Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spisovatel, vysněný hrdina brakových románů a nejlepší role Jean-Paula Belmonda... Bob Saint-Clare je nejlepším a nejrafinovanějším agentem na světě. Je vším, o čem sní jeho duchovní otec v malém pařížském bytě s otlučeným psacím strojem. Není divu, že se prolínají jejich osudy a že uklízečka, která vytrhne spisovatele ze soustředění, klidně luxuje i při přestřelce nebezpečných gangsterů. Francois Merlin je autorem už jedenačtyřiceti románů o příhodách nepřemožitelného agenta a právě dokončuje další. Na rozdíl od svého hrdiny se však nemotorný Francois neustále potýká nejen s všedními starostmi, ale také s nedostatkem peněz, a to navzdory skutečnosti, že jeho romány hltají po světě miliony čtenářů. Své trable si spisovatel vybíjí pouze tím, že všechny, kteří mu komplikují a znepříjemňují život, přenáší do svých románů jako záporné postavy, se kterými si jeho agent Bob hravě poradí. Svého lakomého nakladatele Charrona, který na něm vydělává velké peníze, ale odmítá mu vyplácet zálohy, projektuje do role svého úhlavního nepřítele Karpofa a Arianne má svůj předobraz v půvabné sousedce, studentce sociologie Christine. Ta si jednoho dne půjčí jeho knihy, aby s jejich pomocí mohla napsat sociologickou studii o důvodech obliby podobné literatury, což si Francois špatně vyloží a začne se o ni ucházet stylem svého hrdiny, neodolatelného Boba. Tím však u dívky neuspěje. Francois už má dost krvavých dobrodružství, sní o kvalitní knize, kterou chtěl kdysi napsat, a rozhodne se svého agenta zlikvidovat... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 1

Recenze (677)

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Smrt Jeana-Paula Belmonda mnohé zasáhla a dává to naprostý smysl. Francouzská legenda za sebou zanechala mnoho povedených filmů, žádný ovšem nejspíš v celkové oblíbenosti nepřekoná Muže z Acapulca. Na tu se často zapomíná v momentech, kdy někdo řeší nejlepší parodie všech dob a to je obrovská chyba. Tahle parodie na špionážní filmy totiž Belmonda představuje ve vrcholné formě.   Tahle Belmondovka představuje francouzskou legendu hned v dvojroli. Nejen v roli agenta Boba Saint-Clairea, ale i v roli jeho tvůrce Françoise Merlina. V průběhu filmu se příběh dvou hlavních hrdinů proplétá v různých paralelách a příběh přeskakuje mezi fiktivním příběhem stylového špiona a jeho autora, který se musí potýkat s denními životními nástrahy. Velmi zajímavý koncept, kterého se naštěstí režírující Philippe de Broca dokázal skvěle chopit a především se Belmondo v hlavní dvojroli skutečně vyřádil.   V Muži z Acapulca je vše na svém místě. Skvělé komediální načasování, povedené akční sekvence a fungující romantická atmosféra. Na tento typ žánru se sice koukalo tak trochu mezi prsty, přesto je Muž z Acapulca skvěle natočenou záležitostí, která se nakonec v rámci příběhu o spisovateli, který utíká do imaginárního života dočká i skvělého vyvrcholení. Kromě Belmonda navíc byla skvěle obsazena i femme fatale Jacqueline Bisset, která by se v klidu minimálně vyrovnala většině Bond girls.   Muž z Acapulca by ovšem skutečně nefungoval bez energického výkonu Belmonda. Ať už je to elegán Saint-Clair nebo jeho přesný opak Merlin, Belmondo dal do filmu klasicky vše. Tehdy Muž z Acapulca především parodoval tehdejší bondovky se Seanem Connerym (Mooreovky odstartovali teprve též v roce 1973) a v uvolněné parodické formě vznikla skutečně skvělá parodie, která by se dost možná z dnešního pohledu dočkala kritiky za to, že si v jistých momentech dovoluje až moc, v roce 1973 ovšem tohle naštěstí někdo neřešil a Muž z Acapulca i díky tomu mohl získat kultovní status, který má dodnes.   Skvělá komedie se zajímavým konceptem, vydařenou řemeslnou stránkou a především právě úžasným Jeanem-Paulem Belmondem. I díky filmům jako Muž z Acapulca bude Belmondův odkaz nadále žít a opětovné reprízy jeho největších pecek budou tuhle legendu francouzské kinematografie alespoň v jisté formě udržovat při životě. Díky za všechno Jean-Paule! ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Spisovatel Francois Merlin se nespokojeně prokuřuje životem ve svém nefungujícím zatuchlém bytě. Vymyslel postavu nepřemožitelného světáckého agenta Boba Saint-Clara, který sice neumí mariovenetsky, ale za to s úsměvem na rtech svádí nadrženou agentku Ariannu, během řeči mimoděk postřílí hromady nepřátelských agentů (neko kohokoliv jiného), rozcvičuje se na rotopedu i klavíru, machruje tasením hřebenu z plavek a dalšími efektními kousky udivuje čtenářskou obec. Jenže Merlin začíná svoje namachrované alter ego nenávidět a klapající klávesy psacího stroje už pod hbitými prsty autorovými připravují superhrdinovi pomstu, stejně jako všem, kteří mu znepříjemňují civilní život. Tohle je komedie dle mého gusta, při jejímž sledování se valí tuna hlášek, z nichž vybírat jedinou by bylo vůči ostatním nekorektní. ()

