Reklama

Reklama

Sladkých šestnáct let

(festivalový název)
  • Česko Sladkých šestnáct (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Liam žije v Glasgow a nemůže se dočkat, až mu bude šestnáct, protože pak bude jeho matka propuštěna z vězení. Liam by chtěl vést lepší život a kvůli vidině rychle vydělaných peněz se pustí se svým nejlepším kamarádem do podezřelých obchodů, Jak už to tak ale bývá, celá věc neběží podle původního plánu a Liamův sen o perfektní rodině se začne pomalu hroutit. (Sofia)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

Cushing 

všechny recenze uživatele

Oidipus rex. Možná jen za tři hvězdy, z ryze filmařskýho hlediska, většinou bylo napětí v háji. Ale herci "amatéři" neuvěřitelně dobří, naturalismus obrovskej, Zola se tyčí v hrobě a tancuje kozáčka. Jsme to, co z nás udělala rodina, prostředí a genetický dispozice... PROČ se tohle nedá natočit u nás? ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Martina Compstona jsem poprvé viděla ve filmu Zmizení Alice Creedové a připadal mi zajímavý. I kvůli němu jsem tento snímek chtěla vidět. Sladkých šestnáct let zpracovává nelehké dospívání tak realisticky a bez příkras, jak to Britové umí. Zároveň v tomto filmu není nikdo, kdo by mluvil tak, aby mu šlo alespoň trochu rozumět:) Snad kromě Trainspottingu jsem dosud neviděla čistě Skotský film. S tím rozdílem, že v Trainspottingu jsem docela i rozuměla, co říkají. Ale zde, občas jsem pochytila možná slovo, nebo větu, ale jinak...:) Jak úžasný skotský jazyk je. Martin Compston si ve své roli vede skvěle, stejně jako ostatní herci. Snímek není možná tak drsný a tvrdý, jako některé jiné, ale rozhodně se s nikým nemazlí. Přála jsem hlavnímu hrdinovi, aby se z toho všeho nakonec nějak dostal a hlavně, aby neudělal nějakou blbost. Snímek končí, Liamovi je čerstvých šestnáct let a tomuto okamžiku předcházely situace, které možná z části určí jeho budoucí život... ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

O něco syrovější než Jmenuji se Joe, místo pro optimistické věci a la láska sem nepatří. Život patnáctiletého kluka, jehož matka je ve vězení a on si myslí, že jako dealer drog může na jejím životě něco změnit, je nesmírně smutný. Autetičnost, tolik typická pro Kena Loache dělá z příběhu velmi povedenou záležitost. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Kdo si chce připomenout svých "sweet (little) sixteen", měl by se nejprve podívat, kdo film režíruje. To už není mladý a rozesmátý Chuck Berry, ale starý a rozmrzelý Ken Loach, a tak "Oh mommy mommy" zní u něho docela jinak. Přestože moje "sweet sixteen" probíhaly docela jinak, a zdálo se, že u naší generace se to týká téměř, ukazuje Loachův film jiné alternativy, které byly tehdy možná skryty pod povrchem a projevily se až mnohem pozdějí. Liam to vzal příliš hopem - ale právě takové je pravé "sweet sixteen." Liam měl příliš vysoké cíle - ale právě takové je pravé "sweet sixteen." Výška, ušlechtilost a rychlost dosažení cíle však nebývá často v souladu se zaběhnutou rutinou, v níž se již pohybují lidé předchozí generace ()

Eruntano 

všechny recenze uživatele

Především úžasně zahraný film. S dokonalým citem pro přirozené herectví, které přes svoji pokoru dokáže vrzůst do výsostně tragických poloh, aniž by si muselo pomáhat falešným pathosem. Mladí herci ze sebe vydávají vědra autentického života. Hořký příběh drsného, ale dobrosrdečného kluka, který chce sjednotit a zaopatřit rodinu dealováním drog, je napsaný neskutečně citlivě. Na Loache je až nečekaně plný zvratů a výsostně dramatických míst. A samozřejmě je morálně neskutečně dráždivý. Během filmu jsem asi tisíckrát změnil názor na to, co z počínání postav je dobré a co zlé, v čem jim fandím a v čem ne. Zapeklitý je ten náš svět. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (1)

  • Ceny (výběr): Evropská filmová cena 2002: Cena FIPRESCI (Ken Loach), Ceny BAFTA 2002 (Skotsko): nejlepší herec (Martin Compston); MFF Cannes 2002: nejlepší scénář (Paul Laverty). [LFŠ 2010] (Krouťák)

Reklama

Reklama