České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Diskuze

mrsin

mrsin (hodnocení, recenze)

Není tohle náhodou diskuse k seriálu? Poslední stránka spíš připomíná příspěvky na nějakém komunistickém a protipražském webu...

prkalil

prkalil (hodnocení, recenze)

To je tedy bulšiting, hoši někteří - vaše "znalosti" kvality lidí, žijících v Praze, obzvláště. Nejste vy náhodou odborníci?

jhr

praha může být plná toho nehoršího lidského odpadu, a je to zejména proto, že se tam stěhuje plno buranů a nekulturních lidí z vesnic (znám jich plno), zatímco rodilí pražáci se stěhují mimo prahu (těchto znám taky plno). Obráceně to nezle! tak si uvědom, proč je praha takovej odpad, jakým ho nazýváš. Tak asi tak

dál bych navrhoval aby to tady někdo promazal, protože to

1) není k filmu

2) jsou neskutečný hemzy puberťáků, který pořádně ani nevědí o čem mluví

NoxArt

NoxArt (hodnocení, recenze)

jhr

Praha opět původcem všeho zla na zemi, tomu se dá věřit. A aspoň je nějaký třídní nepřítel. (nejsem z Prahy ani okolí)

Jinak smýšlení doprava je o osobní odpovědnosti ... a ta je obtížná (i pro mne), proto je lehčí to celé označit za nelidské.

Čímž neříkám nic o tom, že se mají zrušit všechny sociální mechanismy, hledat černé nebo bílé řešení je nesmysl. A z určitých pohledů se jeví naivní a nedospělý jak socialismus, tak kapitalismus. Nevidím pozitivně ani zmíněnou otrockou práci, ani lidi schované ve zlaté sociální bublině, o které se stará systém.

Mj. přijde mi, že v ČR a při debatách o nezaměstnanosti a pracovních podmínkách je dost málo uvažované, že tu má člověk možnost zaměstnat se sám.

na příspěvěk reagoval ElrondBig

jhr (hodnocení, recenze)

papuchalk

Ty si tak naivní až je to neskutečné! Praha žije odtržená od zbytku republiky a taky je to místo plné toho nejhoršího lidského odpadu! Stačí se podívat na jejich aroganci, neúctu k lidem, asociální někdy až bezcitné smýšlení velké části obyvatel Prahy a hlavně to, že celá Praha v podstatě žije na úkor zbytku republiky! Díky tomu v Praze bez problémů vítězí ta nejreakčnější pravice v podobě TOP 09 v čele s aktivním sudeťáckým kolaborantem Schwarzenbergem!

Dnes už tady žádný skutečný průmysl nezbyl ale jsou tu jen cizácké Korejské nebo jiné montovny kde lidé pracují často v otrockých podmínkách jen za minimální mzdu i přesto, že tyto společnosti s jejich práce mají po celém světě miliardové zisky! To je přesná podstata kapitalismu!

na příspěvěk reagoval NoxArt, papuchalk

papuchalk (hodnocení, recenze)

kazdopadne ty lidi se odtamtud muzou kdykoliv prestehovat. treba do prahy. muzou tam dat kdykoliv vypoved a byt na podpore, neni to tak ze jsou najednou na chodniku !

L_O_U_S

tam je ale ultra spatna nabidka prace, a od toho se vsechno odviji. spousta externich zamestnancu, kteri jsou vubec radi ze neco muzou delat jako externisti a ne jako zamestnanci, protoze jinak by nedelali nic. jakmile to nekde fnguje tak, ze na tvy misto ceka dalsich 100 lidi venku pred fabrikou, platej tam trochu jiny pravidla. to ale nema s kapitalismem ani komunizmem nic spolecnyho. nebo snad jo?

na příspěvěk reagoval jhr

L_O_U_S (hodnocení, recenze)

papuchalk

Řekni někomu, kdo maká pro Korejce v MS kraji, že má větší práva než jeho zaměstnavatel. Asi se na tebe bude dívat hodně divně, pokud teda nebudeš rovnou sbírat zuby po zemi.

na příspěvěk reagoval papuchalk

jhr

dneska je kapitalizmus asi uz jen v cine. nevim vo cem mluvis, cela evropa je socialisticka jako nikdy, jed se podivat do portugalska, spanelska, francie, recka, italie. mraky lidi tam nic nedelaj a nastavujou ruku. dneska i u nas ma zamestnanec uz vic prav nez zamestnavatel, kterej za nej plati tak nesmyslny odvody a dane, a kdyz chce nekoho propustit tak mu musi davat tak vysoky odstupny a este si ho tam ctvrt roku nechat, ze si vubec rozmysli, jestli chce vubec nekoho lemplovatyho zamestnat  a udela si to radsi sam. navic kapitalizmus znamena, ze lidi vlastni kapital, tak se podivej jak se dneska podnika, lidi si berou na to uvery a nevlastnej nic, je to vsecko vpodstate bank. mi pripada jako kdybys zamrznul v devadesatejch letech

na příspěvěk reagoval L_O_U_S

Uživatel herrWorm smazal svůj příspěvek.

