Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (125)

Madison 

všechny recenze uživatele

"Do sněmovny. Jeď jako o závod, spěchám. Když ti dojde benzín, nalej tam chlast. Když ti dojde chlast, dej tam Mabel. A teď na to šlápni.".... Alebo....... Čo sa stane, keď si bratia Marxovi zmyslia potupiť politickú mašinériu a zosmiešniť jej predstieranú dôležitosť jednou úžasne vtipnou hláškou za druhou. Toto je presne ten typ humoru, aký mám najradšej - množstvo skrytého významu medzi riadkami, jednoznačný výsmech politickým velikánom korunovaný skvelými hercami. Veľmi som chcela dať 5*, no chvíľami ma vyrušovali vedľajšie línie, škoda, že nebol celý dej sústredený len na pána Firefly, ten totiž boduje jedna radosť, aj keď zrkadlová scéna či tri identity Fireflya tiež nemali chybu :-) Zbožňujem, keď sa tvorcovia inteligentným a sarkastickým spôsobom vysmievajú politickým systémom a toto mi veľmi pripomínalo geniálneho Wildera v snímke Raz, dva, tri. Proste lahôdka. ()

Morloth 

všechny recenze uživatele

Pokud byli Kobylkáři pro mou osobu nadbytečně uzpívaní, tak v Kachní polévce šlape vše jak má. Břitké absurdní konverzace se střídají s ještě absurdnějšími gagy a vše doplňují báječně parodické hudební sekvence. Nedivím se, že Salvador Dalí hovořil ve spojitosti s tímto snímkem o surrealismu ve filmu. Jako desert je podávána společenská satira. Zábava famózní, jen logiku pohledat. ()

Reklama

-Ravee- 

všechny recenze uživatele

Tak tady si s hodnocením vážně nevím rady. Místy jsem prskal smíchy, pak zas znuděně zíval nebo se cítil trapně i za tvůrce pro idiocii scének (především 90% slovních hříček je postaveno podle jednoduchého schématu, který naprosto selhává). Úroveň politické satiry se ani náhodou nedá srovnávat třeba s inteligencí a naléhavostí pozdějšího Chaplinova Diktátora. Díky zařazení Duck Soup asi do všech výběrů nejlepších filmů všech dob jsem čekal daleko víc.. ()

Trainspotter 

všechny recenze uživatele

Ale jo, docela to byla sranda, i když nemám mentalitu amerického diváka třicátých let a chvílema jsem se fakt nudil jednotvárností vtipů a jejich občasnou předvídatelností, nakonec dávám (sice horší) čtyři*, hlavně za ten smrtící konec s přicházející pomocí. "-VYBERTE SI KARTU. - ANO A CO DÁL? -NECHTE SI JI, MÁM JICH JEŠTĚ 51." AR: 1,37:1 - Academy Ratio ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Zo všetkých komédií bratov Marxovcov o tejto som čítal a počul najviac chvály a pravdou je, že aj napriek skvelo načasovaným gegom a vtipným dialógom, neprevyšuje ostatné ich snímky a nechytá sa na podľa mňa o triedu lepšiu noc v opere. Bratia Marxovci majú povestný humor, ktorý je mi neskutočne blízky. Aj na malej stopáži dokážu rozpovedať zaujímavý príbeh s jednoduchou koncepciou v ktorom ide dominante o humornú ako príbehovú zložku. Príbeh tvorí len akúsi kulisu, a príde mi, že na vtipy sa tvorí príbeh a nie opačne. Znamenité scény ako imitácia zrkadlového obrazu alebo vojnový ošiaľ sú pamätné a skvelo natočené. Kačacia polievka je filmom, ktorý ukazuje všetkých bratov Marxovcov vo svojich najlepších polohách, na vrchole svojich síl, ktorý chrlia jednu hlášku za druhou a neberú na nič ohľad. Veľké komédie aké táto sú dnes raritou. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (13)

  • Fiktivní země se původně měla jmenovat Amnesia. (Kulmon)
  • Film skončil finanční katastrofou, po níž museli Marxové přesídlit z studií Paramountu v New Yorku do služeb MGM v Hollywoodu, kde natočili další filmy své kariéry. (Hwaelos)
  • Trik se zrcadlem se poprvé objevil ve filmu Chaplin obchodním příručím (1916). (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno