Podzemní výtah Thomase vyvezl na louku obklopenou vysokými zdmi. Vůbec na nic si nepamatuje, dokonce si zpočátku nevzpomíná ani na vlastní jméno. Hned po příjezdu jej přivítá skupina dalších mladíků, které již dříve potkal stejný osud. Vytvořili zvláštní komunitu, která se na tom podivném místě snaží přežít a zároveň neúnavně hledá únikovou cestu. Možnost utéct mají každé ráno, kdy se ve zdi otevírá obrovská brána. Ta jim však pouze umožňuje vstoupit do obrovského a neustále se měnícího bludiště, které jejich nový domov obklopuje. Nejlepší a nejodvážnější běžci hledají cestu ven a postupně mapují jednotlivé části labyrintu. Mají na to jen čas vymezený denním světlem, večer se brána uzavírá a kdo se nestihne včas vrátit, mezi stěnami labyrintu nepřežije. Zůstane po něm jen přeškrtnuté jméno vyryté na stěně. Labyrint se totiž v noci mění na děsivé místo plné nejrůznějších nástrah, kvůli nimž se pravděpodobnost přežití v jeho útrobách limitně blíží k nule. Thomase přesto bludiště neustále přitahuje. Možná za to může i fakt, že je jiný než ostatní chlapci. Jemu jedinému se zdají podivné sny o minulosti a o záhadné organizaci skryté pod zkratkou W.C.K.D. Navíc právě jeho jméno vykřikne nový pasažér, kterého přiveze další výtah. K překvapení všech to ale není chlapec, ale dívka (Kaya Scodelario). A právě ona možná drží klíč od brány jejich vězení. (Cinemart)

Karala

Myslím, že pro fanoušky knižní série to určitě zklamání nebude! Některé souvislosti jsou sice více či méně pozměněny, ale filmu to překvapivě neškodí, děj má drajv a vše má své opodstatnění. Musím říct, že labyrint, rmuti i obsazení jsou u mě na jedničku. Jako divák, co četl předlohu jsem fakt spokojená a doufám, že to takhle dobře dotočí až do konce (The Death Cure). ()

Majkak

Začátek má solidní napětí a spád. Body sbírá tam, kde ponechává prostor pro vztahy mezi členy skupiny. Možnosti útěku z bludiště jsou odbyté několika větami, a zaříznuté hláškou: „Všechno už jsme zkusili.“ Osvěžujícím způsobem je pojata přítomnost jedině dívky. Je pro ně divná jen do chvíle, kdy po nich hází kameny. Po té, co se zklidní, na ni ostatní pohlížejí jako na kluka, co nosí dlouhé vlasy. Absence sexistické roviny některým rve srdce, je však třeba uznat, že tento přístup umožňuje lépe se soustředit na hlavní problém: Cestu ven. ()

MikeeTheory

Je zajímavé, že tvůrci vzali knižní předlohu spíše jen jako inspiraci a děj si udělali tak trochu po svém. Tady mi to ale vůbec nevadí. Jak knížka, tak i film totiž mají co nabídnout. U obou forem mám jen zatím problém s otázkou, co z toho všeho nakonec vzejde. Zápletka super, o tom žádná, ale ještě by to chtělo nabídnout divákovi nějaké rozumné a chytré vysvětlení. Uvidíme v dalších dílech. Labyrint je jinak skvělá akční podívaná, která obsahuje mnoho nápadů i dějových zvratů. Těším se na pokračování. Komentář k hudbě: John Paesano je určitě talent. Doposud působil poměrně nenápadně, ale Labyrint mu otevírá nové možnosti. Je pravda, že jeho tvorba nepřichází s novotami a spíše připomíná některá díla slavnějších autorů (zejména Main Theme), ale zní chytlavě a místy i epicky. A to je podle mě skvělý základ! ()

