Dark Was the Night

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiální text distributora)

George Stobbart

Príjemný malý horor, ktorý mi pocitovo pripomenul opatrnejšie monster kúsky ako Fessendenove "Wendigo" (lepšie) či Bousmanove "The Barrens" (slabšie). A tak ako ma dokáže zabaviť vydarená, intenzívna monster vyvražďovačka, tak si viem užiť aj takýto pomalší, atmosférický prístup k žánru, pokiaľ to v ňom teda funguje. A tu to fungovalo; fajn postavy, hustnúca atmosféra, obstojné mystérium a vygradované finále, v ktorom našťastie nesklamalo ani finálne odhalenie monštra. Síce to kľudne mohlo byť o 15-20 min. kratšie a filmu by to nijako neublížilo, ale aj tak dobre. ()

Khalesi

Normálne by som hodnotila tromi hviezdičkami, ale ten koniec ma rozsekal. Vlastne veľká časť filmu je o chlapoch so zbraňami, ktorí behajú po lese a hľadajú krvilačnú beštiu. Pobavil ma lovec, ktorý vybehol nariekajúc z lesa a zúfalo líčil, ako beštia zabila jeho kamarátov, tiež lovcov, a aké to bolo strašné všetka tá krv, strach a umieranie...nie že by predtým nevraždili a nesposobovali by presne toto všetko oni nevinným zvieratám. Vždy sa mi páči, keď sa minca obráti a z lovca sa stáva korisť. Aspoň vo filme občas títo zbabelci dostanú to, čo im patrí. ()

Marceloo

Paul je sheriffom v malom mestečku a všetci ludia mu tu dôverujú. Jedného rána sa po celom meste objavia stopy neznámeho tvora. Sheriff je presvedčený o tom, že to majú na svedomí výtržníci. Potom začnú miznúť domáce zvieratá a Sheriff zistí, že sa nejedná o vtip. Mestom kolovala už dlhé roky historka o monštre, ktoré sa skrýva v lese, ale nikto tomu neveril. Mesto sa ale tentokrát presvedčí, že sa nejedná len o historku. - Na začiatku si film buduje parádnu atmosféru. Nádherná dedinka, pochmúrne počasie, hustý les a v ňom tajomné monštrum. Postupne ale všetko upadá a do popredia prichádzajú rodinné problémy a iné komplikácie. Mohlo to byť ovela lepšie, keby v tých 95 minútach dostala príšera viac ako len tú minútku ktorú dostala. Príšera ani nevyzerala nejak dobre. Záverečná scéna s malým prekvapením poteší. + herec z Late Phases ()

hladass

Dokonalý případ promrhané šance na kvalitní horor... Osmdesát minut Heller trpělivě buduje hororovou atmosféru pomocí náznaků, sem tam ukázaných kopyt a velmi působivé kamery, aby poslední destiminutovkou všechno spláchl do hajzlu... Ano, až tak špatný je vzhled divákem očekávaného monstra... Takže za mne nakonec lehké zklamání a s přáním, aby to Heller příště zvládl lépe, protože talent rozhodně má, dám s klidným srdcem za tři... ()

JohnCZ

Dokud se jede v náznacích, tak to funguje velmi dobře. Klasické neznámým zlem terorizované maloměsto je jistota a tady to po stránce atmosféry šlape jak hodinky. Jakmile se odhalí původ, už to takové terno není a naháněčka je to spíš průměrná. A ten cheesy závěr, který tvoří asi posledních 5 sekund, si mohli teda klidně odpustit úplně, to bylo dost pod úroveň filmu. ()

• Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)
  • Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)