Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

suicide

Dvouúrovňový příběh, v němž těžko soudit, která z těch dvou linií je lepší. Jestli ta ze součastnosti, nepříliš podstatná, kde se z puťky stává Tuwanda, bojovnice, nebo snad ta z minulosti o lásce, o člověku o rovnoprávnosti... ? V přítomnosti se sice nic podstatného neděje, ale naprosto v ní válí úžasná Jessica Tandy (jak mohla být neobjevena tak dlouho?). Přiznávám se, že jsem nevěděl, co si mám myslet o filmu s takovým komickým názvem, šel jsem do něho právě jen kvůli Tandy, ale teď po shlédnutí vím, že Smažená zelená rajčata mají svoje opodstatnění - jsou pojítkem minulého se současným, určitým sentimentem nad dávno ztraceným, ale v srdci uchovaným. Vím, stejně tak by se film mohl jmenovat Med divokých včel nebo Bitka v baru, ale jmenují se po oblíbeném jídle na americkém jihozápadě, a tak již název filmu v divákovi budí příjemné pocity, stejně jak se to daří jeho obsahu. Pohoda, klídek, rajčátko, Jessica Tandy... ()

kareen

Takový ten nenápadný malý filmeček o přátelství, lásce, životě i smrti, odehrávající se v malém jižanském městečku a vyprávěný i zažitý z pohledu silných ženských osobností, z nichž určitě nejvíce vyniká svéhlavá a samostatná Idgie, v jejíž hospůdce najde útočiště nejedna potřebná bytost, bez ohledu na společenské postavení či barvu kůže. Nostalgicky laděný snímek sice nevyniká žádnou zvláštní originalitou, ale má moc nenásilně dojmout i pohladit, což je občas taky moc fajn. ()

castor

Z nadšené čtenářky, největší obdivovatelky literární Misery a pečovatelky se o rok později stala nespokojená manželka žijící ve stereotypu, která se nejprve zesměšňuje ve feministickém kurzu, aby se následně proměnila v moderní sebevědomou dámu. Pomůže jí k tomu dávný příběh na pokračování z prostředí amerického jihu o velkém přátelství, pomstě a porozumění. Ovšem škoda, že tahle retrodetektivka je uhlazená a nepříliš účinná. Kathy Bates je jedním z lákadel téhle milé podívané, na kterou si dnes sice diváci asi už moc nevzpomenou, ale podobné laskavé kousky je fajn si tu a tam zopakovat. Ač bych ovšem na několika místech krátil. ()

B!shop

Hodne prijemny prekvapeni, Avnet se hned ze zacatku svy kariery predved jednim ze svejch nejlepsich kousku. Pribeh neni nikterak slozitej a sleduje dve pribehovy linie. V prvni se Kathy Bates trapi se svym manzelem, kterej dotahne z prace, vezme zradlo a svali se k televizi, misto aby ji poradne protahnul a posloucha vypraveni stary baby v nemocnici. A to je prave ta druha linie pribehu, ktera dostava vetsi prostor a je to jen dobre. Takle totiz sledujeme paradni a pohodovou formou natoceny drama o dvou kamaradkach a vyvoji jejich zivotu a misty je to spestreny nejakou vtipnou scenou s Bates. Navic Avnet obsadil skvele hrajici a skvele sympaticky herce, postavy jsou navic dobre napsany a jak uz jsem psal, hlavne je to cely desne prijemne natoceny. Lepsi 4*. ()

Wendy

Nadmíru příjemný a pozitivní snímek, který po shlédnutím musím zařadit mezi své oblíbené a podobně laděné filmy jako je méně známá Antonia či Harold a Maude. Vypořádává se hned z několika bolístkami 20., 30. i 80. let, více či méně subtilní formou, plně utvrzuje mé přesvědčení o hereckých kvalitách Mary-Louise Parker, Kathy Bates a Jessicy Tandy a musím zatleskat i poslední představitelce hlavní role, Mary Stuart Masterson, kterou vidím poprvé. A jako velké fanynce seriálu Six Feet Under/Odpočívej v pokoji se mi líbí, jak se postava Kathy Bates ve Smažených zelených rajčatech, Evelyn, dokáže pomocí postav Ninny, Idgie a Ruth osvobodit ze stereotypů svého života a ve SFU je to zase její postava, Bettina, která pomáhá osvobodit postavu Ruth Fisherové. Kruh života. ;-) ()

• Niektoré kaskadérske kúsky musela Mary Stuart Masterson (Idgie) zvládnuť sama, pretože jej dvojníčka musela na poslednú chvíľu odísť. (misterz)
  • Thomas Newman získal za hudbu k filmu cenu BMI Film Music. (Terva)
  • Kathy Bates (Evelyn) a Mary Stuart Masterson (Idgie) oslavujú narodeniny v rovnaký deň - 28. júna. (misterz)