X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Wishkah

Filmový zákon o sequelech praví, že pokračování úspěšného filmu musí být dražší a musí tam všeho být několikanásobně víc. Ale většinou se při dodržování tohoto zákona stane, že z toho, co dělalo původní film skvělou zábavu, nezbude vůbec nic. Tento případ je toho důkazem. Brian Singer měl dobrý příběh, partičku známých hrdinů a navíc v podání fantastických herců...ale co z toho, když to není ono. Když se z příběhu vytratili postavy. Ano jsou tam, jsou velmi dobře zahrané, ale jejich charakter jakoby zmizel. A navíc nehledě na to, že oproti Avengers, kde každý měl svůj prostor, tady jakoby nikdo nikde není. Wolverine a Beast dokonce nemají ani žádnou pořádnou akci. A totéž platí pro ostatní. Je to škoda, protože pro tenhle film platí to samé co pro film Wolverine...PROMARNĚNÁ ŠANCE ()

Hanes88

No i když jsem byl po skončení filmu lehce zmatený, přesto jsem byl vážně nadšený. Po Wolverinovi jsem čekal, že tato série půjde s kvalitou trochu dolů, ale byly to jen zbytečné obavy. Mi se to rozhodně líbilo a nemůžu jinak než dát 5 hvězd. 95%. ()

Marrty3

Ano ! Tohle se velmi povedlo. Dle mého názoru, vznikají nejlepší X-men snímky pod taktovou Singera. Film šlape na plné obrátky, není zde skoro žádná nepřesnost. Akce jsou promakané. Dialogy jsou velmi inteligentní a dávají smysl. Po celou dobu se Budoucí minulost nese na skvělé vlně. Výborný výběr dobového zařazení. Poslat X-men do minulosti je bravůrní nápad. Já si to velmi úžíval. A pokud se nepletu, tak finále snímku, nám jemně naznačilo, že by se mohla rozjet úplně nová série filmů, jelikož minulost byla úspěšně změněna. ()

jasiska

X-meni sú super. Cestovanie z budúcnosti, aby zmenili minulosť je super. Mystique je super. Ale menej super je, že až na maličké výnimky v budúcnosti, film neprináša nič nové. Ani nových hrdinov, ani nové hĺbky už známym hrdinom - sú to len v podstate starí známi Logan, Professor X a Magneto. Navyše zmenený svet na záver je očividne iný ako ho poznáme z originálnej trilógie, čiže jej dej akoby tento film anuloval. Days of Future Past síce bola výborná podívaná, ale trochu ma aj sklamala. ()

Foxhound#1

Skvělé propojení nové trilogie s tou starou, která je vlastně dějově nyní resetována (spinoffy Wolverina do toho počítat nelze, ty si tak trochu sami o sobě jedou vlastní cestou). No, možná lehce upravena. Na každý pád spojení staré a nové party je vyvážené a stejně jako předchozí X filmy ani na chvíli nenudí. ()

Sufferer

Na počiatku bol X-Men. Film, ktorý na adaptácie komiksu vrhol úplne iné svetlo a nadobro zmenil pohľad divákov na okostýmovaných hrdinov. Časy sa ale pohli a najčerstvejší prírastok do mutantej ságy s podtitulom Budúca minulosť je v kontexte prebiehajúceho vývoja komiksového filmu na mieste prešľapujúcim kúskom, v rámci série, naopak, odvážnym počinom, ktorý štúdiu otvára nové možnosti a ktorý sa koniec koncov zavďačí predovšetkým fanúšikom. Sám nemám problém uznať, že na Olympe komiksových adaptácii sa usalašila trilógia o Temnom rytierovi, nebudem však zatĺkať, že hrdinovia z komiksových príbehov X-Men mi budú stále najbližší. ___ Tvorcovia otvorene vsádzajú na to, že divák je dobre oboznámený s dejom i postavami z predošlých dielov série. Odhliadnuc od tých popredných, Bryan Singer zaplavuje film aj postavami novými. Na malom priestore ich zvláda predstaviť, vzbudiť o ne záujem a zároveň dokonalé využiť ich skromné možnosti na sprehľadnenie deja, ako aj jeho posúvanie. Sústavne sa pracuje s motívom vlastnej záchrany, respektíve ťahaním za jeden povraz, ale vonkoncom nepôsobí opotrebovane. Konečne poriadny Marvel. (Rogue Cut) ()

