Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

pipapa 

všechny recenze uživatele

První pokus nevyšel a film jsem odložila k ledu. Poté co jsem zkoukla pár produktů současného kina a zjistila, že je to totální ztráta času, jsem si pustila "Old Firehanda" znovu - a znovu a znovu a film jsem si velmi oblíbila jako příjemnou oddechovku, která ve srovnání se současným kino-lejnem už také nabírá status klasiky...Rod Cameron je sympatický a v roli Old Firehanda mi sedí. V témže roce (1966) si zahrál i v jedné epizodě mega-seriálu Bonanza, kde jsem ho nedávno viděla a kde se mi také moc líbil. ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Máme zde dalšího Old... tentokráte Firehanda. A opět je to dědek! Já nevím co dělali na tom castingovém oddělení... Avšak Rod Cameron je určitě sympatičtější než Stewart Granger. Příběh mě ze začátku celkem bavil, ale postupem času to bylo horší a horší až nakonec roli druhé hlavní postavy místo Vinnetoua převzal Londýňan, kterého hrál mimochodem další dědek, který mě neskutečně štval. Ta postava mi pila krev, tím tvůrci celý ten film zkazili. Ale oceňuji snahu, že se snažili přijít s něčím novým a hodili do děje Mexikánce. Většina filmu se však odehrává v jednom malém horském městečku, takže nečekejte žádné krásné scenérie jako v trilogii Vinnetoua. ()

Reklama

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Skvělá hudba na pozadí další "Indiánky a Máyovky"..Tentokráte se náčelník Apačů setkává s novým přítelem, traperem Old Firehandem, jehož ruka je opravdu ohnivá. Winnetou se svou sestrou Nšo-či i Old Firehand s přáteli se však připlétají do cesty bandě zlotřilých desperátů proradného Silerse, který terorizuje celý kraj se svým nyní zatčeným bratrem... Bratr Silerse je však při úětku z vězení zabit a šéf bandy slibuje pomstu všem zúčastněným a spojí se s mexickým banditou a jeho lidmi..nastává boj na život a na smrt, v němž vítězí vždy dobro a spravedlnost..! ()

Torgal 

všechny recenze uživatele

Veľmi vtipná Mayovka. Tvorcovia si zas z predlohy urobili trhací kalendár a s postavami vyvádzajú psie kusy, je tu dokonca aj Nšo-či a má viac priestoru ako Winnetou. Ten je tu v podstate z povinnosti, lebo bez neho by o tento film nikto ani nezakopol, no ponúkne aspoň dve sebaparodizujúce wtf scénky. Titulného Old Firehanda tu už viacerí trefne prirovnávali k Brežnevovi, ale úprimne povedané na základe fotiek som čakal že to bude väčšia tragédia. Celý dej je nepodarená vykrádačka Siedmych statočných a tiež sa celá odohráva v jednom mestečku. Nudu a dejovú prázdnotu sa snaží maskovať hromadou prestreliek, pričom útočníci v nich pripomínajú bandu lumíkov. Logických dier je tu viac ako v ementály, no vďaka nim sa aspoň človek vie pobaviť na účet filmu. So zvyškom série je to podľa mňa neporovnateľné - tam je vidieť, že neskoršie filmy robia čoraz horšie to, čo bolo dobré na tých prvých. Toto je náladou a atmosférou úplne inde. 4+/10 ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Vinnetou a Sedm Firehandů. Mexická odbočka od klasických mayovek k westernům, která posbírala všechny tradiční trademarky mayovek (včetně trhlého Angličana) a nasypala je do laciné variace sedmi statečných. Občas zábavné svou naivitou, občas nudné, občas jalové a směšné, občas snaživě akční. Nechybí komicky nevinná romantika a kupodivu ani překvapení. Stále jsem například čekal, kdy se Battaglia vybarví jako padouch, a ono nic. A kdy se ukáže, že ten kašpárek se za Firehanda jen vydává a na scénu nastoupí skutečný Firehand, ten nekopromisní ostrý řízek, se kterým není radno si zahrávat. A taky nic. Navíc jsem si celou dobu říkal, jak může být Vinnetou náčelníkem Apačů, když Nšo-či, a tedy i Inču-čuna, ještě žije. Ale když přimhouřím oko, není zo zase tak hrozné, jak se tu některé komentáře tváří. Lehký podprůměr, který se dá přežít bez otravy nudou, pokud ovšem dokážete nemyslet na literární předlohu. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Podle prvních námětů se v tomto filmu měli objevit všichni tři "Oldové" - Old Firehand, Old Shatterhand a Old Surehand. Postava Vinnetoua (Pierre Brice) se měla zcela vynechat. (Filcooper)
  • Film nevyráběl (na rozdíl od ostatních tehdejších Mayovek) Constantin Film, ale americká Columbia Pictures. (mar48)
  • Film ani zdaleka nesplnil očekávání diváků. Nekonalo se tudíž žádné nové představení v kinech, žádné televizní vysílání a nevyšel ani na videokazetách. Teprve v roce 1993 mohl slavit svou televizní premiéru na kanálu ORF, v roce 1994 pak konečně vyšel i na VHS. (hippyman)

Reklama

Reklama