Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Diskuze

Bluntman

Bluntman (hodnocení, recenze)

Gig

"I Jákl je tam nechtěl a musel ustoupit Amíkům kvůli povinným kvótám Sám to včera říkal. Prý handloval s vice geyi a lesbami místo černochů a nic neuhádal." - Představa, že by Žižka jakkoliv usiloval o Oscary či jakékoliv ceny, musí přijít mimo i samotnému Jáklovi. Žvásty o počtu minorit jsou jenom senzacechtivým pr pro lidi, kteří fakt neví absolutně nic o "kvótách". Už to, že má ve filmu výraznou ženskou postavu a že ve štábu má na určitých postech ženy, znamená, že "kvóty" by splnil. Cristovao je tam proto, protože a) je známý, b) vyvolá to "diskuzi", protože snědý typ v historickém filmu, a tak se přiživuje kampaň. Takže je tam Cristovao ze stejného důvodu jako třeba Michael Caine (a proč Žižku hraje Foster) -> profit, protože jména mohou přitáhnout.

Gig

Gigu, nejseš ožralej nebo zfetovanej?

1) Kde prosímtě píšu něco o tom, že schvaluju nějaké aktivistické žvásty a kvóty a že mají aktivisti pravdu? Kde píšu něco o tom, že Kumáni byli černí? Přečti si pořádně, co jsem napsal - že o králi Václavovi ty fámy kolovaly už za jeho života, protože neměl dědice, ale to kolovalo o každém, kdo je neměl, a co se týče Bena, tak jsem psal, že víc než jako černoch vypadá spíš exoticky, aniž bych jeho černošské rysy popíral.

2) Chtěl jsem po tobě abys mi napsal něco stručného o Kumánech a o kontextu změny jejich vzhledu v průběhu staletí a proč se jim říkalo Plavci, ale jediné co se dozvím, že prostě asijsko-tatarského vzezření a tečka? A místo toho, abychom si tu třeba pěkně popovídali o Kumánech, navzájem se třeba opravili v tom, v čem se mýlíme, nebo se dověděli něco nového, tak mi napíšeš že jsem vztahovačný a že si něco beru osobně? Promiň, ale to spíš sedí teď na tebe.

ScythianAres

Opakují naposled Jákl je tam sám nechtěl. Tečka. Ale kvůli aktivistickým hloupým kvótám tam hold jsou. Ale ty jistě na internetu najdeš nebo jsi našel, že vlastně aktivisté mají pravdu. Moc jsi vztahovačný. Však já ti tvoji pravdu neberu. Ano, na internetu je toho dost. Ne všechno je digitalizováno. A kroniky píšou vítězové. Proto je to jako s tou podobou Jana Husa. I prvním kresbám z té kroniky, co jsi zmiňoval nejde věřit. Důvody je prostý. Je třeba se podívat, kdy byla napsána, kdo ji psal a jaký vztah měl k Husovi. Nejde jen najít pár odkazů na internetu a ověřit pravost. Je to třeba brát v kontextu doby vzniku, kdo to psal, zda byl někým pověřen - králem , pánem, jaké měl žen člověk smýšlení, jestli byly ze stejné doby jiné písemnosti. Dát si je k sobě a pochopit. Je to něco jako dnešní novinářka. Jeden ti píše ten a ten politik je kok..t. A druhý ti napíše opak a za rok ti oba novináři napíšou něco jiného. O Kumánech jsem ti ro psal už dřív. Ty začal u nás využívat Zikmund. Ale až v době Husitských válek. Sám je začal používat  dřív. Ale tito Kumáni byli ásijského-tatarského vzezření. Neurážej se. Všichni si přejeme ať se na to dá dívat. Jo, ještě k Beníkovi - Ten ve videu mluví - Teď u nás vládne Zikmund. - A odehrává se to roku 1402. Zikmund u nás začal vládnout až 1437 a jen rok, než umřel má rakovinu. - Prostě pohádka jen se známými jmény. Podle vizuálu bohužel z jiné doby, Kateřina mluví o občanech - opět jiná doba, a pokud mluvíme o občanovi obecně, tak i jiné místo - u nás později. Václav IV jako teplý ne bi bude taky paráda. Jsem zvědav co dalšího si pro nás tvůrci připravili. Opravdu dobrý matroš