Milodar

Není to o nic horší, než předchozí X-meni. Ale dobré to není. Iritující komunikace s divákem - debilem, kdy Raven vždycky udělá "žlutý oči", abychom my hloupí pochopili, že je to ona, odříkávání děje polopatě. Celkově Raven a všechny scény s ní jsou slabota, kéž by se Jennifer Lawrence přestala zjevovat v Marvel filmech. Ano, scéna s Quicksilverem je skvělá, ale nezapadá do koncepce filmu, takže chlapec je po chvíli vyhoštěn. Magneto, Wolverine, Xavier a Dr. Bolivar drží tento film na přijatelné úrovni. ()

stepankoby1

Efektní a zábavná jízda, která promrhala veškerý svůj potenciál stát se božím, nezapomenutelným a epickým závěrem hlavní X-Men linky podobně jako to zvládl třeba dva roky předtím Skyfall. Dojíždí na fakt, že předchozí díly neměly konzistentní příběh ani postavy směřující k nějakému cíli, a navazovat se tak dá jen velmi těžko. A nejen na něj. Obrovskou spoustu vad si zavinil film sám. Problémy se tu stávají nelogické a vyloženě debilní změny již stanoveného (Proč Kitty Pryde umí posílat lidi zpátky v čase? Jak sakra přežil Profesor X? Proč se změnila podoba Traska znemožňující wow efekt způsobený návazností? To se vážně právě anuloval celý The Last Stand a všem "vyléčeným" se schopnosti vrátily v plném rozsahu? Proč na konci filmu Logana vyzvedne Mystique a ne Stryker, což by v jednom luxusním momentu krásně anulovalo X-Men Origins a zacyklilo sérii?), nad kterými zůstává rozum stát. Avšak za tu skutečně zásadní osinu v zadku se nedá neoznačit extrémní množství expozice nahuštěné do první hodiny ústící v absentující hloubku postav, z nichž se stávají jen figurky vyprávějící o zápletce a prohlašující nepřirozené věty. Opravdu nešlo počkat ještě jeden film, který by zápletku připravil (třeba hezky pomalu a srozumitelně ukázal vraždu Traska a cestu Mystique), představil konflikty (prohloubení sporu Charlese a Erika ukázáním Erikova boje za mutanty a Charlesova uzavření se do sebe, představení sentinelů) a uvedl některé postavy do děje (teleportérka, Quicksilver, někdo jiný než Kitty Pryde schopný vracení lidí v čase)? Takhle to celé působí neskutečně povrchně, nedodělaně. Je v tom hrozně moc postav najednou a obrovské množství z nich opuštěných, málo načrtnutých, či rovnou neznámých. A skutečně mě to mrzí. Námět je totiž nejsilnější v sérii a množství emocí, které bychom cítili, kdybychom postavy byli lépe poznali a vytvořili si k nim silnější pouto, z něj přímo srší. Ve výsledku je u mě na tom Days of Future Past podobně jako The Last Jedi v tom smyslu, že jsem si ho strašně užil, docenil jsem jeho snahy, ale nelíbí se mi, kolik chyb a problémů v sobě má. S trochou přemýšlivosti jsme totiž mohli dostat produkt dosahující epičnosti Avengers: Endgame X-Men filmů. P.S.: Silně doporučuji sehnat si Rogue Cut místo klasické kinoverze. Těch pár scén sice nezlehčuje žádnou ze zmíněných výtek, ale maže pár děr v lince budoucnosti a maličko zlepšuje tempo. ()

