Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

ADIO45

Byl jsem na předpremiéře Batman vs. Superman v CinemaCity na Smíchově. Film jsem ohodnotil 5 hvězdičkami. Proč? Hlavně proto, že jsem fanoušek DC Comics. Jsou ale i jiné důvody. Bohužel ti, kteří tomuto filmu dali nízké hodnocení, pravděpodobně neznají komiksovou předlohu. Kdyby četli komiksy, viděli animované filmy, seriály, tak by pochopili o co se jedná. Jenže lidi jsou odkojení z Nolanových filmů jakým je Temný rytíř. Beru to a odpouštím Nolanovi. Nikdy se to nedá srovnávat. Zack je dobrý režisér. Je pravda, že příběh trochu pokulhával, ale za to nesl odpovědnost scénarista David S. Goyer - toho scénáristu moc nemusím. Možná měl scénář dělat někdo jiný. Ale efekty byly super - temnota byla skvělá. Ben Affleck to zvládl na jedničku, ale měl docela málo prostoru. Věřím, že až bude hrát sólovku Batmana, tak to určitě bude masakr. Cavill je taky za mě ok. U Lex Luthora mi vadilo především chování - neustále se snažil připomínat Jokera. Stejně má oholené vlasy a je ve vězení. Myslím, že i v dalších filmech narazíme na Lexe Luthora, kde se ale bude asi chovat trochu jinak. Lidi pořád kritizují a porovnávají s Marvelem a Nolanovými filmy. Kdyby četli komiksy, tak by určitě pochopili, jak se věci mají. Štve mě, jak si diváci s sebou tahají přítelkyně a po skončení filmů vykládají kraviny, jak je to nudný, že superman zemřel, jak nepochopili děj, že tam usnula atd. Nezlobte se, ale takovou přítelkyni nechte příště v kuchyni. Chlap je zase sjetej, každou chvíli ji ocucává, jak kdyby byl konec světa. No děs - nejradši bych je zfackoval. Co se týče kvality, tak bohužel kino ji nemělo dobrou. Čekám na 1080p nebo 4K video a k tomu eRko - samá krev - to bude paráda. Hodnotím to takto, protože to přesně odpovídá komiksu. ()

Lovely.Bones

No... Vemte si první půlku filmu Strážci - Watchmen a druhou půlku Man of Steel. Prohoďte si možství superhrdinů, spojte je a máte Batman v Superman. Jestli vám to zní super, tak jako mě, tak jasně doporučení. Velmi temné, drsné, hluboko-myslné a promyšlené. Nechci si stěžovat na Marvel, ale takového filmu, jako je Dawn of Justice se od nich nikdy nedočkáme. Herecké výkony jsou na samotné špici, v čele s Eisenbergem a na vedlejších kolejích s Fishburnem a Ironsem. Ben se na Batmana opravdu hodí. Holly Hunter byla v prvních reakcích velmi chválená, ale dle mého se na plátně tedy moc neohřála. Jen tak mimochodem, bude to chtít po vás poměrně velké znalosti komiksů a předchozích DC filmů, takže by se hodilo mít někoho, kdo se vyzná, sebou v kině, jakožto "Mr. Explonation". A já jednoho takového, který by na to šel doprovolně znovu znám...😏 ()

Ant_Antony

UPDATE: Ultimate Edition - Stejně tak jako u třetího Hobita je prodloužený Batman v Superman lepším filmem. A jak to najednou všechno do sebe lépe zapadá!!! Stačí povolit střih, pár scén proházet v pořadí, pár postavám přidat pár vteřin na plátně a z kamene lze vybrousit diamant... Bohužel Marvel se svými naleštěnými pohádkami pro děti už udělal moc škod než aby Snyderův odlišný přístup dnešní diváctvo plně ocenilo - snad alespoň částečně prokouklo u posledních X-Menů či Captain America, kteří jsou rozhodně pod úrovní BvS. #TeamMartha :) - 90% Ultimate Edition/// Těším se na prodlouženou verzi. Pak třeba pár nesmyslných přesmyček začne dávat význam. Faktem zůstává, že v tom digitálním "bordelu" nemá z herců téměř nikdo co hrát - až na Eisenberga, který zvládl svůj part na výbornou. Affleck jako nasupený Batman je víc než ok a je dobře, že má na plátně o něco víc prostoru než Cavill coby (už zase) rozpolcený Superman. Sice je to na slabý čtyři hvězdy, ale s klidem si to pochutnává na posledních sterilních Marvelovkách a nebojím se věřit, že BvS s chutí schramstne blížící se souboj Cap vs. IM jako malinu. BTW: Nové hudební téma pro Batmana je vynikající... 75% ()