Eluin

Kdepak, tento Labyrint nemá nic společného s tým slavným "osmdesátkovým" filmem, kde se zpívá, hopsá a hraje tam s různými "muppety" David Bowie. Do tohoto labyrintu má Bowie vstup zakázán, zato se tu dostatečně prohánějí "young adults", tedy hezky po našem - mládežníci. A je jich tu požehnaně. Na Labyrint jsem četl překvapivě docela příznivé recenze a jelikož jsem zrovna v tu chvíli prahnul po shlédnutí nějakého dobréhé "sájnc fikšn", vypravil jsem se naň do biografu... První co člověka při sledování filmu napadne, jsou patrně jiné filmy, které se tak či onak zabývají podobným tématem. Asi jsem nebyl první, kterému na mysli vyvstaly nedávné Hladové hry, trochu to na mě dýchlo i atmosférou populárního seriálu Lost a lehounce i geniální kanadskou Kostkou. Skutečně, Labyrint (jedná se o první film z minimálně 4 dílné série) v sobě tak nějak obsahuje vše výše zmíněné, což samozřejmě nemusíme brat jako negativum. Velkým plusem je pro mě množství neokoukaných herců, kromě Patricie Clarkson a Brodie-Sangstera jsem ani nikoho jiného neznal. Zejména oni "young adults" hrají v rámci možností celkem slušně a bezprostředně (zejména Thomas Brodie-Sangster, kterého asi budete znát z televizní adaptace "Game of Thrones"), takže pro diváka není problém se vžít do jejich kůže. Celý film ale nestojí ani tak na hereckých výkonech a dobré režii (mimochodem, ta také ujde, i když režisér Wes Ball je na poli celovečerňáků nováček), ale zejména na odhalování záhad. Bohužel, čím víc se blížíme k jakémusi finálnímu odhalení neodhalení (nezapomínejme, že to asi bude mít četná pokračování!), tak stále více vycházejí na povrch slabiny zápletky, scénáře a tedy asi i knižní předlohy (kterou jsem nečetl, ale jsem toho názoru, že film by měl fungovat i bez znalosti knihy). To je někdy docela iritující, postavy pronášejí vatové věty, neustále se něčemu diví, občas se chovají nelogicky, ba přímo vyloženě dementně... Naštěstí se na to díky výše zmíněným kladům dá docela i koukat a nenudit se. Člověk sice má takový zvláštní dojem, že tohle už kdysi kdesi nějak podobně udělané viděl, ale vyložená hrůza to není. Pro mě osobně to bylo o něco stravitelnější než Twilight. Samozřejmě, postavy pronášejí podivně věty a jsou náležitě "vystajlované" (asi aby na ně děvčata spočinula roztouženým pohledem), ale na to si holt už při sledování podobných děl musímě nějak zvyknout. Něco k ději: ztratíte paměť a pak jakousi klecí vyjedete nahoru, kde se nachází prima palouček, který je ale ze všech stran obklopen obrovitánskou zdí. Na paloučku jsou nějací další kluci, někteří z nich tam žijí už 3 roky. Nikdo si nic nepamatuje, jen po čase jsou sto vzpomenout si na své jméno, neví co tam mají dělat, kdo byli předtím, apod. V jedné ze stěn je východ z paloučku, problém je ale v tom, že vede skrz děsivý a obří labyrint, ve kterém ještě ke všemu sídlí "rmutové", což jsou nějaké potvory, které ale nikdo nikdy neviděl (přesto se jich všichni bojí a občas někoho "uštknou"). Každý měsíc chodí výtahem jídlo a nějaký nováček - všechno to jsou kluci (ne, není tam žádná homosexuální scéna, i když filmu by asi jen těžko mohlo ublížit..). Občas někdo umře, rychlí hoši prozkoumávají a mapují labyrint, ostatní spolu obdělávají půdu (ani zde není náznak homosexuality) a starají se o obydlí. Vzpomněl jsem si v té chvíli na Marleyho - No woman no cry... :-) () (méně) (více)

