Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (125)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Řeknete mně, co jste zjistili o Fireflym?“ – „Vzpomínáte si, jak jste nám dal jeho obrázek a řekl: Sledujte ho!?“ – „Jistě.“ – „Okamžitě jsme se dali do práce. A za hodinu, vlastně méně než za hodinu…“- „Ano?“ – „Jsme ten obrázek ztratili.“ Filmu uškodily v mých očích 2 věci; subjektivní problém s očekáváním (bylo to moje první setkání se čtveřicí bratrů) a pak ten objektivní, a to obrovská nevyrovnanost snímku. Zpočátku jsem jen nechápavě zíral, o co jako má jít, naštěstí s „příjezdem“ Rufuse na scénu dorazil i humor. A tady mám problém. Na jednu stranu zde naprosto exceluje Groucho Marx, u kterého (min. ze začátku určitě) je snad každá vyřčená věta opravdu hodně vtipnou hláškou a jeho dialogové (a téměř kulometně rychlé) výměny s ostatními postavami (tedy spíš nahrávači na smeč) je obrovská zábava sledovat, u jeho výstupů jsem se smál snad pořád. A to i ve scénách, kdy se k němu (slovem!) přidal ještě Chico. A naopak, v okamžicích, když byl v záběru Harpo se svými variacemi na němou grotesku (třeba i v doprovodu zmíněného Chica), jsem byl spíš mírně zklamaný než nějak pobavený. Určitě oceňuju nápaditost při vymýšlení těchto kreací, ale po Grouchovi a jeho „hláškostroji“ na mě scény s „nemluvným“ bratrem působily docela nudně, nehledě na to, že některé z nich byly dost dlouhé a víc než komicky působily spíš trapně (kupř. opakované zvonění nebo hrozně natažená pasáž se zrcadlem, u které byl jinak prvotní nápad dobrý). A tak se to pořád střídalo, tempo se zvyšovalo, až přišel závěr, který snímek strhnul v téměř čistou anarchii (což se poněkud nepříznivě projevilo i na kvalitě humoru) a já se cítil podobně rozpačitě jako na začátku. Originalita a funkčnost humoru je tak v Kachní polévce sice nesporná, ovšem značně rozmělněná, a to nejen v němých a zmatených výstupech, ale i muzikálových číslech (opět, zajímavý nápad, avšak podle mého už nadbytečný), a tak tomu bude odpovídat i mé výsledné hodnocení v podobě nejistých slabších 4*. S bratry se ale chci u jejich dalších filmů znovu setkat i v budoucnu (min. Groucha jsem si ihned zamiloval) a i Kachní polévku si ještě někdy znovu dám, věřím, že už budu lépe připravený (a taky chci zkusit více pochytit řadu jazykových hrátek, které jsem moc nestíhal a nedokázal je tak plně docenit). „Chicolini, jste obviněn z velezrady. Jestli se prokáže vaše vina, budete zastřelen.“ – „Námitka!“ – „Vy namítáte? Z jakého důvodu?“ – „Protože mě nenapadlo nic jiného.“ – „Námitce se vyhovuje.“ – „Vaše Excelence, vy vyhovujete námitce?“ – „Jistě, taky mě nenapadá nic jiného.“ ()

Trevor 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála vysoko cenených (kritikmi, nie publikom) filmov, ktorý ma vyslovene neupútal. Áno, obsahuje veľa vtipných poznámok o vojne, vládach, diktátoroch natoľko sarkastických, že tento muzikál je svojim spôsobom skvelá satira, ale Firefly...Niečo na jeho artikulácii a celkovom spôsobe vyjadrovania mi vadilo tak, že od polovice filmu som to dopozeral už iba z úcty a povinnosti filmového fajnšmekra pozrieť aj túto legendu. Úprimne, viac som si užil scénky Pinkiho a Chicoliniho, hlavne tú "zrkadlovú" ako tie satirické Fireflyove poznámky...55% ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Myji si ruce nad osudy této země." "Dobrý nápad. Umejte si taky krk." Korálky nablýskaných gagů jsou navlečeny na křehkou pavučinku, kterou se zdráhám nazvat zápletka. Ale o to v groteskách bratrů Marxových nejde. Vždycky jsem měl a mám nejradši slovního žongléra Groucha, ale tady jsou stejně skvělí i Chico a Harpo (kterého jindy spíš trpně snáším). Třeba týrání prodavače popcornu se stále vrací jako refrén a pokaždé je vtipnější. Nebo situace, kdy se Chico a Harpo přestrojí za Groucha (gag se zrcadlem připomene podobnou scénu v Císařově pekaři, jenže tahle je promyšlenější). Pokud vám tedy nevadí absence příběhu a smíříte se i s faktem, že postavy co chvíli propukají v zpěv, není co řešit. Doporučuju. 80 % ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Hloupá zápletka, nesympatické postavy, zbytečné muzikálové vsuvky a plácání jedné scénky na druhou bez smysluplného celkového děje. Na druhou stranu několik brilantních scének, kdy jsem se smál nahlas a také povětšinou výtečné dialogy, při kterých mě bavilo pozorovat hraní si tvůrců s různými významy slov. To jsou ty hlavní plusy a mínusy Kachní polévky. Chtěl jsem si doplnit další mezeru v mém filmovém vzdělání a po klasikách grotesek s Chaplinem a Keatnem jsem dal šanci i Grouchu Marxovi (a celé jeho rodině). Na jmenované pány sice nemá, ale na jeden večer mě pobavit ta banda dokázala. Nakonec nechávám slabší tři hvězdy a pravděpodobně si ale už jeho další díla nechám ujít. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Je mi ľúto, ale opätovné zhliadnutie Kačacej polievky mi nepripomenulo dojmy spred pár desiatok rokov. Aj z hodnotení obľúbencov je zrejmé, že Kačacia polievka dosť polarizuje názory na ňu. Viacerí Marxovcov spomínajú ako predobraz humoru Woodyho Allena, Pythonovcov alebo Borata. Mojou smolou je, že menovanú trojicu neobľubujem a preto je moje o hviezdičku nižšie hodnotenie, ako minule, pochopiteľné. A necítim ani potrebu to siahodlho vysvetľovať. Stačí uviesť, že som sa ani poriadne nezasmial. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (13)

  • Benito Mussolini zakázal promítání filmu v Itálii, protože považoval Grouchovu roli za útok na svou osobu. (Witta)
  • Časopis Premiere zvolil tento film mezi 50 nejlepších komedií všech dob. (Kulmon)
  • Kachní polévka je posledním filmem, kde hráli všichni čtyři bratři Marxové. Zeppo se totiž dal na dráhu vynálezce a obchodníka. (Hwaelos)

Reklama

Reklama