Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Illy

Dobře, Oskara za scénář to asi nedostane, celé je to vlastně recyklované. Ale proč ne, když něco funguje..... Natočené je to božsky. ()

lukasd

Natočené je to velmi dobře, takže se člověk ani na chvíli nenudí. Jen by se scénáristi mohli víc snažit vymyslet něco invenčnějšího. Těch motivů z původních Star Wars je přespříliš a vztahy mezi postavami občas nabývají trochu telenovelního rázu. ()

fummyk

Je to slušný počin, který má své mouchy. Nový díl přinesl komediálnější stránku ve formě hlášek, ať už byly od Žvejka (Chewbacca) nebo Fina (J. Boyega). Našly se i nové sympatické postavy jako Poe (Oscar Isaac). Co mě zaráží je hlavní záporák filmu, což je Kylo Ren. Čekal jsem od hlavního nepřítele něco víc emocionálně naladěné. Ano, je to slizký a nechutný frajer, ale to je možná tak vše. Dalším negativem je malý spoiler. Tím je, že hlavní hrdinka dílu Rey (Daisy Ridley) společně s Finem se příliš rychle naučili ovládat světelný meč a nejen to. Dokonce tak moc, že Rey "porazila" i Kylo Rena. Já se těšil, čekal jsem velkého kandidáta na film roku, ale za mě je stále v čele Marťan. ()

rotel

Pred nedávnou dobou (pár rokov) som mal možnosť čítať voľné pokračovanie STAR WARS od Timothy Zahna, (Dědic Impéria, Temná síla na vzestupu, Poslední povel ), takže preto len 4*. Moje prvé pocity neboli - že super - ale uvidíme ako sa to ďalej vyvinie .Spomínané knihy boli fakt dobré, otázkou je prečo tieto neboli spracované do filmovej podoby. ()

Deywid

Možno až moc sádzka na istotu a chvíľami až priveľké čerpanie z Epizódy 4, ale aj tak je to bomba...90% ()

IvcaSammet

Musím se přiznat, že takto jsem se ve filmu spletla opravdu málokrát ... Když tvůrci ohlásili další Star Wars, okamžitě jsem se zařekla, že se tomuto "pokračování" budu vyhýbat jako čert kříži ... A to jednoduše proto, že jsem se bála, že mi zkazí celou původní sérii Star Wars ... Není nad původní filmy, obzvlášť, pokud se jedná o pokračování natočené v dnešních letech ... Nakonec jsem ale přece jen byla přesvědčena a do kina se na Star Wars vydala ... A rozhodně toho nelituju! Star Wars si i po tolika letech drží svou úroveň. A to jak příběhovou, tak samozřejmě hereckou. Jediné, co mě na Síle se probouzí zklamalo, byl závěr ... Předvídatelný a typicky americký ... Od určité scény se skvěle rozehraná zápletka zřítila do hluboké propasti ... Každopádně ale ve finále jsem z filmu nadšená a i přes to, že se bojím, že se na konci této trilogie dočkáme menšího dejá vu, se na další pokračování opravdu těším. ()

Strike

Naprostá spokojenost Je zde vše co chceme od Star Wars. Samozřejmě chápu stížnosti na jednoduchý děj, který opakuje starou trilogii, ale je faktem, že po téhle stránce SW filmy nikdy žádnou vysokou kvalitou neoplývaly. Hlavní je, že film obsahuje tu pravou atmosféru. Je vidět, že Abrams je veliký fanboy a odkazů na předešlé filmy je zde spousta. Některé jsou až trochu parodické, ale ty naštestí nikdy nepřejdou hranu trapnosti. Technická stránka filmu je skvělá a nelze než chválit. Potěšil mě casting, kde všechny nové tváře výborně zapadly a jsou ve svým rolích přesní, např. Adam Driver jako Kylo Ren přesně vystihuje mladého mocného záporáka, který ale díky své nezkušenosti, horlivosti a trochu i rozpolcenosti nedokáže občas dosáhnout svých cílů. Přiznám, že pátá hvězdička je ale hlavně za skvělou nostalgickou atmosféru a za Harrisona Forda, na kterém je, po dlouhé době, obrovsky vidět, že si celý film, stejně jako všichni ostatní, strašně užíval.9/10 ()

