X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Mr. Filuta

Většina lidí zaplesala u noviny, že o Future Past se postará sám "otec" filmových X-menů Brian Singer. Všichni byli navíc namlsaní kadencí, se kterou vzal X-men franchise za koule Matthew Vaughn - mě včetně. Vnucovalo se mi ale několik nepříjemných myšlenek. První z nich byla, že Singer se kormidla ujal relativně dávno, v době, kdy nebyl nastaven žádný standard pro komixovky. Teď, o 10 let později má, jak všichni víme, nálepka Marvel trochu jiné grády a nebylo mi úplně jasné jak se Singer popere s diváckým tlakem a dychtivě nastavenými kapsami studia. Druhá obava byla, že si X-meni od filmu k filmu tak nějak žili vlastním životem. Celé X-universum od roku 2000 rozpačitě kodrcalo přes nehomogení scénáristy, svérázné režiséry, a relativně širokou škálu kvality. Jak teda může dopadnout dílo, které se je snaží všechny naházet do jednoho nablýskaného pytle? Kupodivu: vážně uspokojivě. Obecně valná většina filmů z jakékoliv série hřeší na své kvalitou upadající sequely. U X-menů se to ale momentálně děje přesně naopak. A tak největší kaňkou, na kterou poslední (a ostatně i předposlední) film hřeší, jsou jeho starší bratři, kterým tehdy bohužel nikdo neřekl, že jednou přiběhne tenhle kousek, chytne je všechny za ruce a vytáhne je ven si kouzelně hrát. | Pozn.: Pokud by mi někdy přišli pod ruku Kitty s Loganem, poslal bych je zpět s tímhle poselstvím, protože pak bychom si dnes uslintávali na bezvadných filmech spojených do epických rozměru, kterým by celá momentálně regulovaná řada filmů Avengers party nesahala po pás. ()

JJ.Gibson

X-Men: Days of Future Past byli příjemní, dobře se na to dívá. Asi nejvíc se mi na tomto snímku líbí odvyprávěný příběh, který je prostě dobrý, má nápad, jiskru a defacto všechno, co vydatné cestování v čase potřebuje. Co, ale novým X-menům chybí je akce!!! A proto hvězdu dolů. Chybí mi nějaká monumentální "kulervoucí" scéna, z které by mi spadla čelist. A to je velká škoda, vždyť jsou to přeci X-meni sakra!!! Se všemi těmi schopnostmi, jim nedat dostatečný prostor, Wolverine nedá ani pořádnej fight?!? Ale to je asi opravdu jediné, co mi tady chybělo. Jinak spokojenost... ()

nirvanafan

Zatímco poslední díl nám nabídl zrod Magneta, tady hraje prim Charles Xavier a díky Jamesi McAvoyovi (který bude mít za chvíli na feťáky patent) na něm visíte při každém slově. Výtečná znalost předchozích filmů je zde nutností. Pokud si nemapatuje První třídu a už vůbec ne ty deset let staré filmy, pusťte si je předtím nebo na to vůbec nelezte. Nechci tu pak vidět ty výkřiky, jak to někoho emocionálně minulo. Poučena Marvelovkami (těmi od Disneyho pochopitelně) je Budoucí minulost prošpikovaná trefnými hláškami a narozdíl od Singerových počátku jsem se tak konečně dočkala špetky nadhledu (bod!). Stále se však nezapomíná na to, že "terminátoří" budoucnost je závažným tématem, a tak špičkování postupně mizí, abychom se dopracovali až k emocionálně drásavému finále. Další body si Singer připisuje za obsazení výtečných seriálových herců Petera Dinklage a Evana Peterse, kteří oba své prototypy fašounský vědátor a zábavná figurka naplňují na výbornou. Teď jsem opravdu hodně zvědavá, jak se s Quicksilverem vypořádá Whedon a Kick-Ass. ()

golfoxovox1

Velmi povedený snímek, funguje humor i zápletka... Především vyzdvihuji zpomalenou scénu => jak se zbavit ochranky, vysloužila si potlesk plného chotěbořského kina :-) A chválím samozřejmě Johna Ottmana :-) ()

O.Peta

Vaughn mě První třídou naprosto dostal. Singer měl už třetí pokus a znovu mě jeho dílo nechává naprosto chladným. Nevím proč, ale jeho X-Meny já sleduju bez zaujetí. Po senzační První třídě jsou mutanti zase na začátku, průměrná komiksárna. Probuzená víra v kvalitu téhle série je zase pryč. 60% ()

