Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

(více)

Recenze (108)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Anthony Hopkins zde zcela exceluje a Debra Winger zase pohladí svou krásou. I přes to, že je Krajina stínů jistě silným příběhem o životním setkání a vztahu dvou odlišných osob, je naplněn smutnými momenty a emocemi, tak ve mně je nedokázal vzbudit. První polovina filmu obsahuje spousty vtipných okamžiků i dialogů, které mě rozesmály. Poté se přehoupne do té vážnější roviny, ve které jsem však nedokázala najít nějaký okamžik, při kterém bych měla slzy v očích, cítila lítost, či na mě jakkoli citově zapůsobil. Film nedokázal proniknout ke mně, nebo já k němu. Rozhodně se však jedná o skvěle zvládnuté dílo. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Působivé romantické melodrama mapující postavu C.S. Lewise jakožto trochu zatrpklého a životem nezkušeného profesora, který většinu své energie dává do role učitele, potažmo spisovatele a osobní život mu nenápadně prokluzuje mezi prsty, což se má ale brzy změnit. Je to příjemné pokoukání, spiše pro emocionálně a věkově odžitější díváky. Film nekáže, nehází zbytečná moudra a nemá na životní situace a existencionální dilemata, která se tu před očima diváka odehrávají nijak vyhraněný názor. Za pozornost stojí krome hereckých výkonů i scénáristicky bravurně zpracovaná postupná osobnostní proměna C.S. Lewise. Kousek po kousku, záběr po záběru. Tyhle srdečné příběhy zapadly povětšinou někde v devadesátkách, kde mají své místo a nesmrtelný punc nadčasovosti a Shadowlands je ukázkový příklad. Dokázal to dál opakovat snad jen svého času Anthony Minghella a to už je nějak patek zpátky. ()

Reklama

Šakal 

všechny recenze uživatele

Přesně pro takovýto typ snímků miluju FILM jako takový. Hranice mezi kýčem a uměním je tenká. Divák to jednoduše vytuší. Pozná, pokud je snímek dělán upřímně, s pokorou a láskou k danému tématu, kdy vše působí nenuceně, přirozeně, nikoliv strojeně. Vypadá to jednoduše, že? Snímek si pozvolna plyne svým tempem, divák sleduje ubíhající minuty aniž by ho něco výrazně rušilo, neříká si, tuhle scénu bych „natočil jinak“, tuhle vystřihl, „tady“ mi něco chybí.... Divák „propluje“ celým snímkem , po celou dobu projekce téměř nemá ani čas uvažovat čeho je svědkem a až po skončení snímku mu to pomalu začne docházet. Přiznejme si upřímně, kolika snímkům se toto podaří. O kolika z nich lze toto říct (napsat)?! Toto je přesně ten případ. Shadowlands je další z pádných důkazů, že sir Anthony Hopkins je herecký chameleón schopný zahrát úplně vše. A musím dodat jedno: Dr. Hannibal Lecter ho určitě nejvíce proslavil, JÁ osobně ho mám přesto nejraději v „této poloze“ (viz tato role, či pan Stevens z Ivoryho Soumraku dne, popř. jako Burta Munroa z Donaldsonova V zajetí rychlosti). Cítím velký potenciál co se týče předlohy. Troufám si tvrdit, kniha bude lepší filmu (a hodlám se o tom také přesvědčit). * ubírám za dabing (přičemž to samozřejmě není problém snímku samotného, takže až tento svůj „handicap“ napravím, je více než pravděpodobné, že výsledné hodnocení (ve světle tohoto faktu) o tu 1* zvýším). p.s. když už jsem zde velebil A. Hopkinse, nemůžu (a nechci) opomenout Debru Winger coby spisovatelku a básnířku Joy Greshamovou. ( Naprosto přirozený nenucený herecký výkon), přičemž dotyčná je vice než zdatnou “přihrávačkou” siru Anthonymu. ()

Cong 

všechny recenze uživatele

První půlka filmu je v pohodě, příjemné konverzační drama, Hopkins skvělý jako C.S. Lewis. Na první pohled moudrý akademik a intelektuál, v nitru ale stále malý chlapec s dětskou fantazií ale i nejistotou. Naneštěstí, všechno jde postupem času pomalu ale jistě do p...... Attenborough pouští sentiment a melodramatickou uřvanost ze řetězu a já vytahuju kapesník, ne abych si utřel slzy dojetí, ale abych zamával a dal sbohem filmu, který rozhodně měl a mohl být kvalitní. Bohužel, krajina stínů je jakožto film ve výsledku stejně sebedojímací jako její hlavní hrdina a neslavně končí v šuplíku "červená knihovna". Ale co, alespoň si všechny ty "citlivé romantické duše" ořvávající Titanic a Anglickýho pacienta zase jednou s chutí pobrečí :) ()

V.Silver 

všechny recenze uživatele

O C.S.Lewisovi, jak ho většina lidí nezná. Film vhodný jak pro romantické duše, tak pro příznivce Lewisových (ale i Tolkienových!) spisů, pro ty, které hlouběji zajímá křesťanství, moderní křesťanství a život jednoho poměrně osamělého profesora Oxfordské univerzity. Mě se velice dotknul a zanechal ve mně příjemný pocit jakéhosi naplnění a klidu. Doporučuji. 90%. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • Poslední film Roberta Flemynga. (D3VIL)
  • Michael Denison nahradil v úlohe Harryho Harringtona Petra Barkwortha. (misterz)
  • Hospůdka "Bird and Baby" se ve skutečnosti jmenuje "The Eagle and Child" a C.S. Lewis je zde pravidelným zákazníkem. (D3VIL)

Reklama

Reklama