na příspěvěk reagoval ScythianAres

Gig

Já myslím, že je snad jasný, jakýho Zikmunda jsem myslel a že jsem se přepsal, nemusíš hned hnidopišit. Stačí nebo nestačí internet… chceš mi říct, že dneska se z něj nedají stáhnout nebo se nedá aspoň nahlédnout online do skoro všech knih, článků a studií na libovolné téma, které tě napadne? Ani profesoři na historické fakultě nebo profesionální historici, pokud se nezajímají o dané téma konkrétně a podrobně nevědí všechno a na internetu se neustále objevují nové studie a práce s novými poznatky, proto naopak doporučují internet, samozřejmě vedle knihoven a archivů, u kterých je digitalizace v plném proudu.

Mohl bys mi stručně popsat Kumány v kontextu od 12. století, kdy se objevují poprvé v souvislosti s českými zeměmi, přes jejich útěk před Mongoly v letech 1235-1240, kdy si podmanili zbytky jejich území, dále přes jejich příchod roku 1239 do Uher (včetně několika klanů Jasů, kteří byli podle všeho indoevropského vzhledu), dále před ničivý vpád Mongolů do Uher roku 1241, kdy se Kumáni raději stáhli do Bulharska a teprve až Mongolové odtáhli tak se vrátili, dále přes kumánské vpády na Moravu roku 1252, 1253, třetí a čtvrtý kumánský vpád roku 1271, 1273, pátý vpád 1304 a poslední 1402/1403 díky Zikmundovi? Především mě zajímají souvislosti, jak se postupně měnil jejich vzhled do většinově asijského, jak tvrdíš, že ho měli na přelomu 14. a 15. století.

ScythianAres

Nehledej něco někde, kde nic není. Prostě se smiř s tím, že na území Čech nikdo tmavý tak, jak je zobrazeno v trailerech a fotkách z filmu nebyl. A už ne vůbec prěd Křožovými výpravami na Husity, co podnikl Zikmund. I Jákl je tam nechtěl a musel ustoupit Amíkům kvůli povinným kvótám Sám to včera říkal. Prý handloval s vice geyi a lesbami místo černochů a nic neuhádal. 😂 Opravdu nehledej něco co neexistuje - u nás. A opravdu internet nestačí. Jak sám píšeš - je třeba ověřovat. A i to nestačí. Je to jak s matematikou. vzorec najdeš, ale logiku a analytické myšlení musíš mít buňky. Ne všechno je jednoduchý vzorec, kde dosadíš do vzorců. Je to třeba brát v kontextu, místu atd. Apropos o jakém Zikmund z 13.století píšeš? Zen náš žil o 100 let později. A miluju retardované odpovědi jiných - ať SR neurážíš 😂- není to dokument. - V každém případě všichni to zjistíme UA týden, kdy tato pohádka půjde do kin. Hold každý má hranice únosnosti nastavené jinak, a tak to má být. Ať žije brazilský afro Kumán Beník 😂

na příspěvěk reagoval ScythianAres, Bluntman

Gig

Hele Gigu, urážky s CTRL+C+V si nech, do teď se s tebou dalo diskutovat normálně. Kromě toho na googlení není nic špatného, internet je bezedná studnice informací a člověk když umí hledat, tak se nemusí pachtit do archivů a knihoven, jako se to dělávalo dřív. Ale je potřeba ověřovat, wikipedie je plná chyb. Ano, Kumánům se říkalo i Tataři, ale to se týkalo hlavně Kypčaků a dalších turkických kmenů, se kterými Kumáni vytvořili kmenovou konfederaci. Kumáni žili hlavně v klanovém společenství, kde jednotlivé klany mohly mít tu více tu méně asijské nebo indoevropské rysy. Pokud by byla pravda to, co říkáš, tak by se Kumánům neříkalo Polovci, Plavci a Valwen ještě v dobách, kdy Kumány usazené v Uhrách od 13.století využíval Zikmund. A pro ty to označení platí obzvlášť, protože Maďaři, se kterými se začali mísit, jsou z drtivé většiny indoevropského původu (slovanského, germánského). Dokládá to i jejich DNA, turkická nebo ugrofinská je u nich v mizivém procentu.