buzzwoody

Film určený převážně pro komiksové fanoušky. Protože neznalec komiksové předlohy či snad "tak jo, půjdu s tebou na toho Suprmena" přítelkyně, jíž na film dotáhl natěšený boyfnerd, jen proto, aby se koukla na to jeho vypracované tělo v tom bude většinou vidět přeplácanou slátaninu. Proč? Protože se pořád do někoho, nebo něčeho mlátí. Všechno vybuchuje. Všichni dostanou na držku. Všechno bouchne. A když zrovna nikdo nepříchází o zuby, tak se nudně kecá ohledně soudu a nebo ohledně ... něčeho tak nezajímavého, že už jsem to zapomněl. --- KLADY: Ben Affleck jako Batman. Přestože Bale nastavil laťku hodně vysoko, Affleck se minimálně vyrovnal. Většina Batmanových pasáží byla zajímavá a zábavná, narozdíl od jeho nepřítele. Dále Jesse Eisenberg. Poměrně oživoval film a jeho ztvárnění Lexe Luthora bylo dost otravné, což ale podle mně bylo dobře. Hans Zimmer + Junkie XL. Jejich hudební doprovod dodal filmu ty hlavní grády a akční scény vykopl ještě o něco výš, než by byly bez něj. Speciální zmínku věnuji tenkému zvuku houslí, jenž několikrát zazněl u Lexe Luthora, aby podtrhl jeho šílenost. Dále Jeremy Irons. Jako sarkastický, zatrpklý Alfred celkem potěšil. Zbytek Justice League. Gal Gadot byla jako Wonder Woman dobrá, těším se na její samostatný film. Camea ostatních byly celkem zajímavé, i když musím uznat, že mi trochu chyběla jednoduchá pětivteřinová potitulková scéna, kde by se mihl Joker, ale to si počkáme až na Justice League. Celý úvod byl výborný, vyzvedl bych skvělé provedení známé situace se smrtí Waynových a crossover s Mužem z Oceli byl taky proveden dobře. Kdybych pokračoval v drobných kladech, byl by ten komentář ještě delší, než stejně bude. Ještě souboj se Supermanem, z toho mám trochu smíšené pocity. Na to, jakou dobu si k němu stavěli skokánek, tak pak slabě doskočili. Několikaminutová řezačka, po chvíli už celkem jednotvárná. ---ZÁPORY: Superman, když nebyl v akci. Lois Lane celkově. Každá jejich pasáž film strašně zpomalovala a znudila. Superman mi vždycky přišel nudný, proto jsem si z donucení před BvS přehrál aspoň Muže z Oceli, aby mi neunikla žádná návaznost. Naprosto každá scéna s nejklišoidnější postavou ever seen, tedy s postavou Amy Adams, mě čím dál, tím víc vytáčela. Nemám nic proti závěru s Doomsdayem, ten souboj měl docela fajn choreografii a dal se sledovat, a ukončili ho minutu potom, co už se mi trochu začal zajídat, což je dobře. --VERDIKT: Film se mi celkově moc líbil, i když se mi ho Superman se svou partnerkou snažili co nejvíc znechutit. Příliš keců o soudu, které nikoho nezajímají přebila dost povedená akce a hlavně hudba dvou pánů skladatelů, kteří vytvořili perfektně ladící soundtrack k obrazu. Svůj účel jako předehru před Justice League a spinoffy jejich členů to splnilo na výbornou. Pro mě jedna z nejlepších komiksovek. ---ZAJÍMAVOST: Připadal jsem si trochu blbě, když jsem se na začátku při vraždě Bruceových rodičů celkem rozesmál. Jakožto fanouška TWD mě totiž zaujali jejich herci. Nejenže Marthu Wayne hrála Lauren Cohan, čili Maggie Greene. Ale jako Thomase Waynea tu máme Jeffreyho Deana Morgana. Čili Negana. () (méně) (více)

Jaro_slav

Neodpustitelně blbý. Jedním z kladnejch bodů je, že product placement koncernu Fiat-Chrysler trvá jen cca hodinu. Mně nevaděj Jeepy, Dodge ani Fiaty, ale tady to fakt rvalo oči. A když se mezi těma všema americkejma truckama objeví Iveco, musel jsem se smát. Poté, co na konci Superman konečně skape (to neni spoiler, ač to tak vypadá), má bejt asi člověk dojatej, ale ve skutečnosti je to neuvěřitelná křeč. Přesto v sále nejedna ženská bulela. Takže si to na sebe nejspíš časem vydělá. Já jsem skoro bulel z toho, jak podělaný tohle dílo je. PS: PG-13 je PG-13; Batman má masku se svítícíma očima ve stylu Ironmana, roflcopter. ()

Oňďo

Dostal som presne to čo som očakával. Je to temné, je to epické, blockbuster ako má byť a už teraz sa teším na Justice League. ()

H4ku11

Neveril som im ani minútu. Keď chce DC narozdiel od Marvelu robiť vážne filmy, mali by aj vedieť ako na to. Prvá časť filmu strašne nudná naťahovačka, hrajúca sa na nejaký temný, zadumaný, drsne sa tváriaci dramatický počin, kde o sebe pochybuje Batman, Superman a aj jeden o druhom. Pre mňa to bol skôr čas, kedy som len čakal, čakal, čakal, čakal, čakal, čakal, čakal a čakal kedy už akože príde na nejaké skutočne zahĺbené myšlienky alebo aspoň poriadnu bitku. Hm, ani jedného som sa nedočkal. Druhá časť mala pôsobiť na city diváka, no nie som si istý, že som sa mal v kine hlasno smiať pri vyznaniach lásky uprostred bitky alebo pohľadoch Wonder Woman na Lois, áno ten v modrom pyžame dostal do držky a asi to aj neprežil. To čo malo byť akože? Po tomto filme mi nepribudla do repertoáru obľúbených postáv ani jedna jediná. Batman ako nejaké ufrflané decko, čo si nedá nič vysvetliť, teda len do momentu kým nepoužijete čarovné slovko MARTHA! Potom už sa s vami bude aj hrať a bude vás považovať za kamaráta z pieskoviska. Človek sa mohol tešiť aspoň na Alfreda, ale ani ten veľa vody nenamútil, keďže ani nemal moc priestoru. Lex nie je predsa žiadny rehotajúci sa psychopat, to čo malo byť? Wonder Woman celá zle, ju by som tam normálne vystrihol z filmu, však tak hrozne zahraný charakter som asi ešte ani nevidel. Nechcem si ani predstaviť, čo bude s celovečerným filmom. Katastrofa! Keby nemám rád komiksy vo všeobecnosti, dám aj odpad! A ten digitálny bordel opäť. To takýmto smerom sa bude DC uberať? ()

Marys

Veľký rozpor medzi kritikmi a "bežnými divákmi". Sám sa ale prikláňam na stranu obyčajného komiksohltača. Odvážny kasting, ktorý bol mnohými spochybňovaný, no nakoniec až tak zle nevypálil. Film napínavý, so zaujímavým zakončením, ktoré nás navádza na to, že chceme viac, teraz a hneď. Nevyhlo sa to síce niekoľkým vráskam a jazvám, no vo všeobecnosti dobrý štart k tomu, aby sa DC pokúsilo dobehnúť Marvel na striebornom plátne. ()

Mimomisu

Podruhe za svuj zivot jsem odesel z kina a to uz po prvni hodine...Casem si to dam cely v klidu doma a pak treba upravim hodnoceni, ale takhle teda fakt ne. EDIT: Po shlednuti prodlouzene verze v klidu doma...ne, porad je to strasna blbost, zahledena do sebe. Tech pozitiv, co by to z te puvodni jedne hvezdy zvedly je priserne malo P.S.: Rikat, ze jedinej dobrej Batman byl od Nolana je rouhani ()

Ollie235

Blockbuster bez hlavy a paty. Od samého začátku film působí dojmem několika poslepovaných komiksů, které ani při vyvinutí veškeré snahy nedrží pohromadě. Jakoby se tvůrci snažili využít od všeho trochu a smíchat to do dvouapůlhodinového chaosu, na který se sice hezky kouká, ale zcela postrádá smysl. Nejvíce zarážející je v tomto ohledu naprostá absence logiky chování jednotlivých postav v čele s všudypřítomnou Lois Lane a onen souboj dvou hlavních superhrdinů (plus s ním související Martha). Samozřejmě se najdou i světlé stránky - třeba casting se opravdu povedl a jak Affleck, tak Eisenberg předčili má očekávání. Jinak to ale bohužel za moc nestálo. Ušmudlané 2*. ()

somebody.l

Jako nefanoušek DC jsem si tento film celkem užila. Nečekala jsem od toho nic zázračného, neznám ty příběhy nijak detailně. Affleck je dobrý Batman, jeho obličej se na tu postavu neskutečně hodí. Cavilla vidím poprvé a musím uznat, že i kdyby ten příběh stál za houby, aspoň z kina neodejdu úplně zklamaná, je to sexy chlap. Co se týče příběhu, je to typické DC, depresivní, temné. Bylo to tak trochu chaotické, hlavně, jak byly ty scény sestříhané dohromady. Ale to bude možná i tím, že ty postavy a jejich příběhy tolik neznám. Ale co musím vyzdvihnout, je hudba. Úžasná, skvělá, dokonalá hudba, z které jsem měla husinu. Krásně doplňovala ten temný příběh. A musím uznat, že jsem na konci měla i namále a skoro i ukápla slza. Byl to pěkný, akční film a i když nejsem fanoušek, tak jsem spokojená. 4* (hlavně za tu hudbu) ()

filipvrbik

To byl masakr, jednoznačně nejakčnější a nejpřekvapivější nářez všech dob (následující řádky obsahují spoilery). Takže, patřím k těm málo lidem, kteří mají rádi Bena Afflecka a naopak nemusím Batmana -kromě Heathova Jokera- naopak mám moc rád všechny supermany, zejména posledního Snyderova. "Xena" Wonder Women je tam trochu navíc,ale budiž. Film má zcela neuvěřitelnou gradaci od relativně roztahaného začátku - Lex Luthor s dlouhými vlasy, občas vtipná hláška, až po velkolepé finále, při kterém bledne i samotný Matrix. Závěrečná Clarkova oběť dodává filmu to, co ostatním filmům stejného žánru chybí-osudovost (i když možná zas ožije, že). Doporučuju vidět v kině ve 3D, jinak bude zážitek poloviční, nejsem nadšen, jsem prostě v šoku co jsem viděl. Viděno v kině ve 3D. Celkově nelze jinak...100% ...Pokud je Bůh všemocný, pak není dobrý- pokud je dobrý, pak není všemocný - Lex Luthor... ()

Cement73

Prvá hodina bola veľmi slušne nabúchaná, nielen efekty, ale aj príbeh sa rozvíjal zaujímavo... To či však dobre začalo, skončilo chaosom na entú... Dáka stupídna kryptónska príšera, psychopat Luthor, ale hlavne (síce krásna) ale nevysvetlená postava dáka meta women :) ... Domnievam sa že jediný dôvod tohto chaosu je pokračovanie... Avšak za viac ako 3* to nie je... Efekty však boli super. ()

Mikino00

Temný zbytečný zmatek. Film, který představuje postavy, které jednají na základě pochybných rozhodnutí a jejichž konání nedává smysl. Motivy nejsou dostatečně rozebrány, dějově je to celé v podstatě nesmysl, který dává smysl, jen pokud jste čtenář komiksů. K lacinému scénáři si připočtěte mizernou a hrozně tmavou akci, herecké výkony na bodu mrazu a spoustu nelogičností. Film mi navíc přišel neplynulý, skákalo se od scény ke scéně, mnohdy bez návaznosti. ()

Ukko

Milijón výbuchů, milijón blesků, milijón kokotin. Mě by zajímalo, jestli tyhle cgi sračky ještě někoho baví. Scénář nulovej, tempo nulový, herecké výkoy nulové a vlastně to celý stálo za hovno. Hlavněžě hajp, pyčo. Dávám jednu hvězdičku. ()

Magika82

No nemít monitor LED Full HD Black, zřejmě bych kromě brýli na dálku potřebovala i na blízko, abych v té většinu snímku trvající tmě cosi viděla. Střetnutí Čuprmena z Kryptonu, který je neprůstřelný, lomželezo, kterému navíc nevadí pobyt mimo Zemskou atmosféru, s rádoby na vzpěračsko-bojovnické stravě odchované lidské střevo v masce, které se spoléhá na "novou a tajnou" vlastní technologii, by za reálného předpokladu - bez Kryptonitu - trval 5 minut a diváci mohli jít z kina domů, muselo mít zápletku. (Bože, odpusť mi to to nekřesťansky dlouhé souvětí). Ano, zápletku. Ale pro Kristovy rány, copak za ní zase musel stát nějaký sociopat s Egem obra, ale mozkem brouka Kovaříka?! A co ta trollí příšera, která tomu všemu v závěrečných minutách dala takový pravý hák, že po ní šel celý snímek k zemi ještě před gongem?! Ne, tady budu neoblomná. Kdosi, versus kdosi, či cosi, takových "Céčkových" snímků už jsou tucty. Výjimku tvoří první díl Predátor vs. Vetřelec. Jenže, přes všechny trikové efekty za miliony, a kulhající kupodivu i herecké výkony, nelze jinak, než oznámkovat Dostatečnou, vrátit oběma scénaristům a hybaj domů se snažit víc a pamatovat, že mnohdy méně jest více, než-li naopak! 25% a tedy 1 hvězda. ()

geimz

(Ultimate Edition): Veľmi skepticky som pristupoval k trojhodinovej verzii filmu (pôvodnú kino verziu som nevidel), jednak vzhľadom na ohlasy, jednak na monštróznu dĺžku. Až som prekvapený, nakoľko mi ten čas ubehol a nakoľko som sa bavil. Film je roztrieštený, s príliš veľa postavami, trailery prezradili skoro celú zápletku, Doomsday a Lex Luthor je hrôza, Cavill je nevýrazný, veľa liniek by sa dalo zbaviť. Ale, Batffleck je výborný, jeho pasáže sú najlepšími časťami filmu a v podstate ho aj zachraňujú. Samotný fight Batman v. Superman je okulahodiaci a uspokojivý. Trochu ho pochováva "Martha", nepamätám si, kedy som naposledy videl vo vážnom filme takúto parodickú vsuvku, ale viem mu to odpustiť. Batman v. Superman síce funguje hlavne ako intro k Justice League a obsahuje množstvo chýb a blbín, ale v porovnaní s Man of Steel som si ho užil nepomerne viac. Bude to asi vďaka tomu Batmanovi. ()

bobstock

Tak je tady další vykalkulovaná řada superhrdinů, tentokrát z mě dosud neznámé komiksové řady Justice League. To je taky hlavní důvod nízkého hodnocení. Film nejlépe zapůsobí na fanoušky, ale na ty nefanoušky zapůsobí spíše zklamáním či samo přesvědčováním, že za ty prachy to nebylo zas tak hrozné. Z filosofování, kdo je koho nepřítel se po přidání nezničitelné amazonky a přerostlého ošklivce vše vyřeší a vám už jen zbývá rychle nasadit dobré UV brýle, protože takových monstrózních výbuchů v digi efektech jsem dlouho neviděl. A dlouho neuvidím. Ještě teď mám asi šedej zákal či co. Upřímně nevím kam dál to ničení jde ještě posunout. Jesse Eisenberg má plus, Gal Gadot také plus za vizuál. Laurence Fishburne v roli šéfa novin, kdy nutí psát supermana o fotbale, působí podivně směšně a Amy Adams v posledních 20minutách jen vzdychá a blbě civí do kamery. ´´Něco dělej, ať tam nevypadáš zbytečně´´. Zimmerova hudba strašně zklamala. Vlastně jaká hudba? Do budoucna se bojím dalších takovýchto zbytečných projektů viz. Fantastická čtyřka nebo všemožné propojování s Avengers - Xmenama. Lidi si moc zvykaj nepřemýšlet a jen pouštět chlupy v kinech. Velmi nezdravá výchova páni tvůrci. 55% ()

Zombi

Začátek se mi líbil, ačkoliv je téměř bez akce, Batman je fajn a fakt se těším na nové solovky. V polovině si říkáte, že už by se to mohlo trochu začít řezat a něco dít, nakonec tam je pěkná rubačka Batman vs horda grázlů, pak zase nic pořádného a až v poslední třetině digitální masakr. Akce je koukatelná. Bohužel, scénář to tlačí nelogickejma cestičkama a kdyby kluci dali krátkej pokec, nemuselo na rvačku vůbec dojít. Navíc je hrozně úsměvné, jak si dávaj po držce a 3 minuty potom, co zjistěj, že jejich mamky mají stejný křestní jméno a tudíž jsou oba na stejné straně barikády, jsou bez dalších řečí hrozní kámoši. WW celkem fajn, Luthor je hroznej fail, koho proboha napadlo obsadit Eisenberga? Batflek se mi hodně líbil. Silnější 3, nebo slabší 4. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce