Reklama

Reklama

V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (544)

tahit 

všechny recenze uživatele

Resuscitovaná Bílá velryba v novém balení. Stručně bych to shrnul do věty: Jiný příběh, motiv shodný a skutečné postavy. Pro úplnost podotýkám, že na rozdíl od původního sofistikovanějšího filmu Bílá velryba, který přenesl na filmové plátno John Huston, jde o barvitější rámec děje, byť myšlenkově zploštělý, ale se smyslem pro akci. A rozhodně bylo na co se dívat. Holt příroda nás učí. Inu snad, když někdo loví vorvaně, tak se nemůže divit, že to může občas dopadnout docela blbě. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Pro mě to je klasických 7/10. FIlm mě nenudil, převážně bavil, ale nevidím důvod si ho pustit znovu. A je to škoda, hlavně kvůli Howardovi, jehož Rush bylo dechberoucí. I tady imho bylo vidět jeho nadšení, láska k materiálu, spousta detailních záběrů z lodi.. ale pro intenzivnější zážitek mi chybělo více příběhu, více lidského rozměru. Ale film mě přiměl koupit si knižní předlohu, na tu jsem opravdu zvědavý. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Klasické dobrodružné filmy jsou v současné době poměrně nedostupné, takže jsem vděčný za každý takový kousek. Škoda je, že tohle svůj silný námět nedokáže podat dostatečně syrově, trochu klouže po povrchu a i přes několik nepříjemných scén pořád vypadá příliš učesaně. Z podobných námětů stačí vzpomenout třeba Master and Commander, který dokáže dokonale pracovat s atmosférou i tam, kde Aubrey a Maturin hrají Mozarta, natož když se hádají o povinnostech a slibech. Tady naopak když má dojít k názorovým střetům dvou osobností, zejména kapitána Pollarda a prvního důstojníka Chace, tak to nikdy nepůsobí tak, jak by mělo. Nebo ve scénách na člunech, kde bych čekal doslova "zažrání" (ehm) do situace, nevyzní to s patřičnou silou. Např. v Donaldsonově verzi Bounty podobné scény na člunu poručíka Blighe jsou ohromně silné (třeba dělení chyceného tereje). Je třeba zmínit, že na nedostatku syrovosti se podílí i poměrně průměrné technické zpracování, scény bouře v již zmíněném 12 let starém Master and Commander dokázal Weir podat, tak, že jsem měl pocit, jako bych na HMS Surprise přímo stál. A když už jsem u té kritiky, tak v závěru (a vlastně v rámující dějové linii) si film realitu poněkud poupravil, alespoň pokud mohu soudit podle wikipedie. Teď to vypadá, že nenechávám nit suchou (zkrátka to moře), ale na druhou stranu vůbec nelituji, že jsem film viděl, byly to dvě příjemně strávené hodiny při správně chlapském dobrodružství, jakých už moc není. Já ty 4* dám, ale je to opravdu hodně mezi. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Předem jsem vůbec nevěděla, že to režíroval Ron Howard, a tak jsem si během filmu pořád říkala něco jako "Jéžišku na křížku, to za nějaký levný peníz natočil nějaký debutant, to je hrozné, nálady a záběry na sebe nenavazují, rámcový příběh nefunguje, textové popisky v obraze působí hloupě a nadbytečně, dějový oblouk nefunguje, protože se tam paradoxně skoro nic neděje, chemie postav nefunguje, ten týpek hrající kapitána vůbec nefunguje, Cillian Murphy měl hrát kapitána, protože takhle je úplně strašně promrhaný, a vlastně ani Thor ve své roli moc nefunguje, neboť působí spíš jako kulturista, co plní něčí pokyny, než jako schopný herec, posádka je složená z nevýrazných zapomenutelných obličejů, takže je nemůžu od sebe rozeznat nebo si k nim vytvořit vztah, je to ode mě špatné, že fandím té velrybě?" No a pak si přečtu, že to nebyl žádný debutant, nýbrž Ron Howard, a mé mínění o filmu je ještě o trošku horší, pokud je to vůbec možné, protože to ani není jeho obvyklá rutina, je to zkrátka špatný a nefunkční film. Například scéna po bouři, když už jsou jenom ve člunech a Thor si jde promluvit s Cillianem, působí, jako by před ní a po ní vystřihli minimálně tři minuty filmu, protože prostě na nic nenavazuje, odehrává se v jiném světle a v jiné náladě postav i počasí, a vypovídá tím pádem leda jenom o tom, jak celý film působí zmatečně a amatérský poskládaný dohromady. Nebo scéna, kdy hodí malého Spider-mana do velryby. Je připravovaná (i zpětně popisovaná) jako iniciační zážitek pro postavu, která je jak nováčkem, tak naším průvodcem a vypravěčem (a tedy způsobem, jak si k filmu vybudovat nějaký vztah), ale je ustřižená hrozně nepřirozeně a na honem aniž by se v ní něco stalo a hrdina nebo kamera/divák se stačili rozkoukat uvnitř a uvědomit si, co se děje, takže to opět jenom ruší v pokusu o plynulé sledování a vytvoření nějaké atmosféry. Jo a vizuálně je to celkem ohavné a nereálně vypadající. Se slzou v oku vzpomínám na "Master and Commander" Petera Weira, tak má vypadat námořní film o lodi pronásledované démonem. P.S.: Zároveň je celkem depresivní si přečíst, že skutečnému kapitánovi bylo v době vyplutí Essexu 28, kdežto herci bylo v době premiéry 33, prvnímu důstojníkovi bylo 21, kdežto Thorovi bylo 32 a plavčíkovi bylo 14, zatímco Spider-manovi bylo 19 (a většině skutečné posádky bylo pod 20 let). O kolik by to mohlo být lepší, kdyby se tomu snažili víc přiblížit. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Sedáváte ve vaně s plastovou lodičkou a sníte o burácejícím větru nadouvajícím plachty, rozbouřených vlnách a poblité palubě? Zní vám jako rajská hudba neustálé "ano, pane!"? Těší vás, když příroda občas nakope pána tvorstva do prdele - například hypertrofovanou ploutví zjizveného leviatana? Potom jste vhodný materiál pro dobrodružnou plavbu "V srdci moře". Když pominu masakrování velryb, docela jsem si tuhle mobydickiádu užila, přesto jsem se zdráhala s udělením čtvrté hvězdy, jelikož film vůbec nedbá na potřeby heterosexuálních žen. K čemu se Thor namáhá ve fitku, když se po celou stopáž schovává v hadrech? Kašlu vám na košile, já chci sixpack, já chci kapkami potu lesknoucí se svalstvo! 70% ()

Galerie (78)

Zajímavosti (16)

  • Před záchranou čluny směřovaly k ostrovu Más a Tierra, kde byl r. 1704 vysazen Alexander Selkirk. Skotský námořník zde přežíval přes 4 roky, než se nechal zachránit. Jeho příběh inspiroval slavné dílo Daniela Defoea a ostrov byl r. 1966 přejmenován na Ostrov Robinsona Crusoe. (rhiannon)
  • Délka lodi Essex byla 26,7m a na velrybářskou loď byla příliš malá. Délka vorvaního samce, který opakovaně napadl loď, byla O. Chasem odhadnuta na 85 stop (ca 25,8m). Velryba byla tedy skoro stejně dlouhá jako loď. Z dnešního pohledu se zdá velikost vorvaně neskutečná, neboť v současnosti největší jedinci dosahují délky kolem 20m. Bylo však prokázáno, že dlouhodobé pronásledování velikost velryb významně snížilo. Stejná délka (85 stop) byla udávána i pro jiného skutečného vorvaně, částečně bílého Mocha Dicka (další z Melvillových inspirací). Některé pozůstatky vorvaňů v muzeích ukazují, že velcí samci mohli dorůstat možná až k 28m. (rhiannon)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude… (více)

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Reklama

Reklama