Reklama

Reklama

Emperor

  • Česko Císař (více)
Trailer 1

Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži... Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (85)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tak trochu o ničem. V tomto případě jsem vůbec neměl pocit, že by císaři hrozila smrt, která by výrazně ohrozila následnou obnovu Japonska. Chyběla naléhavost, se kterou by se generál snažil dokázat Hirohitovu nevinu. Prostě se jednalo jen o suché shromažďování faktů. Romantická zápletka tu pak byla jako pěst na oko. Co stálo za to, byl Tommy Lee Jones coby MacArthur a i Matthew Fox zahrál slušně. Ale to bylo na mě moc málo. 30% ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Konec války v Japonsku a nastolení míru s sebou zákonitě přineslo otázku- je císař Hirohito vinnen či nikoliv. Toto prošetření dostane na starost generál Fellers pověřený přímo nejvyšším velitelem vojenských sil, generálem Mc Arthurem. A Fellers měl kdysi lásku z Japonska, kterou do toho všeho hledá. Absolutně geniálně vybrané obsazení herců a zajímavé téma. ()

Reklama

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Je velice těžké posuzovat mentalitu japonského národa z pozice anglosaského uvažování.Uvažovat nad mírou viny pro jednotlivé mocenské složky státního aparátu.Jsou tu nesporná fakta.Je jasné kde je agresor a kdo rozpoutal útočnou válku.A bylo by naivní domnívat se,že válka začala bez požehnání císaře.Tentýž konfrontován s jaderným infernem,které Američané seslali na japonská města rozhodl o kapitulaci.Ale opravdu rozhodl?Nebyl jen jako titulární hlava státu pouhou figurkou, která byla nucena cosi národu sdělit po hrozbou zničení dalších měst.........Rozhovor Mc Arthura s císařem je zajímavý a jeho prosba císaře o pomoc při snaze zase postavit Japonsko na nohy je skutečně pozoruhodná.Je dobré,že se neopakovaly chyby jako versailleská dohoda po I.světové válce.Tohle se týká i Německa.Nicméně ruka spravedlnosti dopadla na řadu ministrů japonské vlády a to bylo dobře.Slušný film. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Škoda té nezajímavé romantické linky, která se alespoň u mě naprosto minula účinkem. Jakožto neznalce tohoto historického momentu mi rovněž vadila místy dost nejasná situace, kdy jsem netušil, oč ve filmu jde (mě ti Japonci připadali všichni stejní), což mohlo být pro laika lépe osvětleno. Chyběl mi tomu takový ten rozmach typický pro válečné snímky, ovšem svoje momenty to mělo, hlavně v druhé polovině filmu. Víc jak ale na slabší tři to nebude. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Po skončení filmu jsem zvažoval, jestli *** nebo ****. A pak mi došlo, že ***, protože pokud si to rozmýšlím, tak to prostě na čtyři hvězdičky nebylo. Tedy alespoň ne jako celkový film. Závěr byl silný, některé části vyšetřování také, ale v jiných místech film působil televizně, zbytečně uspěchaně a faktem je, že ona love story byla hodně nadbytečná a rozhodně bych se raději více pohroužil do rozplétání před- i válečných japonských císařsko--vojenských kruhů. ~ Dobrý nápad, má očekávání to ale nesplnilo. Plus za Foxe, který po 'Lost' zase v tolika filmech k vidění není. A soudě, dle 'Císaře', hrát umí. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (3)

  • Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)
  • Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)
  • Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama