Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Asi nejslabší filmová mayovka provázená však skvělým původním dabingem a lepším obrazem, než-li tomu je u některých jiných seriových filmů. Tentokráte stojí dva "bratři" proti bandě v modrých oblecích a pod krytím Armády Spojených států. amerických. Bandita Dixon a vše plánující Bradley jsou pro trochu té bohaté půdy schopni všeho... ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Old Shatterhand z roku 1964 nám představuje trochu jiného Vinnetoua, kterého neznají ani filmoví diváci, ani Karel May. Vinnetou se v tomto snímku celou dobu drží v pozadí po boku svých bojovníků, vystupuje jako pravý náčelník a nic moc zvláštního nepředvede, aby se pak na konci pomaloval válečnými barvami a vydal se na zteč proti vojenské pevnosti. Zkrátka změna, která ale rozhodně není na závadu. Trochu to Vinnetoua přibližuje realitě divokého západu. Místo Karin Dor zde roli okrasné květinky plní Daliah Lavi v roli Palomy, která je sice hodně krásná, ale zároveň hodně zbytečná. No a ještě by to chtělo zkrátit tak na 90 minut, aby to mělo větší spád, protože je to místy trochu nudný, ale jinak je to velice zajímavá mayovka. ()

Reklama

Mariin 

všechny recenze uživatele

Old Shatterhanda netočil Harald Reinl, ale Argentinec Hugo Fregonese, což je parné v jiném "rukopisu" filmu. Je pojat westernověji, Vinnetou je zde nezvykle nenávistný, zabití chlapce je zvláště cynické, židovská herečka Daliah Lavi (ve skutečnosti její dvojnice) je ukázána jak se koupe nahá, to vše jej již určuje spíše pro dospělé obecenstvo...Výborný klasický český dabing, oblíbené postavy, romantická krajina, znamenitá Ortolaniho hudba, skvělá záporná postava Guy Madisona...Tento film, zvláště jeho první polovinu, považuji za jeden z nejhezčích westernů vůbec a spolu se Zlatou vinnetouvskou čtyřkou k tomu nejlepšímu, co bylo na toto téma vytvořeno. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Není to Vinnetou, je to béčkový hollywoodský western s áčkovým rozpočtem. Vinnetou a Old Shatterhand do toho vlastně ani nepatří. Postav je jak na orloji, takže všichni jsou vlastně v pozadí, některé postavy ani nemají v ději moc opodstatnění. A je to dost nuda. Ale občas je to dost drsný, to jo. Nejdrsnější scéna je samozřejmě spálení Burkerova ranče a jeho následná konfrontace s desátníkem v jeskyni. Padouši jsou skutečně ohavní, hrdinové v podstatě bezmocní a jejich vítězství v podstatě závisí na jednom blbém rozhodnutí zlého desátníka a na náklonnosti starého generála. Což není dobře. A to, že Shatterhand se kamarádí se štětkama, taky ne. Jinak už vím, proč si Guye Madisona nikdy nemůžu oblíbit. Tady je to ultrahnusák. Podpořeno vynikajícím Adamírovým dabingem. "Můj bratr neschvaluje mé rozhodnutí?" "Je špatné!" (Vinnetou rozhodne špatně!!!) ()

no2 

všechny recenze uživatele

6/10 - Před r. 1989 se tento díl promítal v kinech málokdy, proto nebyl tak ´okoukaný´, což by mohlo svádět k vyššímu hodnocení. Film vznikl ve stejném roce jako nejslabší ze "svaté" čtveřice Vinnetou - Rudý gentleman, ale ve srovnání s ním je ještě o něco horší. Vinnetou jako ´divoch´ mi nesedí a Old Shatterhand jako titulní postava toho hrdinství moc nepředvede a ke konci jen přihlíží závěrečné bitvě... Některé scény mi přijdou hodně absurdní, např. úprk banditů již na základě toho, že se setkají s hlavním hrdinou, nebo závěrečné dobývání pevnosti (Mayovkám prominu cokoliv, ale takové plýtvání s životy indiánů - to už bylo příliš...). ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Snímek se může pyšnit oceněním Zlaté plátno za více než 3 000 000 diváků v průběhu 12 měsíců (uděleno 8. 10. 1965 berlínském Gloria-Palastu). (hippyman)

Reklama

Reklama