tomik99

Film, který propojuje staré a nové X-meny a snaží se napravit nešvary a chyby z minulých dílů. Děj z budoucnosti dostává minimální prostor (ostatně jak se dalo čekat) a spousta postav je ve filmu pouze, aby se na plátně objevila, větší význam nemá. Děj v minulosti je už o něco lepší a každá z hlavních postav (Xavier, Magneto, Wolverine, Mystique a Beast) projdou v průběhu filmu nějakým vývojem. Přesto se nedokážu zbavit pocitu, že ve filmu bylo na můj vkus postav moc, a některé si zahráli pouze v jedné scéně a s celkovým dějem prakticky neměli nic společného (Havok, Toad, Quicksilver). „Budoucí minulost“ hraje po vzoru ostatních Marveláckých filmů na vtip a zábavu a musím říct, že to se režiséru Singerovi opravdu povedlo. Rozhodně se jedná o nejvtipnější X-menovský film doposud. Ač popagační kampaň slibovala největší bitvu X-menů doposud, akce je na můj vkus pramálo a finálový souboj mohl být trošku více peprnější, s finálovými souboji se například snad všechny předchozí díly popraly lépe. Co mě ale na filmu nejvíce štvalo, že snímek ignoruje věci z minulých dílů a nenabízí nám žádné vysvětlení ani v jedné větě (např. jak je možné, že má Magneto zpět své schopnosti, proč má Wolverine v budoucnosti znovu adamantiové drápy, když o ně v Japonsku přišel, nebo jak je možné, že Xavier žije a je ve svém těle, když bylo zničeno). Ano, sice na tyto otázky můžete najít odpověď na internetu, ale pro obyčejného diváka, který se jde podívat na film, toto vysvětlení chybí. Přesto je „Budoucí minulost“ skvělý X-menovský film, který jsem si užil. Je na podobné kvalitativní úrovní jako první dva X-meni, ale dle mého názoru „První třída“ byla preciznější. ()

Jaro_slav

Mihne s tam mladá Rogue a hraje ji furt Anna Paquin. Jsem zmatený. Dočista. // Takhle nějak měl vypadat Amazing Spider-man 2: spousta příběhu, dialogů a akce jen do počtu, aby se neřeklo - mohl to být skvělý film. Nicméně X-Men: DOFP jsou pro mě naprosté potěšení - i přesto, že je to kvůli kombinaci velkého množství postav a času, jenž uplynul od vidění předchozích filmů X-Men vesmíru, poněkud nepřehledné. Budoucnost je tam vykreslena v podstatě jen v náznacích a přesto působivě. Napadlo mě srovnání s Terminator: Salvation, Children of Men či Matrix trilogií; je zjevné, že bylo kde se inspirovat. Zkombinovat sedmdesátá léta, jež jsem nezažil, s dobou, kterou teprve (ne)zažiju, považuju za chytrý tah, protože člověk pak nemá to podvědomý nutkání srovnávat filmovou realitu s tou skutečnou a víc se tak nechá unášet příběhem. Geniální a asi jediná opravdu humorná scéna je odklon kulek a likvidace střelců v podání Quicksilvera - opravdu účelně a nápadité použitý stop-motion. SPOILER! Nezazní "Go fuck yourself!" Dokonce je to tam ocitované A ŠPATNĚ! Konec spoileru. PS: '73 Buick Riviera! <3 ()

petrskoc

Někde jsem četl, že X-Men by zoufale potřebovali restart celé série. Dle mého skromného názoru zde bylo X-Menů již dost a nějaký ten pátek se bez nich klidně obejdu. Pokud ale vydělávají... budiž. Z celého snímku mám čím déle po zhlédnutí v kině větší a větší rozpaky. Čekal jsem, že Singer naladí stejnou notu jako v předchozích dílech a celou sérii převezme ve své nejlepší formě a předvede tedy opět nějakou malou komiksovou revoluci (i když Watchmen asi těžko něco překoná). Noví X-men na mě působí jako omáčka všech možných komixových vesmírů, příběh je naprosto přízemně plytký a nedává vlastně vůbec smysl. Ta šablonovitost a předvídavost je něco, co mě na celém snímku ve výsledku rozčiluje asi nejvíc. Že se tvůrci nesnažili přijít s něčím novým a ozvláštňujícím. Trailery slibovaly velkolepou dospělou podívanou, dosahující až antických rozměrů, místo toho jsou nejzajímavějšími charaktery Fassbenderův Magneto a Quicksilver, kteří mají ve filmu paradoxně nejméně místa. Škoda. ()

