Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (124)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Zo všetkých komédií bratov Marxovcov o tejto som čítal a počul najviac chvály a pravdou je, že aj napriek skvelo načasovaným gegom a vtipným dialógom, neprevyšuje ostatné ich snímky a nechytá sa na podľa mňa o triedu lepšiu noc v opere. Bratia Marxovci majú povestný humor, ktorý je mi neskutočne blízky. Aj na malej stopáži dokážu rozpovedať zaujímavý príbeh s jednoduchou koncepciou v ktorom ide dominante o humornú ako príbehovú zložku. Príbeh tvorí len akúsi kulisu, a príde mi, že na vtipy sa tvorí príbeh a nie opačne. Znamenité scény ako imitácia zrkadlového obrazu alebo vojnový ošiaľ sú pamätné a skvelo natočené. Kačacia polievka je filmom, ktorý ukazuje všetkých bratov Marxovcov vo svojich najlepších polohách, na vrchole svojich síl, ktorý chrlia jednu hlášku za druhou a neberú na nič ohľad. Veľké komédie aké táto sú dnes raritou. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Kachní polévka byla mým prvním a posledním setkáním s dílem bratří Marxů. Pokud se tenhle film dá považovat za výkladní skříň jejich filmové tvorby -a ono tomu tak vzhledem k režii a evidentnímu pokusu o alternativní způsob filmové řeči skutečně je - pak musím konstatovat, že se se stylem lidového humoru dobově velice oblíbené komediální skupiny dokonale míjím. Přijde mi to jednoduše laciné a podbízivé. Celkový dojem: 40 %. ()

Reklama

Trevor 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála vysoko cenených (kritikmi, nie publikom) filmov, ktorý ma vyslovene neupútal. Áno, obsahuje veľa vtipných poznámok o vojne, vládach, diktátoroch natoľko sarkastických, že tento muzikál je svojim spôsobom skvelá satira, ale Firefly...Niečo na jeho artikulácii a celkovom spôsobe vyjadrovania mi vadilo tak, že od polovice filmu som to dopozeral už iba z úcty a povinnosti filmového fajnšmekra pozrieť aj túto legendu. Úprimne, viac som si užil scénky Pinkiho a Chicoliniho, hlavne tú "zrkadlovú" ako tie satirické Fireflyove poznámky...55% ()

anais 

všechny recenze uživatele

Nebýt toho bitevního konce, který působí jak z nějakého úplně jiného filmu (nebo spíš deseti úplně jiných filmů), asi bych byl spokojenější. Bratři Marxové si s kontinuitou a logikou děje starosti hlavu nedělali, a dá se říci, že i to dělá jejich film tak kouzelným. Ten závěr už byl ale moc. A jsem jediný, kdo v tom vidí základ poetiky Monty Pythonů? ()

SarumanKo 

všechny recenze uživatele

Na obdobie len krátko po vzniku zvukového filmu je Duck Soup vskutku fenomenálna žánrová koláž. Vo svojej nespútanej živelnosti a vtipnosti zahŕňa širokú škálu slapstick humoru, premyslených gagov, muzikálových čísel, geniálnych slovných hračiek a hlášok, ktoré najlepšie vystihuje slangové pomenovanie "odfajč". To všetko však drží pokope skôr tá idea zosmiešňovania (ne)obmedzených vládcov a nezmyselných vojen, než samotná, pomerne bledá, zápletka. Marxovci sú "mŕtvym" dôkazom toho, že absurdný humor bol cool už aj tridsaťšesť rokov pred Monty Pythonmi. A je doteraz. (7/10) ()

Galerie (79)

Zajímavosti (14)

  • Ve filmu hrají čtyři bratři Marxové. Jejich plat činil 200 000 dolarů. (M.B)
  • Kachní polévka je posledním filmem, kde hráli všichni čtyři bratři Marxové. Zeppo se totiž dal na dráhu vynálezce a obchodníka. (Hwaelos)
  • Malé město Fredonia ve státu New York si stěžovalo na zneužití svého názvu i po přidání "e". Odpověď od bratří Marxů zněla: "Změňte si název města, uráží náš film." (Witta)

Reklama

Reklama