Bohové musejí být šílení 2

• Jihoafrická republika The Gods Must Be Crazy II (více)
Jihoafrická republika / Botswana / USA, 1989, 98 min

Stejně jako předchozí část i tentokrát se film odvíjí jako "pletýnka" několika vzájemně se proplétajících osudů. Přesněji osudů pěti. Je tu opět křovácký lovec XiXao, který se vydal s dětmi, Xisou a jejím mladším bratrem Xirem, na lov. Je tu americká právnička Ann Taylorová, která musí stihnout konferenci v Africe, ale neprozřetelně se vydá na krátký vyhlídkový let a zoolog Stephen Marshall, který ji chtěl dopravit zpět ve svém malinkém letadélku... (oficiální text distributora)

foundation

Paradoxne to je u mna presne naopak. Druhy diel serie sa mi zdal kvalitnejsi, vtipnejsi a celkovo lepsi ako diel prvy. V tomto pripade ojedinele trapne vtipky sa daju prepacit pretoze ich s prehladom valcuju sceny s ktorych som vazne nemohol. Dost dobra komedia ktora samozrejme nie je zalozena na slovnom humore ale na vybornej situacnej komike. ()

JohnFarst

Ak by som mal vybrať kultový film svojich detských časov, určite by som vybral práve dvojku bohov. Znovu sa tu stretáva viac dejových línií v prostredí africkej Kalahari ale tentokrát je to od jednotky ešte zábavnejšie. Nezapomenuteľné gagy Ann a Stephena, ktorí nedobrovoľne musia pristáť uprostred púšte a ich egá sú vystavené konfrontácii na dlhé dni sú proste super. Kto by si nespomenul na scény s hyjenou, nosorožcom alebo opicami? Rovnako výborná línia je aj príbeh tých dvoch vojakov zo znepriatelených táborov a ich večné handrkovanie, prvotriedne hlášky ("Kuba Libre, Afrika Libre, ani kompas mně nenaučili...) a ustavičné boje. Bohovia musia byť šialení sú proste all time classic a jedna výborná komédia s uvolnenými hereckými výkonmi a doplnená peknými zábermi na nehostinnú, suchú ale krásnu africkú prírodu. A kto nemá srde z kameňa možno aj na konci uroní slzy šťastia. ()

tron

„Ja ťa nechcem, ako zajatec stojíš úplne za hovno.“ Najväčšou záhadou na tomto filme je, že trvalo temer celé jedno desaťročie, kým vznikla dvojka. Opäť sa jej ujal Jamie Uys, duchovný otec prvej časti. Celú sériu som prvý raz videl ako dieťa raz za čas navštevujúce základnú školu v 9O. rokoch, takže na ňu mám hrejivé nostalgické spomienky. No je pravdou, že najmä na jednotku. Na dvojku, nehovoriac o ďalších dieloch, som už vtedy pozeral trochu pomedzi prsty. Preto ma prekvapilo, že keď som si dal po desaťročiach reprízu v r. 2023, dvojka sa mi pravdupovediac zdala byť kvalitnejšou, než jednotka. I ona je značne crazy, ale už nie až tak nepríjemne strešťaná, pochabá a oplašená, ako jednotka. Dejová kostra je tvorená trojicou liniek: Xixo (nenapodobiteľný N!xau) pátra po svojich deťoch, deti sú v spoločnosti pytliakov a do tretice je k dispozícii nesúrodá dvojka dvoch doktorov, pričom prvý je muž a druhý žena a prvý je doktor zoológie a druhá doktorkou práv a logicky to medzi nimi škrípe, miestami azda už až vrie. Sledujeme ich postupné zbližovanie sa, čo prekvapivo dobre funguje, lebo ako Lena Farugia, tak enormne ležérny Hans Strydom (ktorý to dáva na čosi medzi Burtom Reynoldsom a Tomom Selleckom), sú fakt podarená dvojka. Ani jeden z nich mimochodom predtým a ani potom herectvu veľa nedal, tieto úlohy sú temer ich jedinými a následne sa zo sveta filmu úplne vyparili. Podarené sú i Xixove sympatické deti, držíme im palce, spolu so svojím dobráckym a statočným otcom si nás získajú svojou bezprostrednosťou (ak som správne pochopil historky z natáčania, tak nikto z domorodých „hercov“ vlastne ani nechápal, čo sa okolo neho dialo a bol najmä sám sebou, nepodával žiadne herecké výkony). Opäť hrá dôležitú rolu špecifická africká fauna a flóra. V čele s úžasným mediarom svetlochrbtým. Viaceré scény sú fakt skvelé a originálne (pštros, bicyklista, „prepínam“). Mne sa ale aj tak najviac páčil podpríbeh dvoch znepriatelených vojakov, ktorý si zaslúžili spin-off. ()

Nataniel73

Druhé pokračovanie je síce o čosi menej vtipné v porovnaní s prvotným filmom, zato je však dobrodružnejšie a aj dojemnejšie. Hľadanie zatúlaných detí, ktoré natrafia na pašerákov a paralelne sa odvíjajúci príbeh stroskotaného lietadla uprostred Kalahari, v ktorom si k sebe hľadajú cestu vyštudovaný zoológ a právnička. O komické situácie nie je núdza, rovnako tak o množstvo divokých afrických zvierat. Klasika, ktorá sa dá pozerať aj opakovane. "Čemu se tak blbě směje? To je hyena. Ta se směje blbě."...."To je samec. A hlídá vejce. Skuste ho nějak zabavit. A jak se baví pštrosí samec?" 80% ()

otík

Komedie, která se mi velmi líbila jako děcku, dnes bych se už na to asi nedíval. A přesto jsem se po mnoha letech znovu podíval (2015) a musím uznat, že i dnes se mi tato zcela neambiciózní komedie líbila. Místy jsou vskutku vypečené vtípky, hodně času je docela nuda, ale i tak se to řadí společně s Krokodýlem Dundeem k docela zajímavě natočeným a pořád hezkým filmům. Škoda jen sem tam sprosté nadávky, to si mohl český dabing odpustit. Hudba: Charles Fox ()

• Během letu ultralehkého letadla dojde palivo. Stephen Marshall (Hans Strydom) dolévá do nádrže whisky. Jenže jelikož se jedná o dvoutaktní motory, běh na čistou whisky by je zničil: prostě by se zadřely, protože v palivu musí být namíchán olej. (pjotri)
  • Malé letadlo, které se ve filmu objeví, je Lazair Ultraflight Sales. Pro potřeby natáčení byla jeho kabina speciálně upravena, aby se do ni vešli dva lidé. (Redix)
  • Snímek byl natočen už v roce 1985, uveden však až o 4 roky později. (KucC)