Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

KajusaK

Dokonalý film, který jsem pořád odkládala a odkládala. Jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala na něj podívat. Herecké složení bylo vlastně převážně ženské až na menší výjimky ale úžasné herecké výkony! Hlavně M.L. Parker a M.S. Masterson. Krásná doprovodná hudba po celou dobu filmu, spousta dojemných slzných scén ale také vtipných. Občas dokonce drama. Zakončení s vysvětlením dokonalé i když předvídatelné. 5* ()

kareen

Takový ten nenápadný malý filmeček o přátelství, lásce, životě i smrti, odehrávající se v malém jižanském městečku a vyprávěný i zažitý z pohledu silných ženských osobností, z nichž určitě nejvíce vyniká svéhlavá a samostatná Idgie, v jejíž hospůdce najde útočiště nejedna potřebná bytost, bez ohledu na společenské postavení či barvu kůže. Nostalgicky laděný snímek sice nevyniká žádnou zvláštní originalitou, ale má moc nenásilně dojmout i pohladit, což je občas taky moc fajn. ()

Chandell

“U našeho domu bývalo veliké jezero. Koupali jsme se tam a chytali jsme tam ryby. Moc mi to schází, hrozně moc“ - “A co se s ním stalo? Vyschlo nebo co?“ - “Ne, něco horšího. Vloni na podzim se usadilo uprostřed jezera obrovský hejno kachen. A pak se stalo něco strašně divnýho. Ochladilo se, ale tak prudce, že jezero zamrzlo. Během několika vteřin“ - “A co ty kachny chudinky? Ty umřely?“ - “Ne, ty ulítly. A jezero vzaly sebou. Dodnes se to jezero vznáší někde nad Georgií …“ --- Pamatuji si, že když jsem si jako nastávající pubescent kupoval Bravíčko, byla Rajčata jedním z těch klasicky obrázkově recenzovaných filmů. Ne, tenkrát jsem do kina nešel, protože ve své mladické nerozvážnosti jsem nedokázal pochopit, proč dá filmu někdo tak prapodivný název. A přišel sobotní večer o 19 let později, klik na STV 2, film v původním znění a z toho všeho vyplynul povznášející zážitek. Částečně proto, že dobu (20. a 30. léta na jihu USA), do které je linie příběhu o Idgie (Mary Stuart Masterson) a Ruth (Mary-Louise Parker) zasazena, prostě můžu. A hlavně proto, že obě “Mařenky“ spolu tvoří téměř dokonalost, na kterou se strašně krásně dívá … Úžasná scéna: Krotitelka včel. ()

O.Peta

Nádhera, krásný, milý filmeček. Tady měly být Oscarové nominace proměněny. Ta nadčasovost je neuvěřitelná, nevěřil bych, že jde o víc jak 20 let starý film. Je vidět, že Jon Avnet dal do své prvotiny asi vše, co v něm dřímalo a vykouzlil velice příjemný, dojemný film. Ještě se mi snad ani nestalo, aby mě tyhle odvyprávěné filmy z pohledu postarší osoby, která už má život za sebou, chce předat své vzpomínky a nenechat je vyhasnout, nechytly za srdce. Měl jsem trochu obavy, aby se herečky neprojevovaly až moc afektovaně, ale nakonec se i Kathy Bates udržela v toleranci :) Možná o jeden stupeň budu trochu nadhodnocovat, ale co už. :)) 85% ()

hansel97

Tohle předčilo moje očekávání nepředstavitelným způsobem. Nemusím ani filmy, ve kterých se vypráví, zvlášť když v tomhle se ještě v současnosti děje více než vyprávění a dal by se klidně rozdělit na dva samostatné snímky, ale Smažená zelená rajčata si mě dostala. Velmi lidský příběh a pozoruhodné osudy, které musí pohnout snad každým. Herecky bezchybné. Vážně nevím, co více si na pomezí komedie a dramatu přát. ()

• Režisér Jon Avnet počas natáčania premenoval Mary-Louise Parker na "Lou" a Mary Stuart Masterson na "Stu", pretože ich mená sú si veľmi podobné a on ich musel často oslovovať. (misterz)
  • Casting Society if Amerika udělila Davidu Rubinovi cenu Artios za nejlepší casting pro hraný film. (Terva)
  • V závěru filmu je v několika záběrech možné zahlédnout mikrofon. (Terva)