Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Společně s "Old Shatterhandem" asi jediný díl Vinnetoua, který nedělá ostudu nedotknutelné "původní" čtyřce. Také se jí snaží přiblížit, jak jen to jde. Nápady jsou zrecyklované ze starších dílů (hlavně z "Pokladu na Stříbrném jezeře"), herci zrovna tak, původní kouzlo je dávno fuč a kompenzuje ho jasný důraz na akci... Ale zábava je to po delší době zase dobrá. Po čurhendovských opusech, Apanači k pláči a debaklu s Oldřichem Zapalrukou je tohle vyloženě balzám na duši. Navíc se tu nachází snad vůbec nejteplejší hláška ze všech mayovek: "Bílé pero Vinnetouovi rozumí. Kánoe pro něj je už připravena." :-D A ten český dabing zase tak hrozný není. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Koukám, že mezi dětstvím a dospělostí je rozdíl tak zhruba tří hvězd... No nic, nebudu srabácky měnit hodnocení. Ona nás ta prdel všechny brzo přejde, protože ještě chvilku a bude takhle vypadat každej průměrnej film. Teda minimálně ten americkej. Teplí hoši na koních, spousta barevnejch, mrtví běloši, holky s obočím Brežněva, a náčelník Bílý Péro. Západ se vrací ke svejm divokejm kořenům, on to ten May nakonec docela dobře trefil. ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

To byla krása si takhle zavzpomínat na dětství. Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti sice nejsou takovým kultem jako ty čtyři nejznámnější zfilmované mayovky, ale pořád to v sobě má tu krásnou romantiku německého westernu. Příběh není vůbec nic spešl, opakovuje ten stokrát již opakovaný model filmových mayovek, ale vůbec to nevadí, protože jsem se skvěle bavil (částečně ale bohužel díky otřesnému dabingu, přeci jen hlas sedmdesátiletého Ráže k Old Shatterhandovi těžko může sedět). ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Vynikající zakončení série filmových mayovek. Vrací se Harald Reinl, vrací se téměř celá sestava z původní "zlaté čtyřky". Dobrodružství ve své nejryzejší podobě. Navíc na DVD s digitálně restaurovaným obrazem. Konečně jsem si mohl všechny letecké záběry vychutnat jaksepatří. Hudba (starého známého) Martina Böttchera jasně říká, že tohleto je už naposledy. Při sledování tohoto snímku jsem se neubránil dojetí. Jen je velká škoda, že poslední mayovka se k nám dostala až po sametové revoluci, a tudíž český dabing (hlavně u hlavní dvojice) je dost problémový. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ježiši to nemoh někdo Old Shatterhandovi zašít na tom jeho kovbojským hadru ty díry v podpaždí. Má to už vod rudýho gentlemana. Kdybych byl na place tak bych to Oldovi snad zašil sám a zdarma, když produkce neměla na švadlenu pro Oldu. Vždyť to je strašný, největší hrdina divokýho západu a nemá ani na pořadný hadry. A další věc, tak Vinnetou i Olda jsou hrdinové jak krávy a vždycky když pokukujou po nějaký hezký holce ať už indiánce nebo neindiánce, tak ve finále je sbalí nějaká druhořadá postava. A oni pak odjížděj na těch svejch kobylách jak teplý bratři aniž by si vrzli. Tak k čemu bejt hrdina, když pak půjde holka s nějakým druhořadým blbečkem a na mě zbude zase jenom bláznivej Apač co o sobě mluví ve třetí osobě jednotnýho čísla. Mimochodem hrozně se mě líbí jak všude píšou, že indiáni lpí na kměnový život a Vinnetou se neustále toulá divokým západem sem a tam, jak nějakej bezprizorní vágus,místo aby mazal ke svýmu kmeni. Tady byla síla i ten dabing prej "vinnetou nám pojede v ústrety " takhle se možná mluví na zasedání OSN, ale na divokým západě ? Jinak je to klasickej souboj dobra a zla, přičemž dobro představujou pokrevní bráchové a zlo všichni ostatní. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Scénář pochází z pera Herberta Reineckera, původně specialisty na kriminálky. Svou práci odvedl za pouhé dva týdny a získal za ni 20 000 DM. (hippyman)
  • Jugoslávec Voyo Goric alias náčelník Siouxů Rudý Buvol producenta Artura Braunera natolik okouzlil, že ho jako jediného jugoslávského herce pozval na premiéru. (hippyman)

Reklama

Reklama