Richard III

Francie / USA, 1912, 55 min

corpsy

Trošku na okraj. Celovečerné filmy tej doby boli nielen fenoménom, ale aj raritou. Takže prvým americkým snímkom tej dĺžky, bol OLIVER TWIST ( 1909 ) resp. LES MISÉRABLES toho istého roku ( v tomto prípade sa ale zdroje  rozchádzajú, niekde sa tvrdí, že vznikol vo Francúzsku, ale s americkým osadenstvom, no a teraz sa hádajte ). RICHARD III je jedným z mála dochovaných. V skratke, a pre znalcov môžem potvrdiť, že pred 110 rokmi sa zrejme odchádzalo s padajúcou sánkou a s nadšením. ()

Kass

Pro současného diváka bude asi nejzajímavější informací, že k restaurované verzi nahrál originální hudbu slovutný Ennio Morricone. Na finální působivost díla to má nemalý vliv. Samotná adaptace mě velmi mile potěšila. V dobových limitech vyjadřovacích prostředků samozřejmě nemůže obsáhnout komplexnost Richarda III, ale rozhodně nejde o divadelní záznam, jak bylo v téhle době ještě zvykem. Je to adaptace filmová, i když místy statická. Překvapí, že mezititulky jsou na Shakespeara dost stručně a jasně formulované. Film zřejmě cílil na širokou diváckou obec. Kostýmy a kulisy jsou příhodně honosné a slavný divadelní herec Frederick Warde je v roli Richarda III správně úlisný a zákeřný. Pokud jde opravdu o první americký dlouhometrážní film (pět cívek), tak dopadl více než dobře. ()