Dům u hřbitova

• Itálie Quella villa accanto al cimitero (více)

Kdysi dávno prováděl doktor Freudstein v domě u hřbitova zrůdné experimenty na svých lidských obětech. Dnes, desítky let po jeho smrti, se sem nastěhovala tuctová americká rodina. Dům ožívá její přítomností a zlo se probouzí. Už není úniku pro ně ani jejich přátele, kteří se jim snaží pomoci. Smyčka smrti se začíná stahovat s nevídanou brutalitou, při níž detailní záběry krvavých masakrů otřesou i tím nejtvrdším obdivovatelem hororů. Lucio Fulci, považovaný za umělce smrti, opět dokazuje své hrůzné mistrovství. (Filmexport Home Video)

*CARNIFEX*

Mladá rodina Boyleových sa presťahuje z New Yorku do Withfieldu. Výmena bytového apartmánu za rodinné sídlo sa zdá ako rozumný krok pre výchovu malého chlapca. Pravda je však úplne iná. Dom sídliaci na pozemku starého cintorína skrýva hrôzostrašné tajomstvo. Talianske horory patrili v 80' rokoch medzi skvosty. Najmä čo sa gore týka. Aj v dnešnej dobe by sa "podaktorí" režiséri mali z čoho priučiť. Snímok ako taký, napriek pomerne krátke stopáži, neponúka nijak originálnu zápletku. Príbeh prostý, jednoduchý, no nijak neurazí. Až na záver, mimoriadneho napätia som sa nedočkal. Hranie aktérov mi v niektorých momentoch prišlo umelé, amatérsky nepresvedčivé ( najmä chlapcovo ). Hudobný doprovod vo vypätých scénach, katastrofálny. Záver síce veľmi potešil, ale ako som sa už vyjadril. Gore najsilnejšou stránkou - 60%. ()

Ten Druhy

Ponurá atmosféra a prostredie starého domu v blízkosti zanedbaného cintorína - miesto, ktoré je opradené obskúrnou povesťou - to sú dobré predpoklady pre dobrý horor. V tomto nádherne gotickom prostredí sa okamžite pretnú dva svety: svet mŕtvych zo suterénu, ktorý je prepojený s cintorínom so svetom živých z domu, ktorí sú tým pádom v smrteľnom ohrození. Fulci nenechá nič na náhodu a prakticky od začiatku zobrazuje násilie a vraždy veľmi explicitne. Niektoré gore naozaj treba predýchať a myslím, že by obstáli aj v súčasnosti. Tempo príbehu plynie pomaly, ale iste. A smerom k záveru je nezadržateľne vygradované. Navyše, Fulci až do konca pracuje s tajomstvom. Svoju nezastupiteľnú úlohu zohráva aj obsedantná hudba W. Rizzatiho. Herec Paolo Malco v roli dr. Boyla je charizmatický, Catriona MacColl ako jeho manželka sa pre tieto filmy jednoducho narodila. ()

pan Hnědý

Někdo se bojí do sklepa kvůli tmě a naprostého ticha - já kvůli Dr.Freudstainovi. Dodnes si pamatuju jak jsem tenhle kousek sledoval ve dne, když jsem byl ještě malinký, a nemohl jsem spát 14 dní. Takhle vznikají kultovky, jsou to filmy, které nás poznamenají na hodně dlouho a neztratí svou působivost. Hudba je stále hrůzostrašná, tma už nemůže být více temnější a sklepa se budu bát kvůli Quella villa accanto al cimitero. ()

