Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

castor 

všechny recenze uživatele

„Možná mě někdo z vás trefí, ale až tohle do vás vyprázdním,“ hrdinně okřikne bandity držíc v ruce svou věrnou Henryovku protřelý Old Shatterhand. Ubohým Apačům zas někdo ubližuje. Tentokrát jim jdou zas a znovu po krku ti, kteří si nepřejí mír mezi nimi a bílými osadníky. Zasypávat ohnivými šípy bandity a s věrností ke svému kmenu vyčkávat na kulku tak znovu budou desítky komparsistů, prérie brázdící Old Shatterhand i jeho pokrevní bratr nebo neustále se vracející záporák s tváří italského herce Rika Battaglia. Velká škoda, že mayovky vznikaly jak na běžícím páse. Když holt u kormidla nestál Harald Reinl, bylo takřka s železnou pravidelností zle. Tady to ještě nějak výrazně zlé nebylo, ale na slavnou čtyřku to zdaleka nemá!! ()

drackula 

všechny recenze uživatele

Kostra príbehu je veľmi jednoduchá a pre žáner západo-nemeckého westernu tak typická. Jedna skupina chce večný mier a zopár jednotlivcov by radšej prijalo vojnu z ktorej im finančne kvapne oveľa viac. Na túto kostru sú nasadené obligátne sympatické postavy, či už známe z predošlých filmov alebo nové a neznáme a rovnako to je aj u "druhej strany" na ktorej sa objavuje hneď niekoľko záporákov. Avšak masová bitka na záver je dosť netypická ale oku lahodiaca. Už ako malý chlapec som z nej bol dosť paf a teraz už len uznanlivo a nostalgicky sledujem zábery na kvantá indiánov neústupčivo dobíjajúcich pevnosť belochov. Film sa určite nevyrovná sérii o Vinnetouovi alebo Pokladu na striebornom jazere, ide ale určite o jednu z tých lepších Mayoviek z divokého západu. 80% ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Rád bych věděl, zda v příběhu vůbec něco z Maye je. Sám jsem opravdu nepřišel, na to jakými událostmi z života Old Shatterhanda je inspirován, a to jsem četl skoro všechny mayovky. Vždycky mě přímo děsil závěrečný masakr, při kterém úplně nesmyslně umřou desítky vojáků i indiánů, žádného takového krvavého, zbytečného a nesmyslného sebevražedného útoku by skutečný Vinnetou nikdy nebyl schopen! ()

otík 

všechny recenze uživatele

Ještě ucházející vinnetouovka, kde cílem mělo být dobrodružství Old Shatterhanda. Jenže skutek utek a když vám hlavní hrdina filmu hlavní válečnou scénu stráví u kůlu s rukama v okovech, není něco v pořádku. Dvě třetiny filmu ujdou, ta poslední je vyloženě nezvládnutá. Sice nájezdy Indiánů na pevnost jsou slušně natočené, ale celé to vůbec nedává smysl, obzvlášť ve spojení s naprostou nečinností Vinnetouova pokrevného bratra.  Jde o totální průměr, kterému zcela chybí kouzlo klasické trilogie a Pokladu. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Film je to sice blbější než hejno dodo slepic, jeho hrdinové se chovají až netypicky kreténsky, ale kopnul mě o čtvrt století zpátky, přivodil nostalgii jak sviňu bachyňu a kromě toho jsem dostala chuť si zase po dlouhých letech přečíst nějakou mayovku. Možná se tomu nečekanému podnětu ani nebudu bránit... Kromě toho se málokdy přistihnu při hlasitém hihňání a u "Old Shatterhanda" se mi to stalo několikrát: třeba souboj náčelníka Apačů s náčelníkem Komančů mi přivodil regulérní záchvat smíchu - ta choreografie!:-))). 55% ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Původně napsal scénář Daniel Mainwaring, který však neměl vůbec nic společného s knihy od Karla Maye a měl překroucené charaktery hlavních postav. Vedení Constantinu ho tak kvůli obavám z poškození předešlých Wendlandtových (i svých) mayovek zrušilo. Najat byl tedy druhý scenárista Ladislas Fodor, ale ani jeho scénář nebyl schválen. Jako třetí scenárista byl angažován Slovák Leopold Lahola, který se měl ujmout i režie. Nakonec však scénář napsal přímo na místě natáčení Robert A. Stemmle, který přepracoval zamítnutý scénář od Ladislasa Fodora. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Snímek se může pyšnit oceněním Zlaté plátno za více než 3 000 000 diváků v průběhu 12 měsíců (uděleno 8. 10. 1965 berlínském Gloria-Palastu). (hippyman)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: vodopády řeky Krky u Skradinu, Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, Krute u Ulcinj aj. (hippyman)

Reklama

Reklama