ScythianAres

No googlit umíš. Ano obecně to tak je, ale je Kumán a Kumán a ti se v době staletí měnili a jsou proudy od Černého moře atd. Je třeba to brát v kontextu s dobou a místem pobytu a neje ctrl cv a to už není pravda to co píšeš. Ano, ksichtem Beník není Afričan nebo Afroameričan, je brazilco-fričan - tím hůř. Ano, na fotkách jsou dva černí - ať už pochází odkudkoliv, ve filmu neboˇudou jen ti dva. To mi věř😂. A mluvení Kateřiny o občanech místo poddaných je taky luxusní 😂 Ať žije Francouzská revoluce - čv nadsázce. A Václav IV. jako teplouš nebo bisexuál - to slíbil včera v Všechnopárty sám Jákl. No bude to paráda 😂

na příspěvěk reagoval ScythianAres

Gig

Kromě Bena, který sám nevypadá jako černoch z rovníkové Afriky, ale spíš exoticky, tam vidím ještě jednoho Kumána, tmavší typ, mediteránní nebo kavkazský?

Tak teda Kumáni.

Objevili se v Pontokaspické stepi v 11. století, kde nahradili Pečeněgy, jiný kočovný národ, o kterém se bezpečně ví, že byli turkického (asijského původu). Kumáni jsou mnohem nejasnější. V Rusku Kumánům říkali Polovci (později také Kipčaci), v českých zemí byli známi spíše jako Plavci. Tohle jméno nemá nic společného s plaváním ve vodě, ale s fyzickým vzhledem.  V německy mluvících zemích jim říkali Valwen/Falben, což znamená „bledý“, přeneseně „světlovlasý“. Z mnoha pramenů vyplývá, že měli (ale zároveň zdaleka ne všichni) světlou pleť, modré oči a plavé vlasy. Jejich pojmenování ve slovanských a germánských jazycích je toho jedním z důkazů. Antropologické charakteristiky ale naznačují i jejich pvůdo ve střední Asii a jižní Sibiři. Mluvili turkickým jazykem, což z Kumánů dnes dělá skoro neřešitelné puzzle. Tak jako v případě jiných kočovných entik tedy šlo o různorodou směs kultur a národů, ke které významnou měrou přispěly zbytky starodávných indoíránských skythských a sarmatských národů obývající Pontokaspickou step ještě dlouho do raného středověku  - například Tocharové žili v Tarimské pánvi až do 8. století, kdy byli vytlačeni turkickými Ujgury, Kušánská říše na území zhruba Tádžikistánu, Afghánistánu, Pákistánu a severní Indie existující do roku 375. Hodně zajímavé je například že ještě do 6.-7. století tyhle národy žily až hluboko v dnešní Číně, v oblastech Gan-su a Shan-xi. Tehdy prošli silnou čínskou asimilací, ale podle čínských kronik si ještě dlouho podrželi své „barbarské zvyky“. Odlišný rasový původ potvrzuje například kronika z 10. století (Univerzální zeměpis z éry Tai-ping), ve které jsou slova: Bu-luo-ji hu-tou han-she, v překladu „Buluoji mluví jazykem Han (čínštinou) a mají barbarské obličeje Hu, což byl staročínský výraz pro kočovné kmeny indoevropského původu. Ale zpátky ke Kumánům – rozhodně nebyli většinově asijského původu – na jejich etnogenezi se kromě zbytků Skythů a Sarmatů podíleli také asijští Hunové, Avaři a turkičtí Pečeněgové, po kterých převzali jazyk, dále byla mezi nimi spousta různých přivandrovalců ze všech možných koutů i z Kavkazu, kam přibližně na území dnešního Dagestánu umisťuje řecký zeměpisec Strabón (žil na přelomu století) takzvanou Porta Cumana. Takže pokud někdo chce kritizovat Kumány, tak spíš by se měl ptát, proč nejsou spíš jako Árijci.

na příspěvěk reagoval Gig

Uživatel ScythianAres smazal svůj příspěvek.

vegetol.mp

Ano, zaregistroval jsem se v květnu a ohodnotil povinných 200 filmu a co jako? Nezaregistroval jsem se kvuli tomuto filmu, až doposud jsem ho nikde ani zde nekomentoval.