Milky.

Ve výsledku nevím co si mám vlastně myslet. Na jednu stranu jsem spokojený, protože to bylo příběhově v rámci možností vymyšlené a celkem i domyšlené, co bylo třeba se vysvětlilo a uzavřelo a dívalo se na to luksuksně. Efekty neměly chybu a některé scény jsou vyloženě geniální, např. Quicksilverova scéna v kuchyni. Ovšem je tady vidět, že se Singer snažil do filmu narvat co nejvíce postav a věcí a i přesto, že to před vydáním radikálně osekal, je to takové přebujelé-nemastné-neslané co se týče vedlejších charakterů. Ty hlavní byly samozřejmě naprosto perfektní, McAvoy, Fassbender i Jackman hráli dokonale. Bohužel jsem se přistihl, že po půlce filmu jsem se několikrát díval na hodinky. Ačkoli mě film bavil, po úvodní třičtvrtě-hodince tempo strašně zpomalilo, přeslo do roviny dialogů a nějak mi tam chybělo napětí. Naopak humor byl v tomhle filmu skoro všudypřítomný a žasnu, že nikde nepůsobil trapně a povedlo se jej vybalancovat i ve vážných scénách. Na čem ale Singer přestřelil (nebo spíš podstřelil) je finále. Místo nějaké gradace a budování napětí tady poslední hodinka vyloženě usnula a ikdyž se na plátně vznášel celý stadion a stříleli roboti tak ve výsledku vlastně o nic pořádně nešlo. Navíc ta blbost s Wolverinem, který má v těle dlouhé ocelové tyče kroucené do všech směrů a když se probudí tak z něj vypadne pár skoro rovných kousků. Snaha o vysvětlení, že žije OK, ale provedení? Vážně? Mno, celkově je to trochu zklamání, postrádám chuť pustit si to hned znovu, kterou jsem měl u Fist Class a jiných 5* filmů. Zatím dám hodně milosrdné slabé 4 a budu čekat na druhé shlédnutí až vyjde BluRay s prodlouženou verzí a scénami, které Singer vystřihl. Pak kdyžtak hodnocení upravím. ()

Mikino00

Čtyři hvězdy s odřenýma ušima, zatím převažuje spíše zklamání. Film postrádá jakousi komplexnost, přišlo mi že se skládá z několika kousků odehrávající se po celé světě a ty někdo skládá dohromady do nepřesvědčivého finále (nikdo snad nemůže věřit že by změnili názor po takovém chvályhodném gestu, které následuje po totální Magnetově destrukci).Samotné cestování časem se mi moc nepozdávalo, to jak Wolverine neustále měnil budoucnost by se dozajista aspoň minimálně projevovalo i v budoucnosti, navíc je to bránění pevnosti do poslední chvíle dost ohrané (připomnělo mi to Matrix 3). Na druhou stranu se mnoho hlavních postav umě povedlo skloubit, retro filmu také slušelo, herci v čele s Fassbendrem a McAvoyem hrají jako o život, akce je výborná (jen ji je málo), avšak tím nejlepší co film nabízí je Quicksilver, nejzábavnější a nejstylovější postava filmu. ()

