Reklama

Reklama

Vinnetou - Poslední výstřel

  • Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (381)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Nie tak skvelý ako prvý diel, ale od druhého lepší. Smutný diel, ktorý vypovedá o strate vodcu a napriek zachráneniu kmeňa Apačov o postupnom začiatku úpadku indiánov v Severnej Amerike. Pri tomto diely nechcem veľmi kritizovať, lebo jediné, čo v čom som videl chybu bola dynamika, priebeh deja a jeho jednotlivé scénky, kedže to občas nudilo, inak to však bol výborný film, ktorý mal symbolizovať koniec indiánskych máyoviek. Zbohom brat... ()

major.warren 

všechny recenze uživatele

Vinnetou: Poslední výstřel. Nejsmutnější díl, kterému pro jeho konec nikdy nedám plné hodnocení. Přesto je jako celek úchvatný. Harald Reinl uzavřel svou tetralogii opravdu stěžejním způsobem, protože divákům se do paměti navždy vryje slavná scéna, kdy Vinnetou, náčelník Apačů, odchází do věčných lovišť. S tímto snímkem končí i mýtus o divokém západu, který Reinl svými předchozími filmy vytvořil a vyprávěl ho jako pohádku, kde dobro vždy zvítězí nad zlem. Bohužel v tomto díle s sebou přineslo i největší oběť. ()

Reklama

Legas 

všechny recenze uživatele

V podstatě prodloužení zápletky Rudého gentlemana. Bratříčkování je zde až moc a některé dialogy mě docela rozesmály. Možná jsem kdysi brečel, ale "Vinetů slyší, jak ho v dálce volá zvon" mě dojalo úplně jiným způsobem. Nahánění Vinnetoua je hodně akční, ale kdyby film natočil například Terence Young, mohlo by vypadat o 100% lépe. Tohoto režiséra jsem si nevybral náhodou. Jeho první bondovky jsou ze stejné doby a rozdíl je markatní. I když Poslední výstřel znám ze všech tří dílů nejlépe (v podstatě slovo od slova), tak je můj nejméně oblíbený. Občas jsem zahlédl i hereckou bezradnost Lexe Barkera, který často neví, jak se na kameru tvářit, což je vidět i ve výsledném střihu. Směje se, nesměje se, směje se, nesměje se. Často jeho výraz jde i proti logice dění na plátně. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Posledný výstrel v rámci nielen Vinnetouoviek, ale aj všetkých Mayoviek. Názov napovedá, ako asi film skončí, čím ho robí emocionálne najsilnejším, zároveň ale aj najsmutnejším. Ešte že majú tie večné lovištia, aspoň prežívajú život v domnienke, že to najlepšie ich ešte len čaká až po smrti. Som zvedavý, čo by na túto sériu povedali John Wayne s Johnom Fordom. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Slíbil jsem si, že to nebudu zlehčovat, ale kdo pije ohnivou vodu, sliby nedrží! Lstivý bílí lumpové zase chtějí pozemky, prachy a petrolej, Bílý buvol klopí jak za národní, Drtící ruka, sadisticky dělající z padouchů výstřely do kolen nadosmrti mrzáky, je z toho všeho nebývale nervózní a tak se není co divit, že se náčelník Apačů už od začátku naladí na existenciální notu. V předtuše blízkého odchodu do permanentní honitby Manitua slyší zvony ze Santa Fé a pronášejíc spirituální moudra u západu slunce nad Jadranem se chystá na skok do dráhy kulky, který v historii zopakoval už jen o století a nějaké drobné později Frank Farmer. A přitom stačilo zařvat: „Skloň se, ty vole!“ a večer mohli s náčelníkem Čikarijů načít další flašku.. Jen si pobrečte, holomkové. Aspoň míň vyčuráte.. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (38)

  • Když jedou Vinnetou (Pierre Brice) a Old Shatterhand (Lex Barker) ke guvernérovi do Santa Fe, vidí v dálce před sebou město. Jedná se o městečko ve španělské Andalusii, jehož záběry si režisér Reinl společně s kameramanem pořídili již během natáčení Posledního Mohykána (1964). (hippyman)
  • Jiné názvy filmu v různých zemích - Belgie: Winnetou III. Dánsko: Winnetou i dødens favntag. Francie: Winnetou III. Velká Británie: Winnetou: The Last Shot/Desperado Trail. Holandsko: Witte Buffel valt aan/Winnetou tegen Witte Buffel. Itálie: Desperado Trail. Jugoslávie: Oprostaj velikog poglavice. Rakousko: Winnetou - 3. Teil. Polsko: Winnetou III: Ostatnia walka. Švédsko: Desperados i västern. USA: Desperado Trail/The Last Shot. (hippyman)
  • Natáčení sledovalo týden i pět výherců soutěže uspořádané časopisem "Neue Illustrierte". (mar48)

Reklama

Reklama