů. Postupně poznáme několik ústředních postav, z jejichž úhlu pohledu tuhle krvavou kaňku moderních dějin registrujeme, syrová ruční kamera nešetří naturalistickými scénami a nevyhýbá se ani pohledem k jednotlivým „pachatelům“ tohohle nelidskému kousku. Škoda jen, že tvůrci až moc ukazují, na které straně barikády stojí a snímek tak postrádá větší míru objektivity. Policejní síla je tu tak vylíčená jako sadistická banda hovad, demonstranti jako mírumilovní dredaři, kteří zrovna neměli co na práci, tak si přišli zahulákat a podržet pár transparentů. Přesto Diaz: Don't Clean Up This Blood v hlavě nějaký ten pátek zůstane, protože rekonstrukce policejního zásahu a následné „výslechy“ plné mučení a ponižování svou sílu určitě mají. ()

Reklama

Davson 

všechny recenze uživatele

Pořádná pecka teleskopickým obuškem přímo mezi oči! Vicarimu se v jeho rekonstrukci brutálního a neopodstatněného policejního zákroku proti demonstratům a anarchistům daří zachovávat jistý odstup, film nevytváří zbytečný patos, zároveň však není ani příliš chladný a odtažitý. Stačí lehké představení několika postav, aby násilí na plátně mělo velice nepříjemný až nechutný efekt. Film, ve kterém nespravedlnost a násilí opravdu bolí. Nějakou dobu se teď budu dívat na každého policajta jako na potenciální mlátičku, která jen čeká na záminku, aby mi mohla zlámat všechny kosti v těle. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Perfektní! Takže teď budeme glorifikovat áčka, který řvou s molotovem a dlažebkou v ruce "policejní brutalita". No potěš. Nikdy nezapomenu na mezinárodní nájezd profesionálních demonstrantů, kteří nás v roce 2000 přijeli navštívit do Prahy. Anti-konzumní rebelové se tady za vstřícnost města odvděčili několikadenním bordelem a kromě jinýho mi vymalovali ksicht všema barvama, protože se jim nelíbila kombinace mojí bundy a sestřihu. A přesně ti samí lidé byli demonstrovat i v Janově proti G8, takže jakkoliv se to tady ze strany italský policie zdá brutální, tak já to těm hajzlům přeju. A za to taky dávam 10%, protože jinak se jedná o tendenční sračku. Docela by mě zajímalo, na základě čeho Vicari postupoval. Zřejmě podle výpotků radikálů a ty pro mě nemaj žádnou cenu. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Tendenčné, nudné, zaslúžili? Vám niektorým asi prepína v mozgu, by budete bezcitní ľudia, kapitalisti do morku kostí a zaťatí ako boli komunisti. Keby toto urobili komunisti, tak by tu všetci vyskakovali, aké to bolo zlé, no keď to spravia kapitalisti, tak sa to k nám ani nedostane a musím vzhliadnuť film, aby som sa o takej zločinnosti, ktorá sa blíži priam Katyňi a Osvienčimu, no z 21. storočia, dozvedel. Bolo to podľa skutočného príbehu, takže niektorí by ste sa mohli hanbiť ako svojimi hlúposťami držíte tento systém. Nebolo to síce akoby profesionálne, no tiež to nemalo rozpočet známych hollywoodskych filmov. Malo to zaujímavú formu, kde je vidieť, že režisér, kameramani, herci, či iné osadenstvo nezaháľali. Problém sú možno niektoré zdĺhavé dialógy, ktoré odpútavajú od možného lepšieho spracovania. Viem oceniť aj filmy z druhej strany, najmä z Brazílie, či JAR ako sú Tsotsi, Tropa de Elite, no toto je súčasná Európa, súčasný globalizmus, elitárstvo a onálepkovávanie ľudí na komunistov, anarchistov, teroristov, iba keď nesúhlasia so systémom. Strčte si niekam vašu propagandu a vaše televízne výplachy mozgov, my sme niečo také na Slovensku zažili v menších mierach nedávno a tak polícii v tomto systéme, ktorý tu vládne neverím. Ľudia majú právo protestovať, no ich slobody sú im brané a napríklad v Európe je každý odporca hlavného prúdu euroskeptik, problémový a nevhodný človek, ktorého hneď onálepkujú a snažia sa zdiskreditovať samotne alebo spolu s inými. Už len kvôli svojim deťom a kvôli ďalším generáciám sa treba zobudiť. Inak by ste vraveli, keby tam bolo vaše dieťa, vaše dieťa by zabili, ľudia sú skrátka často hyeny. Tu sa tentokrát predviedli románske národy, hanba a tvorcom za odvahu veľké plus. Takýchto filmov to chce viac. ()

Galerie (71)

Zajímavosti (6)

  • Producenti dosiahli, aby sa film premietal aj v Európskom parlamente. (Sufferer)
  • Podtitul filmu Don't Clean Up This Blood pochádza z odkazu, ktorý ktosi nechal na druhý deň v Diaz. Nezmytá krv mala poslúžiť ako dôkaz pre budúce súdne procesy. (Sufferer)
  • Vo filme je len jeden policajt, ktorý aspoň jednej demonštrantke stihol povedať „je mi to ľúto“. (Sufferer)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno