Reklama

Reklama

V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (544)

akisha 

všechny recenze uživatele

Ta digitální velryba byla skvělá a záběry na moře v různých stavech (bouře, západ slunce, východ slunce, hořící olej na hladině) taktéž. A to je tak všechno. Jinak se neodehraje celkem nic, kromě strastiplné cesty party ztroskotanců k pevnině, s nakousnutým, ale nijak zásadním tématem kanibalismu. Až se člověk na konci zdráhá uvěřit, že to vážně bylo všechno. Z herců mě výrazně nenadchnul nikdo, jenom první půlku filmu jsem si myslela, že Benjamin Walker je Jamie Dornan, což nebyl. Mělo tam bejt aspoň víc záběrů na tu super velrybu, který jsem na rozdíl od čím dál vousatějších = zaměnitelnějších námořníků fandila. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Klasické dobrodružné filmy jsou v současné době poměrně nedostupné, takže jsem vděčný za každý takový kousek. Škoda je, že tohle svůj silný námět nedokáže podat dostatečně syrově, trochu klouže po povrchu a i přes několik nepříjemných scén pořád vypadá příliš učesaně. Z podobných námětů stačí vzpomenout třeba Master and Commander, který dokáže dokonale pracovat s atmosférou i tam, kde Aubrey a Maturin hrají Mozarta, natož když se hádají o povinnostech a slibech. Tady naopak když má dojít k názorovým střetům dvou osobností, zejména kapitána Pollarda a prvního důstojníka Chace, tak to nikdy nepůsobí tak, jak by mělo. Nebo ve scénách na člunech, kde bych čekal doslova "zažrání" (ehm) do situace, nevyzní to s patřičnou silou. Např. v Donaldsonově verzi Bounty podobné scény na člunu poručíka Blighe jsou ohromně silné (třeba dělení chyceného tereje). Je třeba zmínit, že na nedostatku syrovosti se podílí i poměrně průměrné technické zpracování, scény bouře v již zmíněném 12 let starém Master and Commander dokázal Weir podat, tak, že jsem měl pocit, jako bych na HMS Surprise přímo stál. A když už jsem u té kritiky, tak v závěru (a vlastně v rámující dějové linii) si film realitu poněkud poupravil, alespoň pokud mohu soudit podle wikipedie. Teď to vypadá, že nenechávám nit suchou (zkrátka to moře), ale na druhou stranu vůbec nelituji, že jsem film viděl, byly to dvě příjemně strávené hodiny při správně chlapském dobrodružství, jakých už moc není. Já ty 4* dám, ale je to opravdu hodně mezi. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mám velký problém se zabíjením velryb a delfínů. Přišlo mi to barbarské už v půlce devatenáctého, kdy se alespoň tuku velryb užívalo ke svícení a z ambry dělaly parfémy. Za vyloženě úchylné to považuji dnes, kdy nejeden ,,civilizovaný'' národ s Japonskem v čele vybíjí kytovce pro ,,vědecké účely'' za čímž je skryto podobně jako u slonoviny získávání různých extraktů pro zlepšení potence pověrčivých a zřejmě impotentních Asiatů. Ačkoliv chápu, že práce velrybářů byla drsná a nebezpečná, nijak mi tito lovci k srdci nepřirostli podobně jako lovci tuleňů apod... Zvířata mám zkrátka rád. Moby Dicka jsem kdysi četl a tak mne zaujal ten příběh o Melvillovi a tajemném vypravěči, který hluboko v sobě ukrývá příběh nejen o mořském netvorovi, ale i další nevyřčená bolestivá tajemství... Film na mne od začátku působil velkolepě, hlavně díky digitálním efektům a animacím. Zároveň jsem ale tušil, že si na blockbuster jen tak trochu hraje a že na něj nemá. Příliš často, hlavně na moři bylo vidět, že za herci je cosi animováno a ani zpomalování obrazu mi moc nesedlo. Vrcholem byl pak nažloutlý halucinoidní filtr přecházející do zelena v oblasti Pacifiku... Chápu, že olej dobře hořel, ale všechny ty výbuchy na Essexu? Čekal jsem skoro že někde kolem lodi vykukuje periskop od nějakého toho U - Bootu, pálícího jedno torpédo za druhým. Naprosto souhlasím s DaViDem82, i já na začátku zaplesal z účasti mého oblíbeného Gleesona. Bohužel, jeho role byla spíše epizodní a místo na lodi dostali mladší býčkové. Walker mi ještě jako kapitán typově sedl, ale hrdinný Hemsworth...eh.. no být dívkou v rozpuku, asi bych rozpukl. Ale holt nejsem. Film se dá dobře dokoukat, ale nějaký hlubší zážitek či poselství si nenese. A to co tam náznakem padne nestojí za slovo. Zkrátka, nechte velryby být a ony nechají vás. Tehdy to ještě bylo jakžtakž na férovku, dneska chudáci velryby nemají šanci. Smutné. Moc jsme se od těch dob nezměnili co říkáte? A to už ani olejem nesvítíme.... Tři harpuny a schválně je házím mimo. * * * ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Resuscitovaná Bílá velryba v novém balení. Stručně bych to shrnul do věty: Jiný příběh, motiv shodný a skutečné postavy. Pro úplnost podotýkám, že na rozdíl od původního sofistikovanějšího filmu Bílá velryba, který přenesl na filmové plátno John Huston, jde o barvitější rámec děje, byť myšlenkově zploštělý, ale se smyslem pro akci. A rozhodně bylo na co se dívat. Holt příroda nás učí. Inu snad, když někdo loví vorvaně, tak se nemůže divit, že to může občas dopadnout docela blbě. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Digitální moře, famózně rozpohybovaná kamera a nuloví hrdinové. První půlku to ještě oddře Howardova sebejistá zručnost, ale tu druhou, kdy se vlny uklidní, provází jeho tradiční bolest – nulová vášeň. Postavy promlouvají zpoza umělých plnovousů a oteklých rtů, ale citově si vás zaháčkuje líp i nebohý kytovec. Fail. 2 a ½. PS: Ten digi vizuál je ultimátní prasárna, která vám vypálí rohovku. ()

Galerie (78)

Zajímavosti (16)

  • Námět filmu je založen ma skutečném příběhu lodi Essex, která byla napadena a potopena vorvaněm v jižním Tichém oceánu v roce 1820. Tato událost inspirovala Hermana Melvilleho k napsání knihy "Moby Dick". Děj filmu současně mapuje příběh knihy "In the Heart of the Sea: The Tragedy of the Whaleship Essex" spisovatele Nathaniela Philbricka, která vyšla v roce 2000 a jež byla v USA oceněna prestižním oceněním National Book Award za literaturu faktu. (Tristan Rafael)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude… (více)

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Reklama

Reklama