Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Kaat

Mne se to zda jako krasna roztomila pohadka, spravne ulitla a vtipna. Skvely soundrack a vyborna Zilkova! ()

mizach

Já bych to neviděl nijak černě, která česká pohádka z posledních let by proti téhle obstála? Kolik by jich bylo? V téhle době je těžké se zavděčit dětem, je přeanimováno a přehollywoodováno. Možná, že cílovou skupinou budou spíše rodiče a prarodiče, očekávající nové Tři oříšky pro Popelku. Děti by asi těžko chápali, proč Maruška nezajede pro jahody do Globusu.. U mě ale, coby rodiče a málem prarodiče, dobrý. ()

trollfjord

Krásná pohádka. A Zílkova tu čaramůru zahrála naprosto přesvědčivě. Líbíla se i i "civilní" hlavní představitelka. A měsíčci? Tak to byl koncert. Táborský, Jirák, Postránecký a Kříž předvedlí to nejlepší a perfektně jím sekudnoval pan Brzobohatý. Prostě parádní pohádka. ()

scarabeas

Jednu hvězdičku dám jen za pár momentů. A to mám ještě pocit (poté co jsem to srovnal s klasickými pohádkami typu Popelka, Večernice, Sůl nad zlato a mnoha dalšími) že jsem dal moc. Jen doufám, že toto neznamená synonymum pro českou pohádku 21.století, mně to spíš přišlo jako důvod proč zakázat dětem se dívat na televizi, to chování a dialogy bylo místy tak neskutečně s prominutím primitivní :( ()

Zabiak

Strašný! Hezké kostýmy i prostředí, ale herci zapomněli hrát a ta moderní mluva! Furt tam ječej jak šílení! Žádný nápad jen recyklace starých pohádek a motivů. Škoda peněz, škoda času. ()

BPetra

Náhodou... pohádka super. Lepší než ty za posledních pár let. Rozhodně bych to nebrala jako nějakou špatnou bombu pro českou kinematografii, protože je to pořád jenom televizní film :D Výprava ale byla krásná, scenérie taky. Herci byli vybraní skvěle - a svoje charaktery si evidentně užívali. Chemie mezi hlavními hrdiny byla taky super. Bylo moc hezké vidět nové zpracování téhle staré klasiky Němcové. Rozhodně doporučuju jako odpočinkovou aktivitu ^_^ ()

acruj

Mě se to prostě líbilo nechápu lidi co hodnotí dřív něž něco viděli ať už kladně, nebo záporně. Bylo to vtipný a hezký. Nemám rád přehnanou modernizaci jako např. v nové Saxáně a v téhle pohádce se jim to podařilo moc hezky. A byla to i docela sranda...hlášky že z Marušky udělají třeba třináctej měsíc se fakt povedla :D a u toho krákání Veroniky Žilkové jsem se taky zasmál ()

yarca

Baví mě, jak si tu někteří stěžují na předvídatelný děj - je fakt, že u chronicky známé pohádky je vskutku třeba očekávat nějaké veeeeliké prekvápko ;-)!!! Okok - souhlasím, že místy jsem měla pocit, že sleduju "Tři oříšky pro Popelku"... A stejně jako mnozí soudím, že by určitě bylo možné najít vhodnějšího představitele pro roli Karla, než je Roman Vojtek... Ale vidím i pár kladů - jedním z nich jsou exteriéry, dalším Veronika Žilková nebo neokoukaná a nebarbínoidní představitelka Marušky a v neposlední řadě 12 měsíčků (ten Stonehenge pobavil celou rodinu ve věkovém rozpětí 17-79 let). ()

Tsabo

No...víc než na jednu hvězdu to nevidím...a celkem budu rád, když už se na to příště nebudu muset dívat. Hlavně vystoupení macechy a nevlastní sestry bylo až loutkoherecky přehnané. No a parodický závěr tomu dal vážně odpornou korunu. Komické zobrazení dvanácti měsíčků lehce pobavilo, ale někdy až uráželo. Nechci film moc hanit, proto už raději pokračovat nebudu...jen dodám, že manželce se naopak pohádka celkem líbila...ta by dala možná i hvězdy čtyři. ()

Indio

Podstivá televizní pohádka. Možná je to nějakymu pseudointelektuálnímu znalci na filmy málo ale mně to stačí. Bavili mě měsíčci, Maruška, Macecha s dcerou akorat Karel měl málo prostoru a divny vlasi ale to je jen nicotná vítka, stejně jako vytýkat inspiraci klasickyma pohadkama ktery jsou už tak stokrat předělany (takže která je vlastně původní). ()

Havran007

Tři hvězdy za rozvernou, naprosto nepatřičnou a kouzelně stupidní hlášku hlavní hrdinky: "Ty jsi mi nějaký divný chlupáč!" Radek Brzobohatý, Veronika Žilková a Ivana Korolová byli kouzelní. Hodně pohádek v jednom, ale až tak to nevadilo. Jasně, Roman Vojtek taky dobrý. ()

hawkey_CZE

Snažit se docílit úspěšného výsledku tím, že okopíruji Tři oříšky pro Popelku a Mrazíka, mně moc nápadité napřipadá. Nicméně, nemůžu říct, že by mě film nějak výrazně nudil... koukatelné to bylo, ale mezi mou českou pohádkovou klasiku se tento kousek nezařadí ani náhodou! ()

Kapitan Hergot

S velkou dávkou štědrosti při těch vánocích: 1* Maximálně za ty Měsíce, protože všechno ostatní je odpad na n-tou. Vojtek.. uff, kdy ten už pochopí, že herectví do vínku opravdu nedostal.. ()

Anguilla

Tak pohadka nic moc...Zilkova přehrava,Vojtek je moc stary,za to podle mě nejlepši vykon podavala Korolova ,namět stoji taky za starou belu ale hlavni hrdinka je pěkna to se musi nechat ()

Hidoshito

Trochu toporný úvod, ale později se pohádka docela rozjede a slušně pobaví. Postavy Měsíčků a hlavně jejich obsazení je dokonalé! Macecha s dcerou dle mého zbytečně "ukřičené"... Že se tvůrci inspirovali Popelkou je celkem pochopitelné, ale proč do toho nacpali i Mrazíka (kostýmy + vesnice), to už jsem moc nepobral. Výsledná známka = 3 a půl hvězdy.;) ()

SvaPepina

co k tomu říct - už podle ukázek jsem se děsila a bylo proč - laciná kopie něčeho, co u nás funguje.Co mě na tom děsilo asi nejvíc byla ta překombinovanost a šílenost některých scén (děsivé nevěsty Karla, láska ke Květě atd.). ()

neo_ap

Náhodou, nevím, zda to bylo tím vínem, ale mě se pohádka líbila. Nenáročný děj i výprava. I Maruška mohla být hezčí. Ale paní Veronice, to jako maceše, slušelo. Rozhodně se nezařadí mezi mou oblíbenou klasiku, ale rád se na ni za rok, znovu podívám. Šťastné vánoce všem. (50/100) ()

Brix

Zas takový odpad to nebyl... Díky příjemné Marie Majkusové a scénám s měsíčkama u malého Stonehenge si u mne pohádka vysloužila tři ***. Jen mi uniklo (pokud to bylo ve filmu zmiňováno) kde se vlastně celý děj odehrával? V Čechách? V Rusku? Na Zakarpatské Ukrajině, odkud si Maruška "odskočila" do Wiltshiru pro fialky? ()