Babadook

(festivalový název)
  • Austrálie The Babadook (více)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

S.Quentin QUALE

Schizofrenicko-psychologická two characters show, která rozhodně nevyniká z pohádky vycházejícími pokusy o strašení, ale daleko více zpracováním, hereckými výkony a stísněnou atmosférou. Ta má oporu v charakterovém guláši, kdy se film tváří prvně jako Kevin, no nakonec málem dopadne všecko trochu jinak, ale to bych zbytečně spoileroval. Klučina a jeho hraní mi sem pásli jako prdel na hrnec, navíc mě odrovnala originální anime scénka s knížkou, takže za mě rozhodně palec nahoru. Dá se doporučit, a tento kousek, i když na plnej to není, se asi objeví v mojí letošní nej desítce. 80% ()

kiddo

The more you deny me, the stronger I get. "Je to metafora, volové." Kdyby byl tenhle zdánlivý truismus rozšířenější, možná jsme wanovskou dobu temna bývali vůbec nemuseli absolvovat. Takhle holt žijeme v době, kde z dějového Hereditary všichni uchcávají, zatímco tenhle skvost živoří v modři. Že mě to ještě překvapuje. ()

misterz

Bubák síce nestál za veľa, ale čo snímok stráca na strašení a desu, tak získava na psycho dusnote a parádnej atmosfére. Rozohrala sa tu psychologická šachová partia medzi hrozne otravným, krpatým, rozmaznaným spratkom a jeho mamou, ktorá bola ešte strašidelnejšia ako samotný Babadook. V každom prípade podala skvelý výkon hodný uznania. Škoda len, že tu toho hororu bolo tak málo, strašne tu chýbal nejaký výraznejší hororový duchársky motív, ktorý by už aj tak skvelú atmosféru mohol ešte vylepšiť. Ale aj tak to bolo dobré, na jasný nadpriemer to bohato stačí. 80/100 ()

dr.horrible

Takto intenzívny rozbeh som nezažil už dlho, resp. on tam rozbeh ani neni, film šlape od začiatku; od začiatku postavy sprevádza obrovská nervozita, neskôr prerastajúca v psychické poruchy (to nie je spoiler, uvidíte). A tak to ide zhruba polku filmu, potom príde ten pomyselný flop, čo som celých pätnásť minút považoval za kameň úrazu, kým sa to zase nespravilo, pritlačením na hororovú strunu. Dávam 4*, zato maximálne ()

George Stobbart

Žena, ktorá dlhodobo trpí stratou manžela sa potýka s intenzívnym strachom jej syna, čo verí, že tajomný netvor Babadook sa objavuje v ich dome... Rozhodne ide o jeden z tých pôsobivejších a mrazivejších tohtoročných hororov, hoci vytúženou originalitou sa pýšiť nemôže, keďže je poskladaný z takého množstva (a to nielen hororových) námetov a motívov, až sa čudujem ako to pomerne bezproblémovo drží pokope. Niekde proste stačí trocha talentu, snahy a nevyhnutnej Kickstarter podpory; ktorá má potenciál postupne spôsobiť dlho očakávané, kvalitatívne oživenie moderného hororu. Osobne som čakal trošku viac, ale sklamaný určite nie som a pokojný spánok možno tiež dnes mať nebudem. ()

• Postava Babadooka sa v roku 2017 stala významným symbolom LGBT (lesbický, gay, bisexuálny a transrodový) komunity. Pomohol tomu aj fakt, že ho Netflix zaradil medzi tieto tipy filmov. (Marceloo)