char_t

Hodně dobře to tu popsal už H34D. Další teenagerovka, jen poněkud nedomyšlená. Hlavní postava je totiž vůl, zatímco všichni ostatních jsou voli korunovaní. Většina zápletek díky tomu spočívá v tom, že hrdina dělá něco, co dělat nemá, protože mu nikdo neřekl, vo co tady gou, přestože to všichni vědí. Zbytek konfliktů pak naopak vyvolá hrdina tím, že něco ví, ale nepoví. Blb jeden. "Pravidla" celého bludišťového univerza jsou obecně dost odfláknutá, od adepta na laťku Hunger Games a dalších bychom dnes čekali víc. Na stranu druhou ale musím uznat, že tohle všechno má zřejmě na svědomí už předloha, a film se s tím popral celkem zdařile - labyrint vypadá parádně, potvory taky ujdou, i ta akce, byť je občas dost nepřehledná, nakonec nenudí. V posledních minutách všemu pak dá na frak závěr, který jasně ukazuje, že bude následovat sequel, který bude úplně jiný než jednička, a trochu se děsím, že nebude lepší... ()

owwidius

Poslednych par rokov vladnu (filmovemu) svetu teenageri, mam taky pocit. Tuto to nevadi, lebo je to vysvetlene ze preco, len by sa aj mohli castejsie spravat ako teenageri a nie ako ostrielani dospelaci. Prva polka ma rozhodne bavila viac, ta neistota pripominajuc trochu Lost, v druhej polke sa uz zacne rozuzlovat a je jasne, ze to bude mat pokracovanie. Ale nudne to neni, dost presne medzi 3 a 4, asi zalezi od momentalnej nalady.. Ale tak este som sa tychto post-apo teenage superheros neprejedol, tak davam 4 za zaujimavy napad. [#52/2014] ()

IGNI

No nic, měl jsem strach, že jdu na film pro děti. A opravdu to byl film pro děti, něco do sebe to mělo, Být dítě asi hodnotím výš, jsem ale strašně naštvanej, že jsem si uvědomil, jak jsem vlastně "starej"... Příběh ujde, ale ke konci bych řekl, že příliš tlačí na pilu, asi aby děti odcházeli z kina a nemuseli přemýšlet o smyslu toho celého...jak jsem však řekl, nejsem dítě. Navíc asi stejně dopadne zřejmě hodnocení Hunger Games a Divergence, takže díky, že mě Labyrint vyléčil z koukání na takovéhle filmy, stejně jako mě kdysi vyléčil Battle Royale. ()

drakodlak

Přiznám se bez mučení, že trailer mě tak zaujal, že jsem si pořídil knížku předtím, než jsem se vydal na film. Film se místy moc nedrží knižní předlohy což jej sice nějak extra nedegraduje, ale některé věci mohou působit zmatečněji, než byly popsány v knize, kde je na vše víc času a nemusí se nahustit na jedno místo. Celkově jsem byl velmi spokojen a určitě jsem nebyl zklamán. Na to, že dle dostupných informací stál film jen 34 mil. $ určitě nepůsobí vůbec levně. Komu se film líbil a nečetl knihu mohu jen doporučit. Kdo nečetl knihu, ať si odečte od hodnocení 1* ()

Ydrosten

Odhalení toho, proč jsou vlastně všichni v tom průseru, mi přišlo absolutně nelogické a nesmyslné. Je to asi jako kdyby jste stály na břehu řeky a mněly jste se dostat na druhý břeh, abyste zmáčkly čudlík který zachrání svět a přitom vám nikdo neřekl že o kousek dál je most, díky kterému přejdete bez problémů a díky kterému nemuselo zhebnout asi 60 děcek, které jsou výjimečné právě tím že stojí na břehu řeky a mají se dostat na druhý břeh aby zmáčkly čudlík. Absolutně jsem nepochopil celý ten nesmyslný test či zkoušku a k čemu to vlastně bylo dobré, když se tím nic nevyřešilo a bude následovat další ( zřejmě ne poslední ) test. ------- Stejně tak mi unikalo, proč tedy ty výjimečné a unikátní jedince, mající zachránit celé lidstvo, nechaly tak klidně pochcípat, právě ti, které tihle vyjímeční mají zachránit. Utéct z labyrintu vrchem ( po stlouknutí trochu větší verze té jejich rozhledny ) je taky asi nadlidskou inteligenci. Nejlépe dosáhnete výsledku tím, že všem vymažete paměť a čekáte co z nich vyleze ( podotýkám z vymazanou pamětí ) Lidi po celém světě chcípají na virus, ale naco hledat lék pomoci lékařské vědy, když je jednodušší několik let budovat labyrint ( bez většího smyslu ) který ještě navíc zabydlí biologickotechnockými obludami, zabíející všechno okolo. Nesmyslů se tady hromadí tolik, že by to vydalo na menší psychologický elaborát na téma " svět je v prdeli, a tak uděláme tohle, protože je to 100x jednodušší než někomu něco vysvětlovat " ::::::::::::: Prostě a jednoduše, je to sice zajímavý film ale z tak debilní zápletkou že to snad ani není normální. Vzhledem k tomu že se jedná o první díl ze tří, mám strach že se odhalení celé zápletky ( myslím tedy záchrany lidstva ) jen tak nedočkáme. EDIT 9.12.2014 : po druhém shlédnutí, ve snaze pochopit celý děj, snižuji hodnocení na jednu hvězdu. Je to vážně kravina na entou. ()