jhr (hodnocení, recenze)

P.Palec

Hochu nevím jak ty ale já nemám na co vzpomínat tu dobu jsem nezažil ale znalostí o ní mám dost stejně tak jako znalostí z historie. To hlavní co je pro mě důležité je to, že myšlenky Marxe, Lenina a dalších lidí co bojovali za lepší svět, jsou pro mě stále aktuální a daleko lepší než ideologie současného asociálního neoliberálního kapitalismu, který vykořisťuje většinu lidé po celém světě. Já nevolám po návratu toho co tady bylo před kontrarevolucí protože je mi jasné, že něco takového by byl nesmysl.

Socialismus je podle mě daleko lepší a demokratičtější alternativu k tomu hnusu co tady máme dnes a jak už tady bylo řečeno kapitalismus nerovná se demokracie naopak kapitalismus demokracii ke svému fungování nepotřebuje a to hlavně zločinné nadnárodní korporace, které se k lidem a hlavně ke svým zaměstnancům chovají snad hůře než nacisti. Socialistické myšlenky jsou daleko demokratičtější a pokrokovější než přežitý kapitalismus, který se nachází v dlouhodobém úpadku a jeho pomalí a bolestiví zánik je rozhodně nevyhnutelný.

na příspěvěk reagoval herrWorm, herrWorm, papuchalk

Arbiter

Arbiter (hodnocení, recenze)

Přece nejde někoho kárat, že (více nebo méně kultivovaně) debatuje na politická témata (navíc pod seriálem, který se k tomu přímo nabízí) a pak 3/4 textu věnovat politickému rozboru. To rozporem přímo křičí! :)

Ohledně fenoménu výmluv se mi ale díky tobě vybavil krásný obrázek

Ampi

Ampi (hodnocení, recenze)

Děkuji všem politickým komentátorům a zapalencům, za je jich POLITICKÉ příspěvky na této FILMOVÉ diskuzi. Znáte www.denikpoltika.cz, možná by tam vaše názory uvítali. Přesto si neodpustím připomínku. Současná situace mi připomíná situaci před rokem 1989, kdy kalení soudruzi hlásali, jak první republika byla špatná a jak byla nezaměstnanost, chudoba a partajničeni. Dnes jiný nesoudruzi tvrdí, jak se za 40 let komunismu (tedy spíše lidové demokracie a socialismu) nic nevybudovalo a vše se rozkradlo. Nezdá se vám to podobné?
Za socialismu i nečlenové KSČ vyzývali disidenty a nespokojence( ne všechny) k opuštění republiky směrem Západní Německo, Anglie prodloužení vzad USA, když se jim tu nelibí. Dnes i ne vždy vyhrazení antikomunisté posílají členy a sympatizanty KSČM, kritiky dnešního a obhájce minulého režimu do KLDR, ČLR či na Kubu. Nezdá se vám to podobné?
Za socialismu se tvrdilo, že máme být rádi, že žijeme kde žijeme. Protože jinde je hladomor, jinde zase válka, jinde za skutečně hrozná diktatura. Dnes se tvrdí, že máme být rádi, že žijeme kde žijeme. Protože jinde je hladomor, jinde zase válka, jinde za skutečně hrozná diktatura. Nezdá se vám to podobné? Ne to je stejné a asi to bude pravda. To však neznamená, že pokud existují nešvary a problémy tak, že je nemáme řešit a vymlouvat se, že za může 40 let socialismu a komunisti .Nehraji oni spolu s Romy v dnešní společnosti úlohu Židů v Německu za doby krize 30 let 20 století? Nebo máme brát pouze "správný" výklad dějin a snažit se přepisovat dějiny a nehledět na argumenty a fakta?
Demokracie je kromě vlády lidu i diskuze a ne jen na základě emocí, ale i faktů. Doufám, že České století bude svůj jiný pohled využívat i v jiných dílech než v prvním a druhém díle. Jsem na to upřímně zvědav. Omlouvám se za pravopisné chyby.

Uživatel Karlos80 smazal svůj příspěvek.

Uživatel Ampi smazal svůj příspěvek.

Uživatel Karlos80 smazal svůj příspěvek.