Kusko.t2

Fulciho drsný masaker s tou správnou porciou násilia a nechutností využívajúce svoju naturalistickú silu hlavne v čase, keď sa film láme do druhej polovice bez straty dychu až do samotného záveru. A to všetko v požehnanom, detailnom a pestrom množstve, ktoré vynieslo tento taliansky, klasický film žánru, až do výkladnej skrine tzv. "domových hororov". Názov a spracovanie "The House by the Cemetery" totiž napĺňa svoj potenciál odľahlého domu s pohrebiskom situovaného uprostred lesa, ktorý rozhodne nie je to pravé miesto na oddych a relax. Zato sa v ňom rezné nástroje na porcovanie využívajú ešte viac ako v mäsiarstve, čo má za následok, že ľudia zo susedstva si nájomníkov domu po rodine Freudsteinovcov moc dlho neužijú. Ale prídu ďalší a ďalší.......... ### "Quella villa accanto al cimitero", vo Veľkej Británii a aj inde vo svete film známy ako “The House by the Cemetery“, si od britských cenzorov z BBFC pri svojich kino projekciách v roku 1982 vyslúžil až označenie prístupnosti Rated:X, čo vcelku značne obmedzilo jeho propagáciu širším masám. Jednoznačné označenie Rated:X film získal aj napriek tomu, že do kín putovala verzia skrátená o 34 sekúnd oproti originálu (v kino projekciách sa uvádza aj zásah na úrovni 1 minúta a 24 sekúnd). V januári 1983 táto verzia vychádza aj na VHS nosičoch zásluhou distribučného štúdia “Videomedia“, už v novembri toho roku je však “The House by the Cemetery“ z trhu sťahovaný zásluhou distribučného banu, vyplývajúceho z umiestnenia filmu na tzv. zozname "Video nasties". Následného re-releasu sa film dočkal v roku 1988 zásluhou distribučného štúdia “Elephant video“, tentoraz ale s označením prístupnosti Rated:18. Zhovievavejší certifikát sa udelil filmu z dôvodu väčších cenzorských zásahov – jedná sa totiž o verziu skrátenú o 4 minúty a 45 sekúnd. Predtým existovala aj verzia od “Elephant video“ skrátená iba o 34 sekúnd, ktorú ale cenzori nenechali dlho bez povšimnutia. Z nej sa práve zásluhou vyňatia scén v celkovom trvaní 4 minúty a 11 sekúnd, stala už spomínaná verzia. Nasledujúce vydanie štúdiom “Vipco“ z roku 1993, ukrojilo z pôvodnej verzie ešte viac – a to až 7 minút a 27 sekúnd. Zlom v týchto neustále narastajúcich sa cenzorských zásahov sa zastavil až nasledujúcim vydaním z roku 2001, o ktoré sa zaslúžilo štúdio “Protected“. Táto remasterovaná DVD verzia bola skrátená iba o 34 sekúnd oproti originálu (uvádza sa aj 33 sekúnd). V roku 2009 britská BBFC od všetkých zásahov upustila, na trh sa preto dostáva už Full Uncut verzia filmu zásluhou distribučného štúdia “Arrow Films“ (Arrow DVD, Rated:18). ### Medzi distribučné zaujímavosti sa dajú radiť aj vydania amerických štúdii na území USA. Napríklad verzia z roku 1984 vydaná štúdiom “Vestron Video“, bola natoľko zmrštená, že konečný zostrih filmu nedával vôbec zmyslel. Chyba, ktorá v konečnom dôsledku prehodila niektoré scény filmu, pôsobila ako prvoaprílový žart. Bolo predsa len trocha zvláštne vidieť niektoré postavy, ktoré v prechádzajúcom priebehu filmu zomreli, pobehovať následne po dome :-). Americké vydanie “The House by the Cemetery“ distribučným štúdiom “Anchor Bay“ v roku 2001/2002, obsahuje v porovnaní s doposiaľ známymi verziami filmu zábery navyše. Jedná sa o krátke scénky, ktoré sa z konečného zostrihu filmu Lucio Fulci rozhodol počas produkcie vyňať z dôvodu zbytočnosti. Existujú však aj nejaké neodvysielané gore zábery – tie ale do pôvodného zostrihu filmu opätovne nezaradili. Aj tu platí vysvetlenie – zbytočnosť. () (méně) (více)

kaylin

„Dům u hřbitova“ určitě nebude patřit k mým oblíbeným Fulciho filmům, i když si myslím, že to, jak by se měl natočit atmosférický film, by se od něj mohli učit i jiní. S čím má on trochu problém, to je udržet pozornost diváka z hlediska dějového. Myslím, že tohle místy může být až tak divné, že to diváka odradí, a ten si ani nebude užívat tu parádní atmosféru, která se zde jinak rozprostírá. Tomu filmu by slušelo pár úprav ve scénáři. ()

• Niektorí kritici 80. rokov film odsúdili s tým, že je to len skreslená napodobenina filmu Osvietenie z roku 1980. (Arsenal83)
  • Film bol natočený na mieste v Concorde, meste neďaleko Bostonu. Vila Boyle bola v skutočnosti školou pre postihnuté deti. Exteriéry boli natočené v New Yorku, zatiaľ čo interiéry boli vyrobené v Ríme, v štúdiách De Paolis. Natáčanie filmu sa začalo 16. marca 1981 a skončilo v máji 1981. (Arsenal83)