GodComplex

Jasat nad comebackem Bryana Singera neni na miste, je to totiz uplne stejny, (tedy docela dobry prumer) jako jeho predchozi X-Meni. Jediny film, ktery se v tehle serii povznesl na neco vic, tedy na skutecne vyborny film byla First Class. Doufal jsem, ze v tom Singer bude pokracovat a combo nove i stare skoly ze zacatku nasvedcuje potencialni pecku, ale cele to nakonec vysumi do prazdna. 6/10 ()

sta

film, který neustále dokola opakuje poměrně známou skutečnost, že Michael Fassbender je asi nejlepší herec současnosti ()

Macejko

Po odchode z kina som bol nahnevaný. Nahnevaný z toho, že si Marvel Studios naďalej točí tie svoje sračky pre jebnutých a vo svojej nadutosti si myslí, že so svojím strašne megacool univerzom našiel magickú formulku na ultimátny komiksový film. Opak je ale pravdou. Milé vedenie Marvelu, vášmu komiksovému majetku sa darí najlepšie vtedy, keď vám ho niekto kompetentný vytrhne z tých vašich retardovaných, diletantských papŕč a natočí si ho bez vášho otrokárskeho dohľadu. Niekto ako napríklad 20th Century Fox a Bryan Singer. Iba kompetentný človek totiž dokáže vrátiť žánrovému filmu dôstojnosť; dôstojnosť, ktorú ste vy komiksovkám nenávratne odobrali a pre istotu ju aj dobre vyrejpovali do análu. Days of Future Past je totiž dokonalou pripomienkou toho, prečo v súčasnosti na všetko komiksové prskám, ale prečo vo mne aj napriek tomu isté kúsky doposiaľ vyvolávajú príjemné spomienky. Preto, lebo ich točili ľudia ako Christopher Nolan, alebo práve kovaný Singer. Jeho najnovší príspevok do mutantej ságy je totiž excelentný. Dokonale vzbudzuje v divákovi pocit, že v príbehu ide naozaj o veľa, emocionálne ho prepája s postavami tak, že mu do istej miery záleží aj na tých, ktoré v minulých filmoch ani raz nevidel, a keď už dôjde na akciu, dokáže ju vďaka tejto zainteresovanosti spraviť ešte lahodnejšou. Áno, je mi samozrejme jasné, že v rámci držania kroku s konkurenciou sa budú X-Men dojiť ako žeraví, a zrejme kvôli tomu uvidíme aj pár poriadne otrasných filmov. Ak ale existuje nádej, že sa aspoň raz za čas dočkáme niečoho takého, ako Days of Future Past, tak myslím, že sa s tým nejako vysporiadam. A vôbec sa nenahnevám, ak sa tento pozitívny trend začne práve s X-Men: Apocalypse. Bryan, nesklam ma. ()

zipper111

Myslel jsem si, že to bude kulervoucí! No a mezitím je to jen solidní žánrovka s pár nezapomenutelnýmá scénama (Quicksilver), s hromadou narážek na předchozí filmy a s dost zvláštním přístupem k nim,jelikož je vlastně všechny popře. No nevím, bylo tu supr, ale epic bohužel ne... 4* ()

erased

Nemůžu sice říct, že bych po zábavné, ale stále komické až trapné První třídě čekal kdovíco, ale zároveň jsem úplně neztrácel naděje, že by Singer po téměř patnácti letech od prvních X-menů mohl s trochou sebereflexe překonat marné rané pokusy o zvážnění komiksového materiálu a opravdu ty příhody kreslených postaviček přiblížit reálnému světu. A k mému nemalému šoku se mu právě to povedlo. Bohužel to, že už podtext konečně nepůsobí jen jako naivní sluníčková emancipační pohádka, je jeden z mála kladů na jinak asi nejnudnějším dílu série. K těm dalším pak patří zaprvé minimum ztrapňování Fassbendera a McKellena kýblem na hlavě a rádobyvejdrovským oblečkem, a za druhé marvelovsky zábavní a samoúčelní Rychlošlápek a holka-z-Portalu. Zbytek se pohybuje mezi kolosálně špatným (ústřední děj a velká většina keců) a prostě nudným (postavy, akce a zbytek keců). I u obsahem katastrofálního Dark Knight Rises jsem se od začátku do konce bavil. U Days of the Future Past jsem však téměř celý film odzíval. A to je něco, co se blockbusterům neodpouští. ()

PKD

Fassbender ještě démoničtější,než ve First Class. A ten very dark otvírák,po kterém mě vždy napadne,proč krucinál-fagot! Singer nikdy nenatočil žádného Terminátora,ten je!!! A to nemluvím o 16min.delší verzi,jejžto býti známa pod milým názvem:Rogue cut,s logických důvodů. ()

Alementina

4,5* Moc jsem necekala, fanousek X-menu taky nejsem, ale konecne je tu scenar, co neni deravy jak cednik, kdy akce jsou zvladnute, neni to nijak predvidatelne a celkove neni co vytknout, tak je to velmi prijemny blockbuster, ktery se jednoduse povedl. Nic min, nic vic, ale ve srovnani s tou hruzou, jake nabizely blockbustery poslednich mesicu je to krakru hodně. ()

Tony.cs

Dokonalé zabarvení X-Menovského universa, jen Logan mohl mít víc místa. Ale vzhledem k jeho sólovkám to není tolik zapotřebí. Peckovej film. Singer válí. ()

kaylin

Neříkám, že jsem byl naprosto nadšený, ale tohle je film, který baví. Má to myšlenku, má to skvělé vizuální provedení, herce, ke kterým se v těchto postavách rádi vracíte, navíc se jich objeví skutečně hodně původních, výborné momenty a navíc i humor. Zážitek v kině výborný, film udržel mou pozornost, ale prostě mě zase tolik neohromil. ()

MultiTobi

Po úžasném First Class nastupuje Budoucí minulost, který se tak trochu nechává unést slávou a obsazuje Mystique do jedné z hlavních rolí, kam podle mě určitě nepatří. To že je Jennifer Lawrence na vzestupu a dostává jednu roli za druhou neznamená, že se jí musí šít příběh x-menů na míru a je zde vidět jasné podřízení postavy herečce, nikoliv to správné podřízení herečky postavě, na druhou stranu i když si Singer pohrával s cestováním v čase neudělal jedinou dějovou chybu a nenechte se zmást mou kritikou, x-men zůstává i nadále nadprůměrným akčním filmem. P.S. Wolverine jen s kostěnými drápy, to už není tak cool ()

gogos

Psychedelický guláš, který se na dvou hodinách snaží obsáhnout všechno a všechny. Moc dobře to nevypadá, moc logiky to též nepobralo, Logan je nejsušší ze všech filmů a přesto to nějakým zázrakem celkem funguje. Jednoznačně největším pozitivem snímku je Quicksilver. X-Men: Budoucí minulost mě nenadchla, ale přesto bavila. Jsem rád, že mám celou sérii konečně za sebou a že si od ní mohu zase na pár let odpočinout. Lepší 3* ()

DH3Factor

X-menovská novinka, která bude nyní několik měsíců okupovat české kinosály musí bez debat potěšit každého, kdo má tuhle sérii alespoň trochu rád. Je to totiž velmi dynamická a euforii vyvolávající atrakce s účastí všech zásadních mutantů posledních let plus několika nadějnými nováčky. Propletenec dvou různočasových linií velmi dobře stupňuje atmosféru a Singer současně nenechává diváka bloudit v jeho křivolakých zákoutích. Do filmu napral přesnou dávku skvěle doladěné akce, suchého humoru, keců okolo a digitálních parád a celé představení tak funguje jako s láskou opečovávané hodinky. Některé scény jsou vyloženě k zulíbaní. Herecky je to standartně dobře odvedená práce pod vlajkou Jackmanova rosomáka, okořeněná trpaslíkem. (jo, ten samej co Tyrion) Vcelku tak nemám výtek. Nová pohádka o nadlidech je o chlup lepší než solidní První třída a v kině se jí náležitě pokocháte. Tedy v případě, že na tuhle komiksárnu slyšíte. ()

Kaluž

Bryan Singer to znovu dokázal. Převzal dokonale vysoustružené žezlo po Vaughnovi, přidal vlastní ksicht a opět rozvířil nekonečnou válku mezi mutanty a homo sapiens. Tohle nikdy neomrzí. Platí vše, co bylo řečeno u První třídy, ta retro atmosféra tomu sedne jako kriplkára ke Xavierovi. Něco mi našeptává, že letos už lepší komiksovou pecku v kinech neuvidíme. ()

movieband

"It's the greatest gift we have. To bear the pain without breaking. And it's born from most human ability. Hope." Asi nejdospělejší díl z celé x-menovské série. Tam, kde Vaughn na konci První třídy u mě ubral, tak Singer ve Future Past ždímal emoce, jak nejlíp dokáže. Celý děj je posunut o pár levelů výš a dělá z x-menovské série dospělou podívanou. Co mě hodně pobavilo bylo Wolverinovo překvapení, když prošel detektorem na letišti a ono se nic nestalo. Líbily se mi i prostřihy mezi minulostí a současností, kde zuřila válka. Drsná a tvrdá atmosféra z toho jenom čpí (hlavně ke konci filmu). Budoucí minulosti nemám vůbec nic, co bych vytkl, film si člověk užije na maximum. 95% ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem