Marianne Gravesová je úspěšná advokátka, která náhodou při služební cestě do Detroitu pozná v automechanikovi u čerpací stanice bývalého snoubence, který před patnácti lety údajně zahynul při leteckém neštěstí. Marianne je bez sebe vzteky, že ji obelhal o svém skonu. On tehdy svědčil proti překupníkům drog z řad FBI a agenta Sorensena pomohl dostat za mříže. Pak se v rámci vládního programu na ochranu svědků skrýval pod jménem Billy Ray Bowers a nesměl kontaktovat nikoho ze své minulosti. Marianne ho poznala v nejméně vhodnou chvíli. Sorensen byl právě propuštěn z vězení a nyní si přichází vyřídit účty. Zakrátko po ní se objeví najatí zabijáci a zahájí palbu. Rick a Marianne jsou pronásledováni jak gangstery, tak i policií po celých Spojených státech. (TV Nova)

Jara.Cimrman.jr

Ještě jsem nepoznal nepohodlného filmového svědka, kterého by program na ochranu svědků dokázal ochránit před sebou samým. Takže až se jednou stanu svědkem zločinu a FBI mi nabídne svou ochranu, tak okamžitě ztratím paměť, abych nemusel čekat na to, až nějaký úplatný agent vymaže mou existenci z počítače a udělá ze mne mrtvolu bez totožnosti. To takový Rick svědčil a hodlá svědčit dál, takže si trable zaslouží a to, jak si jich užívá se svou ex-přítelkyní mi kdysi přišlo hodně zábavné a v současnosti se na tom kupodivu nic nezměnilo. A do Joan Severance alias Rachel jsem se zamiloval ještě dřív, než začala pálit z brokovnice. ()

lennyd

Rick Jarmin (Mel Gibson) se po usvědčení jednoho z policejních šéfů a zároveň šéfa drogové mafie Eugeneho Sorensona (David Carradine) nachází v programu Ochrany svědků. To znamená, že každou chvíli mění svojí identitu, a začíná znovu a znovu svůj život. Ve chvíli, kdy Sorensone pustí z vězení, začíná být jeho život znovu ohrožen - Sorenson má své styky, a není pro něj problém zjistit současnou Jarminovu identitu. Shodou okolností ale Jarmina pozná jeho dávná láska Marianne (Goldie Hawn), která mu na poslední chvíli zachrání život. A tím teprve vše začíná ... Začnu tím, co všechno mne na filmu štvalo. 1. Scénář - těch náhod bylo nějak moc, že by Ricka Marianne poznala právě v ten den, kdy po něm půjdou? 2. Mel Gibson - má tohle to zapotřebí? Asi v roce 1990 ještě měl ... 3. Goldie Hawn - její role spočívá v hodině a půl nepřetržitého ječení a naříkání (a v českém dabingu ještě víc)... 4. Název filmu - měl snad mít něco společného se závěrečnou scénou? Ehm.. Prostě - pokud si mám vybrat mezi Ptákem na drátě a Drátem do ptáka, tak sáhnu po filmu, ale v jakémkoliv jiném případě .. nevím nevím... ()

Homer.p

Ale tak to jasné že ten film natočili jenom kvůli prachům, přičemž producenti těžili pouze z tehdejší popularity hlavních protagonistů. Dnes na podobném principu funguji například nekonečné série od Marvel. Jenže tady to proste Melovi s Goldie prostě sedlo a navíc jim to i sekne a i ta ústřední píseň je bomba. Takže u mne dobrý. ()

VanTom

Ve velkém procentu případů mi přepálený humor, stavící na diskutabilním "rošťáctví" Mela Gibsona a nepříjemně uječené hysterii tuctové Goldie Hawn, přišel trapný, za což mohly také odbytý, klišovitý scénář a režie. Přestože pár intimních milostných chvilek či dynamická kamera v akci naznačily potenciál a celý film se nesl v okázale pohodovém duchu, z mládí si jej pamatuji podstatně výživnější (což vzhledem k jeho infantilnosti nepřekvapí). ()

Arsenal83

Vták na drôte, to dozaista nie je pre muža veľmi príjemná predstava, hoci na určitých pochodoch za lásku vídame aj takých mužov, čo si kľudne aj zošívačkou prejdú žaluď len aby zaujali, keďže diera na latexových nohaviciach je už tak nejak "out". Našťastie Mel Gibson nepatrí na tú stranu a vtáka nechal v gatiach. Filmu dal presne to, čo sa od neho v tom čase očakávalo. Gagy, šialené grimasy a akciu. Zlatá pani Hovnová zas dala tomu svoju uziapanosť a to už boli niekedy také nepríjemné decibely, že by ich počul aj Beethoven. A to, že prekričala pol filmu kompenzuje len tým, že na svoj vek výborne vyzerala. Výsledkom je typická komédia 90. rokov s občasne netradičnými zápletkami, taká pohodovka, ale vyšumí. ()

• Posledný film, ktorý pravidelne používal logo Universal Pictures z roku 1963 (niektoré neskoršie filmy, ako napríklad Nehanební bastardi – 2009 ho používali pre „retro“ dojem). (Arsenal83)
  • Steny klietok zoologickej záhrady boli vyrobené len zo sadry, takže výroba musela dávať veľký pozor, aby zvieratá, ako napríklad tigre, neprestrčili nohu cez niektorú zo sadrových stien. (Arsenal83)
  • Pre natáčanie v zoo boli navezené tri druhy piesku. To zahŕňalo 16 nákladných áut, ktoré boli prepravené z Oregonu. Tri druhy piesku sa zmiešali a potom trikrát preosiali, aby sa odfiltrovali a odstránili všetky sklenené častice, ktoré by mohli poraniť labky veľkých mačiek. (Arsenal83)