Shakaar

Z mého pohledu je ten film prostě špatný, a to bez ohledu na to, jesti vám Jan Žižka něco říká nebo nevíte o koho se historicky jedná. Pokud bych to měl brát jako fantasy, chybí tomu dostatek a gradace akce, zábava, zajímavé postavy, atd. Je to celé ploché, nudné, šedivé. Vzhledem k tomu, že Jákl není ničím znám a jeho dosavadní výtvory se pohybují na IMDB pod 5kou, si myslím, že budou mít hodně štěstí, jestli se pokryjou.

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

silspok

Tak ono je otázka jestli dělat věrohodný film pro nás, nebo nevěrohodný pro svět, je lepší možná udělat "béčkový film" pro zahraniční trhy s tím že to něco vydělá v kině, ale pokud mají dobrého distributora tak vydělají hodně na kopiích ať už Blue-ray či DVD. Vždy ty jména přitáhnou pozornost. Pokud i toto bylo jejich záměrem, tak se jim to časem splatí - respektive bude neustále splácet. Ne všechny filmy utrží majlant z promítání z kin, na řadě z nich se vydělává i další roky. Zvláště v zámoří podle mě nebudou řešit jestli je to podle skutečných událostí či ne, protože tam jsou na fantasy zvyklí. Jakl sice není nejlepší scénarista, herec, režisér, ale v oboru se podle mě pohybuje dostatečně dlouho na to aby si spočítal jestli na tom prodělá ve výsledku či ne.

na příspěvěk reagoval Kaufman, silspok

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Gig

Neřekl bych že Kumáni budou černí. Černej mezi nima bude jenom Beníček, kterej zas až tolik černej jako černoši z rovníkové Afriky ani zdaleka není.

na příspěvěk reagoval Gig, Gig

Gig

Všechnopárty je hlavně a především zábavná talkshow, kde si pozvaní hosté dělají legraci sami ze sebe. Není to přednáška na fakultě historických věd. Nebereš to nějak smrtelně vážně?

Pan.Antonin

Pan.Antonin (hodnocení, recenze)

fabecc1222

"Jako konzultant na filmu spolupracoval profesor historie Jaroslav Čechura (69), který režisérovi dával zpětnou vazbu. „Pokoušel jsem se ze všech sil, aby nám nic, jak se říká, neuteklo...“ dodal Jákl."

"Václav IV. byl zřejmě homosexuál, řekl historik Čechura v Rozstřelu"

silspok (hodnocení, recenze)

Viděl jsem to v Cannes na marketu. Myslím, že to není pro české, ani americké ani jiné publikum. Takový B- pseudohistorický televizní film, který při stopáži přes 2 hodiny nabízí většinou naprostou nudu. Sem tam se člověk zasměje, hereckým "výkonům", slabému scénáři a žaludek trhajícím dialogům. Ben Foster samozřejmě jako Žižka vůbec nefunguje, Caine má zcela okrajovou roli a je ve filmu evidentně pouze jako lákadlo. Prakticky všechny akční scény jsou už v trailerech. Nechápu, na čem se jim povedlo provařit půl miliardy, zřejmě na honorářích. Jakékoliv díly Vikingů nebo Last Kingdom proti tomu působí jako superzábavné velkofilmy a jsou historicky přibližně stejně relevantní. Jákl prostě není režisér ani scénárista, i když by si to zřejmě moc přál.

