Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (129)

tron 

všechny recenze uživatele

„Situácia je vážna, avšak nie zúfalá.“ Prehnane žoviálny Old Surehand v miestami až komediálnom podaní Stewarta Grangera sa síce dočkal trilógie (Medzi supmi, Old Surehand a Petrolejový princ), čo vôbec nie je málo, ale rozdelil publikum na divákov, ktorí boli plus mínus spokojní a na tých, ktorí si sťažovali, že to zašlo priďaleko, že sa z toho stáva fraška. Granger neznášal Pierrea Bricea, snažil sa Winnetouov priestor zoškrtať na minimum a keď sa nedalo, aspoň ho prehlušil svojím hlúpym, afektovaným, prehnane dominantným výkonom. Tým jemného Winnetoua síce zatlačil do úzadia, ale čas ukázal, že to proste bol debil a zakomplexovaný (pseudo)samec, kým nekonfliktný pacifista Pierre Brice to zahral ozaj dobre. Každopádne, tvorcovia zrejme pochopili, že je lepšie nedráždiť hada bosou nohou a už jeden rok po tretej časti ponúkli divákom nového Winnetouovho bieleho brata – trapera z hôr , ktorý nikdy neminie svoj cieľ menom Old Firehand. Hoci to takmer dvojmetrový Američan Rod Cameron poňal tiež do značnej miery odľahčene (čo je ale zrejme dané čiastočne azda i osobou režiséra – Alfred Vohrer podobne humorne, čudne a nemotorne natočil už Medzi supmi a Old Firehanda), predsa len má traper bližšie skôr k rešpekt budiacemu Old Shatterhandovi, než k fraškovému Old Surehandovi. Vidieť je to minimálne na úctivom vzťahu k Winnetouovi, ktorého neberie na takú ľahkú váhu, ako Old Surehand (ale jasné, nie je to ani Old Shatterhand). Na filme Old Firehand je prekvapivé, že Old Firehand vlastne ani nie je príliš titulným hrdinom. Nie je ním však ani Winnetou. Dalo by sa povedať, že je to skôr tímovka pripomínajúca zápletkou Sedem statočných. Paradoxom je, že najviac charizmy široko-ďaleko (samozrejme s výnimkou Winnetoua) má kladný veliteľ vojakov v podaní Rika Battagliau, pričom Rik rok predtým hral hlavnú zápornú rolu v Poslednom výstrele, kde zastrelil náčelníka Apačov (pravdaže ako iná postava). ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela by mě zajímalo, proč si museli scénáristé vymýšlet zrovna tenhle příběh a nezkusili ještě něco jiného použít. Old Firehand není úplně špatná postava, ale nějak moc nevyniká. Vinnetou je tu opět jen jako vedlejšák a jeho role není nic skvělého. Ostatní postavy jsou v podstatě vypustitelné a ani Nšo-či nějak moc nepotěší. ()

Reklama

waits 

všechny recenze uživatele

Za to jak moc se liší představitel Old Firehanda od knižní předlohy by měli tvůrci dostat imaginární uspávací pěstí Old Shatterhanda. Ten ve filmu neúčinkuje, zato Vinnetou a Nšoči ano a oba jsou ve filmu jen pro smích. Vinnetou byl nasazen jako naprosto nevýrazné křoví a hrdá Nšoči flirtuje s frajírkem Tomem. Ech. Přestřelky jsou obstojné a některé vedlejší postavy nejsou úplně špatné, ale jinak je film jen pro ty, kteri prostě chtějí vidět všechno, kde se pohybuje někdo, koho vymyslel Karel May. ()

Heroine odpad!

všechny recenze uživatele

Tak toto je definitivně nejhorší Mayovka, jakou jsem kdy viděla. Vinnetou se objeví téměř jenom v názvu filmu, a celé je to jinak o nevýrazném, bezcharakterním, a všeho všudy nesympatickém Firehandovi. Logika je v tahu, spolu s ní I jakékoli napětí, originalita, nebo atmosféra klasických Mayovek. “Humor” je zde vyloženě trapný, stavěný buďto na posmívání se ženám, nebo směšným zbabělcům pacifistům. Je mi z toho nanic. Celá ta morálka je úplně uhnutá, příběh je přiblblý, postavy nesympatické, no, celkově to stojí za pendrek! ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Poněkud netradiční „mayovka“, která se tak moc snaží být klasickým západním westernem, až je to ve finále zcela kontraproduktivní a snímek působí, jako by ani nevěděl, čím chce vlastně být. Příběh je po všech stránkách obyčejný, chybí mu více zajímavých a charismatických postav, Rod Cameron mě popravdě řečeno moc nepřesvědčil, jeho projev mi zrovna dvakrát nesedl, naštěstí vše zachraňují náčelník Vinnetou a neskutečně uhrančivý Rik Battaglia, tentokrát však výjimečně v kladné roli. Záporáci jsou zoufale nevýrazní, alespoň že ty přestřelky jsou v pohodě. Tempo je občas trochu vlažnější, s logikou je to taky takové všelijaké, atmosféra nijaká, že bych se na to potřeboval dívat znovu, to ani náhodou. 3/10. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Film se odehrával prakticky jen na jednom důležitém místě. Za normálních okolností vystřídal štáb třeba i tři nebo čtyři hotely na různých místech tehdejší Jugoslávie, ale nyní pobýval po celou dobu natáčení ve Splitu, v hotelu Marijan. (hippyman)
  • Podle prvních námětů se v tomto filmu měli objevit všichni tři "Oldové" - Old Firehand, Old Shatterhand a Old Surehand. Postava Vinnetoua (Pierre Brice) se měla zcela vynechat. (Filcooper)

Reklama

Reklama