Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (122)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Tvorcovia si bezpochyby vybrali zaujímavé témy, pretože rozhodovanie o rozdiele medzi zabitím v boji a vraždou, teda otázkou, či drsných vojakov vyznamenať, alebo odsúdiť, môže byť v niektorých prípadoch skutočne veľmi ťažké. V Krvavej voľbe sa veľa hovorí o vojenskej cti, obojstrannej povinnosti vojaka k vlasti a podobne, avšak tvorcovia sa celkom úspešne vyhýbajú lacnému moralizovaniu. Celú dobu razí tézu, že nech už vznikne vojna z akýchkoľvek dôvodov, jedná sa vždy o brutálnu záležitosť, s ktorou ušľachtilé pravidlá nemajú veľmi čo robiť. Po nie celkom vydarenom akčnom úvode sa ľahko rozpačitý divák začne tešiť na zaujímavý súdny thriller, zvlášť keď príde na scénu Tommy Lee Jones. Dramatický príbeh o tom, aké ťažké je zachovať diplomatický postup v situáciách, keď ide naozaj o život, o súdnych praktikách a sile priateľstva. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Friedkin nezapomněl točit filmy a tenhle kousek se dá považovat za poměrně povedený. Scénář je poměrně solidní a patosu a proamerikanismu tam není tolik, jak bych čekal, což je samozřejmě dobře. Dialogy jsou velice úderné a to především, co se soudní síně týče a děj rychlý, nepostrádající dynamiku a napětí. Akční scény jsou místy dost nevěrohodné a válečná atmosféra nepřesvědčivá (zejména úvodní akce ve Vietnamu), ale hlavní bod ve filmu - masakr v Jemenu - je natočen překvapivě zručně a velice mě zaujaly některé kameramanské fígle (oční pohled na mušku zbraně apod). ()

Reklama

Maq 

všechny recenze uživatele

Netrpím antiamerikanismem, takže se na film mohu podívat střízlivěji. Nejprve postranní poznámku o muslimech: Lidičky, nedělejte si iluze o nevinných a mírumilovných muslimech. Pacifismus a humanismus jsou těm lidem cizí právě tak, jako nám jsou vlastní. Mírnost a slušnost jsou západní vynálezy a nikdo jiný se je ještě nenaučil; umějí je jen zneužívat proti nám. Muslimové se neuvěřitelně chvástají, běžně vám do očí tvrdí absurdní lži, a vůbec nemusí jít o politiku (nejčastěji jde o ženské). Za křivé slovo vám zapálí dům, za urážku se vraždí. Západ z duše nenávidí skoro každý, mají ze Západu mindrák. Když Usáma zbořil Dvojčata, na celém Blízkém východě se oslavovalo. Když ti miloučcí mírumilovní alžírští fotbalisté (vesměs hrající za evropské kluby) dostali prémie za úspěch na MS, jako jeden muž je poslali Hamasu (to jsou ti, co střílejí rakety na Izrael). --- Tenhle film neřeší smysluplnost americké politiky na Blízkém východě. Na mušce je spíš vztah mezi politikou a vojáky, kteří nasazují krk. Tady se někomu z nějakých snad diplomatických důvodů hodilo nedokázat, že užití síly bylo oprávněné, nýbrž vycouvat, omluvit se a předhodit obětního beránka. Je to dilema, ke kterému vůbec nepotřebujeme "zločinnou" Ameriku, ani muslimy takové nebo makové. Může to potkat policajta, který přetáhne pendrekem demonstranta! (Nebo se blbec zapomene a zůstane mu příliš dlouho klečet na krku, že?) --- Film to řeší po americku, tedy dosti polopatisticky, i s tím otravným heroismem. Pouze když tyhle podružnosti přijmeme s nadhledem, vyloupne se z toho drama s náramně závažným a zapeklitým obsahem. Určitě to šlo udělat líp. (Onehdy jsem viděl jakýsi dánský film, kde to bylo prokresleno mnohem jemněji.) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ideologicky veľmi diskutabilný film. Nedoporučujem horkokrvnejším arabom a hipisákom. Treba si ale priznať, že má v mnohom pravdu a niektoré činy vo vojne s terorizmom nemôžu byť v nijakom prípade čiernobiele. Týmto aspoň Friedkin dokáže provokovať. Film vyzerá ako typický štúdiový výrobok, takže Friedkin musel nechať svoj rukopis v šuflíku. Pokiaľ týmto chcela US army nových rekruitov, asi neuspela.... ()

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Väčšinou sa filmy ku koncu zo všetkých síl usilujú o vyvrcholenie a katarziu, preto sa snažím nezvyšovať hodnotenie priemerným kúskom len kvôli podarenému záveru. A rovnako by nebolo fér dobrému filmu hodnotenie znížiť kvôli pateticky absurdnému finále. Tak ako tu v podobe salutovania nepriateľovi, len pre pochopenie jeho chladnokrvnosti. Na americký vojnový film tomu ale predchádzala riadna dávka sebareflexie. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Na bojové a iné akčné scény bolo najatých približne osemsto reálnych námorníkov. (Arsenal83)
  • Fiktívna loď USS Wake Island LHA-7 sa často spomína aj vo vojenskej seriálovej dráme JAG (od r. 1995). (Arsenal83)
  • Kim Delaney mala podstatnú úlohu v tomto filme, ale bola nakoniec vystrihnutá z konečného strihu, no stále ju možno jasne vidieť na Hodgesovej (Tommy Lee Jones) párty odchodu do dôchodku. (Arsenal83)

Reklama

Reklama