Karlos80

Karlos80 (hodnocení, recenze)

Věčné to téma komunismus vs kapitalismus, kdo z nich jsou větší drebáci, kdo z nich má na svědomí více lidí, kdo z nich nasekal větší dluhy, zadlužil stát a lidi atd..A není to jedno když vládnou banky? Co ted udělala za prasárnu údajně naše ČNB? A co s tím kdo udělá? Kde je vláda, senát, a jiné státní instituce, ja je možné že nezasáhly? Kdo k tomu dal příkaz? Leda hovno..Stát ve státě, dosazené fugurky, rozkaz z venčí, snížení ratingu, pohrození nezaměstnaností, drahotou, příprava na euro a ono to zabírá a lidi se tu stále budou hádat kdo je větší lump, jesli lumpové z pravice a nebo levice:-) Ani jeden vážení, ten největší lump ovládá skzrze centrální banky celé národy a zotročuje všechny lidia pořebuje právě takovýhle pitomečci kteří se tu hádaj a keří si myslí že volba té či oné partaje povede k lepším zítřkům.. Ted ho jen toho parchanta který tomu všemu velí najít:-) Užívejte svobody a levných banánů dokud to jde:-)

L_O_U_S (hodnocení, recenze)

P.Palec

A kde já, prosím tě, vzývám komunismus a kde píšu, jak byl lepší a jak se v něm líp žilo? Dej si placku na čelo.

flanker.27

flanker.27 (hodnocení, recenze)

P.Palec

Ono to "něco dělat" přece od toho vyslovení názoru (a jeho projev třeba ve volbách) začíná.

Mě ti lidé nepřekvapují právě proto, že "funkčnost" současného systému je zpravidla dokazována srovnáváním s událostni starými 24+ let. Stejně tak mají někteří lidé tendenci se na to odvolávat v případě nezdarů ať společenských či osobních (viz i zde v této diskusi "že se něco nedaří je zapříčiněno jen tím co tu bylo"). Stejně jako je neobjektivní jeden přístup (bylo všechno lepší)  je stejně špatné a stejně neobjektivní přístup opačný, obvykle je stejně málo založený na nějakém rozboru. Ty porovnání haprujou z mnoha důvodů, např. populární porovnávání platy/ceny nezohledňuje spoustu faktorů, např. počítá s průměrným platem, který v roce 1989 víceméně odpovídal u většiny pracujícího obyvatelstva, zatímco v roce 2013 je cca 2/3 obyvatelstva pod průměrnou hladinou 21000 Kč, z toho někteří velmi hluboce. Neuznávám při tom obvyklou mantru, že plat odpovídá nasazení/užitečnosti, na to příliš často chodím mezi lidi :) Druhý problém je v tom, že ono porovnávání např. vůbec nezahrnuje některé základní náklady jako výši (pod)nájmu, z čehož si mnoho lidí dělá živnost. za předpokladu, že mi náklady na bydlení či jiné výlohy, které jsem nucen vydat např. ze zákona (z duše se mi protiví státem sichrovaný zisk soukromých subjektů ve formě povinných ručení a podobně), sežerou třeba dvě třetiny a více příjmu, mnoho neocením, že kuře koupím v přepočtu levněji. Toto má smysl maximálně pro osoby, jejichž příjem je takový, že i po odečtění těch nezbytných položek jim zůstane tolik, že mohou přemýšlet co s tím. Pak se tu pochopitelně vytváří dvě (ono je jich pochopitelně víc, ale pro tenhle účel si vystačíme) skupiny, jejichž pohled bude naprosto odlišný.

Co se týče hospodaření na úrovni státu, o tom se psalo a píše hodně, pokud se poukáže na státní dluh v roce 1989 a 2013, pak na nevyvratitelný fakt, že v roce 1989 neexistoval shodek rozpočtu veřejný dluh - demokracie převzala cca 85 mld. aktiv a 107 tun zlata, které populární Tošovský rozfofroval za (bez)cenné papíry - následuje protiargument, že ty "dluhy byly skryté", "ničilo se prostředí" a tak dále. Je v tom jistě kus pravdy, ale stálo by to spíš za objektivní analýzu než za emocionální výlevy "vy komouši jste voli" (a něco podobného z opačné strany).

Třetí a největší problém je v tom, že oba ty porovnávaný systémy mají vlastně úplně jiný cíle a strategii (byť, jako ne příliš přítel současného stavu se mi příčí tomu bordelu říkat strategie) a podle jinejch kritérií se hodnotěj - ať už porovnáváme růst HDP versus produkci uhlí a oceli (dle mýho má obojí velmi neurčitou vypovídací hodnotu co se týče třeba kvality života), či počet postavených domů a narozenejch dětí vs. množství spotřebitelských úvěrů a tak dále.

Tím co jsem tu teď napsal, nedokazuju, že to nebo ono je lepší. Ono se to dá dokázat velmi těžko (a ve stylu scény z mého oblíbeného filmu Thank You for Smoking tvrdím, že se to nedá dokázat v rámci internetové diskuse k televiznímu dílu) a spíš jsem zastáncem toho, že se mi líbí z každýho kousek a nechci něco odmítat z ideologickejch důvodů, to je podle mě luxus, kterej si nemůžeme dovolit.