na příspěvěk reagoval Shakaar, Shakaar, vegetol.mp

ScythianAres

Hlavně mě fascinuje, jak Jákl všude vykládá něco jiného. Najedněch se prsí, že ve filmu kompromisy nedělá a vše si prosadil podle sebe a Amíkům neustupuje (Narozdíl od manželství, kde komproisy saozřejmě dělá). Teď zase hrál největšího šoumena, že tam musel vydiskutovat, že u nás černoši nebyli, ale zahrál to do autu. A chtěl na úkor černochů víc gayu. Prostě keca, jak se , mu to hodí. A úplně mě pobavil s tím okem. Historici prý mu řekli, že si má hodit korunou. Potom chvilku mluvil o tom, že už ani neví, které oko mu závázali. Potom mlel o Vávrovi a jeho trilogii, že tam bylo levé oko, jako levičácký film. Prostě kokotil, kde se dalo. Ve Vávrovi měk pravé oko, tak mu ta jeho teorie nevycházela. A prý by se ten jeho Žižka zranil, kdyby měl pravé oko, tak mu zavázali levé, aby mohl šerovat palcátem... Kydy, kde se podíváš.  Na a s tím sexem - jak začal jeho teorii, tam každý spal s každým a hlavně husité, tak jsem to už nevydržel... Prostě po tomto filmu, bude Václav gay na dalších "tisíc" let  a pokřiví vše co se dá. Kumáni budou černí. U nás se žilo jako za doby vikingů.... Ale vše je cajk, konzultovali jsme zo s historiky :)

na příspěvěk reagoval ScythianAres, ScythianAres

Tvrdolín Veliký

Tvrdolín Veliký (hodnocení, recenze)

🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 Keď sú v tomto filme gayovia tak naň do kina pôjdem. 🏳️‍🌈 🏳️‍🌈 🏳️‍🌈

fabecc1222

Tak o králi Václavovi ty fámy kolovaly už za jeho života a hlavním důvodem bylo, že neměl dědice. Že rád navštěvoval lazebnice je taky rozšířená legenda. Klidně mohl být bisex.

Že amíci tlačí černochy i tam, kde být nemají, je bohužel pravda posledních let. Anna Boleynové je příkladem za všechny. Takže je vůbec zázrak, že jedinej černoch tam je Ben Cristovao, kterej ani jako typickej černoch nevypadá, jen trochu exoticky, což u Kumánů vůbec nevadí (tak co, kdo se chytne na tohle věčné téma hned po motorkářských kalhotách?), navíc když amíci podle Jáklových slov zaplatili 90% procent z rozpočtu.

Těch 90% rozpočtu z amerických peněz, pokud je to pravda, tak je docela síla. Tady spousta lidí remcá, jak by všechno udělala líp, ale prachy do toho daj nakonec amíci, kteří se Jáklovy vize jeho filmu nebáli. Jak typicky české 😂

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, že Fabecu?

Jákl to bere s humorem a proto já vypíchnu něco jiného:

Šíp: "Na co jsi američany utáhl, protože když tu Žižka válčil, tak amerika nebyla objevená."

Jákl: "Žižka na rozdíl od Gibsona všechny porážel a ještě s jedním vokem... a když pak někdo ty peníze nechtěl dát, tak jsem jim řekl, že je pak porážel i slepej."

fabecc1222 (hodnocení, recenze)

Jákl byl dnes ve Všechnopárty, a místní radikální osazenstvo jistě potěší, že Václav IV. (Roden) bude mít ve filmu gay scénu :) (Do jaké míry je to historicky přesné, mi jistě osvětí místní profesoři historie). Dál mluvil o tom, že černochy si do filmu (nepřekvapivě) protlačili američani, pač kvóty ve filmech...

Jinak mi z toho rozhovoru připadalo, že o Žižkovi a daném období nemá Jákl ani páru.

na příspěvěk reagoval ScythianAres, Pan.Antonin

Wez

Wez (hodnocení, recenze)

Chtěli jsme na to s kamošama jít do kina,ale když jsme se dozvěděli,že tam má hrát aji ben christovao,tak na to serem..

na příspěvěk reagoval Kaufman

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera