Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Barevný český film o vynikajícím českém lékaři doktoru Janském. Sportovně založený medik Jan Janský dokončuje úspěšně svá studia. Chce se stát chirurgem, ale ocitá se na psychiatrické klinice profesora Kuffnera, kde společně se svým kolegou Kozderou se snaží vypátrat spojitost mezi srážlivostí krve a duševními chorobami. Dojdou k překvapivému zjištěni, že je možno krev lidí rozdělit do čtyř skupin a tím zamezil srážení krve při transfusích. Objev Janského se však setká s nepochopením české lékařské veřejnosti, která přínos tohoto vědce lékařské vědě uznává teprve po Janského tragické smrti. (Filmový přehled)

(více)

Recenze (61)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Významný český spisovatel historických románů Vladimír Neff se proslavil zejména knižní sérii Sňatky z rozumu o podnikatelských rodech 19. století. Mezi jeho opomíjené záslužné kousky patří i román Tajemství krve, který spolu se stejnojmenní filmovou adaptací představil českému publiku do té doby téměř neznámou osobnost prof. MUDr. Jana Jánského (1873–1921), objevitele základních poznatků kolem rozdělení krve do čtyř skupin. Film nabízí možnost dozvědět se něco víc o tomhle českém průkopníkovi v medicíně prostřednictvím napínavého příběhu plných zvratů podle skutečných událostí. Autenticky navíc zobrazuje těžkou dlouholetou dřinu vědců na pozadí objevování důležité věci v medicíně, které jenom málokdy skončí včas a s uspokojivým výsledkem. Úspěch, slávu a bohatství v příběhu o známém vědci ale rozhodně nečekejte. Příběhu vládne vhodně tísnívá atmosféra kolem touhy zachraňovat lidské životy i přes velký risk a neblahé podmínky v chudé psychiatrické klinice a válečných kasárnach. Oceňuju i různé historické kuriozitky, jako zde třeba archaické laboratórní vybavení nebo zapisování na plakát černým štětcem místo fixy.                                                                                      Vladimír Ráž získal v doktoru Janském jednu ze svých stěžejních filmových rolích, postavu se zajímavým osudem a plnou psychologickým proměn, ke kvalitě filmu rozhodně přispělo i obsazení řady dalších hereckých hvězd (Štěpánek, Beneš, Deyl, Hrušínský, Lukavský, Petrovická,...), mezi kterými bych zvlášť zmínil mladého a stále začínajícího Vlastimila Brodského v roli Janského kolegy dr.Kozdery. Spolu se Zemanovou Cestou do pravěku (1955) je tento Fričův životopisní snímek zřejmě nejlepším z období Československého státního filmu 1948–1956 a překvapivě bez jakýchkoliv stop tehdy všude přítomné ideologie. Cíl podat vzdělávání prostřednictvím filmu nemůže vzhledem k obsahu uškodit ani současným divákům. (95%)                                                                                                                                                                                        (deníček - Z československého filmu 50.let: Dramatické příběhy ze současnosti a moderných dějin)                              Tematicky podobné filmy v domácí produkci: Mykoin PH 510 (1963), Louis Pasteur (TV 1977) ()

evapetra 

všechny recenze uživatele

Odivuji práci našeho doktora Janského, proto jsem moc ráda, že na motivy jeho života a vědeckého bádání vznikl film, na kterém se podílelo tolik vynikajícíh tvůrců. Na výsledku je to pochopitelně znát, moc mě potěšil a bylo by určitě velmi dobré, kdyby byl film dostupnější a častěji dáván v české televizi, at nás může být potěšeno více. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v červnu 2020. Film Tajemství krve je vlastenecky zidealizovaným životopisem sérologa, neurologa a psychiatra Jana Janského. Vladimír Neff si životopisná fakta upravil k potřebám zvýšení vlastenecké hrdosti, ke zvolání pacifistického poslání, ke koncepční shodě se státní levicovou ideologií a k snad až zvrácenému pokusu o senzační podstatu skonání a souvislostí. Martin Frič si dal záležet na psychologii atmosféry osobních střetů a nezapomíná ani na tradiční lehčí nadhled. Jan Janský není po celém světě považován za objevitele krevních skupin, byť jako první provedl správnou klasifikaci těch čtyř krevních skupin, ale po uveřejnění se jimi dále nezabýval. Československo Janského objevilo až pár let po jeho smrti, a tehdy došlo k jeho určité glorifikaci, na níž se podílel také Neff. Hrdinou příběhu je MUDr. Jan Janský (vynikající Vladimír Ráž), psychiatr a zásadový muž. Hned na počátku své lékařské kariéry prahne po velkých objevech, prospěšných celému lidstvu. Nenechává se zastrašit nepřátelstvím, ani znechutit ústrky a Neff ho vysílá na průkopnickou cestu přes rakouské urážky až ke slávě prosperity. Důležitou postavou filmu je Karel Kuffner (velmi dobrý Zdeněk Štěpánek), zakladatel české vědecké psychiatrie, přednosta psychiatrické kliniky české lékařské fakulty a Janského mentor. Po formální stránce je spíš rasem, přesto drží podle svých možností nad géniem ochranou ruku. Hlavní ženskou postavou je Hedva (příjemná Jiřina Petrovická), dcera stavitele a Janského žena. Ona je tou oporou, která přemáhá i pochybovačnost a rozmrzelost vlastního manžela. Výraznou postavou je MUDr. Kozdera (příjemný Vlastimil Brodský), Janského kolega na psychiatrické klinice. I géniové potřebují poctivé pracanty, které neodradí ani pochyby vedoucího vědce, a dokonale naplňuje své životní poslání. Výraznou postavou je zde také MUDr. Pavel Regent (velmi zajímavý Svatopluk Beneš), bývalý a mnohem méně nadaný Janského spolužák s vhodným původem. Komplex méněcennosti se s uspokojením mstívá při každé vhodné příležitosti. Z dalších rolí: Janského vojenský sluha, i jeho chiméra a černý anděl Papík (Rudolf Deyl ml.), se sociální nejistotou již sžitý dělník Kolčava (Radovan Lukavský), Kolčavova ze stejných podmínek trudnomyslná žena Božena (Vlasta Chramostová), další méně schopnější Janského spolužák a gynekolog, MUDr. Vilém Kurzweil (Rudolf Hrušínský), přednosta chirurgické kliniky lékařské fakulty, profesor Kyselka (Gustav Hilmar), rozverný pacient psychiatrické kliniky (Václav Trégl), či největší pochybovači Janského osvětové přednášky o krevních skupinách (Bedřich Vrbský a František Filipovský). Tajemství krve je nutné brát z faktografické stránky s rezervou, nejde o oficiální životopisná data. Vlastenectví se vzhlédlo v romantismu a stvořilo poem a hymnus. Po dramatické a vztahové stránce jde o velmi dobrý film. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Výborný film z ešte slušnej doby. Z doby, kedy nemuseli v každom filme herečky typu Geislerová rozťahovať nohy, ani Pauhofová ukazovať lentilky. Stačilo poctivé, majstrovské herectvo a zobrazenie nosnej témy zaujímavým spôsobom. Príbeh Janského krásne ukazuje, že každému géniovi či objaviteľovi hádzali polená pod nohy aj vlastní kolegovia, takzvaní vedci, ktorí zakliesnení vo svojom obmedzenom chápaní nechcú pripúšťať žiadne novoty. Skutočného uznania sa tak veľkí muži väčšinou "dočkali" až po smrti. ()

Sdoom 

všechny recenze uživatele

Vynikající, neprávem opomíjený životopisný film a vlastně jeden z nejlepších, který byl v 50.letech u nás natočen. Skvěle a bez ideologického podtextu zobrazená doba Rakousko-Uherska, kdy nebylo snadné se prosadit bez protekce na prestižní pozice. No a Vladimír Ráž je ve své roli naprosto přesvědčivý, navíc mu zdatně sekunduje pan Brodský. Pět hvězdiček mimojiné i za to, že je film nepoznamenán dobou, ve které vznikl. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (7)

  • Při natáčení scény transfůze suplující odborný lékař provedl při filmování vpich levou rukou. Vladimír Ráž poté však jehlu vytáhl pravou rukou. S nedostatkem se Ráž obrátil na režiséra, který však scénu ve filmu již nechal. (M.B)
  • Autorem námětu i scénáře je Vladimír Neff. Pro knižní vydání napsal Neff novou zbeletrizovanou verzi Tajemství krve a ta vychází společně s texty Divadlo pro chudé a Zelené pochodně až v roce 1955. (NinadeL)
  • Představitel hlavní role Vladimír Ráž (Dr. Jan Jánský) se na natáčení filmu důkladně připravoval: debatoval s Jánského příbuznými, setkal se s jeho milenkou a opakovaně navštívil psychiatrickou kliniku. (raininface)

Reklama

Reklama