Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ze zapomenutí se k divákům vrací drobný klenot, skvěle inscenovaná tragikomedie odehrávající se na vesnici. Zachycuje různorodou sestavu starých dědků, různě trávících podzim svého života. Někteří se baví pozorováním aut, jedoucích do nepřehledné zatáčky, jeden však trýznivě prožívá jak ponižující chudobu (důchod mu sotva stačí k pořízení nejzákladnějších potravin), tak zhrublé chování nejbližších. Tento pozoruhodný středometrážní snímek se opírá především o vynikající herecké ztvárnění, špičková sestava známých tváří dokonale souzní s rázovitými vesničany. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (39)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Pamatuji se, jak odcházela generace Zdeňka Štěpánka. Tak jako zde: u panáka, cigarety, uzenýho a králíků, případně koz. Proto Gajerovo zobrazení vrcholného stáří není nijak depresivní, je v něm cítit důstojnost a respektování řádu věcí, zvířat i lidí. Štěpánkův bývalý sedlák Březina končí na nuzném výměnku, ale svou veselou a přátelskou povahu nepozbyl, pokud ji měl. či získal, pokud ji neměl. Místy mi jeho stárnutí připadlo jako česká verze Dona Quijota... ()

PhillM. 

všechny recenze uživatele

V rámci letošního boskovického festivalu (2015) se filmová větev věnovala osobnosti scénáristy Jiřího Křižana, resp. jeho tvorbě (je autorem scénářů k takovým filmům jako jsou Stíny horkého léta, Signum Laudis, nebo Je třeba zabít Sekala). Zašel jsem si hned první den na Horký vzduch, tedy Křižanův úplně první scénář, a rozhodně nelituji. Geniální ucho pro dialog, představení postav na malé ploše prostřednictvím každodenních banalit, živé postavy tancují v horkém líném vzduchu přesvědčivý tanec o život (tedy hlavně Štěpánkova postava, ta na konci doslova). Navíc rozhovor s farářem je to nejvtipnější, co jsem letos ve filmu slyšel :-) Samostatnou kapitolou je obsazení. Ohromný Štěpánek, dokonalý Marvan, typický přicmrndávač Trégl - není co dodat, není co vytknout. Středometrážní laskomina! ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Excelentní výkony mistra Štěpánka, mistra Marvana, mistra Trégla a mistra Halamy. Luxusní hudba mistra Fišera. Tenhle snímek na mě vždycky ohromě zapůsobí! Je tak veselej a přitom hrozně smutnej. Jiří Křižan pro mě zůstane nejlepší český scénárista! Bohužel všichni jmenovaní už nejsou mezi námi. Opravdový klenot hnijící někde v archívu ČT. Na dvd zřejmě nikdy nevyjde. Aspoň, že existuje CS Film, jinak bych tento lidský příběh nemohl nikdy shlédnout. A mistr Gajer je též nedoceněný režisér. Tento snímek, nebo třeba trilogie filmů Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem hovoří za vše! ()

papyrosaurus 

všechny recenze uživatele

Zapomenutý snímek, ve kterém však Štěpánek ukázal, že byl opravdu kvalitním hercem. Zpočátku až komediálně laděný nudný život na vesnici, kde staří dědové, mající již všechny životní zážitky za sebou, vyplňují svůj závěr života plytkou zábavou v podobě sledování "rušného" provozu na návsi. Když je to přestane bavit, jdou spláchnout žízeň do místní nálevny, dají si pár šťouchů kulečníku a zdravotní štamprle. Jejich kamarád to má však těžké. "Žije si na vejminku", v místnosti, která snad dříve byla chlívkem, vařit mu musí pan hostinský a mladí by jej nejraději viděli někde v útulku. Smutný konec, marnost člověka spojená s konečným klidem. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Vy jste spadl z jahody na záda." No co si to ten nový hostinský dovoluje - chtít jednu korunu za hraní kulečníku? Das ist ein Skandal! A těch skandálů tam bylo víc, jen mě prostě nudily či spíše prudily. Zejména neustálé pořvávání Štefky na hladovějícího zloděje vajec dědu Březinu bylo hodně protivné. Sázející se důchodci na návsi byli o něco lepší, ale za mě je tohle nuda, nuda, šeď, šeď. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (2)

  • Film šel po natočení rovnou do trezoru. Důvod byl ten, že tehdejší prezident Antonín Novotný si nechával pouštět všechny nově natočené filmy. Uprostřed tohoto filmu se náhle zvednul a se slovy, že se nenechá dále urážet, z projekce odešel. Dlouho se nevědělo proč. Bylo to kvůli scéně v hospodě, ve které visí reklamní kalendář se jménem živnostníka Antonína Novotného, který dodá vše, od nití až po ponožky. (Max Q.)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v českých obciach Dražice a Vinec. (dyfur)

Reklama

Reklama