Reklama

Astaroth12 

všechny recenze uživatele

Pred nejakým časom, som ešte Belmondové akčné komédie žral, ale poslednej dobe mi pripadali na jedno kopyto. Až pokým som si nepozrel Muž z Acapulca. Začiatok mi trocha vyznel fádne , no keď som zistil, že to ma všetko na svedomí spisovateľ , ktorý je tou postavou už celkom otrávený., všetko už davalo zmysel . A tak tá postava musi čeliť spisovateľovej nálade a toľkým absurdným problémom , že mi ho bolo už aj ľúto. Preto spracované je to dokonalo a celkom neviem, ktorá Belmondová tvár sa mi páčila viac . Či to bol neohrozený hrdina alebo ješitný spisovateľ. Ale obe postavy mali svoje čaro i kúzlo. Striedanie fikcie s realitou sa nádherne dopĺňalo a kto uškodil spisovateľovi, tak v knihe umieral krvavou smrťou. Je tu neskutočne veľa skvelých nápadov, ale ktoré nie sú vobec trápne či infatilné, ale práve naopak su svieže a priam novátorské. Lebo veľa tých nápadov bolo použitých prvýkrát a veľa neskorších filmov čerpalo práve z tohto zdroja. U mna určite zatiaľ jednoznačne najlepší Belmondo. Vôbec som netušil, že sa budem tak veľmi baviť . Za vtip, eleganciu a dôvtip dávam to najvyššie hodnotenie, zaslúži si ho. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Francis Veber napsal i lepší komedie, ale tahle je výjimečná v propojení civilního světa ošuntělého spisovatele a nablýskané říše, kde žije jeho románový hrdina. Viděl jsem několik filmů, kde šlo o něco podobného, ale obě dějové roviny v nich vždycky probíhaly paralelně, střídaly se. V Muži z Acapulca do sebe vzájemně prosakují. Uprostřed románové přestřelky na pláži překáží uklízečka, luxující písek, když na psacím stroji zlobí písmenko "r", hrdina mluví jako blbec (Bissetová: "Kam nás to vedou?" Belmondo: "Do vltulníku, dlahá.") atd. :-) Oba herci jsou ve dvojrolích tak zábavní, že to (minimálně napoprvé) zakryje všechna hluchá místa. Evergreen. 80% ()

tron 

všechny recenze uživatele

„To je ono. Vraz tam sex. Brutalitu! Násilie!“ Vždy, keď ide MUŽ Z ACAPULCA v televízii, rád si ho znova pozriem. A to nepatrí Belmondo k mojim obľúbeným hercom a pred francúzskou uprednostňujem americkú kinematografiu. Skvelá, ostrá a zábavne bláznivá jazda, parádne vykresľujúca kontrast medzi šťúplo zakríknutým spisovateľom akčných brakových paperbackov a dokonalým špiónom, ktorý neminie a ktorého posteľ nikdy nie je prázdne. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (26)

  • V českém dabingu se liší jazyky tlumočníků ve scéně s výslechem. Ve francouzském originále překladatel umírajícího tlumočí do rumunštiny, z ní se překládá do srbštiny, dále do ruštiny a nakonec do češtiny, která jde do francouzštiny. V českém dabingu je posloupnost řečtina, srbština, maďarština, polština, francouzština. (Martensson35)
  • Po proskočení skleněné střechy přidal Jean-Paul Belmondo (François Merlin) do své sbírky filmových jizev další přírůstek – 17 stehů na noze. (Sfinkter)
  • Během natáčení slavil Jean-Paul Belmondo (François Merlin) čtyřicátiny – po demolici většího množství hotelového zařízení musel vypsat poměrně štědrý šek. (Sfinkter)

Související novinky

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo

06.09.2021

Přichází smutné zprávy z Francie. Svět filmu dnes přišel o jednu z velkých hereckých ikon, ve věku 88 let totiž v Paříži zemřel oblíbený francouzský herec a producent, charismatický Jean-Paul… (více)

Reklama

Reklama