Ant_Antony

Všichni jsou na větvi z toho, že se k režii vrátil Singer, já to bohužel vidím jako krok zpět. To co Matthew Vaughn nastartoval v "první třídě" je pouze využito jako "hlavní komparz" pro Wolverina, který už mi pomalu začíná lézt krkem. Tahle série už jeden restart zažila - a to celkem nedávno - tak proč dělat další? To co má působit jako napětí, je zde využito nanejvýš coby kašovitá výplň. To co má budit nějaké emoce, funguje coby nevydařený vtípek. Jediný charakter, který tu prochází nějakým vývojem je mladý Profesor X, všichni ostatní jsou jen šachové figurky, které bez známky vývoje scénář posouvá do situací, do kterých se mu to hodí. Dilema Mystique absolutně nevyužito, Magneto je sice nevíc schizofrenní, ale to jen kvůli tomu, že jej hrají dva herci! A tak se mutanti vrací po jiskřičce naděje zpět do comicsového průměru... 60% ()

Ollie235

Singer a X-Meni potřetí. A znovu je to za čtyři, byť se zřejmě jedná o nejpovedenější díl. Propojení dvou časových rovin bylo rozhodně dobrým nápadem, akorát se nemohu zbavit dojmu, že to mohlo fungovat o něco líp. Měl jsem totiž při sledování pocit, že jednotlivé přechody z minulosti do současnosti mohly být o dost propracovanější - kromě vrtícího se Wolverina se mohlo dít i něco dalšího. Jinak ale v zásadě spokojenost. Staří známí mutanti opět nenudí (zase jednou čest výbornému obsazení), nováčci v podobě Blink či Quicksilvera (dlouho jsem neviděl zábavnější filmovou postavu) přinášejí zase něco nového a příběh nabídne mnoho zajímavého. Zkrátka je to opět kvalitní podívaná, která zaručeně pobaví a navnadí na další díl. ()

sona123

Oproti Volverinovi se mi tihle X-meni líbili moc. Skvělá podívaná, úžasné efekty, zajímavý příběh. Jen ten Jackman by možná nemusel být tolik nabušený, všeho moc škodí. Fassbendera vidím ráda všude a Jennifer se mi tu také moc líbila. Celkově partička hrdinů byla poskládána skvěle a uměli to pořádně rozjet. Příjemné překvapení. ()

zelvicka.

Hele, já vím, že jsem megarejpal, ale prostě mě tohle fakt nebaví. Pro mě byli X-Meni zábavní do té doby, dokud se dalo tak nějak přemýšlet o tom, že to vlastně všechno může být, jen se o tom neví. Mutanti drželi nízkej profil, Magneto se snažil zničit lidstvo a Xavier to celý napravoval a tutlal. Všechny zbraně vznikaly na základě tajných projektů, prostě stačilo by si přádně protřít oči kopřivou a zjistíte, že vaše ségra je taky mutant a vy jste to celou dobu nevěděli. Začátek filmu se rámcově drží v podobném duchu (možná Quicksilverův, byť naprosto úchvatný výkon v bílém domě, nám už začíná trochu vrtat hlavou - tenhle kluk by mohl ovládnout svět asi za 3 minuty 21,37 vteřin), jenže pak se to urve. Kde by vzali po hned válce ve Vietnamu amíci technologie na vytvoření sentinelů? A dál bych musel spoilovat jako svině, nicméně film má za následek rozebrání celýho X-vesmíru. Prostě jsem znechucen tím, že si scénáristi vytvoří takhle umělé tlačítko RESET, jen aby se mohly dojit další peníze. Nejhorší je, že je to zrovna v módě. ()

seko0408

Nie zeby som bol sklamany, no rozhodne nesuhlasim s privlastkom najlepsia x-menovka. Chybalo mi tam nieco epicke, nieco velkolepe, brutalne alebo neviem co. Proste tie kratucke boje so sentinelmi nemali ziadny wowefekt. Na pozitivnom hodnoteni ubrala % aj predvidavost. Neudem spoilerovat, ale uz po 10tich minutach filmu musi byt dej ale aj koniec kazdemu jasny. Davam tomu velmi slabe 4 hviezdy. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem