Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osudová láska, které válečné události vyměřily pouze jedinou noc.  Příběh inspirovaný skutečností se odehrává v roce 1918 v Severní Itálii, kam Američané vyslali dobrovolnické oddíly Červeného kříže, jejichž příslušníkem je také osmnáctiletý mladík Ernest Hemigway. Ten se jednoho dne vydá do zákopů na vlastní pěst a jako reportér z Kansasu začne zpovídat italské vojáky. Když pak do zákopu vlétne granát, pokusí se zachránit těžce zraněného Itala a sám je přitom postřelen do nohy. Je dopraven do polní nemocnice, kde se setká s šestadvacetiletou kanadskou ošetřovatelkou Agnes von Kurowskou a když se italský doktor Caracciolo rozhodne pro amputaci nohy, protože je napadena snětí, chce Ernest raději zemřít. Agnes však začne ránu vymývat solným roztokem a ta se úspěšně hojí. Ernest dlouho s ošetřovatelkou marně flirtuje a žárlivě sleduje nejen dopisy od jejího milého z Ameriky, ale také její výlety s doktorem Caracciolou.
Postupně si sice získá její pozornost a sympatie, než se však stačí jejich láska rozhořet naplno, zasáhne osud v podobě války. Zatímco Agnes musí s ostatními ošetřovatelkami odjet do polního lazaretu, Ernest je poslán domů. Stráví spolu krásnou noc, ale pak už je osud navždy rozdělí. Zatímco Hemigway marně čeká na dopis od své lásky, Agnes podléhá dvoření doktora Caraccioly a nakonec přijme jeho nabídku ke sňatku. Z toho sice sejde, Hemingway však nedokáže překonat svou hrdost a když mu dívka nakonec vyzná lásku, odmítne ji. Později svou lásku, která ho zjevně poznamenala na celý život, zachytil ve slavném románu Sbohem, armádo z roku 1929. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (52)

Hapretor 

všechny recenze uživatele

Dějově utahané. Bohužel tady Buldogová vypadá o dost staře než Oudonnel, takže Oudonnel na mě působí jako mladý, trapný, nevyskákaný péro, uhlazený ksichtík a gelman a ne, jak se o Hemingwayovi traduje - ostřílený, drsný dobrodruh, který své romány psal dle svých vlastních zážitků. (i v tak mladém věku bych si ho tedy představoval úplně jinak). Obsazení mi prostě nesedlo. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Taková spleť životního příběhu Ernesta Hemingwaye a jeho nejslavnějšího románu "Sbohem, armádo". Já vím, že je román je částečně autorovou autobiografií, ale připadalo mi to tak. Sandra Bullock nebyla špatná, ovšem Chris O´Donell se na roli Hemingwaye vůbec nehodil. Jinak Richard Attenborough odvedl slušnou práci. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Mladý spisovatel působí jako reportér na frontách první světové války. Utrpí zranění a během rekonvalescence prožije milostný vztah s italskou ošetřovatelkou, který jej poznamená na celý život. Chris O Donnel ztvárnil mladého spisovatele Ernsta Hemingwaye velmi přesvědčivým způsobem a rovněž Sandra Bullock nezůstává o nic pozadu. Režie je vzorná, ale scénář není místy až tak zajímavý. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Musím sa priznať že nie som fanúšikom ani jedného z hlavných protagonistov, ktorými v tomto prípade sú Sandra Bullock a Chris O'Donnell, ale za to ma upútalo to, že sa jedná o obdobie z prvej svetovej vojny a toho už fanúšikom som. Film sa však veľmi vo vojne neodohráva, teda myslím priamo v nej a myslím že mu veľmi neprislúcha zaradenie do kategórie vojnových filmov, i keď je v tom období. Film som videl už veľmi dávno, ale viem že už vtedy na mňa pôsobil dosť lacno a nízkorozpočtovo. Proste len taký bežný romantický film na unudenú nedeľu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Slaboučké. V 90. letech snad atraktivní romance na téma Hemingway a Agnes von Kurowská, ale dnes už jen vzpomínka na roky, kdy tak seriózní téma dávali takovým jako byl Chris O'Donnell nebo Sandra Bullock. Lépe čas věnovat románu Sbohem, armádo nebo jeho první adaptaci s Gary Cooperem z roku 1932. U těchto dvou počinů je totiž kvalita zaručena. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (4)

  • Film je věnován vzpomínce na Henryho "Harryho" S. Villarda (1900-1996). (Rodriguez)
  • V roce 1954 získal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Ve svém nejlepším románu "Sbohem armádo" se nechal inspirovat svými zážitky z Itálie v době první světové války. Byl čtyřikrát ženatý a v roce 1961 spáchal sebevraždu. (Rodriguez)
  • Dlouhá a významná kariéra Agnes von Kurowské u červeného kříže pokračovala až do konce druhé světové války. Do svých 36-ti let zůstala neprovdaná, dožila se věku 92 let. (Rodriguez)

Reklama

Reklama