Šingeki no kjodžin - The Final Season

(série)
Japonsko, (2020–2023), 13 h 9 min (Minutáž: 23–85 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Scénář:

Hiroši Seko

Masaja Macukaze, Júmi Kawašima, Ajumu Murase, Tošiki Masuda, Manami Numakura, Ajane Sakura, Nacuki Hanae, Takehito Kojasu, Hiroši Kamija, Romi Paku (více)

Finále oceňovaného anime Shingeki no Kyojin podle předlohy Hadžime Isajamy. Před několika lety se národ Marley pokusil jednou provždy odstranit nebezpečí, které představuje pro budoucnost světa ostrov Paradis a jeho titáni. Mise, na kterou byli posláni vybraní válečníci – nositelé Síly titánů, však nešla podle plánu a nakonec zcela selhala. V důsledku těchto událostí byla těžce poškozena reputace Marley jako přední vojenské a politické mocnosti na kontinentu.
Falco je mladý Eldian, který byl vybrán do programu, jehož úkolem je vytvořit novou generaci válečníků. Jeho křest ohněm přichází dříve než čekal, když musí bojovat na straně Marley ve válce. Na základě projevených schopností v boji má být on nebo někdo z dalších kandidátů vybrán pro čestnou pozici nového nositele Síly titánů. Jeho kamarádka Gabi je sebevědomá, ctižádostivá Eldianka, jejímž jediným přáním je být tou, kterou na tuto pozici vyberou. Chce tak ukázat všem Marleyanům i celému světu, že ne všichni Eldiani jsou stejní jako nebezpeční ďáblové, kteří žijí na Paradis. Poté, co se Falco při jedné příležitosti seznámí s tajemným mužem, jsou však oba dva i všichni ostatní v Marley vrženi do víru událostí, které nikdo nemohl předvídat. (TheDarKnig)

Diskuze

Jeoffrey (hodnocení, recenze)

fallanga

1) Chyba českého překladu :)

2) Nesporný/sporný - beru to jen podle sebe.

Ale dobře, když to vezmu s klidnou hlavou, tak čekám, že to bude o tom, že buď se pokusí Zeke sám zdrhnout a použije své malé překvapení, nebo ho budou chtít Myslivečci (od německého der Jäger) v lese osvobodit, ale úplně nejspíš obojí dohromady. No a čekám, že se to povede a bráchové se potkají, což bude asi do budoucna taky hodně zajímavý, protože když si porovnám co chce dle mého Eren a co chce Zeke, tak to není zrovna 1:1, nebo spíš chtějí asi to samé, ale každý z jiných důvodů a za jiným cílem...

Uživatel Jeoffrey smazal svůj příspěvek.

Mám 2 námitky.

1) Mikasa neřekne "Erene" ale jenom "Ereh!!!!"

2) Cleganbowl byl v lepším případě sporný, v tom horší fakt vtip, doufám, že AoT nebude následovat šlépěje GoT a nenarve tam bojovou scénu, která nedává smysl, ale fanoušci ji chtějí, tak tam bude.

na příspěvěk reagoval Jeoffrey

SonGokussj

Haha, to mě mrzí, že tě to otravuje až takto moc. Já si to začal všímat až kvůli tobě (díky...), ale nepřijde mi to nějak hrozné, prostě typ stínování, který byl zvolen. Důležitý je děj :-)

SonGokussj

SonGokussj (hodnocení, recenze)

Ocenění v poslední episodě by měl dostat tým, který se stará o čáry  nad, pod a vedle očí. Dále tým, který se stará o čáry pod bradou, nad člověkem, pod člověkem, na víčkách a ... Snad jsem na nikoho nezapomněl. Výtečná práce. Klobouk dolů. Dodalo to celému dílu na naprosté vážnosti situací. Je vidno, že ať se stane cokoli, je to vážné. Protože čáry == vážnost.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, Jeoffrey, Jeoffrey

Jeoffrey (hodnocení, recenze)

SPOILERY:

Tak mám konečně taky dokoukaný poslední díl a můžu jenom říct, že se to zase všechno hezky sešlo a protnulo - líbilo se :)

Nejlepší postava a i morální vítěz z toho všeho u mě jednoznačně Sashy táta!

No a co čekám od další epizody? To vím přesně (mangu jsem ale nečetl, takže jen můj tip):

Erenovo "Join the Dark side!" na Armina s Mikasou, kdy mu Armin bude domlouvat "Konečně už se prober kámo, takhle se nic nevyřeší!" a Mikasa jen dodá "Erene !?!" (a mě jí bude asi i vážně líto...)  a společná cesta hlavního tria se pak definitivně rozejde.

A pak se rozjede v druhé půlce akce v lese a dojde na Levi x Zeke a bude to tak epický jako Cleganbowl ze Hry o trůny (což byl asi jediný nesporně skvělý moment z poslední série) :)

Tohle čekám a jestli to nedostanu!!!!!

Tak mě to něčím opět překvapí a já budu možná ještě spokojenější :)

TheDarKnig

Já vím, že bych klesl na jeho úroveň. Což je vlastně i jeden z důvodů proč ho tak nesnáším, on klesl na úroveň většiny Marleyanů. Nevidím třeba žádný rozdíl mezi Flochem a strážníkem Mariem z konce třetí série. Ale stejně mě neskutečně frustruje jeho samotná existence.

Dolero

Dobře, co je na něm skvělého? Na mě působí dojmem zbabělce, který je silný v kramflecích jen ve chvíli, kdy má v ruce zbraň a za zadkem partu všechno schopných mladých revolucionářů. Možná je o to agresivnější a bezohlednější, protože se nějak potřebuje vyrovnat s tím, co zažil v Shiganshině a už od začátku nebyly jeho charakterové vlastnosti nijak oslnivé. Vím jaké Flochovi momenty ještě přijdou a i pro to co ještě předvede, je to pro mě vyloženě negativní postava. Ale třeba má v sobě něco, co prostě nevidím.

Beruthiel

Floch mě také strašně sere. Ano, ta postava má skvělý vývoj, ale kurva, toho bych praštil do obličeje tak silně, že bych si zlomil ruku. A potom bych ho praštil tou druhou. A mlátil bych ho tak dlouho dokud bych měl nějaké nezlomené kosti.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, Beruthiel

Dolero

Dolero (hodnocení, recenze)

Beruthiel

Floch je naprosto skvělej. Podle mě se dobře povedl vývoj jeho charakteru. A to ty nejlepší Flochovy momenty teprve budou... A rozhodně stojí za to. Každopádně ten největší masakr se stejně bude v anime odehrávat až v Part Two. Episoda 16 by měla cca končit v tom momentě, kdy podle mě začíná ta nejlepší část Snk vůbec :)

na příspěvěk reagoval Beruthiel

SPOILER S04E13

Tak konečně skouknuto. Jak jsem byla z té minulé na rozpacích, tak tahle epizoda se mi zase líbila. Děj mohl být možná trochu plynulejší, ale což. Upřímně uvažuji, jestli jsem někdy viděla míň sympatickou postavu než je Floch. Ten chlap je doslova odpornej. A přitom má své obdivovatele. Nechápu.

na příspěvěk reagoval Dolero, fallanga

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Haha, se teď dívám tradičně na reakce a některým lidem u téhle epizody skoro vypínal mozek z toho všeho, co se tam dělo. Vtipné a užívám si to spolu s nimi :)

fallanga

Jo směřuje to k tomu už pár dílů celkem hezky - Levi vs Zeke ... Nevím přesně co čekat, ale také myslím, že  S04E14 bude pěkný nářez!

TheDarKnig

Příště očekávám Levi vs Zeke 2.0. Když teď víme, že pár lidí se napilo Zekova moku (bože, to zní strašně úchylně), a máme i scénu v traileru, kde Levi kosí v lese titány, tak si myslím, že tohle je jediné možné vyústění. No a konfrontace EMA, to si myslím, že bude stejný nářez, i když možná jen slovní.

na příspěvěk reagoval Beruthiel, Free_player

SPOILER S04E13

Isayama vyučuje ostatní, jak se pracuje s postavami a jak se dá použít jejich smrt pro rozvoj dalšího děje a postav. Znovu a znovu se ukazuje výhoda nechronologického vyprávění, tenhle typ budu asi vždy upřednostňovat před klasickým vyprávěním, protože mám fakt rád, jak člověk může rozvíjet různé teorie nejen o budoucím, ale i předchozím dění, a následně si užívat při sledování, jak to do sebe vše zapadne (pokud je to samozřejmě dobře napsané).

Konečně jsme se taky dozvěděli, jak to bylo s Connieho vesnicí Ragako.. :( abychom se o chvíli dozvěděli, že to tak úplně přesně nebylo. :))

"Proslov" otce Sashy nádherný, možná jeden z mých nejoblíbenějších osobních momentů v SnK pro svou tematickou hloubku i emoce.

A samozřejmě, Eren is in DA HOUSE a Gabi opravdu nemá nejlepší den, zatímco Floch prožívá svůj sen, scéna s jeho "pššt" pobavila.

Co myslíte, co se stane příště?

TheDarKnig

Myslím, že ta možnost neexistovala. Eren se uzavřel ještě víc a jen asi čekal než se dají věci do pohybu.  Spíš bych to přisuzoval k plánu jeho nevlastního bráchy :D

SPOILER S04E12
Tak stalo to co bylo nevyhnutelné - Erena už nebavilo sedět na zadku v base a bylo jasné, že nic a nikdo ho nezastaví. Jen jsem teda nečekal, že se k němu přidá takové veliké množství stoupenců. Otázka je co bude teď ? Když se ho pokusí zastavit budou jatka ... Když dostane volné pole působnosti tak v kombinaci se Zekem nastanou jatka. Jediná naděje je, aby se k němu Skauti dostali dřív a Armin a Mikasa ho nějak přesvědčili. Bude zajímavá i přítomnosti Leviho - ten myslím hlídá Zekea ? Každopádně pokud se k nim dostane Eren dřív tak si nemyslím, že by střet Eren x Levi skončil dobře :D  ani pro ně ani pro příběh ... Do toho všeho je ještě furt na útěku Gabi s Falcem a co jsem tak viděli na konci tak Paradis infiltrovala i skupina Warriors. To, že se něco pořádnýho semele je ve vzduchu víc jak, kdy jindy.

Chci další!

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

A jen pro zajímavost, kdyby vám názvy epizod nedávaly poslední dva týdny smysl, nějak se stalo, že byly prohozeny a nikdo si toho nevšiml. Minulá epizoda byla tedy Guides a tato Counterfeit, resp. Deceiver/Liar. Příští by už měla být v pořádku :-))

fallanga

SPOILER S04E12 Třeba ale říct, že armáda to opravdu pokazila. Je to hodně komplikovaná situace a teď se to už vymklo zcela z kontroly, protože nikdo nedokázal přijít rychleji s něčím rozumným. Teda jestli ta možnost vůbec někdy existovala, když se zdá, že každý má svou agendu. A v traileru to nasazování vypadalo stejně jako v manze, nevím proč to měnili. Nebyl jsem úplně spokojený ani s adaptací tatakae scény, ale zase.. to jsou maličkosti, že. I když stejně škoda, jsou to ikonické scény :-)

na příspěvěk reagoval Free_player

Beruthiel

Kresba mi přišla fajn, ale zklamal mě ten moment kdy si Eren nasazoval ten kabát. V traileru to bylo tak epic a tady vypadal jakoby v polovině zakopl.

fallanga

No ,jo, to je ten rozdíl mezi spravedlivě rozhořčeným davem a rozběsněnou lůzou. Oni mají asi dojem, že na to zvolání mají právo, protože přeci chtějí pro Eldianskou říši to nejlepší.

Beruthiel (hodnocení, recenze)

Zdá se mi to, nebo má 12 díl opravdu nehezkou kresbu i animaci? Takhle, mám dojem, že SNK v těchto dvou kategorii vždycky trochu zaostávala, nicméně doháněl to výborným příběhem, ale dneska mi to přišlo opravdu hodně odbyté.