Pawlisman

Bezesporu zcela nejhorší díl, který nepřináší nic nového a skoro se mi zdá, že jde o ohavnou parodii na staré díly. Nelíbivé a snad i laciné provedení? Nesympatické obsazení. Především ale vykradač nápadů a stereotypů, rodinné incesty, otec a sy, otec a syn a dcera, syn a děda. OMG. To už nelze přijít na nic nového? Jakoby tento díl opět vyprávěl a shrnoval všechny předešlé. Bohužel 1.-3. díly byly lepší, sic spíše jen nabubřelá počítačová grafika. Toto je již jen nástavba a honění peněz. nemělo se to stát. Nový Indiana Jones nebo Hobiti - špatné, ale toto dupe po předchozí sérii. Ano, možná návrat k dílům 4.-6., ale to přece neznamená komplet okopírování. No zklamání. Těžko hledám pozitiva. ()

RomeroIsGod

Jsou to SW se vším všudy. Bál jsem se castingovýho failu v podobě Boyegy, ale nakonec je největší fail uhrovitej komplexák Driver. Co to jako je? Ani Ridley mě nenadchla, laciná kopie Portman a prostě moc lůzr na hrdinku. Ale jinak je to tam. Už se těším na další díl, kde snad začne panovat Isaac. Více netřeba psát, vše bylo vyřčeno. 85% ()

Kucndo

Ono já bych překousl, že tohle už byla naprosto zbytečná epizoda, jen aby se Disney napásl a vydělal nějaké další doláče. Spíš mě vytáčí fakt, jak moc prvoplánově tato epizoda působila, kdy se vlastně vykradla obzvláště epizoda IV (akorát předělaná ve větším měřítku, asi aby to jakože bylo ještě epičtější). J.J. se snaží moc být nostalgický, až se mu to prostě místy vymklo kontrole. Adam Driver coby lavní padouch byl ze začátku celkem fajn, ale když měl ukázat nějaké to herectví, tak okamžitě respekt k němu odpadl a Driver se zařadil vedle Haydena Christiensena mezi totální prkna. Efekty fantastické - to, co mi neskutečně vadilo na epizodách I a II, to tady vůbec není, kouká se na to krásně. Překvapením filmu je rozhodně Daisy Ridley, která tuto epizodu táhla od začátku do konce, a to nejen díky svému vzhledu. Celkově mě to bavilo, pro mě je to úplná 7/10, ale musím dát 3 hvězdičky, protože čím víc nad tím přemýšlím, tím víc odfláklý to je. ()

kamil.i

Negatívne predpoklady viacerých fanúšikov sa naplnili. Nedostali sme Hviezdne vojny, ale teenage Disneyovku. Úvod novej ságy zaujme, no druhá polovica filmu je vyslovene sklamaním. Všetko tu už bolo a všetko sme to videli, takže vieme odhadnúť každý zvrat. Neberiem argument, že je to citácia starších dielov. Pri inom filme áno, pri Star Wars určite nie. Keď sa to všetko opakuje, vzniká otázka, prečo vôbec vznikal takýto film. Ťah na istotu? Bohužiaľ áno. Tie miliardy za Lucasfilm sa musia myšiakovi z hradu nejako vrátiť. Aby som len nekritizoval, tak zhrniem najväčšie pozitíva: neuveriteľne vygradovaná prvá tretina filmu odohrávajúca sa na planéte Jakku, predstaviteľka Rey, CGI v únosnej miere a znesiteľný presah do sociálnej reality. Pozriem si aj ďalšie diely, no priznávam veľké sklamanie. Blockbasterom roka sa stáva Mad Max. ()

