Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Prezident Beneš a plukovník Moravec. Jeden chce klid a přežití, druhý zničující válku. Jeden budoucí vítěz, druhý budoucí zrádce národa, přesto spolu jejich osudy souvisejí. Příběh o setkání dvou osobností a dvou naprosto odlišných myšlenkových světů. Chladný kalkulátor a horkokrevný bijec. Edvard Beneš a Emanuel Moravec. Diplomat a legionář. Zatímco Beneš mezinárodní diktát akceptuje, většina představitelů československé armády volá po krvi. Jako svého mluvčího vyberou plukovníka Moravce, který patří k nejradikálnějším z nich. Chtějí válku. Totální, krvavou a zničující. Beneše však tato představa děsí, v jeho světě se jedná, dohaduje, intrikuje, a i když se prohrává, mrtvých je vždycky pomálu. Představa starobylé Prahy proměněné v ruiny Göringovým letectvem je pro prezidenta nepředstavitelná. Navíc před sebou vidí celoevropskou válku, v níž Německo skončí v troskách... (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

laepus 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pro mě jeden z nejoblíbenějších dílů, který si pouštím asi nejčastěji. Zazní tam spousta názorů na to, proč bylo dobré Mnichov přijmou. Ale i proč bylo na hovno Mnichov přijmout. Je na každém, ať si na to najde svůj pohled. Já to mám vždycky trochu jinak - někdy dojdu k tomu, že 51 ano, 49 ne; jindy zas 51 ne, 49 ano :) Jedno je ale jisté, v roli Beneše bych nechtěl být tehdy ani za nic. Nejvíc se mi na tom díle ale líbí věta generála Krejčího (nedělám si iluze, že ji opravdu řekl, ale to je vedlejší) - "Jako člověk jsem velmi smutný z politiky, která tuto situaci způsobila." Naprostý souhlas. Za mnoho věcí si mohl Beneš svou vlastní předválečnou naivitou. A závěrečný rozhovor Moravce s Benešem? Víme, že se uskutečnil a rád bych si představoval, že to proběhlo přesně tak, jak je to tady. Tolik úžasných Moravcových vět, např. "Armáda je tady od toho, aby ukázala lidem, kteří se na to nehodí, že umírat za vyšší princip má smysl." - "Smysl má život." atd atd atd. Skvělý souboj argumentů. ()

klúčik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rok 1938. Asi najhorší a najťažší rok v našich spoločných dejinách. Ako sa zachovať, ustúpiť či bojovať. Hrozná doba. Čo som sa dozvedel o E.Moravcovi, tak to boli zaujímavé veci. Chýbalo mi aj posúdenie Jana Masaryka, veď , ako syn prvého prezidenta , mal akýsi názor? Výborný výkon herca čo hral E.Beneša. Hodnotím 70%. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Téma jistě po čertech zajímavé, ale proč proboha takový patos? Většina dialogů jen strojově a pateticky odříkaných, Karel Dobrý (generál Lev Prchal) je hysterický jak prvorodička a všichni ostatní hrají jako v nějakém ochotnickém spolku, to je fakticky děs! Nebo nahatej Finger, co to jako mělo být? Jediná opravdu silná scéna byla v závěru, kdy mezi sebou mají konfrontaci Beneš (Finger) s Moravcem (Landa). To má koule jak se patří! ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Najlepší výrok tohto dielu, ktorý je platný po celé ľudské dejiny: "Existujú dve druhy pravdy. Tá skutočná a tá politická." (Beneš). Záverečná debata medzi Benešom a Moravcom patrí medzi veľké filozoficko-politické pojednania, kde každá myšlienka stojí za úvahu. Je viac život v porobe alebo hrdinstvo v smrti? Osud Moravca potom nabral iné kontúry a je až nepochopiteľné, k čomu sa ako veľký zástanca českého národa obrátil. ()

Emo-haunter 

všechny recenze uživatele

Byla to moje úplně první zkušenost s tímto devítidílným dokumentárním seriálem mapující období českých dějin od vzniku samostatného československého státu až po vznik České republiky. Robert Sedláček ukázal, že umí točit více žánrů dokumentu, mám totiž zkušenost s jeho dokumentem o filosofovi Václavu Bělohradském. Musím říct, že to byl dobře udělaný dokument. Herci se svých rolích zhostili velice dobře, ať už Martin Finger v roli Edvarda Beneše či skvěle hrající Daniel Landa v roli Emmanuela Moravce, kolaboranta. Škoda jen, že zde jeho vývin z českého patriota na kolaboranta byl ukázan až v samotném závěru a né v postupném vývoji, ale i tak klobouk dolů, myslím si, že tato role je pro Landu jak vyšitá. Dobře také fungoval střih, kamera hudba a kulisy, je vidět, že si s tím dal režisér určitě hodně práce. Dokument rozhodně vůbec nenudí a ukazuje nám období dějin mezi mezi 23. zářím až 31. řijnem, tedy období, kdy byla v Československé republice vyhlášena mobilizace vojsk až po Mnichovskou dohodu, kdy se čtyři velké státy rozhodli o budoucnosti našeho státu bez nás. Je těžké se dohadovat, co znamelo toto rozhodnutí pro Beneše, zda se stal hrdinou nebo zrádcem. Je to hodně diskutabilní téma. Rozhodně ale tento dokument ukázal to, co ukázat měl, zachytil opravu spousty zajímavých myšlenek, které stojí za přemýšlení. Těžko říct, jestli se to tak stát mělo nebo ne, ale Beneš tušil, co je Hitler zač, že bude chtít bojovat s celým světem a že tohle je jen začátek velkého krveprolití, které zachvátilo svět mezi lety 1939-1945, v letech, ve kterém se odehrával největší masakr v dějinách lidstva- II. Světová válka. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (7)

  • Herec Karel Dobrý, který v tomto snímku ztvárnil roli generála Lva Prchaly, se již v minulosti představil ve vojenských rolích. Konkrétně se jednalo o snímky Der Lebensborn - Pramen života z roku 2000, dále Krev zmizelého z roku 2005, v obou případech to byly role příslušníků SS sborů. A nakonec můžeme jmenovat také např. seriál Četníci z Luhačovic, v němž se představil v roli kapitána Vlacha. (majky19)
  • Scéna z hranice u Znojma se natáčela ve Vojenském historickém muzeu v Lešanech. (Cheeter)
  • Svatba Emanuela Moravce (Daniel Landa) a Jolany Emmerové (Kateřina Jandáčková) byla natočena v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Tato budova v protektorátním období sloužila jako velitelství SS. (kepiash)

Reklama

Reklama