Toka

I přes to, že se neřadím mezi dospívající mládež, užíval jsem si v kině každou minutu. V mém pomyslném hledáčku se řadí vedle úspěšného Divergene a Ender's game. Až je zvlášní, kolik toho mají tyto filmy společného. Čím ale film vážně vyniká je grafická stránka, tetelil jsem se blahem při každém záběru na Maze, a ty poslední záběry..! Škoda jenom Willa Poultera, za mě nejvýce nesympatický herec poslední doby. ()

Radek.SCH

Analogie k Stmívání, Hunger Games a Divergenci. Jde v tom vidět literární předloha (dost scén nedává smysl, některé postavy jsou strašně osekané); jde vidět, že je to young adult (20 hot boys v uplých trikách), co tam dělala ta "ženská" postava taky nevím (jaký měli vztah, co přesně předtím dělali, co se jí honí v hlavě)... proč tam vlastně sakra vůbec byla?; psychologické pochody některých postav jsem nepobral a ten"šokující" závěr by spíš měl jen být šokující. Ale v podstatě je to slušná letní popcornovka, která má "potenciál" (rozuměj určité sortě lidí to asi příjde sakra dobré a tahle mladší část publika tvoří valnou většinu pravidelných návštěvníků velkých kinosálů) stát se v budoucnu potenciální hitovkou jako výše zmíněné. - 60 % ()

Hapretor

Co se týče mě, tak u tohoto snímku je blbé to, že čím víc jsem nad tím přemýšlel, tím víc mi došlo, jak nemožná kokotina to je. Scénáristé se snažili být tak originální, až zapoměli na nějaký ten selský rozum, common sense, logiku, chytrost, ... nazvěte si to, jak chcete. Pozor ! - možný SPOILER - Já tedy nechápu: jak je možné postavit tak obrovský komplex, ne jediný, když je vše okolo, údajně, spálelé Sluncem ! - Proč je sledování party usmolenců po dobu tří let, kteří si obdělali zahrádku a stali se z nich vegani, kteří rezignovali i na onanování, lepší než jejich mozky projet PET scanem ! - Není snad priorita virus, který z mozku udělá krupicovou kaši, zastavit co nejdřív ??? - A oni čumí tři roky na partu hochů od Bobří řeky. - Dále mě jako certifikovaného trenéra překvapilo, jak byli "běžci" fyzicky zdatní. Po tři roky podávat max. výkon v běhu, i když jde o život, s minimálním příjmem pořádné stravy a pořádného spánku, a bůh ví čeho ještě, by záviděli jistě elitní sprinteři dnešní doby. - A vůbec nechápu souvislost získaných výsledků s tím, že se konečně polovina usmrkanců po třech letech dostane konečně ven. - Svědčí to vlastně jen o tom, že až na Thomase, který byl hozen do Labyrintu za úplně nejasných okolností (možná se dovíme ve čtvrtém filmu), si nikdo nelámal hlavu s tím, že je všechno tak divné a vlastně jsou vězněni, nebýt jeho, jsou tam dodnes a lék na virus, by nenašli ani za x let. - Mezitím by vymřelo celé lidstvo. - Ježiž, to je fakt krávovina na entou. - Celý film je vlastně rekordně dlouhý trailer na druhý film. - To, že se nedozvíme nic podstatného, se dozvíme až na konci. - Chytře uvedený druhý film. - Ze zvědavosti se na něj podívám, i když mi to příjde stupidní a jako ztráta času. - Nakonec to vlastně jejich účel splnilo. ()

zelda82

Bavilo me to mnohem vic, nez jsem cekal...Jasne, je to Kostka pro decka, ale svizny strih a fajn bludiste to dokazi uspesne maskovat ()

fila.tes

Od začátku jsem filmu hrozně fandil. Poutavé prostředí labyrintu, skupinka lidí se dostává ven, neví co sedě, nejasný nepřítel....na první pohled to hned upoutá pozornost svojí tajemností, i přes současný trend filmu s podobným nádechem. A čím děle jsme se prokousávali dějem, tím byl příběh i napětí stupňované, až do totálního poklesu a pádu, který byl na konci. Tolik podívané zaobalené do tak blbé pointy..... ()

pilarius

S pěti hvězdami určitě trošku nadhodnocuji, ale film jsem zhlédl jen chvíli po filmu, jemuž jsem byl nucen udělit hodnocení "odpad!". Tady jsem si rozhodně spravil chuť! Dětští či mladiství herci ze sebe vydali maximum, zahlédl jsem spoustu známých a mnou oblíbených tváří. Atmosféra byla parádní, CGI byly parádní, mou zvědavost to drželo a závěr mě sice nenadchl, ale ani mě nezklamal. Hudební podkres byl odpovídající. Chybičky tam byly, pár nejasností či nelogičností taky, ale vše v akceptovatelné míře. Těžko hodnotit, vzhledem k tomu, že jsem nečetl knižní předlohu. Na závěr chci ještě pochválit zaměření se na mladší diváky. Líbí se mi, že film byl relativně plný klaďasů a stejně se to podařilo podat tak, že to nepůsobilo nijak křečovitě, navíc tam alespoň zatím nepletli vztahové roviny - prostě příjemně svěží přístup. Rozhodně doufám, že bude nějaké pokračování a zatím si promyslím, jestli se nepodívám po knihách. ()

burton

Chlapci, chlapci, vy jste nám ale vyrostli! Tak vám písnem nějaký scénář, do kterého se nám vejdete. Dáme vám pár chlapáckých úkolů a dekorací: mazáctví, nováčkovství, velení, radění (jo, je to radění, páč randění tady jaksi odpadá), malá přátelská bitka před večeří, strážní věž, trestná jáma (mimochodem, docela prostorná, ekologická, suchá), pěkný zelený plácek k žití, uprostřed krutého, hnusného bludiště, obydleného pro změnu odpornými baboukami. A proč to všechno? PROTO! Dozvíte se, jestliže se na to podíváte a vydržíte do hořkého konce. Nebo vlastně začátku, protože já předpovídám pokračování . Kluci porostou a potřebují nějakou práci, aby nám nezvlčili. PS: .....Dylanova krásně široká ramena, útlé boky a psí oči :).....holky, to si užijte. A přestane se Will Poulter někdy mračit a krčit ten svůj pidinos? Asi ne, musel by k plastovému chirurgovi. ()

Bohnice05

Nápad samotný je bezva. Bohužel ho nedomysleli a nezpracovali pořádně. Člověk by musel přivřít obě oči, uši a možná i další otvory, aby byl schopen ignorovat fakt, že ta story má v sobě děr jako ementál. Já to nedovedl. Docela napínavý akční blockbuster určený výhradně teenage publiku. Škoda, mohla to být pecka. ()

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (více)

Třetí Labyrint se odkládá na neurčito

Třetí Labyrint se odkládá na neurčito

01.05.2016

Zranění Dylana O'Briena, tahouna filmové ságy Labyrint, jsou závažnější než se původně myslelo. O'Brien se zranil 17. března, když ho na natáčení třetího dílu srazilo auto, studio 20th Century Fox… (více)

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu