Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři varšavští maturanti, Alek, Zośka i Rudy, plánují začít dospělý život. Jejich plány boří vypuknutí druhé světové války... 
Film je natočen podle stejnojmenné knihy Alexandera Kamińského o činnosti skautského odbojového hnutí v období nacistické okupace Polska. (kamals)

Recenze (29)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. **** ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem nečetl, ale film se mi líbil. Zpracování bych řekl dobré, ale příběh mi přišel místy naivní, možná až moc naivní. Nicméně zapojení skautů do odboje v Polsku bylo veliké, byť, co vím, tak polský skauting byl pojímaný výrazně jinak než ten český. Nevím, jestli bychom tak harcery mohli označit jako za demokratický odboj, ale na to se dnes ptá málokdo. ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je skutočnou udalosťou a v Poľsku ide o národnú hrdosť na hrdinskú mládež počas nemeckej okupácie. Poľský skauting vo vojne bol organizovaný vo Zväze poľského skautingu (Zwiazek harcerstwa polskiego) a ako všetky odbojové organizácie ho riadila Zemská armáda (Armia Krajowa). Úlohou skautov boli malé sabotážne akcie. Ale mládež to brala ako odbojovú činnosť, do určitej miery aj ako hru a slabú vycvičenosť nahrádzali nadšením, odhodlaním a pokúšali sa obstáť v nečakane brutálnej skúške dospelosti. Film mal za úlohu ukázať vojnovú mladú generáciu, ako charakternú, ktorá vstupuje do dospelosti za veľmi dramatických udalostí ktoré im dávali možnosť voľby, buď prežiť za každú cenu, alebo sa aktívne zapojiť do boja za slobodnú vlasť a tým riskovať všetko, aj vlastný život. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Dal jsem tři hvězdy, ale vůbec nevím proč. Prostě jsem se s tímhle filmem nesrovnal. Nešlo mi to nijak dohromady. Šlo především o akční film, pro který se činnost hacerské (skautské) skupiny ''Szare Szeregi'' přímo nabízela? Nebo oslava hrdinství mladých skautů, jejichž cílem byla akce? Nebo to bylo o tom, jak účelně spojit příjemné s užitečným a komerční cit s národním citem? Nebo vzpomínka na minulost, která se v této formě už nebude opakovat? Babo poraď! Pozn.: Nikde jsem se nedočetl, z jakých vrstev se hacerská mládež rekrutovala. Ve filmu to vypadalo na samé intelektuály, kteří chodí do stejné třídy na gymnáziu. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Polská reakce na odbojářské skupiny fungující na území Polska během druhé světové války, která, z filmařského hlediska, těží hlavně ze série scén, kde Gestapo poměrně brutálně mučí jednoho z místních skautíků. Samozřejmě to ale není jenom o tom. Film je svižně natočený, dynamický, obsahem hodně zajímavý. Určitě kousek, který v rámci dramat z druhé světové války jen tak nezapadne. A v rámci polské kinematografie už vůbec ne. ()

Galerie (88)

Zajímavosti (12)

  • Film se natáčel ve Varšavě a v Lublinu v Polsku. (rafix)
  • Szare Szeregi byla největší harcerská odbojová organizace v okupované Evropě. (majky19)
  • Ve snímku podplukovník Jan Kiwerski (Andrzej Chyra) vydává rozkaz k osvobození vězňů v rámci Akce pod Arzenalem u Paláce Staszica. Ve skutečnosti se tato akce odehrála u Institutu Hluchoněmých. (majky19)

Reklama

Reklama