Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (157)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Slušný skoro-válečný film zobrazující vcelku opomíjený mnoho let táhnoucí se skoro-válečný konflikt. Film typicky britsky syrový, místy krutý, ale též i poměrně nevýrazný a to především nejspíše kvůli ne moc sympatickému hlavnímu hrdinovi. Ačkoli se film zaměřuje na jednu postavu, děj okolo ní je poměrně nepřehledný a pro člověka, který o tomto konfliktu prakticky nic neví, je film značně neinformativní (já bych nějaké to info rozhodně ocenil) a tudíž nepřehledný. Další fail vidím v obsazení dvou důležitých postav velice podobnými herci, což taky zrovna na přehlednosti nepřidává. Technicky je '71 na velice dobré úrovni, kamera je správně klaustrofobická, místy možná až moc roztěkaná, ale to byl asi účel. ()

ambron 

všechny recenze uživatele

"Si pre nich len kus mäsa." Dá sa povedať, že táto veta sa stáva univerzálnou myšlienkou celého príbehu. Mladý nováčik z radov britských vojakov sa na svojej prvej misii v nebezpečných uliciach rozdeleného Belfastu oddeľuje od svojej jednotky, čím sa dostáva na odyseu za záchranou holej kože, ale aj vytriezvenia z vojnovej mašinérie. Prevažne televízny režisér Demange priniesol vo svojom celovečernom debute napínavý, temný thriller, ktorý diváka drží po celý dej vo zveráku a len ťažko púšťa. Jack O'Connell opäť ukázal svoju hereckú univerzálnosť, no nemenej pozadu zostávajú aj mladí herci vo vedľajších roliach. Aj napriek niektorým nedostatkom ( rozprávanie príbehu, nejednoznačné politicko - morálne posolstvo) je sedemdesiatjednotka prekvapivo pozoruhodný filmový počin. ()

Reklama

LaRhette 

všechny recenze uživatele

Severní Irsko je ještě stále nedořečenou kapitolou. V současnosti převažují britské vlajky a jižním Irům je nepříjemné zavítat do některých podniků. Těžko věřit, že to v tak kultivovaném státě mohlo být někdy vyostřenější, ale bylo. Přibližuje nám to film odehrávající se v roce 1971, směřujícím k občanské válce. Vypráví o mladém vojákovi, ztraceném při výjezdu, kdy mu hned zpočátku umírá přítel z jednotky přímo v rukách a on sám musí následně bojovat o život mezi dvěma protichůdnými tábory. Příběh nepůsobí úplně jednostranně jako absolutní drama, autor vkládá i prvky úsměvné, které výsledný dojem zlidšťují - viz. malý boss. Na snímku oceňuji, že podává válečnou událost bez násilné tendence dojímat diváka, vypráví příběh konkrétního člověka a nemnoho slovy se dozvídáme přesně to, co potřebujeme, abychom mohli odejít po projekci s celistvým dojmem. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Vůbec jsem nevěděl, o čem to má být a zprvu to vypadalo, že půjde o tradiční děj typu: výcvik, nasazení, hrdinové, happy end. Na štěstí tahle sračkovitá cesta zůstala hoven ušetřena a jede se pěkně autenticky, v duchu severoirskejch nepokojů a hlavně minimálně dvou frakcí IRA - té původní a nové generace lačnící po krvi. Dejme tomu, že jsem se jakž takž zorientoval, ale stejně jsem věděl, kdo je protestant a kdo katolík nebo křesťan nebo nějaké jiné náboženské hovädo. A pak ti tajní agenti nebo nevím kdo to byl (CI5 nebo někdo z armády?), jejichž roli jsem asi nějak nepochopil. Takže to byl hlavní problém filmu - na to, kolik se tam zapletlo stran, je tam na mě příliš málo informací, abych věděl, o co tam mělo přesně jít. Asi se předpokládají nějaké základní znalosti o této problematice, takže mi připadalo, že je to cílené hlavně na diváky VB a Irska. Jinak jsem s tím ale neměl problém - napětí, žádné roztahování děje, sympaťák Jack O'Connell a sem tam docela solidní násilí/smrt. ()

TheDon 

všechny recenze uživatele

Ty kráso, to co uběhal private Hook v kanadách, za to by se nestyděl ani Zátopek. Film je super, tady asi není moc o čem mluvit. Zajímavý vidět osud mladýho rybízka, kterej ve své první akci z rozjezdu schytá takovou sadu a ještě k tomu ho nechají samotnýho napospas irskejm bomberům. Celý to pro mě balancuje na hranici uvěřitelnosti, protože ho v těch uličkách Belfastu mohl asi tisíckrát někdo sejmout. Neméně zajímavý je vidět, jak britové potichu spolupracovali s IRA. Přemýšlím, proč jsem nedal plnej počet. Ale něco mi v tom filmu chybělo. 80% ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)
  • Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)
  • Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)

Související novinky

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)

Reklama

Reklama