Klajnik

Neurazí ani nenaštve. Tenkrát jsem z kina odcházel zcela neohromen. Bylo tam toho málo, děj je až příliš podobný čtyřce, nové postavy mne nezajímaly a některé scény jsou nevěrohodné. Tuším, že to neni dějově tak rozesraný jako osmička, ale tam bych alespoň rewatchnul několik málo scén. Tohle mě nechává zcela chladným. ()

Brejlil

V žánru "reboot/remake" dosáhl Abrams dokonalosti. Kopírka Star Wars pro 21. století. Postavy sice změní pohlaví, barvu kůže, některé zestárnou, některé zemřou, ale my, co máme v malíku srovnávací mytologii, se zmást nenecháme. Je to prostě první díl. Nenudí, ale také nepřekvapuje, není tu nic nového. Ano, potěšil Han Solo a Chewbacca, nostalgická slza se objevila, když se Millenium Falcon opět vydal do vesmíru, ale co dál? Z hlediska produkce jde ovšem o bombu. Vybroušenou, každý utracený dolar je vidět, ale opět, nic svébytného. Více než 200 mega v dolarech vyletělo komínem, aby film vypadal co nejvíc jako jeho předchůdce, ale vyplatilo se. Snad jen hudba mohla být trochu nápaditější. Tak trochu doufám, že v dalších dílech se tvůrci odvrátí od vytýčené, předpověditelné cesty. Nechť je v tom s nimi Síla. A nakonec trocha reklamy: "Droida BB-8 do každé rodiny, je roztomilejší než váš chlupatý domácí mazlíček. A umí i třírozměrné projekce." ()

Eterninox

Následují lehké spoilery! Abrams sliboval film pro milovníky klasických Star Wars, a slib rozhodně dodržel...možná až příliš. Epizoda VII nejenže přímo navazuje na původní trilogii, ale takřka ve všech ohledech se na ní odkazuje nebo jí dokonce kopíruje. Kdo viděl Epizody III-VI, určitě pozná strukturu a motivy příbehu, budou mu povědomé staré i nové postavy, a dočká se samozřejmě i několika doslovných citací a ikonických scén. *** Z filmařského hlediska ale není co vytknout. Scénografie a efekty jsou přehledné a technicky precizní, a všechno je podbarvené krásnou Williamsovou hudbou. Kostýmy a výprava zase úspěšně emulují původní Epizody, ale zároveň působí svěže a nápaditě. Vracející se postavy jsou důmyslně zapracované a ty nové výborně obsazené i zahrané - včetně originálně pojatého záporáka, který není jen další "temný badass". *** To však nic nemění na tom, že původní Star Wars (a v některých ohledech i prequelová trilogie) byly technologicky a narativně přelomové filmy, kdežto Force Awakens až na pár výjimek nabízí "pouze" špičkovou hru na nostalgickou strunu a masivní fan service. Při prvním shlédnutí mi také vadila až trochu frustrující absence vysvětlení, co se vlastně všechno událo mezi koncem Ep.VI a začátkem Ep.VII. Doufejme tedy, že si je tvůrci nechávají pro další epizody, a ne pro všemožné tie-iny a spin-offy. *** Pro skalní fanoušky Star Wars (a především první trilogie) 95%, pro ostatní 85%. ()

Greg25

Ve stylu "starých" Hvězdných válek, což je jedině dobře. Dějově vlastně to samé, vlastně to začíná vypadat, že se Hvězdné války budou pohybovat v dějovém kruhu. Výrazně lepší než epizoda I až III co do koukatelnosti, ale některé scény nepovažuji za úplně fajn řešení dějové linky (nechci spoilerovat), což tomu body značně ubírá a celkové směřování filmu taky nevypadá jako dobře promyšlený dějový tah. Ale některé věci potěší a docela překvapí - třeba Daisy Ridley v roli Rey, nebo Harrison Ford, který je pořád ten Han Solo s charismatem jako zamlada. Některé koncové scény trochu připomenou Kill Bill, ale co. Navíc epizoda VII opět přinesla i nějaký ten humor, což je jedině plus. Jako celek, ale nutno podotknout, že se to dějově nikam nepohnulo, pohybujeme se na kružnici a jedeme dokolečka. Chtělo by to nějaký nápad. 60% ()

Sunny.69

Třetí hvězdu jen za Harrisona Forda a Carrie Fisher. Jinak je to splátanina všech předchozích dílů a navíc je to až trapně předvídatelné a zbytečně zdlouhavé. Kdyby film osekali o polovinu zbytečných, nic neříkajících, nudných a naprosto průměrných záběrů, vůbec nic by se nastalo, ba naopak, by to filmu možná pomohlo. Řekla bych, že film mohl oslovit maximálně tak diváky, který předchozí díly neviděli... Ale kolik takových na něj do kina šlo? ()

cherita

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Na jednu stranu jsem vděčná za návrat ke kořenům a odklon od kýčovitého, přeplácaného vizuálu epizod I.–III., na straně druhé žasnu, jak málo invence -zejména oproti Star Treku- Abrams při psaní scénáře projevil. Star Wars je univerzum, ve kterém si coby scénárista můžete vymyslet prakticky cokoliv, a ve kterém fantasticky fungují velké emoce, a já už roky marně čekám, kdy do něj někdo konečně zasadí silný příběh a zajímavé postavy. A zřejmě se hned tak nedočkám, protože tohle vypadá spíš jako fan fiction než skutečné pokračování. Přístup ‚pietně zrekonstruovat, s ničím moc nehýbat a každou chvíli spiklenecky pomrkávat na fanoušky‘ je sice sázka na jistotu, ale zároveň brání tvůrcům vytvořit životaschopný film, který by fungoval sám o sobě. Tady nefunguje po stránce emocí téměř nic. Navzdory přepálené stopáži jsou vztahy mezi postavami a jejich motivace jenom zběžně načrtnuté a o nějakém jiskření nebo chemii mezi nimi nemůže být ani řeč. Navíc při výběru nových tváří neměl Abrams zrovna šťastnou ruku. Adam Driver jako Darth Vader verze 2.0 vzbuzuje spíše smích než hrůzu (tu masku mu nikdy neměli sundávat – nejvtipnější moment celého filmu) a Daisy Ridley má problém uhrát i ty nejzákladnější emoce jako je zděšení nebo smutek. Ne nadarmo ji tady kdosi přirovnával ke Keiře Knightley. Ta byla ve svých blockbusterových začátcích úplně stejně prkenná. Napadá mě asi tak pět až deset mladých a nadějných hereček, které by tuhle roli zvládly lépe. Kromě starých známých tak stojí za zmínku snad jenom trestuhodně nevyužitý Oscar Isaac a na druhé straně barikády potom Domhnall Gleeson. Abych ale pořád nehaněla, tak hudba -ta původní i nově zakomponovaná- je skvělá, celé to opravdu moc hezky vypadá a láska k původnímu materiálu z toho čiší z každého záběru. Není to vyloženě špatný film, jenom je zkrátka úplně průměrný. ()

husokachna

Já nevím proč, ale nudil jsem se. Nejsem fanoušek a proto jsem nemasturboval nad navrátilci, nová eskadra mi byla docela ukradená, akce, i když jinak OK, mě nějak nechávala chladným, záporák nemastnej neslanej a bylo mi úplně jedno, čí dcera je Keira Knightley z výprodeje. A čím delší to bylo, tím víc jsem se díval na hodinky. Jako letní blockbuster to nebylo špatný, mělo to všechny ingredience, který správnej megafilm má mít, ale jako tolik hypevanej návrat SW to bylo zklamání a nuda. Což je asi nejhorší přízvisko, které může film tohoto typu dostat. ()

Caine

S takovýma možnostma udělat takovou příběhovou volovinu bych se fakt styděl!!!! Nejmíň originální film co jsem kdy viděl... :-((( ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý